Почетна » Барселона » Билети за аквариум во Барселона

Аквариум Барселона – билети, цени, попусти, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Аквариумот Барселона е една од најголемите и најбогатите колекции на морски животни во Европа и го има единствениот Океанариум на целиот континент.

L’Aquàrium de Barcelona attracts more than two million visitors annually, making it the fourth most popular tourist spot in the city after Sagrada Familia, Park Guell, and Camp Nou.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да купите билети за аквариум во Барселона.

Аквариум Барселона

На што да очекуваме Аквариум Барселона

Не мора да правите нуркање за да бидете сведоци на суштества во длабокото море бидејќи аквариумот во Барселона ви го носи морскиот живот во срцето на градот.

Фали со најголемиот аквариум со медитеранска тематика во светот, аквариумот во Барселона се состои од тунел долг 80 метри во кој се сместени ајкули, јагули, жили и многу повеќе.

With 14 Mediterranean-themed and seven Caribbean-themed aquariums, the L’Aquàrium de Barcelona is a haven for 11,000 animals from 450 species.

Сведочете на фасцинантниот воден живот додека поминувате покрај океанариум и Планета Аква, кат посветен на истражувањето на најголемата и најмистериозната област на нашата планета.

Каде да резервирате билети

Можете да ги купите tickets to Barcelona Aquarium онлајн или офлајн на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Одете на страницата за резервации на аквариумот во Барселона, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Не треба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, поминувате покрај редот за издавање билети, ги покажувате билетите на вашиот паметен телефон и влегувате во аквариумот.

Ова е причината зошто овие билети се познати и како билети „Прескокни ја линијата“.

Билетите не се темпирани, што значи дека можете да влезете во аквариумот кога сакате и да останете онолку долго колку што сакате.

Цените на билетите за аквариум во Барселона

Билет за аквариум во Барселона чини 25 евра за сите посетители на возраст од 11 години и повеќе.

Деца на возраст од пет до 10 години плаќаат попуст од 18 €.

Децата на возраст од три и четири години плаќаат само 10 евра за нивниот влез.

Влезот во аквариумот е бесплатен за деца на возраст од две години или помлади.

Не заборавајте да носите валидни лични карти за посетителите кои ги користат овие попусти.

Попуст на онлајн билети

Аквариумот Барселона нуди и попуст за групи од четири лица.

Friends Pack за четворица возрасни на возраст од 11 години и повеќе доаѓа по намалена цена од 96 €.

Билети за аквариум во Барселона

Билетите за аквариум во Барселона овозможуваат „прескокнување на линијата“ пристап до музејот и сите негови изложби и постојани изложби.

Со билетот, можете да го посетите тунелот за ајкула на аквариумот, океанариумот, детскиот простор и Планета Аква.

Сведочете ги водните суштества во нивното природно живеалиште.

Билет за возрасни (11+ години): €25
Младински билет (од 5 до 10 години): €18
Детски билет (од 3 до 4 години): €10

Кога ќе купите билети за Аквариум Барселона и Камп Ноу Искуство заедно, добивате дополнителни 5% попуст. Можете да ги посетите атракциите во различни денови. Дознајте повеќе

Зоолошката градина во Барселона и аквариумот во Барселона

Многу туристи кои ја посетуваат Барселона со деца имаат тенденција да ги планираат и зоолошката градина и аквариумот во Барселона во ист ден.

Ако патувате со деца, ова е одлична комбинација да се направи во еден ден.

Зоолошката градина во Барселона и аквариумот во Барселона се оддалечени само 1.5 км (0.93 милји) и може да се завршат за еден ден.

Најдобро е да ја посетите Зоолошката градина наутро (пред сонцето да стане премногу жешко) и да слетате во Аквариумот до 5 часот.

Рано навечер е кога толпата повторно се слабее, а вие можете сами да бидете меѓу рибите и ајкулата.

Со помалку луѓе, можете да фотографирате и одлични фотографии.

Оваа комбинација е супер заштеда бидејќи добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Заштедете време и пари! Размислете за купување Пропусница за Барселона и видете ги најдобрите локални знаменитости и атракции на Барселона. Истражете ги спектакуларните Sagrada Familia, Park Güell и Plaça de Catalunya и уживајте во обиколката на градот од горната палуба на автобусот со хоп-он и подигање.

Како да стигнете до аквариумот во Барселона

Аквариумот Барселона е во Порт Вел, пристаниште во Барселона, Каталонија, Шпанија.

адреса: del Port Vell, Moll d'Espanya, s/n, 08039 Барселона, Шпанија. Најдете насоки.

Може да стигнете до болницата Сант Пау во Барселона со автобус, метро или автомобил.

Со автобус

Јавните автобуски линии како што се V17 и 39, 45, 59, 91, 120, D20, H14, V13, V15 исто така може да ви помогнат да стигнете до аквариумот во Барселона.

Овие автобуси ве оставаат во Порт Вел од каде што седум минути пешачење може да ве однесе до аквариумот.

Со метро

Може да се качите на метро линијата L4 и да се симнете во Метро станица Барселонета или качете се на L3 и спуштете се во станица Драсанес, веднаш до споменикот на Колумбо.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Паркинг Индиго CC Maremagnum. е платена паркинг станица на Аквариум во Барселона која се плаќа.

Заштедете пари со бесплатни неограничени возења во градот Барселона. Добијте Hola BCN картичка

Работно време на аквариумот

Аквариумот во Барселона се отвора во 10 часот, секој ден во годината.

Аквариумот останува отворен до 7 часот од понеделник до петок.

Во сабота и недела атракцијата се затвора во 8 часот.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Време на хранење на аквариумот во Барселона

Ако го посетите аквариумот со вашите деца, ви препорачуваме да застанете околу времето на хранење.

Ајкули: Ако одите во вторник или петок, можете да бидете сведоци на тоа како ајкулите во аквариумот во Барселона се хранат помеѓу 12 и 1 часот.

Нуркачите влегуваат во резервоарите на ајкулата и продолжуваат со шипки во водата на кои е набиена омилената храна на ајкулата, како што се рибите и лигњите.

Пингвини: Бидејќи се најлакомите од сите нив, пингвините се хранат двапати дневно помеѓу 11.30 и 4.30 часот.

За да ја видите оваа активност за хранење, треба да бидете во собата Планета Аква.

Зраци: Зраците се хранат од персоналот на аквариумот секој ден во 2 часот. Во недела, посетителите не можат да присуствуваат на сесијата за хранење.

Eagle Rays и Morays: Ова е фантастична сесија за хранење во тунелот на Океанариум секој работен ден во 12.45 часот.

Децата ги сакаат овие сесии за хранење. Резервирајте ги вашите билети сега!

Ако сте во дивиот свет, мора да проверите Пропусница за зоолошка градина и аквариум во Барселона, што ви овозможува пристап и до атракциите и до услугата на градската жичарница. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Најдобро време за посета на аквариумот во Барселона

Аквариумски тунел во Барселона
Кристијан Пушкасу / Shutterstock.com

Најдобро време за посета на аквариумот во Барселона е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Толпата допрва ќе влезе, а посетителите можат подобро да ги видат рибите и ајкулите во аквариумот.

Водичите се исто така свежи на почетокот на денот, што значи подобри, енергични тури и детални одговори.

Бидејќи аквариумот во Барселона е еден од најдобрите работи со децата во Барселона, добива многу посетители.

Ако сакате целосно да ја избегнете толпата, мора да ги избегнувате врвните месеци од јуни до септември. 

Забелешка: Кога купувате Влезници за аквариум Барселона многу однапред, можете да избегнете стоење на редиците на шалтерите и да заштедите време. Билетите преку Интернет се исто така многу поевтини. 

Колку време трае аквариумот во Барселона?

Ако го посетите аквариумот во Барселона со деца, потребни ви се најмалку два часа за да ги видите сите изложби на животните и да присуствувате на сесиите за хранење.

Бидејќи билетот за аквариум во Барселона нема временско ограничување, можете да го поминете целиот ден во истражување на морските суштества откако ќе бидете внатре.

Ако сте со деца или постари и планирате да останете подолго, ви препорачуваме редовни паузи за храна и вода во рестораните.

Што да се види во аквариумот во Барселона

Внатре во аквариумот во Барселона
Слика: Barcelonas.com

Аквариумот Барселона е еден од најголемите и најпознатите аквариуми во светот.

Тој е дом на повеќе од 11,000 морски суштества од над 450 различни видови.

Океанариумот

Океанариум аквариум во Барселона
Слика: Aquariumbcn.com

Со дијаметар од 36 метри и длабочина од 5 метри, Океанариумот на аквариумот во Барселона е најголемиот во Европа.

Содржи речиси 4 милиони литри вода и е дом на голем број видови.

Не пропуштајте да одите под овој проѕирен тунел долг 80 метри исполнет со вода.

Медитерански аквариуми

Четиринаесет аквариуми кои ги претставуваат различните морски заедници на Медитеранот ја формираат оваа изложба.

Со секоја од овие акварии, учите за уникатните видови во регионот.

Не пропуштајте ги двете рекреации на шпанското крајбрежје - делтата Ебро и Медиските острови.

Тематски аквариуми

Тематските аквариуми помагаат да се разберат пофините детали за морската флора и фауна, кои имаат тенденција да се игнорираат во големите аквариуми.

Различните тематски акварии се:

– Морски безрбетници
– Морски коњи
– Јајца од ајкула
– Тропски корали
– Фантастични суштества под морето

Тропски аквариуми

Децата навистина ја сакаат оваа возбудлива изложба која се состои од седум аквариуми кои ги прикажуваат боите под морето.

Овие аквариуми се полни со корални гребени, прекрасни архитектонски креации изградени од колонијални безрбетници – корали.

Планета Аква

Планета Аква е на вториот кат и им помага на посетителите да научат за многуте начини на кои суштествата се прилагодиле на различни водни средини.

Планета Аква во аквариумот во Барселона
Слика: Aquariumbcn.com

Можете да видите како тие се прилагодиле на животот во замрзната вода, темнината во длабоките мориња, релативно потоплата тропска вода итн.

Овој дел има и компјутерски игри, информации и интерактивни панели.

Истражете! – Детски простор

Истражете во аквариум во Барселона
Слика: Aquariumbcn.com

Истражете! е интерактивен простор доста популарен кај деца од сите возрасти.

Со повеќе од 50 интерактивности во кои децата можат да ја допрат, видат, слушаат и откриваат природата, овој дел има за цел да ја подигне свеста на детето за морскиот свет.

Накит од морето

Во овој дел, можете да ги видите најфантастичните школки некогаш откриени во светот.

Можете исто така да ги видите алатките што ги користат малаколозите (научниците кои ги проучуваат мекотелите) за да ги проучуваат овие безрбетници.

Доколку сте заинтересирани за лигњи, октоподи, школки, остриги, полжави и слично, сигурно ќе ви се допадне оваа постојана изложба.

FAQs about Barcelona Aquarium

Here are some questions visitors usually ask before visiting the L’Aquàrium de Barcelona.

Where can I book tickets for the Barcelona Aquarium?

Туристите можат да купат билети за атракцијата онлајн или на местото на одржување, на денот на нивната посета. За најдобро искуство ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн, однапред.

If I leave the premises, can I go back in later?

No, you cannot leave and re-enter the premises of Barcelona Aquarium on the same ticket. You will have to purchase a ticket again to get an entry into the museum again.

Is L’Aquàrium de Barcelona accessible to people with disabilities?

Yes, the complex is wheelchair accessible to accommodate visitors with mobility challenges.

Is there a place in the Aquarium where I can leave my personal belongings?

Yes, there is a locker facility in the Barcelona Aquarium where you can store your belongings during your visit.

Може ли да го донесам моето милениче во Аквариум во Барселона?

No. No animals are allowed inside the premises.

Може ли да ја откажам/презакажам мојата посета на Аквариум Барселона ?

Да, можете да ја откажете или да ја презакажете посетата до 11.59 часот на денот пред вашата посета.

Извори

# Aquariumbcn.com
# Барселона.де
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од