Почетна » Барселона » Билети за Парк Гуел

Билети за Парк Гуел – цени, попусти, бесплатен влез, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Паркот Гуел е исклучително популарен и секоја година прима повеќе од десет милиони туристи.

По Саграда Фамилија, таа е втора најпопуларна атракција во Барселона.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за Парк Гуел.

Парк Гуел во Барселона

Што да очекувате во Парк Гуел

Парк Гуел бил станбен комплекс дизајниран од архитектот Антони Гауди помеѓу 1900 и 1914 година.

Комплексот требаше да има 60 куќи, но кога никој не се огласи да ги купи домовите, проектот беше напуштен.

По неколку години надлежните го претворија во Јавен парк.

Парк Гуел има два дела - 

1. Монументална зона - Монументалната зона на Парк Гуел ја има целата работа на Гауди, а посетителите мора да купи билети да влезе. 

2. Јавен парк - оваа област е отворена за сите, но нема делата на Гауди.

Атракции на Монументалната зона

Монументалната зона зафаќа 5% од вкупната површина на паркот Гуел.

Овој дел од паркот Гуел го содржи најголемиот дел од делата на Антони Гауди, кои туристите доаѓаат да ги видат.

Атракции кои мора да се видат во оваа зона се:

  1. Стражарски музеј (Museu del Guarda)
  2. Хипостил соба (Sala Hipòstila)
  3. Градини на Австрија (Jardins d'Àustria)
  4. Портикот за перење куќа (Pòrtic de la Bugadera)
  5. Плоштад или тераса на природата (Plaça de la Natura)
  6. Патиштата, патеките и вијадуктите

Еве едно брзо видео за да ви даде идеја за тоа што да очекувате во монументалната зона на Парк Гуел -

Повеќето посетители се одлучуваат за Skip The Line билети, најевтиниот и најпопуларниот начин за влез во Парк Гуел. 

Ако планирате да ја посетите и Саграда Фамилија, проверете го Пакет Гауди

Дознајте за различни видови билети за Парк Гуел на располагање.

Билети за Парк Гуел

Билети за Парк Гуел
Кога купувате билети за Парк Гуел на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, најдобро е да ги купите вашите билети преку Интернет, бидејќи тогаш можете да избегнете чекање во долгите шалтери за билети. Слика: Intermiles.com

Постојат три начини да го истражите паркот Гуел - можете закажете турнеја со само водичтурнеја со водич или комбинација разглед на паркот Гуел и Саграда Фамилија со водич

Кога ќе ги резервирате онлајн, можете да заштедите време, енергија и пари и веднаш да влезете во атракцијата. 

Зошто онлајн билетите се подобри

Има три предности за купување билети за Парк Гуел преку Интернет.

1. Кога се купуваат онлајн, билетите за Парк Гуел се поевтини за 1 евро по лице

2. Кога резервирате билети преку Интернет, можете да поминете покрај долгите редици на шалтерот за билети и веднаш да влезете во Парк Гуел. Односно нема чекање.

3. Онлајн билетите ви помагаат да го избегнете она што го нарекуваме „проклетство на временскиот билет“.

Дозволете ни да го објасниме ова „проклетство“ малку подетално -

Паркот Гуел дозволува влез на само 400 туристи на секои половина час.

Следниве 400 туристи се преместуваат на следното получасовно место, и така натаму.

Ова е причината зошто билетите за Парк Гуел имаат време споменато на нив.

Како функционираат онлајн билетите

Кога ги резервирате вашите билети за Парк Гуел преку Интернет, го избирате претпочитаното време на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сега се што треба да направите е да стигнете до туристичката атракција 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Бидејќи имате билет и сте на време, можете да го покажете на вашиот паметен телефон и веднаш да влезете во паркот Гуел.

Како функционираат офлајн билетите

Толпа во монументалната зона Парк Гуел
Може да има многу гужва во Монументалната зона на Парк Гуел. Олег Заславски / Shutterstock.com

Кога ги купувате вашите билети во Парк Гуел, можеби ќе треба да чекате во долгата редица за издавање билети, а можеби ќе треба да почекате и да пристигне вашето време.

Еве временска рамка која ќе ви помогне подобро да го разберете ова:

– Во Парк Гуел пристигнувате во 11 часот

– По еден час чекање во редот за билети, конечно ги купувате картите во 12 часот

– Бидејќи сите билети до 1 часот беа распродадени (запомнете, само 400 посетители се дозволени на секои половина час), на вашиот билет е наведена 1 часот.

– Иако го имате вашиот билет за Парк Гуел, сепак треба да се дружите на влезот на Парк Гуел до 1 часот.

Ова дополнително чекање од 1 час е познато како „проклетство на временскиот билет“.

Цените на билетите во Парк Гуел

Влезниците во Park Guell за посетители на возраст од 13 до 64 години чинат 13.50 евра по лице.

Деца на возраст од 7 до 12 години и постари од 65 години и постари плаќаат по намалена цена од 9.33 € за нивниот влез. 

Децата до шест години и посетителите со посебни потреби добиваат 100% намалување на цените на билетите и влегуваат бесплатно.

Негувателите мора да го купат нивниот влез во Парк Гуел за 9.33 евра.

*Туристите со посебни потреби треба да го носат со себе сертификатот за попреченост за да ги искористат попустите. Бидејќи Park Guell е уреден парк, тој не е погоден за лица со посебни потреби.

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): € 13.50
Младински билет (од 7 до 12 години): € 9.33
Билет за сениори (65+ години): € 9.33
Билет за доенчиња (до 6 години): Слободен влез

Тура со водич во паркот Гуел

Разглед на паркот Гуел со водич
Слика: Parkguell.barcelona

Ако сакате да разберете како функционирал умот на Антони Гауди, да слушнете анегдоти и приказни за Парк Гуел, а високата цена на билетот не ве загрижува, ви препорачуваме обиколка на паркот Гуел со водич.

Експертските локални водичи помагаат да се разбере богатата симболика на уметничкото движење на Каталонијакако Гауди постигнал хармонија со природата, тајните на архитектурата на Гауди итн.

Откако пешачеа илјада пати по рутите на Парк Гуел, овие туристички водичи ги знаат и најдобрите рути, гледни точки за одлични фотографии итн.

За време на оваа 90-минутна турнеја, ќе добиете и слушалки за јасно да го слушнете водичот.

Откако водичот ќе ве однесе наоколу, можете слободно да се дружите онолку долго колку што сакате. 

Децата до шест години можат бесплатно да се придружат на возрасните. 

Билет за возрасни (12+ години): € 23
Детски билет (од 3 до 11 години): € 20.70

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите паркот Гуел

Пакетот Гауди

Пакетот Гауди вклучува билети за ремек-делата на Гауди Саграда Фамилија и Парк Гуел и картичка на Барселона.

Што е вклучено во пакетот Гауди во Барселона

Тоа е одличен начин да заштедите пари ако сте во Барселона повеќе од два дена.

Барселона картичката го олеснува патувањето во градот бидејќи добивате неограничено бесплатно патување 72 часа во метро, ​​автобуси, возови и трамваи.

Пакетот добива и водич, карта на Барселона, бесплатен влез во над 20 музеи и попусти на уште повеќе.

Кога го купувате пакетот Гауди, добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за вашите идни купувања.

Комбинирани тури во Парк Гуел

Туристите претпочитаат да одат на комбо тури во Парк Гуел од две причини.

  1. Бидејќи Антонио Гауди има значително влијание врз туризмот во Барселона, посетителите сакаат да видат две или повеќе негови ремек-дела.
  2. Билетите за комбинирана турнеја завршуваат до 20% поевтини отколку ако сте ги купиле билетите поединечно

Еве некои од нашите омилени комбо тури, кои вклучуваат посета на Парк Гуел.

Комбо турнејацена
Пропусницата за Барселона€ 86.50
Пакетот Гауди€ 59
Картичка на Барселона + Пакетот Гауди€ 99.99
Пакет најдобро од Барселона€ 90
Премин на Барселона + кулите на Саграда Фамилија€ 97
Парк Гуел + Саграда Фамилија€ 47
Hop-on Hop-off автобус + Park Güell€ 39
Casa Batlló + Park Güell€ 43.65
Парк Гуел и Куќа музеј Гауди€ 20.65

Дали вреди Парк Гуел?

Паркот Гуел вреди да се посети од четири причини - тоа е најпрефинето ремек-дело на Антони Гауди, со само 13.50 евра за влез, е атракција со вредност за парите, посетата на паркот Гуел доаѓа со обиколка на градот и можете да седнете на најдолгата клупа на светот.

Силно препорачуваме да ја платите влезната такса за Монументалната зона во Парк Гуел и да ја проверите целата работа на Гауди.

1. Нема ништо како Парк Гуел, на друго место

Бидејќи речиси целото дело на Антони Гауди е концентрирано околу Барселона, неговите ремек-дела можете да ги видите само додека летувате во градот.

Паркот Гуел не е атракција со повеќе дестинации како Мадам Тисо или Дизниленд, која можете да ја доживеете за време на вашиот следен одмор на друго место.

Ексклузивноста го прави паркот Гуел вреди да се посети.

2. Тоа е вредност за парите

За општ билет кој чини само 13.50 евра и намалена цена од 9.33 евра, она што го гледате во зоната Парк Гуел Монументал е целосно вредно.

За споредба, билетите на Casa Batllo чинат 35 евра, а билетите за Саграда Фамилија чинат 31.60 евра.

3. Патувањето до Парк Гуел доаѓа со разглед на градот

Вашето патување до Парк Гуел од центарот на Барселона ќе ве чини 2.5 евра.

Иако патувањето со автобус трае само околу 20 минути, можете да видите делови од градот што инаку нема да ги посетите.

4. Најдолгата клупа на светот е во Парк Гуел

Клупата на Парк Гуел
Маријамишел / Pixabay.com

Египќаните им дале ергономски столчиња на своите богови уште во 7500 година п.н.е.

Сепак, Антонио Гауди реши да направи еден подобар на Парк Гуел.

Шарената клупа вградена во мозаик што ја изгради во Парк Гуел е долга 110 метри (361 стапки).

Се вели дека е најдолгата повлажна клупа во светот.

Можноста да седнете на оваа клупа и да направите селфи прави Парк Гуел да вреди.

Најдобро време за посета на Парк Гуел

Најдобро време за посета на паркот Гуел е пред 9 часот наутро.

Кога почнувате рано, ја избегнувате гужвата, особено групните тури кои доаѓаат до 10 часот. 

Со помалку луѓе и светлина во раните утрински часови, можете да направите неверојатни фотографии од шарената атракција во Барселона. 

Можете да ја  купете ги вашите билети однапред, стигнете до паркот Гуел до 8.30, прошетајте ги слободните делови на паркот некое време и потоа влезете во Монументалната зона со билети. 

Колку време трае Парк Гуел

Посетителите кои застануваат за фотографии, читаат водичи и поминуваат време гледајќи во сложените детали на ремек-делото на Гауди, поминуваат околу 90 до 120 минути истражувајќи го паркот Гуел.

Познато е дека туристите кои брзаат ќе го завршат истражувањето на паркот Гуел за еден час.

Некои седат на клупата во Парк Гуел и поминуваат време, а многу други се качуваат до камениот крст на врвот на Парк Гуел и добиваат панорамски поглед на градот.

Обично, посетителите сакаат да знаат колку време е потребно за да го обиколат паркот Гуел од три причини - 

1. Бидејќи паркот Гуел е на периферијата на Барселона, оваа информација им помага на туристите подобро да го испланираат своето патување.

2. Сакаат да знаат дали ќе имаат време да ги посетат и Парк Гуел и Саграда Фамилија во ист ден.

3. И Парк Гуел и Sagrada Familia имате темпиран влез, што значи дека треба да бидете на влезот во рок од 30 минути од времето споменато на вашиот билет. Затоа, свесноста за „времетраењето на турата“ помага да се резервираат билети во вистинско време.

Бесплатен влез во паркот Гуел

Посетителите можат бесплатно да влезат во повеќето области на Парк Гуел.

Само Монументалната зона на Парк Гуел, која е 5% од огромниот парк, е контролиран пристапот.

Поголемиот дел од делата на архитектот Антонио Гауди е во монументалната зона, во која туристите плаќаат за да влезат. 

Контролите за пристап се поставени во 8 часот наутро (за време на ниските месеци на сезоната, во 8.30:XNUMX часот) и се отстрануваат во времето на затворање.

Времето на затворање на паркот варира во зависност од сезоната. 

Туристите можат бесплатно да влезат во паркот Гуел пред да се постават контролите за пристап или откако ќе се отстранат ноќе.

За бесплатен влез, најдобро време за посета на паркот Гуел е пред да се постават контролите за пристап во 8 часот наутро.

Откако ќе влезете без билети, можете да останете внатре колку сакате.

Дали треба да го посетите паркот Гуел ноќе

Парк Гуел во мракот
Додека да го посетите паркот Гуел навечер бесплатно е многу забавно, многу е подобро да го видите во текот на денот. A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

Иако е можно да се посети паркот Гуел ноќе и тоа исто така бесплатно, не го препорачуваме од повеќе причини.

Убавината на Парк Гуел лежи во нејзината боја и уредување, а навечер ви недостигаат и двете.

Со оглед на тоа што Парк Гуел е место за светско наследство на УНЕСКО, официјалните лица можат да инсталираат само ограничени вештачки извори на светлина.

Како резултат на тоа, штом сонцето ќе зајде ноќе, нема многу осветлување во паркот Гуел.

Уште една причина зошто не препорачуваме бесплатен влез во текот на ноќта е присуството на многу продавачи кои се обидуваат да продадат секакви сувенири.

Втора посета?

Ако веќе сте го виделе Parc Guell во текот на денот, ви препорачуваме да ја посетите втора ноќ.

Бидејќи паркот Гуел е повисок од градот Барселона, ги добивате некои од најдобрите погледи на градот Барселона од паркот Гуел.

Како да стигнете до паркот Гуел

Парк Гуел се наоѓа во близина на Карер д'Олот во Барселона.

Автобус Гуел

Возењето со автобус Гуел е можеби најдобриот начин да се стигне до Парк Гуел.

Тоа е лесна за употреба шатл-служба која започнува веднаш однадвор Метро станица Алфонс Икс и ве носи до Парк Гуел за само 15 минути.

Може да се качите во кој било воз на метрото L4 или да земете автобус за да стигнете до станицата Алфонс Х.

Откако ќе го истражите паркот Гуел, можете да се качите на истата шатл-служба за да се вратите до станицата Алфонс Х.

Најдобриот дел е што користењето на оваа шатл-служба е вклучено во вашиот влезен билет во Парк Гуел кога сте купете ги преку Интернет

Метро до парк Гуел

Влезете во метрото Зелена линија (L3) и слезете во било која Станица Лесепс or Станица Валкарка – Парк Гуел е помеѓу овие две станици.

Од станицата Валкарца

Од Валкарка, која се нарекува и метро станица Парк Гуел, Парк Гуел е оддалечен 20 минути пешачење.

Повеќето туристи ја претпочитаат постојката Валкарка бидејќи е надолна прошетка.

Откако ќе се симнете, најдобрата рута ќе биде да одите по ескалаторот на Baixada de la Glòria и потоа да се упатите кон влезот на Passatge de Sant Josep de la Muntanya.

Од станицата Лесепс

Метро станицата Лесепс е пониска од Парк Гуел, затоа ја препорачуваме за враќање.

Од ремек-делото на Гауди, станицата Лесепс е исто така оддалечена 20 минути пешачење.

Линиите на метрото во Барселона работат седум дена во неделата. Карта на метрото во Барселона

Автобус до Парк Гуел

Автобусот D40 и H6 сообраќаат кон Парк Гуел, а вие мора да се симнете на Автобуска станица Travessera de Dalt.

Брзо десет минути пешачење може да ве однесе до паркот Гуел.

Парк Гуел метро или автобус?

Ако ви е малку време, земете метро, ​​кое стигнува побрзо.

Автобусите траат подолго, но на вашиот пат добивате подобар поглед на градот.

Туристите, исто така, претпочитаат автобуси наместо метро, ​​бидејќи пешачењето од автобуската станица е пократко отколку од метро станицата.

Парк Гуел и Саграда Фамилија истиот ден

Ако планирате да ги посетите и Саграда Фамилија и Парк Гуел во ист ден, проверете ги следните насоки:

За бесплатно возење во јавниот превоз во Барселона, Добијте картичка Hola BCN

Работно време на Park Guell

За време на врвните месеци од мај до август, Парк Гуел се отвора во 8 часот наутро, а последниот влез е во 8.30 часот.

За време на сезоната на рамо, месеците април, септември и октомври, таа се отвора во 8 часот наутро, но влезот е дозволен само до 7.30 часот. 

Со малку туристи од ноември до март, Парк Гуел се отвора во 8.30 часот и дозволува влез до 6 часот.

Туристичка сезонаотворањеПоследен влез
30 април до 26 август (Високо)8 am8.30 часот
25 март до 29 април (Средно)8 am7.30 часот
27 август до 27 октомври (Средно)8 am7.30 часот
28 Oct до 24 март (Ниско)8.30 am6 часот

Контролите за пристап за да влезете во Монументалната зона на паркот Гуел се отстранети еден час по последното влегување. 

Совет: Иако Park Guell официјално се затвора на „последниот влез“ споменат погоре, сепак можете да влезете откако ќе се отстранат контролите за пристап. Само што со ограничено осветлување нема да можете да уживате во паркот. 

Парк Гуел аудио водич

Ако ви треба помош за да го истражите паркот Гуел, но сметате дека турите со водич се премногу скапи, аудио водичот на Парк Гуел е добра опција.

Можете да следите едно од препорачаните пешачки правци во паркот Гуел и комбинирајте го со апликацијата за аудио водич Park Guell за одлично искуство.

Водичот, кој е во форма на мобилна апликација, обезбедува информации, фотографии, интерактивни мапи и аудио за дополнување на рутата.

Апликацијата Park Guell е достапна на седум јазици, а можете да ја преземете и за двата јазика Андроид   iPhone.

Фотографирање во Парк Гуел

Фотограф во Парк Гуел
Многу фотографи поминуваат часови во неверојатниот парк Гуел на Антони Гауди. Страна Light Studios / Shutterstock.com

Ако фотографијата во Парк Гуел е вашата главна цел, посетите во раните утрински часови на крајот се подобри.

Утринската светлина им помага на шарените мозаици во Парк Гуел да излезат добро на вашите фотографии.

Посетите во раните утрински часови значат и помалку луѓе на вашите фотографии.

Фотографите претпочитаат да влезат во паркот Гуел од влезот Кармел, кој е повисок, и да одат надолу правејќи фотографии.

Добрата работа за фотографирањето рано наутро во Парк Гуел е што потоа можете да стигнете до Саграда Фамилија до попладневните часови.

Совет: Саграда фамилија најдобро може да се фотографира во доцните попладневни часови кога светлината влегува во витраж под агол. Дознајте како да одите од Парк Гуел до Саграда Фамилија

Карта на паркот Гуел

Парк Гуел е на ридот Кармел во Барселона.

Најдобро е да се истражи пеш и со доволно слободно време.

Поради истражувачката природа на оваа туристичка атракција, најдобро е посетителите да го носат заедно со Карти на Парк Гуел or препорачани патеки за пешачење со нив.

Повеќето туристи добиваат отпечаток од картата на Парк Гуел или препорачаната патека за пешачење и ја носат заедно.

На крајот на краиштата, никој не сака да пропушти предмети што мора да се видат во паркот Гуел. Или продолжете да шетате во кругови.

Парк Гуел вклучува многу качување и спуштање. 

Ви предлагаме да ги контактирате властите на паркот на влезот и да ја добиете картата на маршрутата на Парк Гуел прилагодена за туристи со ограничена подвижност.

Ако не сакате да пропуштите ништо и претпочитате водич кој ќе ви каже каде да одите понатаму, резервирај турнеја со водич на паркот Гуел.

Заштедете пари со Барселона картичка. Изберете од 3-5 дена и уживајте во бесплатно патување со јавен превоз и бесплатни понуди на различни атракции. Купете BCN картичка

Препорачани правци

Маршрутата по која ќе одите за да го истражите паркот Гуел ќе зависи од влезот низ кој ќе влезете.

Влезовите во паркот Гуел

Пред да ви кажеме за влезните точки на Парк Гуел, мора да го знаете значењето на овие три каталонски зборови -

Премин: премин
Носач: Улица
Автопат: Автопат

Паркот Гуел има три влеза - два се во основата и еден на врвот на Паркот.

Carrer de Larrard води до Carrer d'Olot на кој се наоѓа главниот влез на Park Guell.

Ако возите со автобуска линија H6, D40 или 92, ќе влезете во главниот влез на Carrer d'Olot.

Вториот влез е на Carretera del Carmen, а ако стигнувате до паркот Guell со приватни туристички автобуси или автобуси, вака ќе влезете.

Passatge de Sant Joseph de la Muntanya е влезот на врвот на паркот Гуел, а ако се возите со метро, ​​вака ќе влезете.

До овој влез можете да пристапите со лифт.

Најдобрите патеки за пешачење во паркот Гуел

Од кој влез и да влезете, вашата цел треба да биде да не пропуштите ниту еден од најважните моменти во споменичката зона Парк Гуел.

Идентификувајте ја соодветната карта на маршрутата, отпечатете ја и земете ја со себе кога го посетувате паркот Гуел. Или уште подобро, обележете ја оваа страница.

За да ви помогнеме подобро да ги разберете мапите на Парк Гуел, тука е клучот:

О: Влез и Портерс Ложа
Б: Casa del Guarda (куќата на гардата)
В: Монументално скалило (скалила Змеј)
Д: Хипостил соба, на отворено
Е: Хипостил сала, затворен простор
F: Австрија градини
Г: Плоштад на природата или Грчки театар
H: Патиштата, патеките и вијадуктите
Јас: Рампа и Каза Ларард

На мапите на маршрутата, сината стрелка ја прикажува влезната точка.

Пат 1: Од Сант Хосеп де ла Мунтања

Карта на маршрутата за пешачење парк Гуел
Ако влеговте од преминот Сант Хосеп де ла Мунтања, ве молиме следете ја маршрутата како што е наведено во оваа карта за најдобро искуство во Парк Гуел. Успешност на картата: Parkguell.barcelona

Пат 2: Од Carrer d'Olot

Пешачка патека од Карер д'Олот
Ако влеговте од Карер д'Олот, ве молиме следете ја пешачката рута како што е наведено во оваа карта. Успешност на картата: Parkguell.barcelona

Пат 3: Од Плас де ла Натура

Карта на пешачка патека во паркот Гуел
Ако влезете во паркот Гуел од влезот во близина на Плака де ла Натура, започнувате со одличен поглед. Успешност на картата: Parkguell.barcelona

Извори

# Parkguell.barcelona
# Thrillophilia.com
# Parkguell-tickets.com
# Ticketshop.barcelona

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

1 мисла за „Влезници за Парк Гуел – цени, попусти, бесплатен влез, тури со водич“

  1. Вашите описи на влезовите во паркот не се совпаѓаат со имињата на влезовите и локациите прикажани на мапите, така што ова е збунувачки.

Коментарите се затворени.