Музеј на градот Њујорк – што да очекувате, билети, пристапност, цени, тајмингот, ЧПП

Музеј на градот Newујорк

Музејот на градот Њујорк е доказ за богатата историја, енергичната култура и неограничените можности на метрополата што ја претставува. Оваа иконична институција беше светилник на знаење, уметност и заедница, обезбедувајќи им на посетителите сеопфатно разбирање на природата на градот што постојано се развива. Музејот прикажува фотографии, слики и други… Прочитај повеќе

RiseNY – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

RiseNY

RiseNY е уникатен и фасцинантен додаток на импресивната колекција на музеи во Њујорк. Ова извонредно чудо им нуди на посетителите возбудливо патување низ културната еволуција на градот и инспиративните изложбени галерии, а сето тоа го прикажува прекрасниот хоризонт на Њујорк. Сместена на Менхетен, атракцијата има најсовремена технологија која ја носи историјата на Њујорк до… Прочитај повеќе

Fundacio Joan Miro – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Фондацијата Џоан Миро, Барселона

Отворен за јавноста во 1975 година, Фундацио Џоан Миро доби облик од еден од највлијателните уметници на 20 век, Џоан Миро. Фондацијата е меѓународно признат уметнички музеј во Барселона кој се состои од приватна колекција на Миро, некои од неговите најдобри дела и богатство на современа уметност. Во овој музеј, дизајниран… Прочитај повеќе

iFly San Diego – што да очекувате, билети, цени, тајмингот, ЧПП

iFLY Онтарио, Калифорнија

Што ако би можеле да се препуштите на авантура која предизвикува адреналин и која не вклучува скокање од карпи и летање над две милји на небото? Во iFly San Diego, можете да ја доживеете неспоредливата возбуда на скокање со падобран без да скокате од авион. Крајно искуство со падобран во затворен простор, тоа е единствен и безбеден начин за сите… Прочитај повеќе

Природонаучен музеј во Сан Диего – билети, цени, што да очекувате

Музеј на природна историја во Сан Диего

Задоволство за љубителите на историјата од 1874 година, Природонаучниот музеј во Сан Диего е едно од фасцинантните туристички места на градот. За разлика од редовните музеи со статични прикази, Природонаучниот музеј, познат како Нат, има низа интерактивни експонати кои им овозможуваат на посетителите да се запознаат со нив. Еве се надевам дека сте подготвени… Прочитај повеќе

Научен центар за флота – што да очекувате, билет, цени, тајмингот

Научен центар за флота

Науката оживува во The Fleet Science Center, Сан Диего, рај за деца и за возрасни. Од 1973 година, овој научен музеј е свет на чуда за научните ентузијасти, фрлајќи истражување, учење и забава во комбинација. Пофалувајќи се со практични експонати, интерактивни прикази и експерименти кои ве воодушевуваат, Центарот за наука на флота ве остава воодушевени,… Прочитај повеќе

Белмонт Парк – билет, цени, тајминзи, ограничувања во висина

Парк на Белмонт

Добредојдовте на бродот, патници! Кога сте во Сан Диего, мора да знаете како да се забавувате на сонце. Белмонт Парк Сан Диего е вистинското место ако звукот на забавен парк покрај плажа ви седи добро во ушите. Иконска атракција од 1925 година, паркот Белмонт во Сан Диего е совршен за оние кои бараат возбуда… Прочитај повеќе

Турнеја во Petco Park – што да очекувате, билети, цени, тајмингот, ЧПП

Обиколка на Petco Park

Петко Парк е најубавиот терен за бејзбол во главната лига. Стадионот брзо стана омилен на навивачите од неговото отворање во 2004 година, благодарение на прекрасните погледи на заливот Сан Диего, зградата Western Metal Supply Co. и хоризонтот на центарот на градот. Турнејата на Petco Park ве води на патување зад сцената низ скриените скапоцени камења на… Прочитај повеќе

Бар Макарон на Ајфеловата кула

Monsieur Bleu во Ајфеловата кула

Меѓу многуте кулинарски задоволства што ги красат улиците на Париз, барот Pierre Hermé Macaron, сместен во прекрасната Ајфелова кула, е продолжение на кулинарската извонредност на градот. Небесната дестинација Макарон Бар им нуди на посетителите единствена можност да уживаат во светски познатите макарони изработени од прославениот слаткар Пјер Херме, додека… Прочитај повеќе

Шведска маса на Ајфеловата кула

Шведска маса на Ајфеловата кула

Надвор од нејзините воодушевувачки погледи и историско значење, Ајфеловата кула нуди уникатно и незаборавно искуство за јадење: шведската маса на Ајфеловата кула. Овие гастрономски задоволства не само што ви овозможуваат да уживате во вкусен оброк, туку и да се потопите во волшебниот амбиент на ова архитектонско ремек дело. Оваа статија ќе го истражи фасцинантниот свет на Ајфеловата… Прочитај повеќе

Ресторан Мадам Брасери против Жил Верн

Ресторан Мадам Брасери против Жил Верн

Во срцето на Париз, двата иконски ресторани на Ајфеловата кула се издвојуваат над останатите: Мадам Брасери и Жил Верн. Иако и двете имаат уникатен шарм и привлечност, привлекувајќи посетители од целиот свет, не можеме а да не се запрашаме која е навистина подобрата дестинација. Денес, составивме кулинарска пресметка како ниедна друга! … Прочитај повеќе

Ресторан Жил Верн на Ајфеловата кула – што да очекувате, билети, цени, мени, ЧПП

Ресторан Жил Верн во Ајфеловата кула

Сместен на 125 метри (410 стапки) на вториот кат од Ајфеловата кула, Жил Верн ве води на гастрономско патување до центарот на Париз. Именуван по познатиот француски автор Жил Верн, извонредната француска кујна во ресторанот сигурно ќе ги пренесе вашите пупки за вкус во друга димензија на кулинарско задоволство. Од … Прочитај повеќе

Ресторани со поглед на Ајфеловата кула

Ресторани со поглед на Ајфеловата кула

Париз, градот на светлината, романтиката и гастрономијата, е познат по своите иконски знаменитости и кујна од светска класа. Замислете да ја комбинирате волшебната атмосфера на париското јадење со волшебниот поглед на величествената и светски позната Ајфелова кула. Во оваа статија, ќе истражиме некои од најпрекрасните ресторани во Париз кои нудат незаборавни искуства за јадење придружени… Прочитај повеќе

Музеј на американската уметност Витни - што да очекувате, билети, цени, попусти, тајмингот, ЧПП

Билети за музејот на американската уметност на Витни

Креативноста владее во Музејот на американската уметност Витни, реномирана институција која го презентира целиот опсег на американската уметност. Со збирка од над 26,000 уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури, фотографии и видеа, Музејот на американската уметност Витни е вртлив вител од бои, форми и емоции. Музејот е посветен… Прочитај повеќе

Париски аквариум – што да очекувате, билети, цени, тајмингот

Париски аквариум

Парискиот аквариум е волшебна дестинација со импресивна колекција на морски свет и експонати кои нудат извонредно и едукативно искуство и за младите и за старите. Исто така познат како Cinéaqua, парискиот аквариум ве води на фасцинантно патување до хипнотизирачкото царство на океаните и подводниот свет. Без разлика дали сте… Прочитај повеќе

Консиержерија – што да очекувате, билети, цени, тајмингот, ЧПП

Консиержерија

Сместен на Ил де ла Сите, мал остров на реката Сена во срцето на Париз, се наоѓа Консиержеријата, историски скапоцен камен кој бил сведок на вековни интриги, очај и трансформација. Со својата импозантна средновековна архитектура и богата историја, поранешната кралска палата претворена во затвор е доказ за трајноста на градот… Прочитај повеќе

Аквабулевар – што да очекувате, билети, цени, тајмингот

Аквабулевар

Кога некој ќе помисли на Париз, честопати на ум доаѓаат слики од Ајфеловата кула, музејот Лувр и шармантните улици обложени со кафулиња. Сепак, вгнезден во југозападниот дел на градот се наоѓа скриен скапоцен камен кој нуди сосема поинакво искуство – Аквабулеварот. Аквабулеварот е најголемиот урбан воден парк во Европа и рај за… Прочитај повеќе

Ресторан Madame Brasserie на Ајфеловата кула - што да очекувате, билети, цени, мени, работи што треба да се запаметат

Ресторан Madame Brasserie во Ајфеловата кула

Сместено во подножјето на Ајфеловата кула, Мадам Брасери е совршено место за романтична вечера или пријатен семеен оброк. Ресторанот е прекрасна француска ресторана која ветува дека ќе ги привлече вашите вкусови и ќе ве пренесе во срцето на париската кујна. Па зошто да не се почестите со ноќ на… Прочитај повеќе

Центар за откривање на Леголанд во Торонто

Центар за откривање на Леголанд во Торонто

Legoland Discovery Center Toronto е врвното игралиште на Lego во затворен простор за деца и возрасни. Семејната атракција има многу станици и простори за игра каде децата можат да се восхитуваат, да учествуваат и да се обидуваат. Атракцијата е наменета за деца на возраст од три до 10 години, а возрасните мора да донесат дете за да добијат влез. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе