Почетна » Њујорк » Билети за Музејот на градот Њујорк

Музеј на градот Њујорк – што да очекувате, билети, пристапност, цени, тајмингот, ЧПП

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(185)

Музејот на градот Њујорк е доказ за богатата историја, енергичната култура и неограничените можности на метрополата што ја претставува. 

Оваа иконична институција беше светилник на знаење, уметност и заедница, обезбедувајќи им на посетителите сеопфатно разбирање на природата на градот што постојано се развива.

Музејот прикажува фотографии, слики и други артефакти кои ги поврзуваат минатото, сегашноста и иднината на Њујорк.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Музејот на градот Њујорк.

Музеј на градот Newујорк

Што да очекувате

The Museum of the City of New York offers a three-gallery exhibition highlighting the city’s rich history and diverse stories.

Experience the 28-minute award-winning documentary “Timescapes,” taking you on a 400-year journey through NYC’s evolution.

With a vast collection of around 750,000 objects, including art, costumes, photographs, and more, there’s endless fascination to discover.

Explore interactive displays and artifacts showcasing pivotal moments like the Revolutionary War and iconic landmarks, as well as exhibitions on various aspects of the city’s cultural life.

Engage in educational programs, tours, workshops, and performances, and consider hosting unique events like fundraisers, weddings, and film shoots at the museum.

Каде да резервирате билети

Билетите за Музеј на градот Newујорк се достапни за купување во музејот или онлајн однапред.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето рано, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Музеј на градот Newујорк страницата за резервации, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете преку е-пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на портата на денот на вашата посета и влезете во атракцијата.

Цена на билетот на Музејот на градот Њујорк

Билети за Музејот на градот Њујорк се по цена од 20 УСД за сите возрасни на возраст меѓу 20 и 64 години.

Билетите за гости под 20 години се бесплатни.

Билетите за постари граѓани 65 години или постари и студенти со валидни лични карти чинат 14 УСД и се достапни само на лице место.

Билети за Музејот на градот Њујорк

Билети за Музејот на градот Њујорк
Слика: Tiqets.com

Нурнете во живописното минато на Њујорк и видете како еволуирал градот со мултимедијален историски документарец кој се прикажува на секои 40 минути и се нуди на четири јазици.

Музејот ги поканува посетителите да се поврзат со минатото, да ја разберат сегашноста и да ја замислат иднината на Њујорк.

Уживајте во обиколката на NY Museum of the City of New York со бесплатен аудио водич на различни јазици.

Размислете со The Future City Lab, која истражува во предизвиците со кои ќе се соочи Њујорк во годините што следат.

Билетот им нуди на посетителите бесплатни слушалки со превод за Timescapes на шпански, француски и кинески.

Дополнително, постои можност да се приклучите на патна тура достапна на англиски јазик.

Билетот вклучува и бесплатна услуга за проверка на палтото за време на редовните часови на првиот кат.

Цени на билетите
Билет за возрасни (од 20 до 64 години): САД $ 20
Детски билет (до 20 години): слободен
Билет за постари лица (65+ години): САД $ 14
Студенти (со лична карта): САД $ 14

Пристапност

Музејот на градот Њујорк има неколку погодности за сместување на гости со различни способности.

  • Пристапот до рампата е достапен на Источната 104-та улица помеѓу авенијата Петта и Медисон.
  • Лифтот за инвалидски колички во салата Ronay Menschel може да носи и рачни и моторизирани инвалидски колички со максимален капацитет од 500 фунти.
  • Обезбедени се бесплатни инвалидски колички за посетителите за користење, во зависност од достапноста.
  • Сите изложбени видеа се со отворени титлови. 
  • Помошни уреди за слушање се достапни за Временски пејзажи и програми во салата Ronay Menschel.
  • Толкување на знаковен јазик и специјализирани описни тури се достапни по претходно информирање.
  • Free noise-reduction headphones are provided for visitors to use, subject to availability.

Музеј на градот Њујорк + Еднодневна обиколка на Њујорк

Музеј на градот Њујорк + Еднодневна обиколка на Њујорк
Слика: Tripadvisor.com

Започнете со 6-часовна прошетка со водич низ градот што никогаш не спие покрај вашата посета на Музејот на градот Њујорк.

Уживајте во иконските знаменитости на највлијателниот град во светот на траект, пеш или воз. 

Посетете иконски знаменитости како Бруклинскиот мост, Волстрит, Њујоршката берза, Јавната библиотека во Њујорк и локацијата на Светскиот трговски центар.

Дознајте сè за славната историја на јадрото на Големото јаболко, Менхетен и пошироко.

Добијте ексклузивен попуст од 5% при резервирање на овој комбиниран билет.

Цена на билет: САД $ 104

Како да се постигне

Како да стигнете до Музејот на градот Њујорк
Слика: Wikipedia.org

Музејот на градот Њујорк се наоѓа во Источен Харлем, Менхетен.

адреса: 1220 Fifth Ave на 103rd St., Њујорк, Соединетите Американски Држави. Најдете насоки

Можете да стигнете до Музејот на градот Њујорк со јавен превоз или автомобил.

Со автобус

Спуштете се на Автобуска станица 5 Av/E 104 St, услужлив од M1, M2, M3, M4 и M106.

Музејот на градот Њујорк Њујорк е на две минути пешачење од автобуската станица.

Со метро

Најблиската станица до музејот е 103-та улица, се сервисира со воз 6.

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи и започнете!

Изберете помеѓу опции за паркирање околу музејот.

Времиња

Музејот на градот Њујорк е отворен во сите денови во неделата, освен вторник и среда.

Од петок до понеделник, музејот е отворен од 10 до 5 часот.

Во четврток, музејот е отворен од 10 до 9 часот.

Музејот останува затворен на Денот на благодарноста, Божиќ и Нова година.

Колку време трае турнејата

Во просек, целосната обиколка на Музејот на градот Њујорк може да трае од 30 минути до 2 часа.

Времетраењето може да варира врз основа на различни фактори, како што се бројот на посетители, шпицот или сезоната вон шпиц и многу повеќе.

Најдобро време за посета

Предлагаме да ја резервирате вашата турнеја во работен ден кога музејот е помалку зафатен за попријатна посета.

Утрото и доцните навечер имаат помалку посетители, а можете да ги посетите мирно.

Викендите и државните празници се најмногу преполни на атракцијата.

Осврти за Музејот на градот Њујорк

Музејот на градот Њујорк е а hвисоко оценет Туристичка атракција. 

Проверете две рецензии на Музејот на градот Њујорк што ги избравме од TripAdvisor, кои ви даваат идеја што да очекувате на оваа атракција.

Неверојатно патување низ времето

Ова е многу интересен музеј за историјата на Њујорк. Одлични експонати и прекрасен половина час филм кој концизно ја опишува историјата на Њујорк.
И тие имаат одлична продавница за подароци!!

Харолд Б, TripAdvisor

Најдобриот музеј за љубителите на историјата!

Ако сакате историја, ова место е за вас. Има десет минутен филм за еволуцијата на Њујорк од холандската трговска станица до сега. На експонатите има предмети пронајдени во ископувањата. Таму е оригинален портрет на Хамилтон користен за банкнота од 10 долари. Мојот омилен дел беше аналогната историја, во текот на која станав полнолетен. Машини за пишување, индексни картички, машина за тип Лино итн.

Сара Л, TripAdvisor

Најчесто поставувани прашања за Музејот на градот Њујорк 

Here are some questions visitors usually ask before visiting the NYC Museum of the City of New York:

Дали може да се организираат групни тури во Музејот на градот Њујорк? 

Да, во Музејот може да се организираат групни тури или училишни екскурзии.
Сепак, тие треба однапред да се закажат онлајн. 

Дали има временско ограничување колку долго можам да останам во Музеј на градот Newујорк?

Не, нема временско ограничување колку долго посетителите можат да останат во музејот. Посетителите се добредојдени да ги истражуваат изложбите и колекциите со свое темпо.

Дали има објект за виртуелна турнеја во Музејот на градот Њујорк?

Музејот на градот Њујорк ја прифати технологијата за да го подобри искуството на посетителите. 
Со користење на дигитални платформи, Музејот нуди виртуелни експонати, онлајн ресурси и интерактивни искуства кои им овозможуваат на луѓето ширум светот да ја истражуваат историјата и културата на градот од далечина. 

Дали е дозволено фотографирање во внатрешноста на Музеј на градот Newујорк?

Фотографирањето е дозволено во повеќето области на музејот, но може да има одредени ограничувања на одредени изложби. Секогаш е најдобро да се консултирате со персоналот на музејот пред да фотографирате.

Дали Музејот на градот Њујорк е достапен за лицата со посебни потреби?

Да, музејот е целосно достапен за лицата со посебни потреби. Тој нуди рампи за инвалидски колички, лифтови и други сместувања за да обезбеди удобно искуство за сите посетители.

Може ли да го однесам моето милениче во Музејот на градот Њујорк?

Во музејот не се дозволени други животни, освен службените кучиња.

Дали има продавница за подароци во Музејот на градот Њујорк?

Да, има продавница за подароци лоцирана внатре во музејот која нуди различни предмети инспирирани од колекциите и изложбите на музејот.

Може ли да купувам во Музејот на градот Њујорк?

Да, можете да купувате подароци, книги, накит, чанти, канцелариски материјали, играчки, привезоци, друштвени игри, облека и додатоци и многу повеќе во Музејот на градот Њујорк.

Може ли да донирам за Музејот на градот Њујорк?

Да, вашата мала поддршка за Музејот многу помага во зачувувањето, толкувањето и славењето на наследството на Њујорк.

Популарни атракции во Њујорк

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

извор

# Mcny.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од