Почетна » Барселона » Музеј на современа уметност во Барселона

Музеј на современа уметност во Барселона – билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Влезете во најголемиот музеј за современа уметност во Барселона и искористете ја вашата креативност за декодирање на некои од најдобрите уметнички дела што ги нуди градот.

Музејот на современа уметност на Барселона, или MACBA, е организација која се стреми да размислува за блиското минато (во уметноста) со функција на создавање на иднината.

Своите цели ги остварува со употреба на уметност, притоа отфрлајќи еден доминантен наратив.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да купите билети за Музејот на современа уметност во Барселона.

Врвни билети за Музејот на современа уметност во Барселона

# Билети за Музејот на современа уметност во Барселона

# Музејска карта на Барселона

Музеј на современа уметност во Барселона

Што да очекувате во Музејот на современа уметност во Барселона

Масивната MACBA, главниот хончо на современата уметничка сцена на Барселона, сериозно ја сфаќа уметноста.

Во три временски периоди - од 1940-тите до 1960-тите, од 1960-тите до 1970-тите и современиот - постојаната колекција на музејот има околу 3000 дела од средината на 20 век наваму.

Од посебна перспектива на Барселона, музејот ја повлекува завесата за развојот на модерната и современата уметност. 

Има неверојатна количина на експертиза и е елегантен и кул.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за Музејот на современа уметност во Барселона

Постојат два начини на купување Билети за Музејот на современа уметност во Барселона – онлајн или офлајн на атракција.

Силно препорачуваме да резервирате билети преку Интернет бидејќи цените на интернет се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Резервирањето преку Интернет, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

На страница за резервации, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сè што треба да направите е да го скенирате е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и можете слободно да влезете во музејот.

Цена на билетите за Музејот на современа уметност во Барселона

на Билети за Музејот на современа уметност во Барселона чини 12 евра за сите посетители на возраст од 14 години и повеќе. 

Деца до 14 години можат да влезат во музејот бесплатно, но возрасен мора да ги придружува.

Музејот им нуди на посетителите бесплатен влез во сабота после 4 часот, потребна е претходна резервација.

Билети за Музејот на современа уметност во Барселона

Билети за Музејот на современа уметност во Барселона
Слика: макба.мачка

добие Карти за MACBA Барселона за да можете да уживате во постојаната колекција и ротирачките изложби на уметност.

Можете исто така да преземете аудио турнеја на англиски, шпански или каталонски со овој билет.

Ценете ги реномираните дела од Баскијат, Кит Харинг и многу други кои симболизираат значајни настани во минатиот век во уметноста, културата и општеството.

Од средината на 20 век, погледнете ги постојаните и привремените збирки.

Искористете ги предностите на забавните и уникатни производи на огромната книжарница создадени од уметници.

Цената на билетот

Билет за возрасни (14+ години): €12 
Детски билет (до 14 години): слободен  

Музејска карта на Барселона

Музејска карта на Барселона
Слика: Tiqets.com

Добијте брз влез во шест од најдобрите уметнички институции во Барселона по цена од три кога ќе ја купите оваа прескокнете ја линијата Музејска карта на Барселона.

Откријте го светот на романескната, модернистичката и современата уметност, која вклучува дела од реномирани шпански уметници како Пикасо, Миро, Тапиес и многу повеќе.

Со оваа пропусница, можете да го избегнете чекањето во Музејот на Пикасо, MNAC, Fundació Joan Miró, CCCB, MACBA и Fundació Antoni Tàpies.

Можете да заштедите до 40% со овој пакет во споредба со купувањето поединечни билети.

Оваа карта е добра за едно патување до секој музеј во период од 12 месеци.

Цената на билетот

Билет за возрасни (16+ години): €38
Детски билет (до 15 години): слободен 

Заштедете време и пари! Размислете за купување Пропусница за Барселона и видете ги најдобрите локални знаменитости и атракции на Барселона. Истражете ги спектакуларните Sagrada Familia, Park Güell и Plaça de Catalunya и уживајте во обиколката на градот од горната палуба на автобусот со хоп-он и подигање.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Музејот на современа уметност во Барселона

Тајмингот на Музејот на современа уметност во Барселона
Слика: макба.мачка

Музејот на современа уметност во Барселона е во Ел Равал, веднаш до центарот за современа култура во Барселона (CCCB, на каталонски).

Адреса: Plaça dels Àngels, 1, 08001 Барселона, Шпанија. Најдете насоки 

Најзгодниот начин да се стигне до Музејот на современа уметност MACBA во Барселона е со метро, ​​автобус или автомобил.

Со автобус

Арибау – Гран Виа е најблиската автобуска станица, на само 8 минути пешачење.

Со метро

Универзитет е најблиската метро станица, на само 6 минути.

Со автомобил 

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Апаркаменто Саба е најблискиот паркинг до Барселона MACBA Музејот на современа уметност, на само 3 минути.

Тајмингот на Музејот на современа уметност во Барселона

Од понеделник до петок, музејот е отворен од Од 11 до 7.30 часот.

Работи од 10 до 8 часот во сабота.

Во недела и државни празници музејот работи од 10 до 3 часот.

Музејот останува затворен во вторник (освен државните празници).

На 25 декември и 1 јануари, музејот останува затворен.

Работното време се разликува на државните празници.

Влезните билети може да се купат до 30 минути пред времето на затворање, а изложбените простории се затвораат 15 минути пред времето на затворање.

Колку време трае Музејот на современа уметност во Барселона?

Ако сте во брзање, може да потрае околу еден час или помалку за да го истражите музејот MACBA.

Но, ако потрошите време фотографирајќи ги артефактите, можете да очекувате вашиот престој да се продолжи до еден и пол час.

Најдобро време за посета на Музејот на современа уметност во Барселона 

Најдобро време за посета на Музејот на современа уметност MACBA во Барселона е веднаш штом ќе се отвори во 11 часот. 

Ако го посетите музејот во тоа време, гужвата ќе биде помала, што ќе ви даде доволно време да истражувате мирно и поудобно.

Работните денови се подобар избор за потивко искуство од викендите или државните празници поради помалку посетители.

Најчесто поставувани прашања за Музејот на современа уметност

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат Музејот на современа уметност, Барселона.

Каде можам да резервирам билети за Музеј на современа уметност?

Туристите можат да купат билети за атракцијата онлајн или на местото на одржување, на денот на нивната посета. За најдобро искуство ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн, однапред.

Може ли да го посетам MACBA Museo de Arte Contemporáneo de Barcelona бесплатно?

Да, музејот дозволува бесплатен влез секоја сабота попладне од 4 часот, и во отворените денови, т.е. Меѓународниот ден на музеите (18 мај) и патрониот празник на градот, La Mercè (24 септември).

Може ли да го посетам музејот повеќе од еднаш користејќи го истиот билет?

Да, Музејот на современа уметност во Барселона ви овозможува пристап до сите тековни изложби повеќе пати во рок од еден месец од датумот на купување или кога првпат ќе се пристапи.

Може ли да фотографирам во Музејот на современа уметност во Барселона?

Да, фотографирањето е генерално дозволено во Сант Пау Арт Нову, но без блиц. Може да има ограничувања во одредени области или за време на специјални изложби. Сликите мора да бидат само за лична, некомерцијална употреба. Ако сакате да кликнете на сликите користејќи статив, мора да пополните специфичен формулар и да го предадете на органите на музејот.

Дали има бар или ресторан во Музејот на современа уметност во Барселона?

Да, музејот има отворен бар, Макба бар, достапен не само за посетителите на музејот, туку и за пошироката јавност.

Дали е Музејот на современа уметност, Барселона, пристапно со инвалидска количка?

Да, музејот е достапен за посетители со намалена подвижност и корисници на инвалидска количка.

Дали има место во Музејот на современа уметност каде можам да ги чувам своите работи?

Да, музејот има шкафче на лице место за складирање на вашиот багаж и други работи.

Може ли да ја откажам мојата посета на MACBA Museo de Arte Contemporáneo de Barcelona?

Да, можете да ја откажете вашата посета до 11.59 часот на денот пред вашата посета.

Извори
# Макба.мачка
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од