Почетна » Барселона » Билети за зоолошката градина во Барселона

Билети во зоолошката градина во Барселона, цени, попусти, животни, делфин шоу

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(126)

Зоолошката градина во Барселона е популарна дестинација за еднодневна прошетка на 32 хектари во градот. 

Годишно прима речиси милион посетители кои го посетуваат за да ги видат неговите 2000 животни од 300 различни видови.

Тоа е исто така парк за биодиверзитет со 1300 дрвја, растенија и цвеќиња.

Со богата понуда на флора и фауна, Зоолошката градина Барселона вреди да се посети, особено за семејствата. 

Еве сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети во зоолошката градина во Барселона.

Интеракција со животни во Zootastic Park

Време на отворање на зоолошката градина во Барселона

Зоолошката градина Барселона се отвора секој ден во 10 часот, но времето на затворање варира во зависност од сезоната.

Во зимските месеци се затвора во 5.30 часот, во пролет и есен до 7 часот, а во летните месеци останува отворен до 8 часот.

Билетарниците завршуваат 30 минути пред затворањето на зоолошката градина.

На Божиќ, зоолошката градина се затвора во попладневните часови. 

ОдДоВремиња
1 јануариМарт 1810 сум да 5.30 часот
Март 1915 мај10 сум да 7 часот
16 мај15 Септември10 сум да 8 часот
16 Септември29 октомври10 сум да 7 часот
Октомври 30декември 3110 сум да 5.30 часот

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Барселона

Слоновите во зоолошката градина во Барселона
Слика: Zoobarcelona.cat

Најдобро е да се посети веднаш штом зоолошката градина во Барселона се отвори во 10 часот.

Како што денот напредува и станува се потопол, животните се повлекуваат во засенчени области и понекогаш тешко се забележуваат. 

Животните се најактивни во првата половина од денот, а гужвите и редиците се помали.

 Кога почнувате рано, покривате значителен дел од зоолошката градина пред да паузирате за ручек.

За време на викендите и државните празници, зоолошката градина во Барселона има тенденција да привлекува голем број луѓе. 

Ако е можно, изберете работен ден за вашата посета за да избегнете брзање.

Пролетните и летните месеци се одлично време за посета за да можете да уживате на отворено. Сепак, ова е кога зоолошката градина е исто така преполна. 

Зоолошката градина во Барселона е популарна меѓу туристите, како и локалното население. Оттука, веројатно ќе најдете толпа секогаш кога ќе одлучите да ја посетите.

Резервирајте ги вашите билети во зоолошката градина во Барселона однапред за да добиете побрз пристап и да заштедите време од чекање на редот за резервации. 

Колку време трае зоолошката градина во Барселона?

Посетителите имаат тенденција да ги покриваат сите животински експонати, специјални атракции и изложби на дивиот свет во Зоолошката градина Барселона за четири часа.

Ако одите на гости со деца, можеби ќе ви треба дополнителен час.

Децата имаат тенденција да се задржуваат подолго околу нивните омилени куќишта за животни и често застануваат за слики и храна. 

Некои семејства завршуваат цел ден во зоолошката градина. 

Ако сте група на возрасни во брзање, можете да задржите подобро темпо и да го завршите за два часа. 

Ако сте во дивиот свет, мора да проверите Пропусница за зоолошка градина и аквариум во Барселона, што ви овозможува пристап и до атракциите и до услугата на градската жичарница. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Цена во зоолошката градина во Барселона

Билет во зоолошката градина во Барселона цена за возрасни 13 години и постари е 20.33 евра.

Детскиот билет за посетители на возраст од 3-12 години чини 12.33 евра. 

Деца под три години влегуваат во зоолошката градина бесплатно.

Билетот вклучува единечен влез во зоолошката градина во Барселона.

На лице место се достапни намалени билети за посетителите кои користат инвалидски колички, а нивните негуватели влегуваат бесплатно.

Билети за зоолошката градина во Барселона

Препорачуваме да ги купите вашите билети во зоолошката градина во Барселона онлајн од три причини:

  • Ја избегнувате редицата и можете да го искористите тоа време за истражување на зоолошката градина. 
  • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) гарантира пристап.
  • Тие се погодни - билетите ви се испраќаат преку е-пошта и не треба да правите отпечатоци.

Можете да го одите на влезот преку Parc de la Ciutadella и да го покажете билетот за паметен телефон на билетарницата и да влезете.

Политика за откажување: Посетителите можат да ги откажат овие онлајн билети 24 часа пред посетата.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €20.33
Детски билет (од 3 до 12 години): €12.30

Зоолошката градина и аквариум во Барселона

Посета на аквариумот и зоолошката градина во Барселона
Слика: Travelbar.com

Аквариумот во Барселона е една од најпознатите атракции во градот.

Сместен во Дел Порт Вел, Мол д'Еспања, s/n, 08039 Барселона, аквариумот е на само 15 минути пешачење од зоолошката градина.

За посетителите кои можат да одржат добро темпо, аквариумот во Барселона може да биде покриен за два часа и е отворен подолго време од зоолошката градина. 

Неколку посетители ја посетуваат нивната зоолошка градина и аквариум во ист ден, додека многу други ги посетуваат во посебни денови.

Кога ќе ја купите оваа комбинација од зоолошката градина и аквариум во Барселона, добивате код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Идеален е за локални жители и туристи со деца. 

Кога заедно ќе купите билети за зоолошката градина во Барселона и Camp Nou Experience, добивате дополнителни 10% попуст. Можете да ги посетите атракциите во различни денови. Дознајте повеќе

Животни во зоолошката градина во Барселона

Главните атракции во зоолошката градина во Барселона се лавови, слонови, носорози, зебри, жирафи, леопарди, панди, мечки итн.  

Големите мачки имаат свои куќишта.

Над 2000 животни и птици во зоолошката градина се поделени и прикажани во девет уникатни живеалишта. 

Секоја зона е дизајнирана да ја отсликува домашната средина на соодветниот вид, давајќи увид во различните живеалишта, вегетацијата, амбиентот итн. 

Ајде да ве однесеме низ различните зони на Зоолошката градина Барселона.

Земја на змејови

Комодо змеј во зоолошката градина во Барселона
Комодо змеј во зоолошката градина во Барселона. Слика: Дејвид Клод

Во објектот Комодос се сместени пет животински видови од Азија Пацифик. Има две основни загради - едно големо за Змејот Комодо, а другото за еленот Мунтјак. 

Покрај нив, присутни се и три видови птици од азискиот континент – Јава врапче, Никобарски гулаб и Царски гулаб. 

Терариум

Инаугуриран во 1972 година, Терариумот во зоолошката градина во Барселона ја сместува една од најдобрите европски колекции на водоземци и влекачи. 

Има мали змејови, отровни жаби, игуани, големи кајмани со очила итн. 

Во него се сместени и џуџестиот крокодил и разни видови џиновски змии како питонот и боата. 

Друг фасцинантен дел од Куќата на рептил е просторијата за асистирана репродукција на животни. 

Отворен е за јавноста и популарен меѓу децата бидејќи овде можат да видат бебиња желки, змии и игуани. 

Авијариум

Зоолошката градина во Барселона има широк спектар на птици од различни континенти. 

Објектот првично беше изграден во 1970 година и реновиран во 2002 година за да ги претстави различните екосистеми видени во американската, азиската и африканската џунгла. 

Птичарникот на зоолошката градина во Барселона е надграден според соодветното природно живеалиште на 70-те видови птици што живеат овде.

Фарм

Фармата, популарно позната и како Детска зоолошка градина, е жежок омилен меѓу најмладите посетители. 

Има кози, коњчиња, крави, овци, свињи, коњи, зајаци, магариња, полски глувци итн. 

Има и домашни животни како хрчаци. 

Не пропуштајте го каталонското магаре, вид кој беше на работ на истребување. 

Децата можат да се галат и да комуницираат со овие животни. 

Галеријата на мали примати има природни животни средини кои се создадени за приматите да бидат дома. 

Галерија на примати во зоолошката градина во Барселона
Посетителите гледаат како чувар во зоолошката градина храни мајмун во зоолошката градина во Барселона. Слика: Zoobarcelona.cat

Некои од видовите сместени овде се мајмун Браза, мајмун со бело нос, мајмун со кит, црвен мајмун, варварски макаки итн. 

Посетителите можат да ги видат и Талапоин, Сијаманг и Мангабеј со јака. 

Делот на Примат има покриен премин со стаклени ѕидови што им овозможува на посетителите да видат животни како се качуваат, брзо се лизгаат по јажиња и прават други „бизниси со мајмуни“ како што е јадењето на нивните плодови.

Делот Мармосет со својата галерија на мајмуните Тити е најпосетуваната изложба во зоолошката градина во Барселона. 

Изграден е во 1990 година за да се смести примерок од еден од најмалите примати во светот - јужноамериканските Тити мајмуни. 

Во моментов, галеријата Мармосет има седум видови примати кои живеат заедно. 

Тоа се мајмунот Гоелди, мајмунот со бело лице, Тамарин лав со златна глава, мајмун цар Тамарин, Тамарин со златни раце и Тамарин со памук. 

Ги чува и најмалите примати во светот - пигмејските мармосети. 

Палми шумичка

Птици во Палмерал во зоолошката градина во Барселона
Две црвено-зелени ара во зоолошката градина во Барселона. Слика: Паскал Мауерхофер

Најблиску до влезот во зоолошката градина во Барселона е делот Палмерал со многу бучни птици со светло пердуви. 

Прекрасната градина за шетање им овозможува на посетителите да ги набљудуваат различните видови птици од различни позиции и променливи погледи. 

Воодушевувачки е да се гледаат бурно колоритните видови како бели какаду, тритон какаду, какаду со сулфур, Црвено предна мака, зумбул мака, сина ара, зелена и црвена мака, воена мака, златен папагал, Папагалот со жолти образи од Еквадор, црвеноопашестиот папагал и црвениот папагал.

Купола на летот

Во големата овална форма Bird Flying Dome се сместени птиците што го населуваат мочурливиот терен. 

Водните зони комбинирани со пасишта и разновидна вегетација создаваат соодветна средина за размножување на неколку автохтони видови во овој дел. 

Властите на зоолошката градина подоцна ги ослободуваат овие птици во каталонските природни паркови.

Изложба на делфини во зоолошката градина во Барселона

Долфинариумот на зоолошката градина во Барселона беше меѓу првите од ваков вид во цела Европа. 

Шоуто на делфини во Салата на делфините овде беше голема атракција. 

Туристите од далеку и пошироко се натрупаа да ги гледаат животните како скокаат, пливаат, ги креваат задните пали, пливаат високо со средно тело или ја поздравуваат јавноста со странични перки. 

Беше популарен меѓу младите и старите посетители и имаше луѓе кои чекаа во редица 45 минути пред почетокот на шоуто за да добијат пристап и стратешки точки за гледање.  

Претставите на делфини престанаа

По постојаните барања и апели од здруженијата за права на животните и да стане животинска зоолошка градина, зоолошката градина во Барселона упати тежок повик да го прекине ова шоу засекогаш. 

Во недела, 15 ноември 2015 година, делфините настапија за последен пат. 

После тоа, акробатското прикажување не се случи, но посетителите можеа да ги набљудуваат цицачите како пливаат околу куќиштето на базенот.

Барселона зоолошката градина Делфини префрлени

Во јули 2020 година, зоолошката градина во Барселона стана првата зоолошка градина во Шпанија која трајно го затвори својот Делфинариум. 

Овој потег цврсто го утврди нивниот став против заробеништвото на овие интелигентни цицачи. 

Последните три делфини – Нуик, Тумај и Блау – беа префрлени и рехабилитирани во зоолошката градина во Атина.

Како да стигнете до зоолошката градина во Барселона

Зоолошката градина Барселона се наоѓа во Parc de la Ciutadella s/n, 08003 Barcelona недалеку од областа Борн. 

Тоа е само пет минути возење или 15-минути пешачење од Аквариум Барселона

Посетителите можат да пристапат до зоолошката градина во Барселона преку две точки - паркот Сиутадела и другата по улицата Велингтон, веднаш до Passeig de Circumval - lació (обиколница). Најдете насоки

Со автобус

Автобуски превоз во Барселона нуди сеопфатна поврзаност низ градот. 

Автобуска рута бр. D20, H14, H16, V21, V27 ќе ве остават најблиску/во зоолошката градина во Барселона.

Со метро

Одете на линијата L1 метро до било кое Марина станица или Триумфска капија од каде што можете да пешачите до зоолошката градина во Барселона. 

Марина е 15 минути пешачење додека Триумската капија е 10 минути пешачење до атракцијата на дивиот свет. 

Ако метро линијата L4 е поблиску до вас, спуштете се во било која друга Метро станица Барселонета or Сиутадела – Вила Олимпика.

И двете се на помалку од 1 км (две третини од милја) од зоолошката градина и може да се пешачат за приближно 10 минути. 

Со трамвај

Трамвајската рута Т-4 ве води до Сиутадела – Вила Олимпика, која е само 11 минути пешачење од зоолошката градина во Барселона. 

Трамвајските правци ги поврзуваат и ги комплетираат маршрутите за патување каде што метрото/метрото не е достапно.

Од Ренфе

Ренфе или Шпанската железница е друга опција.

Ренфе правци низ/до Триумфска капија (10 минути пешачење до зоолошката градина) и Estació de França (4 минути пешачење) ќе ве однесе до најблиското растојание од зоолошката градина во Барселона. 

Возење до зоолошката градина во Барселона

Ако возите од градот Барселона, запалете го вашиот Google на сајтот и одете на Ronda Litoral до излезот број 22.

Подобро е да го резервирате вашето место за паркирање однапред.

Паркинзи за автомобилиАдреса
Б: СМ зоолошката градина во ВелингтонТриас Фаргас, 19.
B:SM Parc de Recerca BiomèdicaТриас Фаргас, 19.
B:SM Litoral PortАвингуда дел Литорал, 34.
Estácio de Franca – ADIFМаркис д'Аргентера.
Б: СМ Марина пристаништеМарина, 13-17.

Салу до зоолошката градина во Барселона

Салу е оддалечен само 55 милји од Барселона. 

Можете да планирате дневна екскурзија од Салу до зоолошката градина во Барселона со автобус (2.15 часа), воз (1.45 часа) или автомобил (1.15 часа).

Карта на зоолошката градина во Барселона

Зоолошката градина во Барселона е распространета на 32 хектари, и препорачливо е да ја носите мапата за да ја подготвите вашата посета. 

Тоа ќе помогне да се лоцираат куќиштата и деловите и објектите како што се тоалети, ресторани, места за излет, медицински соби, шкафчиња и продавници за сувенири. 

Тие се погодни за семејствата кои можеби ќе сакаат да почнат да ги гледаат своите омилени животни наместо што и да се појави на патеката. 

Картата на зоолошката градина во Барселона може да ви помогне да се движите низ теренот без да се исцрпите или да губите време за наоѓање разни експонати. Преземете карта

Можете исто така да ја добиете картата на зоолошката градина и насоките на апликацијата зоолошка градина во Барселона (Андроид/iPhone) да ви помогне да ја планирате посетата, да добиете информации за емисии и специјални атракции.

Ресторани во зоолошката градина во Барселона

Зоолошката градина во Барселона им овозможува на посетителите сами да носат храна и пијалоци. 

Доколку одлучите да останете лесни и да не носите сопствена храна, можете да изберете од рестораните на атракцијата. 

Од пици до виршли и супи до сокови, рестораните во зоолошката градина нудат добар намаз. 

Сепак, строго е забрането да се хранат животните во експонатите и терените во зоолошката градина.

Еве список на ресторани што можете да ги пробате додека ја посетувате зоолошката градина во Барселона за да ги победите тие болки.

Ел Терариум

Ел Терариум или Тераса надвор од зоната Терариум е италијански прехранбен џоинт кој служи раскошни тестенини, салати и пици. 

Тие исто така се грижат за сендвичи и овошна салата. 

Ресторанот има детско мени, како и опции без глутен.

Отворен е секој ден од 10.30 до 5.30 часот.

Кафе Ла Грања (Фарма).

La Granja или кафулето Farm кое се наоѓа веднаш до детското игралиште на фармата Зоолошката градина нуди свежи пици, салати, сендвичи и додатоци. 

Нивното потписно јадење и големото извлекување за гладните посетители е пилешкото роса. 

Кафето има опции без глутен и детско мени. 

Излетнички места

Можете да направите пауза за ручек или ужина во назначените места за излет. 

Има три овозможени области - Lady of the Umbrella, Парламент и фарма со удобни маси и клупи за да уживате во вашите оброци.

Извори

# Zoobarcelona.cat
# Tripadvisor.com
# Барселона.де
# продавница за билети.барселона

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од