Почетна » Барселона » Tickets to Tarantos Flamenco Show

Тарантос Фламенко шоу – билети, цени, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Фламенкото е една од најпознатите форми на шпанска музика. 

Најчесто се свири на гитара и придружен со пеење и танцување.

This UNESCO-protected cultural tradition finds its hub in Barcelona is the form of the Los Tarantos Barcelona.

Tarantos provides an intimate setting that perfectly complements the intensity of flamenco.

This article covers everything you must know before booking tickets for the Tarantos Flamenco Show in Barcelona.

Врвни билети за фламенко шоу на Тарантос

# Билети за Тарантос Фламенко шоу

# Пропусница за Барселона

Шоуто на фламенко на Тарантос

Што да очекувате на Tarantos Flamenco Show 

Подгответе се да се нурнете во сензуалната фламенко музика и танцување додека гледате талентирани музичари и танчери.

As you step inside the venue’s cozy interior, dimly lit by warm stage lights, the ambiance will transport you to Andalusia, the region that birthed the art of Flamenco.

Los Tarantos Barcelona is one of Barcelona’s oldest flamenco venues where the artists are not just entertainers but also storytellers who convey the depth of human emotion with their art.

Immerse yourself in the electrifying atmosphere and palpable energy of the musicians, singers, and dancers who, with their powerful and captivating performance, will leave you in awe.

You can learn more about the flamenco culture and history and admire the flamenco performers. 

Whether you are a seasoned flamenco enthusiast or a first-time viewer, you are in for a treat at Los Tarantos Barcelona.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за Тарантос Фламенко шоу

Можеш да купиш Билети за фламенко шоу во Лос Тарантос Барселона онлајн. 

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Because Los Tarantos Barcelona tickets are always in high demand, during peak days they may sell out. Booking early helps avoid last-minute disappointments.

Како функционира онлајн билетот

На страница за резервации, изберете го претпочитаниот датум, број на билети и слот и купете ги билетите веднаш.

Откако вашите билети се резервирани, билетите ќе ги добиете во вашата регистрирана е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Show the e-tickets on your smartphone at the entrance and enter Los Tarantos Barcelona right away. 

Цена на билетите на Тарантос Фламенко шоу

на билети за Тарантос Фламенко шоу cost €20 for all visitors aged four years and above. 

Children aged three years and younger can enter for free. 

Билети за Тарантос Фламенко шоу

Билети за Тарантос Фламенко шоу
Слика: Elflamencoensevilla.com

Набљудувајте го шоуто Фламенко во Лос Тарантос, најстариот фламенко бар во Барселона. 

Los Tarantos has been in business for over six decades and is a pioneer in Flamenco’s fame in Barcelona. 

Погледнете го местото што ги започна кариерите на бројни локални и меѓународни изведувачи на фламенко - од кои многумина сè уште настапуваат!

Можете да изберете помеѓу трите емисии кои се изведуваат секоја вечер, од кои секоја трае по 30 минути. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (4+ години): €20
Детски билет (до 3 години): слободен

Заштедете пари и време! Купете го Пропусница за Барселона и видете ги најдобрите локални знаменитости и атракции на Барселона. Истражете ги спектакуларните Sagrada Familia, Park Güell и Plaça de Catalunya и уживајте во обиколката на градот од горната палуба на хоп-он и хоп-оф автобусот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Тарантос Фламенко шоу

Лос Тарантос се наоѓа во близина на Лас Рамблас, Барселона. 

адреса: Лос Тарантос, Пл. Реал, 17, 08002 Барселона, Шпанија. Најдете насоки

Може да земете јавен превоз или вашето возило за да стигнете до изложбата. 

Со автобус

Ако планирате да возите автобус, користете ги или 59, N9 или V13, а потоа слезете во Ла Рамбла – Лицеу

From there, it is a four-minute walk to Barcelona’s oldest flamenco bar. 

Со воз 

Ако се возите со метрото, користете го L3 (зелената линија) и слезете во Лицеу

From there, it is a four-minute walk to Los Tarantos. 

Со автомобил 

Ако патувате со автомобил, облечете Гугл мапи и започнете! 

Ако планирате да го донесете вашиот автомобил, можете да паркирате на неколку паркиралишта во близина на Тарантос Фламенко шоу во Барселона. 

Кликни тука да добиете список со нив! 

Тарантос Фламенко Прикажи тајмингот

Фламенко шоуто во Лос Тарантос Барселона е отворено секој ден од 6.30 до 11 часот. 

Подобро е да стигнете до локацијата 20 минути пред избраното време, за да обезбедите добри места за шоуто. 

If you arrive late, you might have to remain standing.

Колку долго трае Тарантос Фламенко шоу

Секое шоу на Тарантос Фламенко трае околу 40 минути. 

Considering reaching the location and getting a seat, you will need at least an hour. 

Најдобро време да се оди на Тарантос Фламенко шоу

Најдобро време да се оди по-Тарантос-Фламенко
Слика: Tiqets.com

The best time to attend the Flamenco Show at Los Tarantos Barcelona is around the time when the first show starts. 

Колку порано пристигнете, толку повеќе ќе уживате бидејќи уметниците се енергични и возбудени во првите часови. 

The seats are offered on a first-come, first-served basis, so it will be good if you can make it to the Los Tarantos at least 15 to 20 minutes prior to the show.

Толпата е релативно помала ако стигнете рано и дури можете да го изберете совршеното седиште за да уживате во шоуто. 

FAQs about Los Tarantos Barcelona

Here are some questions visitors usually ask before visiting the Los Tarantos, Barcelona.

Where can I book tickets for the Tarantos Flamenco Show Barcelona?

Туристите можат да купат билети за атракцијата онлајн или на местото на одржување, на денот на нивната посета. За најдобро искуство ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн, однапред.

Is there a place at the venue where I can store my belongings?

No, there is no cloakroom or locker facility at Los Tarantos Barcelona so avoid carrying heavy objects to enjoy the show comfortably.

Is there any dress code at the Tarantos Flamenco Show Barcelona?

No, there is no specific dress code at the venue.

Is Los Tarantos Barcelona инвалидска количка достапна за лицата со посебни потреби?

Да, комплексот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Does the ticket to the Tarantos Flamenco Show in Barcelona include food or drinks?

No, the entry tickets do not include food or drinks. However, you can upgrade the ticket to have a drink included.

Can I cancel/reschedule my visit to Barcelona’s Los Tarantos?

Да, можете да ја откажете вашата посета до 11.59 часот на денот пред вашата посета. Не е можно презакажување на овој билет.

Извори
# Tripadvisor.in
# Flamencobarcelonacity.com
# Bcnshop.barcelonaturisme.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од