Почетна » Барселона » Фундацио Џоан Миро билети

Fundacio Joan Miro – билети, цени, часови, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(161)

Самиот Миро го создаде Fundació Joan Miró, со својата приватна колекција, за да основа меѓународно признат музеј на уметност во Барселона. 

Фондацијата Миро беше отворена за јавноста во 1975 година и го прикажа најдоброто од работата на Џоан Миро заедно со најновото во современата уметност.

Миро соработуваше со архитектот ас Хосеп Луис Серт за зградата, со што стана еден од ретките музеи насекаде во светот каде уметникот и архитектот ги здружија рацете за да создадат здраво искуство за љубителите на уметноста. 

Во оваа статија споделуваме се што мора да знаете пред да ги купите билетите на Фондацијата Џоан Миро.

Што да очекувате во Фондацијата Џоан Миро

Фондацијата на Џоан Миро поседува повеќе од 10,000 слики, цртежи, скулптури, сценски дизајни и теписи од Џоан Миро.

Најраните изложени цртежи се од 1901 година. 

На терасата на уметничкиот музеј Миро, можете да видите фасцинантни погледи на Барселона и да се восхитувате на шарените скулптури на каталонските уметници.

Како да стигнете до Фундацио Џоан Миро

Фундацио Џоан Миро се наоѓа на ридот Монжуик во Барселона и е лесно достапен.

Можете да се качите во автобусите 55 или 150 и да се симнете во Мирамар – Естацио дел жичница автобуска станица.

Може да земете линија 2 или линија 3 од метрото и да се симнете во Паралелна станица

Од станицата на метрото, мора да одите на жичницата за да стигнете до Монжуик. Музејот е на само десет минути пешачење од станицата. 

Најлесен начин да стигнете до музејот е преку Автобуска Туристичка, официјалниот автобус за разгледување на градот Барселона. 

Мора да се качите на црвената линија, која застанува пред Fundació Joan Miró.

Карта на локација на Фундацио Џоан Миро
Учтивост на картата: Fmirobcn.org

Во музејот на уметност нема паркинг, па затоа е подобро да се возите со јавен превоз. 

Работно време

Фундацио Џоан Миро се отвора во 10 часот, во текот на целата година. 

За време на максималните месеци од април до октомври, од вторник до сабота, тој останува отворен до 8 часот, а во недела се затвора во 6 часот. 

За време на слабите месеци од ноември до март, тој останува отворен до 6 часот од вторник до сабота, а во недела се затвора во 3 часот.

Музејот е затворен во понеделник.

Последното влегување во музејот е 30 минути пред затворањето.

Најдобро време за посета на фондацијата

Најдобро е да го посетите Fundacio Joan Miro штом ќе се отворат во 10 часот. 

Кога ќе започнете рано, можете да ја избегнете гужвата и да уживате во белата структура на најдобри температури. 

Другата опција е да ја посетите вечерта за да можете да поминете повеќе време на терасата на уметничкиот музеј и да уживате во прекрасниот поглед над Барселона.

Инсталација на Џоан Миро на терасата на Фондацијата
Инсталација на Џоан Миро на терасата на неговата Фондација. Слика: Articketbcn.org

Повеќето посетители поминуваат 60 до 90 минути истражувајќи ја уметноста изложена во Фундацио Џоан Миро. 

Со Фундацио Џоан Миро билети, посетителите можат да го напуштат музејот по некое време истражување и да се вратат подоцна истиот ден.

Фундацио Џоан Миро билети

Можете исто така да купите билети за Fundacio Joan Miro на местото на одржување, но препорачуваме да ги набавите онлајн пред вашата посета. 

Овие влезни билети ви овозможуваат пристап до постојаните поставки, привремените изложби и терасата на музејот од каде што можете да добиете прекрасен поглед на Барселона.  

Билетот за прескокнување на линијата на Фондацијата Џоан Миро чини 13 евра за посетители 15 години и повеќе, а децата помлади од 15 години можат да влезат бесплатно. 

Можете да ги откажете овие билети до 24 часа пред денот на вашата посета. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (15+ години): € 13
Детски билет (до 14 години): Слободен влез

Фундацио Џоан Миро + билети за жичарница
Поради нивната близина и времето потребно за да се истражат и двајцата, многу посетители истовремено резервираат билети за уметничкиот музеј на Миро и за жичарницата на Барселона. Дознајте повеќе

Разглед на фондацијата Џоан Миро со водич

Најдобро е да се истражуваат уметнички музеи под водство на експерт за уметност, кој може да ни помогне подобро да ги цениме. И тоа важи и за фондацијата Џоан Миро.

Обиколка со водич низ фондацијата на Џоан Миро ви помага да ја откриете неограничената имагинација на легендарниот каталонски уметник.

Локалниот водич ви ги прикажува најзначајните дела на Миро, без разлика дали се тоа слики, скулптури, цртежи и скици, и гарантира дека нема да се изгубите меѓу сите уметнички дела.

Турата со водич трае 60 минути, по што можете да се дружите во музејот на уметност колку што сакате. 

Цена на турнеја: € 20

Фундацио Џоан Миро бесплатно

Посетителите не можат бесплатно да влезат во Фундацио Џоан Миро, но Артикет го прави речиси можност. 

Артикетот, исто така познат како Барселона музејска карта, е одличен начин да заштедите пари ако ги сакате музеите за уметност и уметност.

За само 35 евра, Barcelona Museum Pass ви овозможува да ги посетите постојаните збирки и привремени изложби во шест музеи во Барселона во текот на дванаесет месеци.

Заштедувате до 45% попуст на индивидуалните цени на билетите и ги прескокнувате линиите во сите уметнички музеи.

Шесте музеи што треба да ги посетите се:

  • ЦЦЦБ
  • Основа на Антони Тапиес
  • Фондација anоан Миро
  • Музеј на современа уметност во Барселона (MACBA)
  • Национален уметнички музеј на Каталонија
  • Музејот на Пикасо

Музејската карта на Барселона важи 12 месеци од датумот на купување.

Мултимедијален водич

Мултимедијалниот водич на Фундацио Џоан Миро ви помага подобро да ги разберете архитектонските нијанси на музејот и стилот на Миро. 

на мултимедијален водич е бесплатен, а сите посетители можат да го користат од своите мобилни телефони. 

Wi-Fi е достапна бесплатно во музејот, но мора да ги понесете вашите слушалки. 

Водичот има дополнителна содржина за животот и делото на Жоан Миро, необјавен материјал од архивата на Фундацио итн. 

Двочасовната турнеја е достапна на три јазици - каталонски, шпански и англиски.

Храна во музејот на Џоан Миро

Посетителите можат да се одморат и да се наполнат во кафе-ресторан, излетничко место или паркот околу Фундацио.

Бар-ресторанот на музејот на уметност е отворен од петок до недела, од 11 до 7 часот.

Може да смести 70 луѓе внатре и 60 луѓе надвор. 

Извори

# Fmirobcn.org
# Miroshop.fmirobcn.org
# Wikipedia.org
# Барселона.де

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# Casa Batllo
# парк Guell
# Sagrada Familia
# Каза Мила
# Зоолошката градина Барселона
# турнеја на Камп Ноу
# Манастирот Монсерат
# Аквариум Барселона
# Монтјуик жичарница
# Театар-музеј Дали
# Музејот Моко
# Куќа музеј Гауди

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона