Почетна » Барселона » Билети за театар-музеј Дали

Дали театарски музеј – билети, цени, што да очекувате, турнеи од Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(167)

Театарот и музеј Дали се посветени на уметникот Салвадор Дали и ја сместуваат најобемната колекција на надреалистичка уметност во светот.

Се наоѓа во родниот град на Дали, Фигуерес, во Каталонија, Шпанија и има 1,500 слики, цртежи, скулптури итн. 

Дали го купил Општинскиот театар на Фигерес, градба од 19 век уништена во Шпанската граѓанска војна и си изградил музеј. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за театарот-музеј Дали во Фигерес.

Слика

Работно време: 10.30 до 5.15 часот

Последен влез: 5 часот

Потребно време: 2 до 3 часа

Цена на билет: 19 €

Најдобро време: околу 10.30 часот

Најдете насоки

Што да очекувате во театарот и музеј Дали

Дали ја дизајнираше секоја соба во театарот и музејот Дали.

Откако почина во 1989 година, асот на каталонскиот уметник беше погребан во крипта во подрумот на музејот. 

Секоја година околу милион и пол туристи го посетуваат најголемиот надреалистички објект во светот.

Со оглед на обемот на експонати во музејот, може да пропуштите одредени прекрасни дела без соодветно водство.

Доколку сте резервирале а турнеја со водич на музејот Дали, не ви треба карта за истражување.

Меѓутоа, ако ќе бидете сами, ви предлагаме да го разберете изгледот со преземање на карта на музејот.

Музејот Дали во Каталонија има шест дела и мора да го следите истиот редослед при посетата.

  • Двор и сцена
  • Приземје и под сцената
  • Прв кат (прв дел)
  • Втор спрат
  • Третиот кат
  • Прв кат (втор дел) и излез

Каде да купите билети за Музејот Дали

Далис Меј
Слика: todatascience.com

Посетителите можат да ги купат своите Билети за театар-музеј Дали онлајн или на местото на одржување. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

Оди на Страница за резервации на Музејот Дали, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите на Музејот Дали, тие ќе бидат доставени на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Сè што треба да направите е да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот „пристап со билет“.

Цените на билетите во Музејот Дали

на билети за музејот Дали чини 19 евра за сите посетители над девет години. 

Посетителите со посебни потреби со документ кој потврдува 50% попреченост можат да влезат бесплатно.

на Билети за турнеја со водич во Музејот Дали се по цена од 29 евра за сите посетители на возраст од девет години и повеќе. 

Децата на возраст од осум години нагоре можат да влезат во музејот бесплатно, под услов возрасен да ги придружува за време на посетата.

Билети за музејот Дали

Овој брз билет за Музејот Дали ви дава пристап до најголемиот надреалистички објект во светот.

Ќе можете да се восхитувате на многуте брилијантни изложби, вклучувајќи ја познатата соба Меј Вест, дождливото такси, гробот на Дали, колекцијата на накит на Дали, итн. 

Со билетот, подгответе се да бидете изненадени на секој агол од неконвенционалниот распоред на музејот, кој исто така е асортиман на огледала, скриени простори и неочекувани перспективи.

Бидете принудени да ги истражите длабочините на вашата имагинација додека го преземате ова извонредно патување низ умот на Дали.

Овој билет вклучува и дигитален водич на Tiqets на англиски до Триаголникот Дали.

Цени на билетите

Билет за возрасни (9+ години): €19
Детски билет (до 8 години): слободен

Билети за турнеја со водич во Музејот Дали

Билетите за турнеја со водич во Музејот Дали ви овозможуваат приоритетен пристап до атракцијата.

Оваа повеќејазична турнеја ќе биде на јазикот на кој ви е удобно (англиски, француски, шпански или каталонски).

Нурнете подлабоко во светот на Дали, отколку што би правеле на турнеја со сопствена водич со помош на стручен водич.

Овој билет сличен на прескокнување, исто така, дава пристап до колекцијата на Дали накит и вклучува бесплатен дигитален водич на Tiqets за Триаголникот на Дали на англиски јазик.

Цени на билетите

Билет за возрасни (9+ години): €29
Детски билет (до 8 години): слободен

Тури на Музејот Дали од Барселона

Постојат различни тури од Барселона до музејот Дали и неговите соседни области.

Подолу споделуваме некои од нашите омилени - 

Турс цена
Дневна обиколка на Музејот Жирона, Фигерес и Дали од Барселона €84
Кадаки со Дали и Дневно патување на Коста Брава €99
Персонализирана турнеја Салвадор Дали Коста Брава €119
Целодневна турнеја на музејот Коста Брава и Дали €89
Приватна целодневна турнеја на Figueres и Pubol €310
Музеј на Дали и Жирона: турнеја со водич од Барселона €82

Како да стигнете до театар-музеј Дали

Каталонскиот град Фигуерес, каде што се наоѓа театарот-музеј Дали, е 147 километри (91 милји) северно од Барселона.

адреса: Пласа Гала и Салвадор Дали, 5, 17600, Фигерес. Најдете насоки

Можете да стигнете до театар-музеј Дали со јавен превоз или со вашиот приватен автомобил.

Со автобус

Museu Joies е најблиската автобуска станица до музејот, на само една минута пешачење.

Со воз

Станица Фигерес, кој е 12 12-минути пешачење од музејот Дали, и Фигерес-Вилафант, која е 20 минути пешачење, се најблиските железнички станици. 

Имате пет опции за да стигнете до музејот. 

Линија Барселона – Фигуерес (РЕНФЕ)
Линија Сервера – Фигуерес  (SNCF)
Линија Перпињан – Фигерес Вилафант (SNCF)
Линија Париз – Figueres-Vilafant (АВЕ / АВАНТ)
Линија Барселона – Фигереш Вилафант (АВЕ / АВАНТ)

Бројни автобуси може да ве доближи и до музејот Салвадор Дали во Фигуерес.

Со автомобил

Ако возите од Барселона до музејот Дали, мора да одите на автопатот AP7 (Барселона-ла Јонкера).

Потоа, одете на излезот Figueres или на главниот пат, Nacional II (Барселона-Франција).

Возете до центарот на градот и не можете да го пропуштите музејот Дали. 

Алтернативно, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Театарот и музеј Дали немаат сопствен паркинг и мора да го паркирате вашето возило на едно од платените паркинг места во Фигерес, како што се:

Ако сакате повеќе опции за паркирање, проверете оваа мапа.

Работно време на музејот Дали

Времето на музејот Дали варира во зависност од годишните времиња.

Од јануари до јуни и од октомври до декември, музејот се отвора во 10.30 часот и се затвора во 5.15 часот секој ден освен понеделник.

Времето за септември е од 9.30 до 5.15 секој ден освен понеделник.

Во јули и август, врвните месеци на музејот, тој ги пречекува посетителите од 9 до 7.15:XNUMX секој ден.

Музејот останува затворен на 25 декември и 1 јануари. 

Последниот прием е 15 минути пред затворање.

Колку време трае турнејата

Ви требаат најмалку два дена за целосно да уживате во посетата на трите музеи на Дали. 

Меѓутоа, ако ја истражувате само локацијата Фигерес, најверојатно ќе поминете најмалку два до три часа истражувајќи ги сите соби и нивните експонати распослани на три ката.

Оваа проценка ги вклучува 20-плус минути што можете да ги поминете уживајќи во надворешната градина и 10 минути просејување сувенири во огромната продавница за подароци.

Најдобро време за посета на театар-музеј Дали

Најдобро време за посета на театарот и музејот Дали во Фигуерес е веднаш штом ќе се отворат. 

Кога ќе започнете рано, можете да ја избегнете гужвата и да си дадете доволно време да го истражите градот Фигерес. 

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време да го посетите музејот Дали е после 2 часот.

За време на шпицот на сезоната од јули до септември, музејот Дали е преполн, а само одреден број посетители се дозволени внатре во исто време. 

Далинскиот триаголник

Салвадор Дали имал големо глобално влијание додека бил жив, што продолжува и денес по неговата смрт. 

Во Каталонија, Шпанија, неговиот дом, тој најмногу влијаеше на три места - Фигерес, Пубол и Портлигат.

Овие три општини на Каталонија го формираат она што е познато како Далински триаголник, територија од околу 40 квадратни километри (15.4 квадратни милји).

Додека Фигерес го има театарот-музеј Дали, Пубол го има замокот Гала Дали, уникатно светилиште и место за одмор за неговата сопруга Гала Дали. 

Однадвор, замокот Гала Дали е структура од 11 век, но внатре е едно од големите креативни дела на Дали фокусирани на една личност, неговата муза, Гала.

Портлигат, село во општината Кадакеш, има Куќа-музеј на Салвадор Дали, каде што живеел и работел од 1930 до 1982 година. 

Откако Гала Дали почина, тој остана во замокот во Пубол. 

Посетителите кои сакаат подобро да го разберат животот и делата на Салвадор Дали се одлучуваат за Турнеја на Далин Триаголник.

Најчесто поставувани прашања за театарот-музеј Дали

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат музејот Дали, Барселона.

Каде можам да резервирам билети за Театар-Музеј Дали?

Туристите можат да купат билети за атракцијата онлајн или на местото на одржување, на денот на нивната посета. За најдобро искуство ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн, однапред.

Кои предмети не се дозволени во музејот?

Театар-музејот Дали забранува носење предмети поголеми од 35 x 35 x 25 cm, ранци, чанти, чадори, колички или кој било друг предмет во музејот. На лице место е достапен простор за лево багаж за да се депонираат такви предмети пред да се влезе во просториите.

Може ли да фотографирам во музејот Салвадор Дали во Барселона?

Можете да фотографирате внатре во музејот без блиц или користејќи статив или други фотографски додатоци. Фотографиите треба да бидат за лична употреба. Фотографијата внатре во музејот за комерцијални цели бара овластување и дозвола за права.

Дали инвалидската количка на театарот-музеј Дали е достапна за лицата со посебни потреби?

Не, музејот не е достапен за инвалидски колички, поради неговата локација во урнатините на поранешен театар.

Може ли да го донесам моето милениче во Барселона? Музејот на Салвадор Дали?

Ниту едно друго животно освен службените кучиња не се дозволени внатре во местото.

Може ли да ја откажам/презакажам мојата посета на театарот-музеј Дали во Барселона?

Да, можете да ја откажете или да ја презакажете посетата до 11.59 часот на денот пред вашата посета.

Извори
# Salvador-dali.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Casa Batllo парк Guell
Sagrada Familia Каза Мила
Зоолошката градина во Барселона турнеја на Камп Ноу
Манастирот Монсерат Аквариум Барселона
Монтјуик жичарница Фондацијата Џоан Миро
Музејот Моко Куќа музеј Гауди
Музеј на илузии Куќа Аматлер
Каза Висенс Еротски музеј
Сант Пау Арт Нову Пикасо музеј
Кулата Глорис Музејот на Бенкси
Крстарење со Лас Голондринас Музеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на Каталонија Голем забавен музеј
Музејот на современа уметност Чоколаден музеј
Ајсбар Барселона Каталонија во минијатура
Колонија Гуел Павилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на Тарантос Палау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес IDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар