Почетна » Барселона » Билети за Саграда Фамилија

Саграда Фамилија – билети, цени, попусти, пристап до кулата, избегнувајте гужва

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(193)

Саграда Фамилија е најпопуларната туристичка атракција во Барселона и привлекува повеќе од 5 милиони посетители годишно.

Базиликата е проект за домашни миленици на каталонскиот архитект Антони Гауди, познат по тоа што не сака прави линии во дизајнот и конструкцијата.

Саграда фамилија е во изградба од 1882 година и ќе биде готова до 2026 година - неверојатни 144 години.

Црквата стана иконски симбол на Барселона, привлекувајќи милиони посетители секоја година да се восхитуваат на нејзината прекрасна архитектура и религиозно значење.

Посетителите на Саграда Фамилија можат да ја истражуваат нејзината внатрешност и надворешност, вклучувајќи украсени фасади, витражи и сложени скулптури.

Црквата има и музеј посветен на нејзината историја и градба, каде посетителите можат да дознаат повеќе за фасцинантната приказна зад оваа извонредна знаменитост.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за Саграда Фамилија.

Содржина

Што да очекувате во Саграда Фамилија


Вратете се на почетокот


Билети за Саграда Фамилија

Влезен билет за Саграда Фамилија
Слика: Capegazette.com

Има многу билети за Саграда Фамилија, од кои секоја нуди уникатно искуство во базиликата.

Билет / турнеја цена
Билети за брза патека на Саграда Фамилија €34
Саграда фамилија со пристап до кулата €47
Разглед на Саграда Фамилија со водич €50
Тура со водич на Саграда Фамилија + пристап до кулата €69
Разглед на Саграда Фамилија и Парк Гуел со водич €82
Разглед на Саграда и Монсерат со водич €109
Обиколка на Саграда Фамилија со водич на француски €50
Обиколка на Саграда Фамилија со водич на италијански €50
Обиколка на Саграда Фамилија со водич на германски €50
Обиколка на Саграда Фамилија со водич на шпански €50

Зошто е подобро да се купува преку Интернет

Нема разлика помеѓу билетите за Саграда Фамилија купени преку Интернет и оние купени на местото на одржување.

Сепак, постојат две големи предности за купување билети за Саграда Фамилија преку Интернет -

  1. Не ја плаќате „доплатата на прозорецот за билети“ на онлајн билетите и затоа се поевтини
  2. Заштедувате време затоа што не стоите во ред пред прозорецот за билети. За време на шпицот, ова чекање може да достигне и до 90 минути.

Како функционираат онлајн билетите

Билетите за Саграда Фамилија се доставуваат во вашето сандаче веднаш штом ќе ги купите.

При вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта и влезете внатре. Нема потреба да земате отпечатоци!

Мора да бидете во атракцијата најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Цена на билети за Саграда Фамилија

Билетите за Саграда Фамилија се поевтини на интернет отколку на портите. 

на Билет за брза патека на Саграда Фамилија чини 34 евра за возрасни на возраст од 30 до 64 години, а за млади од 11 до 29 години и студенти со валидни лични карти, цената е 31 евра.

Билетите за постарите од 65 години и повеќе чинат 27 евра, додека децата под десет години влегуваат бесплатно. 

Повеќе од 90% од посетителите на Саграда Фамилија се одлучуваат за билети за Брза патека - најевтините и најпопуларните.  

турнеја со водич до Саграда Фамилија чини 50 евра за возрасни 11 години и повеќе и 29 евра за деца помеѓу 4 и 10 години.

Саграда фамилија попусти

Саграда фамилија нуди неколку отстапки за Билети за брза патека, кои доаѓаат со аудио водич.

Возрасните на возраст од 30 до 64 години плаќаат целосна цена на билетот од 34 евра за влез.

Влезниците за посетители на возраст од 11 до 29 години и студенти со валидни лични карти се по цена од 31 евра – попуст од 3 евра по лице.

Сениорите на возраст од 65 и повеќе години добиваат намалување од 7 евра и плаќаат само 27 евра за да влезат во Саграда Фамилија.

Децата помлади од десет години добиваат 100% попуст на нивните билети и можат да влезат бесплатно. 

Влезници за брза патека

Билетите за брза патека на Саграда Фамилија се најевтиниот и најпопуларниот начин за истражување на базиликата.

Девет од десет посетители на Саграда Фамилија се одлучуваат за билети за Брза патека, за да не погрешите.

Овие билети ви помагаат да заштедите до 90 минути чекање во редици шалтер за билети и доаѓаат со аудио водич од светска класа.

Билетите за брза патека вклучуваат пристап до Саграда Фамилија и Музејот, но не и до Кулите.

Деца под 10 години влегуваат бесплатно, но мора да додадете бесплатен билет при купување билет.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 30 до 64 години): €34
Билет за сениори (65+ години): €27
Младински билет (од 11 до 29 години): €31
Студентски билет (со важечка лична карта): €31

Разглед на Саграда Фамилија со водич

Разглед на Саграда Фамилија со водич
Слика: GetYourGuide

Кога резервирате турнеја со водич низ Саграда Фамилија, експерт од Гауди ве води низ Саграда Фамилија.

Учењето на богатата историја на катедралата Саграда Фамилија и нејзиниот творец Антони Гауди со локален експерт ќе го направи вашето патување уште повозбудливо.

По 90 минути, турата со водич е завршена, а базиликата можете да ја истражувате онолку долго колку што сакате.

Оваа тура може да има до 30 туристи.

Додека водичот ги прикажува и објаснува фасадите на Христовото раѓање и Страста, не можете да се качите на Христовото раѓање или на кулите на страста со овие билети за турнеја со водич.

Туристите кои сакаат да фотографираат, исто така, се одлучуваат за тури со водич бидејќи водичите ги знаат најдобрите места за фотографирање.

Цена на билетот

Билет за возрасни (11+ години): €50
Детски билет (од 4 до 10 години): €29
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Ако претпочитате турнеја со водич со помалку учесници, проверете го ова Тура со водич на англиски јазик со најмногу 20 туристи. 

Разгледи со водич на Саграда Фамилија се исто така достапни во француската, шпански, германски италијански.

Влез во Саграда Фамилија + пристап до кулата

Овој билет е најевтината опција ако сакате да се качите на една од кулите (Рождество или страст) покрај истражувањето на базиликата Саграда.

Ова е билет за самоводење, така што ќе истражувате сè сами.

Исто така, ви дава пристап до музејот Саграда Фамилија во полу-подрумот под фасадата на Страста.

Овие билети се совршени ако го сакате Гауди и сакате да се качите на една од кулите, но не сакате да трошите премногу на разглед на Кулите со водич

Посетителите мора да се качат со лифтот до кулата и да одат по скалите надолу.

Само деца над шест години можат да ги посетат кулите, а возрасен мора да ги придружува сите деца под 16 години.

Цените на билетите на кулата

Билет за возрасни (од 30 до 64 години): €47
Билет за сениори (65+ години): €40
Младински билет (од 11 до 29 години): €44
Студентски билет (со важечка лична карта): €44

Тура со водич со пристап до кулата

Обиколката со водич на Саграда Фамилија со пристап до кулата е високо оценето искуство.

Локален експертски водич ве води низ ентериерот на Саграда Фамилија и до една од кулите.

Искуството во кулата со водич од Саграда Фамилија трае два часа, по што можете да останете онолку долго колку што сакате.

Ако парите не се грижат, ви препорачуваме да ги купите овие билети за кулата бидејќи тие нудат подобро искуство.

До почетокот на 2019 година, беше можно да се избере кулата на која сакате да се качите - Рождество или страст - но не повеќе.

Само деца над шест години можат да ги посетат кулите, а возрасен мора да ги придружува сите деца под 16 години.

Цени на билети со водена кула

Билет за возрасни (11+ години): €62
Детски билет (од 6 до 10 години):
€39

Совет: Ако патувате за време на не-шпицната сезона, можете да резервирате полуприватни или приватни тури на Саградските кули.

Разглед на Саграда Фамилија и Парк Гуел со водич

Некои посетители комбинираат две од највпечатливите дела на Гауди во една турнеја со резервирање на експерт кој ќе ги однесе низ Саграда Фамилија и Парк Гуел.

Турата започнува во Парк Гуел, а по пауза за ручек, целата група се сели во Саграда Фамилија.

Транспортот помеѓу атракциите е вклучен во билетот.

Сите учесници добиваат слушалки за да можат подобро да го слушнат водичот.

Цени на билетите

Билет за возрасни (11+ години): €82
Детски билет (од 4 до 10 години):
€49
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Сакате да го вклучите хотелот? Проверете го ова Разглед на паркот Гуел и Саграда Фамилија со водич.

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Саграда Фамилија

на Пакет Гауди вклучува билети за Саграда Фамилија и Парк Гуел и картичка на Барселона. Добивате неограничено бесплатно патување 72 часа во метро, ​​автобуси, возови, трамваи и 10% попуст за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Саграда Фамилија

Посетителите кои исполнуваат одредени услови можат бесплатно да влезат во Саграда Фамилија во текот на целата година. Тие се:

  • Деца од десет години па нагоре
  • Лица со попреченост од 65% или повеќе и нивниот придружник
  • Посетителите со прес-картичка на Барселона 
  • Невработени лица (во среда од 2 часот, со лична карта за невработеност)

Посетителите можат бесплатно да ја истражуваат Саграда Фамилија доколку купиле градска карта за Барселона.

Бесплатен влез за миса

Посетителите можат присуствуваат на миса во базиликата Саграда Фамилија секоја недела. 

Ако не ви пречи религиозната проповед, ова е одличен начин бесплатно да влезете во базиликата на Антони Гауди. 

Сепак, од посетителите се очекува да го почитуваат собирот и приликата и да не фотографираат или истражуваат други делови од базиликата. 

Лудо, но вистинито: Слушнавме за човекот кој ја изгради Саграда Фамилија и 200+ други споменици само со чепкалки за заби?


Вратете се на почетокот


Аудио водич за Саграда Фамилија

Ако сакате да истражувате со свое темпо, треба да побарате аудио водич на Саграда Фамилија.

Аудио водичите се бесплатни со Билети за брза патека на Саграда Фамилија.

Патеките во аудио водичот ги објаснуваат кулите, фасадите и внатрешноста на базиликата.

45-минутниот аудио водич е достапен на каталонски, шпански, англиски, француски, германски, италијански, кинески, португалски, руски, јапонски и унгарски.

Децата под 12-годишна возраст не ги добиваат аудио водичите.

Човечките водичи се подобри од аудио водичите. Ако парите не се проблем, но искуството е важно, препорачуваме a разглед на Саграда Фамилија со водич.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Саграда Фамилија

Саграда Фамилија се наоѓа на улицата Мајорка 401, 08013 Барселона, а јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете таму. Насоки

Ако метрото е вашата претпочитана опција, качете се на линијата 2 (виолетова) или линијата 5 (сина) и спуштете се на Метро станица Саграда Фамилија.

Ако претпочитате да патувате со автобус, ви ги препорачуваме автобусите со броевите 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20 и B24.

Сите овие автобуси застануваат во Саграда Фамилија.


Вратете се на почетокот


Влезот на Саграда Фамилија

Влезот на Саграда Фамилија
Учтивост на картата: Sagradafamilia.org

На картата погоре, можете да забележите три влеза на Саграда Фамилија:

  • Генерален влез, за ​​редовни туристи
  • Групен влез, за ​​групи за турнеи
  • Влез за училишни деца

Следете ја врската за да добиете насоки до Општ влез.

Прозорецот за билети е отстранет од Саграда Фамилија во 2021 година, а билетите за споменикот можете да ги набавите преку Интернет. Достапни се два дена однапред.

Ако планирате да ги посетите и Саграда Фамилија и Парк Гуел во ист ден, дознајте како да патувате помеѓу атракциите. 

на Пакет Гауди вклучува билети за Саграда Фамилија и Парк Гуел и картичка на Барселона. Добивате неограничено бесплатно патување 72 часа во метро, ​​автобуси, возови, трамваи и 10% попуст за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Часови на Саграда Фамилија

Од понеделник до сабота, Саграда Фамилија се отвора во 9 часот, а во недела во 10.30 часот. Времето на неговото затворање зависи од сезоната.

За време на шпицот на сезоната од април до септември, се затвора во 8 часот, а во месеците март и октомври се затвора во 7 часот.

Од ноември до февруари, Саграда Фамилија се затвора во 6 часот.

Месеци Деновиве Недела Време на затворање
од ноември до февруари 9 am 10.30 am 6 часот
март 9 am 10.30 am 7 часот
од април до септември 9 am 10.30 am 8 часот
октомври 9 am 10.30 am 7 часот

Последниот влез е секогаш половина час пред затворање.

На 25, 26 декември и 1 и 6 јануари, Саграда фамилија се отвора во 9 часот и се затвора во 2 часот.

Забелешка: на најдобро време за посета на Саграда Фамилија зависи од тоа што очекувате од вашата посета.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Саграда Фамилија?

Внатрешен поглед на Саграда Фамилија
Слика: GetYourGuide

Повеќето туристи ја истражуваат Саграда Фамилија за 90 минути до два часа. 

Потребни ви се 45 минути за да ја прошетате базиликата и уште 45 минути за да чекорите внатре во Саграда Фамилија и уживајте во прекрасните ентериери.

Ако одлучите да се искачите на една од кулите - кулата на Христовото раѓање или кулата Страст - ќе ви требаат уште 30 минути. 

Најдобриот дел е што нема временско ограничување на вашето Sagrada Familia посетете.

Откако ќе влезете внатре, можете да останете внатре онолку долго колку што сакате.


Вратете се на почетокот


Како да се избегне гужвата

Никој не сака да губи време во долги редици додека е на одмор, но за жал, тоа се случува во Саграда Фамилија ако не планирате.

Еве три сигурни начини како да ја избегнете гужвата во Саграда Фамилија и да заштедите време и енергија.

Купете билети за Саграда Фамилија онлајн

Стоите во две редици кога ќе ја посетите Саграда Фамилија - првата е на шалтерот за билети (за купување влезници), а втората е на портите за да влезете во Саграда Фамилија.

Ред за билети на Саграда Фамилија
Бидејќи Саграда Фамилија е преполна во текот на целата година, ваквите долги редици се секојдневна карактеристика на шалтерите за билети. Слика: Travelingturks.com

За време на викендите во екот на сезоната, празниците во канцеларија итн., времето на чекање во овие редици може да достигне до два часа.

На билетите за Саграда Фамилија е наведено времето на влез.

Во преполн ден, откако ќе поминете време во редот за билети, можете дури и да добиете билет со време за влез 2 часа подоцна.

Најдобро е да купите онлајн билети за Саграда Фамилија - можете да ги прескокнете долгите редови, да го добиете посакуваното време и да платите помалку.

Ред во Саграда Фамилија
Туристите стојат во редот на чекање за да купат билети за Саграда Фамилија. Поминувате покрај овие редови на чекање кога купувате билети преку Интернет - директно до влезот на Саграда Фамилија. Кристијан Бертранд / Shutterstock.com

Откако ќе купете ги билетите онлајн, тие добиваат е-пошта до вас.

А на денот на вашата посета, можете да поминете покрај долгите редици на шалтерот за билети, да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете во Саграда Фамилија.

Ажурирате: Пост Covid, засега сите билети за Саграда Фамилија се продаваат онлајн.

Добијте го точното време

Кога резервираат билети за Саграда Фамилија, повеќето туристи се одлучуваат за „круг“ тајминг – 10 часот, 10.30 часот, 11 часот, итн.

Така, овие слотови стануваат преполни, а до влезот во базиликата стигнуваат околу 200 туристи (максималниот број за секој слот).

Повеќето туристи ги игнорираат временските слотови како што се 9.15 часот, 9.45 часот, 10.15 часот, итн.

Кога ќе ги резервирате вашите онлајн билети за такви временски слотови, ќе најдете многу помала толпа пред вас на редот за влез.

Исто така, се препорачува да ги резервирате билетите или во средината на утрото или во средината на доцните попладневни часови кога директно сонце тече низ прозорците за да го видите ефектот на големите витражи, скриено ремек-дело на Саграда Фамилија.

Планирајте ја вашата посета во понеделник

Понеделник не е секогаш лоша вест.

Понеделниците се совршени ако планирате да ги победите линиите во Саграда Фамилија.

Бидејќи повеќето музеи во Барселона не се отворени во понеделник, туристите претпоставуваат дека Саграда Фамилија нема да биде отворена.

Тие не знаат дека оваа базилика останува отворена дури и кога цела Шпанија се затвора за божиќни и новогодишни прослави.

Забелешка: Ако ништо друго не функционира, проверете ги овие Факти за Саграда Фамилија дури и додека чекате на ред.


Вратете се на почетокот


Кулите на Саграда Фамилија

Гауди ја планирал Саграда Фамилија со 18 кули.

Дванаесет од овие 18 кули ги претставуваат апостолите, а четири ги претставуваат евангелистите.

Кулата Саграда Фамилија со ѕвезда на врвот ја претставува Дева Марија, а највисоката кула од сите е за Исус Христос.

Кули Саграда Фамилија
Овој инфографик ги објаснува 18-те кули на Саграда Фамилија, библиската фигура што тие ја претставуваат и нивната соодветна локација во базиликата. Преземете ја печатената верзија

Од 2021 година, осум од 18 планирани кули се завршени.

Четири од овие осум изградени кули се дел од фасадата на Христовото раѓање, а четири се дел од фасадата на Страста.

Фасадата е поглед што неколку од кулите на една зграда го комбинираат и го создаваат за гледачот.

Само Поглед на фасадата на Христовото раѓање   Страст фасаден поглед се комплетни.

Штом ќе заврши изградбата на Саграда Фамилија во 2026 година, таа ќе има три фасади – фасада на Христовото раѓање, фасада на Страст и фасада на Слава.

Посетителите мора да купат билети за кулата за да се качат и да ги видат фасадите.

Бидејќи овие билети се поскапи, а посетата на кулата трае дополнителен половина час, посетителите се прашуваат дали се искачуваат на Кулите Саграда Фамилија вреди.

Фасада на Христовото раѓање или фасада на страста?

Посетителите можат да се качат само на една од кулите со еден билет - Рождество или страст.

Многу туристи кои биле нагоре во двете кули мислат дека фасадата на Христовото раѓање е подобра од фасадата на Страста.

Водичите кои ги носат туристите до кулите велат дека виделе слични реакции од посетителите кои се качиле или на кулата на Христовото раѓање или на кулата на страста. 

Претходно, посетителите можеа да одлучат која кула Саграда Фамилија сакаат да ја посетат, но не повеќе.

Следете ја врската за детално објаснување на Фасада на Христовото раѓање или фасада на страста.

Неверојатно, но вистинито: Дали знаевте дека Саграда Фамилија била во градба 136 години без одобрение за градба?


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување на Саграда Фамилија

Бидејќи е католичка црква, Саграда Фамилија има строг кодекс на облекување што го спроведува нејзиниот персонал.

Кодекс на облекување на Саграда Фамилија

Мажите мора да избегнуваат капи освен ако не ги носат од религиозни или здравствени причини.

Додека ја посетуваат црквата Саграда Фамилија, мажите и жените мора да избегнуваат проѕирна облека, костими за капење итн.

Прифатливата должина и за шорцеви и за здолништа е најмалку до средината на бутот.

Блузите мора да ги покриваат рамената. Жените мора да избегнуваат длабоки деколтеа, изложени грбови и стомаци.


Вратете се на почетокот


Посета на Саграда во текот на ноќта

Секое време по 7 часот е одлично време за гледање на базиликата во нејзината ноќна слава.

Доцните вечерни часови е исто така одлично време да се види градот Барселона од фасадата на Христовото раѓање.

Иако има одредена доза на романса во посетата на Саграда Фамилија во вечерните часови, ви препорачуваме да ја посетите во текот на денот за да ја видите сложената работа на Антонио Гауди на надворешноста.

Црквата се осветлува во сета своја грандиозност како што паѓа ноќта.


Вратете се на почетокот


Карта на Саграда фамилија

Постојат два начини да се осигурате дека нема да пропуштите ништо во Саграда Фамилија - закажете тура со водич или чувајте ја мапата на Саграда Фамилија при рака додека ја истражувате базиликата.

Можете или да ја обележите оваа страница или да ја испечатите картата и да ја носите на денот на вашата посета.

План на подот на Саграда Фамилија е исто така корисен за наоѓање услуги за посетители, постојки за аудио водич, тоалети, соблекувални, лифтови итн.


Вратете се на почетокот


Масовни тајминзи

Црквата Саграда Фамилија е место за богослужба и ако сакате да се молите за време на вашата турнеја, посетете ја капелата на Евхаристијата во амбулантата.

Покрај ова, секогаш можете да присуствувате на меѓународните и специјалните миси што се одржуваат редовно во Саграда Фамилија.

Овие миси се отворени за јавноста, а влезот е бесплатен.

Има само неколку слободни места, така што влегувањето е по принципот прв дојден, прв услужен. За неделна богослужба пристигнете на влезот пред фасадата на Христовото раѓање најдоцна до 8:30 часот, а за саботната богослужба најдоцна до 7:30 часот.

Во текот на годината, има дополнителни црковни служби што се одржуваат во посебни денови. Посетете ја веб-страницата на Саграда Фамилија за повеќе детали.

Мора да се облекувате и да се однесувате правилно кога присуствувате на миса.

Меѓународна миса

Архиепископијата на Барселона ја одржува меѓународната миса во сабота, недела, свети обврзувачки денови и во пресрет на светите обврзувачки денови.

Во сабота и во пресрет на светите обврзници, Меѓународната миса е во 8 часот.

Во неделите и светите обврзници мисата е во 9 часот.

Треба да влезете во катедралата од фасадата на Христовото раѓање на Карер де ла Марина за да присуствувате на оваа миса.

Специјална миса

Во редовни интервали, специјални миси се одржуваат во црквата Саграда Фамилија.

Некои од овие специјални маси дозволуваат влез со билети, а во некои случаи, присуството е само со покана.

Следете ги специјалните маси во Саграда Фамилија овде.

Извори
# Sagradafamilia.org
# Ticketshop.barcelona
# Thrillophilia.com
# Барселона.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batllo парк Guell
Sagrada Familia Каза Мила
Зоолошката градина во Барселона турнеја на Камп Ноу
Манастирот Монсерат Аквариум Барселона
Монтјуик жичарница Фондацијата Џоан Миро
Музејот Моко Куќа музеј Гауди
Музеј на илузии Куќа Аматлер
Каза Висенс Еротски музеј
Сант Пау Арт Нову Пикасо музеј
Кулата Глорис Музејот на Бенкси
Крстарење со Лас Голондринас Музеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на Каталонија Голем забавен музеј
Музејот на современа уметност Чоколаден музеј
Ајсбар Барселона Каталонија во минијатура
Колонија Гуел Павилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на Тарантос Палау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес IDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар