Почетна » Амстердам » Изнајмување велосипеди во Кеукенхоф

Изнајмување велосипеди во Кеукенхоф – цени, типови на циклуси, маршрути, тајмингот

4.7
(151)

Полињата Кеукенхоф и лалињата со светилки во Јужна Холандија привлекуваат посетители од целиот свет.

Повеќето туристи го посетуваат само Цветна градина Кеукенхоф, но посетата на Кеукенхоф не е целосна без разгледување на полињата со лалиња во Холандија. 

Истражувањето на цветните полиња најдобро се прави со велосипед. 

Со изнајмен велосипед на Keukenhof, можете да возите низ полињата со лалиња во регионот со свое темпо, да застанете за да поминете повеќе време во близина на вашите омилени цвеќиња и да направите онолку фотографии колку што сакате. 

Со велосипед, покрај расцутените полиња со лалиња, можете да посетите и други цветни атракции како што се фармата на лалињата Де Тулпериј, Тулип Експериенс Амстердам, Шталата на лалињата итн.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да резервирате велосипедска тура низ полињата со лалиња во градините Кеукенхоф во 2024 година.

Зошто изнајмените велосипеди се најдобри за градините Кеукенхоф

Посетителите можат да ги истражуваат главните градини на Кеукенхоф само пеш.

Сепак, на располагање се велосипеди за изнајмување за да се обиколат околните лалиња и други полиња со цвеќиња.

Има смисла да изнајмите велосипеди бидејќи областа за истражување е огромна и не може да се направи со пешачење. Другите возила не се толку удобни како велосипед. 

Велосипедистите можат брзо да застанат за да уживаат во глетките и да фотографираат без да се грижат за сообраќајот и ограничувањата за паркирање. 

Бидејќи Холандија е рамна, возењето велосипед е лесно. Ако се соочите со проблеми, тоа ќе биде поради ветрето и повремениот дожд. 

Изнајмување велосипеди во близина на Кеукенхоф

Некои локални жители кои возат до Цветниот фестивал во Кеукенхоф ги носат своите велосипеди. 

Повеќето туристи и локални жители изнајмуваат велосипеди од многуте места за изнајмување велосипеди во близина на Кеукенхоф.

Штом ќе се отвори градината Кеукенхоф на 23 март 2023 година, место за изнајмување велосипеди наречено „Кејкенхоф за изнајмување велосипеди“ ќе се појави веднаш до влезот, во просторот за паркирање.

Посетителите можат да изнајмат велосипеди и во хотелот Lowietje, Heereweg 10 – Lisse, 400 метри (една четвртина од милја) од влезот на Keukenhof. 

Изнајмување велосипеди Lisse на Veenenburgerlaan 73a - Hillegom, Lisse, е уште една локација каде што можете да изнајмите велосипеди. 

Тоа е два километри од влезот на Градините Кеукенхоф.

Ако претпочитате некој да ви покаже околу расцутените полиња со лалиња во Јужна Холандија, подобро е да го резервирате Определување велосипедска турнеја.

Уживајте во велосипедска тура околу спектакуларниот Кеукенхоф со водич.

Ако не сте ги резервирале билетите за Кеукенхоф во 2023 година, погледнете ја оваа комбинација на Влезни билети за Кеукенхоф + велосипедска тура.

Трошоци за изнајмување велосипеди во Кеукенхоф во 2023 година

Направете релаксирана 2.5-часовна велосипедска тура со стручен водич и почестете ги очите со бескрајни редови прекрасни цвеќиња, плус други типични холандски знаменитости, како што се мелницата Кеукенхоф, замокот од 14 век и многу повеќе.

Резервирајте ја велосипедската тура за 2.5 часа, а изнајмувањето на велосипед ќе чини 43 €.

 Ограничен број на детски седишта се достапни на лице место.

За деца на возраст од 1 до 6 години и до 28 кг, можете да резервирате детско седиште за 12.50 евра по седиште.

За детски велосипеди (24 инчи) и деца на возраст од 7 до 12 години, седиштето ќе ве чини 22.50 евра по седиште.

Резервирајте ги директно со тур-операторот пред вашата посета.

Телефонскиот број и адресата на е-пошта на туроператорот се на вашата е-пошта за потврда и ваучер.

Зошто е подобро да резервирате циклус однапред

Туристот велосипеди низ полето со лале
Anatols / Getty Images

Продавниците за изнајмување велосипеди во Кеукенхоф имаат ограничен број на велосипеди за изнајмување. 

Како резултат на тоа, можеби ќе треба да чекате долго пред да биде достапен изнајмен велосипед за време на шпицот. 

За градините Кеукенхоф во 2024 година, ќе може да се резервираат велосипеди за изнајмување преку Интернет, а многу туристи ги резервираат. 

Ако ги резервирате вашите циклуси однапред, ќе се погрижите да не го губите времето во Кеукенхоф и да стигнете до прекрасните цветни полиња што е можно поскоро.

Велосипедски тури во Кеукенхоф цена
Велосипедска турнеја Определување на Кеукенхоф €49
Влез во Кеукенхоф + велосипедска турнеја на полињата со лалиња €68
Културна велосипедска обиколка на цветни полиња со мала група €48
Од Амстердам: Кеукенхоф + Велосипедска тура €82

Визуелна приказна: 15 совети кои мора да ги знаете пред да ги посетите градините Кеукенхоф

Одмор во главниот град на Холандија? Пронајди како да патувате од Амстердам до Кеукенхоф.

Видови на велосипеди да се очекуваат

Услугите за изнајмување велосипеди во Градините Кеукенхоф нудат избор на дами, господа и велосипеди за деца. 

За семејствата кои сакаат да возат велосипед заедно, достапни се и тандем велосипеди. 

Продавниците за изнајмување нудат и детски седишта, заштитни шлемови и корпи. 

Работно време на продавници за изнајмување велосипеди

Компаниите за изнајмување велосипеди во регионот се отворени за тој ден веднаш штом ќе се отворат градините Кеукенхоф, бидејќи тогаш доаѓа толпата. 

Во текот на осумте недели додека трае шоуто за лалиња Кеукенхоф, изнајмувањето велосипеди се отвора во 9.30 часот и се затвора во 7 часот. 

Изнајмувањето велосипеди е отворено секој ден од 21 март до 12 мај за Кеукенхоф 2024 година.

Велосипедски патеки околу полињата со лалиња

Кога ќе го изнајмите вашиот циклус, ќе добиете мапа на препорачаните маршрути за истражување на полињата со светилки со лалиња околу градините Кеукенхоф во 2024 година.

Цветовите што ќе ги видите како цветаат во полињата со лалиња ќе зависат од времето.

Ова е причината зошто туристите и локалните жители сакаат да знаат кога да го посетите Кеукенхоф за најдобро искуство.

Можете да изберете од четири различни правци во зависност од вашето време и колку сакате да педалите, . 

Велосипедски патеки околу полињата со лалиња во близина на Кеукенхоф
Слика: Bollenstreek.nl / Преземете ја печатената верзија

Велосипедска рута 1

Рутата 1 (жолта на мапата) е совршена ако немате време, но сакате да ги видите полињата со цвеќиња.

Овој пат е долг 5 км (3 милји) и кружи низ градините Кеукенхоф. 

Од полињата со лалиња, можете да ја забележите и мелницата Кеукенхоф.

Велосипедска рута 2

Рутата 2 (портокалова на мапата) е долга 15 км (9 милји) и ви помага да ги видите повеќето полиња со цвеќиња за околу два часа.

Повеќето возачи се одлучуваат за оваа рута бидејќи е совршена за сите видови туристи - деца, млади и постари лица.

Велосипедска рута 3

Рутата 3 (црвена на мапата) е 25 км (15 милји), најдолгата велосипедска патека околу Кеукенхоф.

Покрај цветните полиња со лалиња, ќе одите и на плажата и прекрасната област со дини во Холандија кога ќе возите велосипед на оваа патека.

Повеќето туристи забележуваат елени во дините. 

Велосипедска рута 4

Рутата 4 (виолетова на мапата) ги следи цветните полиња во друга насока на градината Кеукенхоф.

Тоа е 10 км (6 милји) и обично се потребни 90 минути за да се истражи, освен ако не застанете кај познатата компанија за светилки за цвеќиња De Tulperij.

Препорачано четиво: Дали вреди Цветниот фестивал на Кеукенхоф?

Колку да спакувате во еден ден

Можно е да се истражат градините Кеукенхоф и да се обиколат околните полиња со лалиња истиот ден. 

Сепак, не е неопходно и двете да се прават во ист ден. 

Посетителите кои имаат време на рака ги поделуваат двете активности.

Првиот ден го поминуваат истражувајќи го Кеукенхоф и Замокот Кеукенхоф и вториот ден возење велосипед околу Дуин-ен Боленстрик (Регион Дина и Булб).

Доколку планирате да се препуштите на двете активности во ист ден, посетете го Кеукенхоф наутро, а по ручекот, повелете со велосипедот по најкратката рута.

Ако веќе сте ги виделе градините Кеукенхоф и сакате само да ги истражувате полињата со лалиња, подобро е да возите велосипед малку подалеку на север, што е многу потивко со помалку туристи.

Иако сонцето е интензивно во март и април, ветрето е сè уште студено. Препорачуваме да понесете крема за сончање и лесна јакна.

Извори

# Rentabikevandam-keukenhof
# Tulipfestivalamsterdam.com
# Bollenstreek.nl

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар