Почетна » Сан Франциско » Семеен музеј на Волт Дизни

Семеен музеј Волт Дизни - билети, цени, попусти, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Семејниот музеј на Волт Дизни е музеј лоциран во Президиото на Сан Франциско, Калифорнија, кој го прикажува животот и наследството на Волт Дизни. 

Музејот нуди интерактивни експонати, архивски материјали и филмови кои ги прикажуваат раните години на Дизни, развојот на Дизниленд и Волт Дизни Ворлд.

Музејот има и истражувачка библиотека, специјални изложби и разновидни образовни програми.

Семејниот музеј на Волт Дизни во Сан Франциско беше основан од ќерката на Волт Дизни, покојната Дајан Дизни Милер, како непрофитна организација која беше отворена во 2009 година.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за семејниот музеј на Волт Дизни.

Семеен музеј на Волт Дизни

Што да очекувате во семејниот музеј на Волт Дизни?

Експонатите на семејниот музеј на Волт Дизни се поделени на неколку галерии.

Ова ја вклучува семејната дневна соба на Волт Дизни, која содржи артефакти и лични предмети од домот на Дизни.

Галеријата на Walt Disney Studios ги прикажува раните денови на анимацијата на Дизни и развојот на студиото.

Постојат неколку галерии посветени на создавањето и развојот на Дизниленд и влијанието на Дизни врз забавната индустрија.

Има експонати, филмови и артефакти кои ја претставуваат раната кариера на Дизни, создавањето на Мики Маус и првиот долгометражен анимиран филм, Снежана и седумте џуџиња.

Покрај експонатите, музејот нуди и различни едукативни програми, вклучувајќи предавања, работилници и филмски проекции.

Исто така е домаќин на специјални изложби и настани во текот на годината, како што се уметнички емисии, филмски фестивали и настапи во живо.

Севкупно, Семејниот музеј на Волт Дизни е дестинација што мора да ја видат љубителите на Волт Дизни и сите заинтересирани за историјата на анимацијата и забавната индустрија.

Каде да купите билети за семејниот музеј на Волт Дизни

Билетите за семејниот музеј на Волт Дизни во Сан Франциско се достапни онлајн и на билетарницата на местото на одржување.

Сепак, препорачуваме да ги резервирате вашите билети преку Интернет бидејќи тоа ви обезбедува неколку поволности. 

– Со онлајн резервирање билети, можете да заштедите пари бидејќи добивате онлајн попуст.

– Не мора да патувате до атракцијата и да се напрегате чекајќи долги редици на шалтер за билети.

– Билетите обично брзо се распродаваат. Но, можете да спречите разочарувања во последен момент ако купувате билети преку Интернет.

– Резервирајте сега и плаќајте подоцна за да ги одржите вашите планови за патување флексибилни.

Како функционира онлајн билетот

Кога резервирате билети за семејниот музеј на Волт Дизни, на страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временскиот простор и бројот на билети и купете ги веднаш.

Ќе добиете е-пошта со вашите билети веднаш штом ќе ги купите. 

Нема потреба да носите отпечатоци.

На денот на вашата посета, скенирајте го вашиот ваучер на главниот влез на музејот за директен влез.


Вратете се на почетокот


Цена на билети за семејниот музеј на Волт Дизни

Билети за семејниот музеј на Волт Дизни чини 6 УСД за сите посетители на возраст од 6 години и повеќе.

Децата до 5 години добиваат бесплатен влез во музејот, но мора да бидат придружени од возрасен. 

Билети за семејниот музеј на Волт Дизни

Билети за семејниот музеј на Волт Дизни
Слика: WaltDisney.org

Со билети за семејниот музеј на Волт Дизни, откријте ја креативноста, пронајдокот и анимацијата. 

Дознајте за животот на Волт Дизни преку десет интерактивни галерии кои вклучуваат филмови, музика, артефакти и неверојатен модел на Дизниленд.

Искусете ги интерактивни изложби и врвни прикази раскажани со гласот на Волт и гледајте ги прекрасните мост Голден Гејт и островот Алкатраз од прекрасниот Президио. 

Влезот на Специјална изложба е исклучен. 

Цена на билет (6+ години): САД $ 25

Калифорнија Академија на науките + Семеен музеј Волт Дизни

Калифорнија Академија на науките + Семеен музеј Волт Дизни
Слика: Calacademy.org

Академијата на науките во Калифорнија е на речиси 8 километри (5 милји) од семејниот музеј на Волт Дизни и може да се стигне за 10 минути со автомобил.

Па зошто да не купите комбиниран билет за Калифорниската академија на науките + Семејниот музеј на Волт Дизни и да ги истражите двете атракции во ист ден?

Добивате попуст од 5% на овој билет.

Со оваа едноставна комбинација на задолжителни посети, направете една резервација и оптимизирајте го вашето искуство.

Комбинираниот билет нуди влез во аквариумот, планетариумот, музејот на дождовните шуми и сите експонати.

Кога ќе ја резервирате оваа комбинација, ќе добиете и влез во прашумата Ошер и живиот покрив. 

Исто така, ќе имате пристап до неколку различни дневни програми.

Откријте рани уметнички дела, цртани филмови, филмови, музика и многу повеќе на Дизни со овој единствен билет.

Цена на билет: САД $ 61

Заштедете пари и време! Купи а Сан Франциско Сити Explorer Pass и изберете 2 до 5 атракции и тури од над 25 активности. Посетете го Aquarium of the Bay, одете на турнеја со голема автобуска турнеја со Hop-on Hop-off или на крстарење во заливот Франциско и многу повеќе!

Како да стигнете до семејниот музеј на Волт Дизни

Како да стигнете до семејниот музеј на Волт Дизни
Слика: WaltDisney.org

Семејниот музеј на Волт Дизни се наоѓа на улицата Монтгомери во Сан Франциско.

Адреса: Улица Монтгомери 104 во Президио, Сан Франциско, CA 94129. Најдете насоки.

Можете да земете јавен превоз или лично возило до музејот.

Со автобус

Најблиската автобуска станица е Президио транзитен центар (достапни автобуси: 43, Центар, Пресидио Хилс). 

Автобуската станица е 4 минути пешачење до Семејниот музеј на Волт Дизни.

Уште една автобуска станица Halleck St / Армиски штаб (достапен автобус: 43), е на само 5 минути пешачење.

Има уште еден автобуски врв Спортски подрумски паркинг (достапни автобуси: 30), што е приближно 1 км (0.7 милји) од музејот. 

Оттука, можете да изнајмите такси или такси за да стигнете до атракцијата.

Со автомобил

Влезете во автомобилот, отворете Гугл мапи, и продолжете до вашата дестинација како што ви одговара.

Кликни тука за да ги видите најблиските паркинзи.

Тајмингот на семејниот музеј на Волт Дизни

Семејниот музеј на Волт Дизни работи од 10 до 5.30:4.30 часот, а последниот влез е во XNUMX:XNUMX часот.

Специјалната изложба е отворена од 10 до 5 часот, а последниот влез е во 4 часот.

Музејот е затворен секој понеделник, вторник и среда, Денот на благодарноста, Божиќ и Нова година.


Вратете се на почетокот


Колку време трае семејниот музеј на Волт Дизни?

Потребни се околу два до три часа за да се истражи семејниот музеј на Волт Дизни во Сан Франциско.

Ако сте обожавател и обожавател на Волт Дизни, тогаш можеби ќе сакате да поминете повеќе од 3 часа целосно да го истражувате музејот.

Најдобро време за одење во семејниот музеј на Волт Дизни

Најдобро време за посета на семејниот музеј на Волт Дизни во Сан Франциско е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот.

Можете да ја доживеете и да уживате во вашата турнеја со ваше темпо бидејќи мала група луѓе се наоколу наутро.

Бидејќи семејниот музеј на Волт Дизни може да биде зафатен за време на викендите, работните денови се подобри за посета.

Извори

# Waltdisney.org
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Аквариум Беј Монтереј
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско
# Мадам Тисо
# Сан Франциско MoMA
# Круз во заливот Сан Франциско
# Турнеја со духови во Сан Франциско
# Технолошката интерактивна
# Крстарење за вечера во Сан Франциско
# SFO Go автомобил турнеја
# Музеј на Легијата на честа
# Семеен музеј на Волт Дизни
# Музеј на 3Д илузии
# Искуство со 7D возење

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

Оваа статија е истражувана и напишана од