Почетна » Њујорк » Турнеја со хеликоптер во Њујорк

Тури со хеликоптери во Њујорк – цени, времетраење, тајминг, рута на летот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(166)

Турнејата со хеликоптер во Њујорк е одличен начин да се погледне панорамскиот поглед на градот Готам од птичја перспектива.

Од Менхетен Батери Парк до Волстрит, од Горен Менхетен до познатата плажа Кони Ајленд, турнејата со хеликоптер над Њујорк е незаборавна празнична активност.

Времетраењето на обиколките со хеликоптери во Њујорк може да се движи од 10 минути до три часа.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја со хеликоптер во Њујорк.

Турнеја со хеликоптер во Њујорк

Најдобро време од годината за турнеја со хеликоптер

Најдоброто време за хеликоптерска турнеја низ Њујорк е во секое време - како може да погрешите со Њујорк?

Градот Њујорк изгледа хипнотизирачки одозгора во сите сезони.

Меѓутоа, доколку сакате градот да биде во најдобра форма, ви предлагаме хеликоптерска обиколка преку Њујорк на есен или пролет.

Есента во Њујорк е од средината на септември до средината на декември.

Остриот ветар, светлото сонце и вистинските температури во комбинација со есенските бои ја прават вашата турнеја со хеликоптер низ Њујорк незаборавна.

Пролетта е од средината на март до средината на јуни.

Најдобро време за турнеја со хеликоптер над Њујорк

Хеликоптер над Њујорк
Лејди-Фото / Гети

Бидејќи хелиодромот е затворен во недела, нема тури со хеликоптери над Њујорк. 

Повеќето тури со хеликоптери во Големото јаболко се достапни од понеделник до сабота од 9 до 6.30:5 часот. На празници тие завршуваат рано - до XNUMX часот.

Летовите над Ист Ривер (со поглед на запад над градот) најдобро се прават наутро бидејќи сонцето ќе биде зад вас.

Најдобро е да планирате летови над реката Хадсон (со поглед на исток над градот) во доцните попладневни часови со сонцето на грб.

Бидејќи хеликоптерот може да лета во различни насоки за време на турнејата, од 1 до 3 часот е најдобро време за хеликоптерска тура над Њујорк.

Во овој период, сонцето е на врвот, а зраците не се во вашите очи, што го попречува вашиот поглед и можност за фотографирање. 

И покрај тоа што турите со хели се скапи, возењето со хеликоптер е барана туристичка активност. 

И добивањето на омиленото време за вашата турнеја со хеликоптер низ Њујорк не е секогаш можно.

Еве што препорачуваме за да го добиете претпочитаниот временски простор за турнеја со хеликоптер:

1. Резервирајте ја вашата турнеја со хеликоптер 2-3 недели однапред

2. Повикајте ја туристичката компанија откако ќе ги резервирате билетите и резервирајте го вашиот временски простор

Поради побарувачката, возењето со хеликоптер речиси секогаш доцни за 30-60 минути. 

Имајте го ова на ум додека го планирате вашето патување над Њујорк.


Вратете се на почетокот


Цена и времетраење на турата со хеликоптер

Хеликоптерска турнеја во Њујорк
Слика: Zipaviation.com

Повеќето од хеликоптерските тури во Њујорк траат од 12 до 15 минути, што е доволно за да се направи пријатен лет над главните атракции на Големото јаболко.

Повеќето од патувањата кои траат вакво време чинат околу 200 долари по лице.

Следната најдобра опција што ја имате е 20-минутната тура со хеликоптер низ Њујорк.

Цената на тури со хеликоптер во ова времетраење е генерално околу 300 долари по лице.

Со додавање на само 50 долари во вашиот буџет за возење со хеликоптер, можете да го зголемите времетраењето на летот на 30 минути.

Петнаесет минути се доволни за да се видат повеќето атракции во Њујорк, но некои туристи претпочитаат повеќе време за емитување.

Ако се одлучите за приватна турнеја со хеликоптер, можете да одлучите за времетраењето на времето на летање.


Вратете се на почетокот


Дали вредат трошокот за тури со хеликоптери во Њујорк?

Ако ги погледнеме парите потрошени во минута, хеликоптерските тури се една од најскапите туристички активности во Њујорк.

На пример, воведната тура со хеликоптер трае околу 12-15 минути и чини околу 200 долари по лице. 

Како што се зголемува времетраењето на возењето со хеликоптер над Њујорк, трошоците се зголемуваат.

25 до 30 минути возење со хеликоптер над Њујорк ќе ве врати за околу 350 долари

Поради овие огромни трошоци, турнејата со хеликоптер во Њујорк не е за обичните луѓе.

Меѓутоа, ако можете да си го дозволите тоа, тоа е адреналин наплив на кој треба да се препуштите барем еднаш во животот. 

Туристите кои летаа над Њујорк потврдуваат дека брзањето на забрзувањето над Њујоршки знаменитости е фасцинантен.

Освен тоа, панорамскиот поглед на хоризонтот на Њујорк создава одлични можности за фотографирање.

Турите со хеликоптер низ Њујорк не се најдобриот начин за истражување на огромниот град. Ако тоа е вашата цел, ви предлагаме Hop On Hop Off Њујорк автобуска турнеја или некоја од популарните њујоршки попуст картички како на пр  Пропусница за NYC ExplorerPassујорк поминеили CityPass, кои ви овозможуваат бесплатен влез во многу атракции.  


Вратете се на почетокот


Најдобри компании за турнеи со хеликоптери

Во Њујорк има бројни компании за турнеи со хеликоптери.

Имињата на овие компании за турнеи со хеликоптери звучат слично и го збунуваат просечниот турист што го посетува Њујорк, што е токму намерата.

Некои од компаниите за турнеи со хеликоптери кои се специјализирани во Њујорк, а исто така и други градови во САД се - 

 • CitySights NY
 • HeliFlite
 • Либерти хеликоптери
 • Воздушни хеликоптери Вингс
 • FlyNyon
 • Њујоршки хеликоптер
 • Хеликоптер Њујорк
 • Прекрасен лет ДОО
 • Услуги за борба со хеликоптери
 • CityExperts NY
 • Воздушна повелба за хеликоптери
 • Млазови за глобално позиционирање

Првите четири се Либерти хеликоптериУслуги за борба со хеликоптериВоздушни хеликоптери Вингс, и Zip Aviation.

Од овие четири, врз основа на квалитетот на хеликоптери, квалитетот на турите, безбедносната евиденција и точноста, наш омилен е Zip Aviation.

Препорачано четиво: Најдобрите крстарења од Њујорк


Вратете се на почетокот


Најдобра хеликоптерска турнеја во Њујорк

Има бројни тури со хеликоптери во Њујорк, но нашите омилени се хеликоптерската турнеја Либерти Харбор, хеликоптерската турнеја Гранд Ајленд и хеликоптерската турнеја Делукс во Њујорк.

Ги објаснуваме подолу, а вие можете да ја изберете најсоодветната тура врз основа на времето што сакате да го поминете во воздух и вашиот буџет.

Што се однесува до рутата на хеликоптерите за трите наши препорачани тури со хеликоптери во Њујорк, погледнете ја

За да ја знаете патеката по која ќе оди вашиот хеликоптер за секоја препорачана тура, проверете ја картата на маршрутата на хеликоптерот подолу.

Хеликоптерска турнеја Мапа на маршрутата во Њујорк
Слика: Zipaviation.com

Овие хеликоптерски тури на Менхетен во Њујорк се многу барани, а ако резервирате однапред, поголема е веројатноста да го добиете посакуваното време и датум.

Сите три тури се достапни на англиски, шпански, француски, германски, руски, италијански, кинески, јапонски и португалски.

Либерти пристаниште хеликоптер турнеја

Сите патници на турнејата со хеликоптер Либерти пристаниште се добредојдени како познати личности и се врзани на вашето хеликоптерско седиште.

По безбедносен брифинг, вашиот пилот се крева за да ви покаже неверојатен поглед на хоризонтот на Њујорк кој го одзема здивот.

Вашиот хеликоптер лета покрај Батерискиот парк на Менхетен на Долниот Менхетен и Вол Стрит, објавувајќи му на светот дека сте пристигнале.

Потоа гледате право во очите на Статуата на слободата пред да се вратите назад за да се качите по реката Хадсон. На патот, гледате воздушни погледи на островот Елис.

Низа њујоршки атракции следат една по една од вашата десна страна.

Откако ќе го преминете USS Intrepid Sea, Air and Space Museum, ќе го забележите бујното зеленило на познатиот Централ парк во Њујорк.

Откако ќе отидете на половина пат до Централ парк, пилотот ќе се врати назад и овој пат ќе можете да ги видите сите атракции на вашата лева страна.

Откако ќе заврши вашата турнеја со хеликоптер во Њујорк, пилотот ве враќа на Пјер 6.

Времетраењето на оваа турнеја со хели е од 12 до 15 минути.

Цената на оваа турнеја со хеликоптер во Њујорк е 209 долари по лице.

Оваа цена не ја вклучува таксата од 40 долари по лице за хелиодром, која ја наложува Хелидромот во центарот на Менхетен, која ќе треба да ја платите пред полетувањето.

Турата е достапна од понеделник до сабота од 9 до 6.30:XNUMX часот.

Знаменитости што ќе ги видите

1. Статуа на слободата
2. Островот Елис
3 Еден светски трговски центар
4. Спомен 9/11
5. Бруклински мост
6. Парк за батерии
7. Волстрит/Финансиски округ
8. Емпејр Стејт билдинг
9. Зграда Крајслер
10. Медисон Сквер Гарден
11. Тајмс Сквер
12. USS Intrepid Sea, Air, and Space Museum
13. Централ парк

Хеликоптерска турнеја на Гранд Остров

Хеликоптерска обиколка на Менхетен
Слика: Zipaviation.com

Турнејата со хеликоптер на Grand Island е дизајнирана за луѓе на кои им се допаѓа голема и убава.

Најдобро е за туристите кои повеќе би сакале да го поседуваат хеликоптерот. Па, скоро.

Ова е најпродолжената турнеја со хеликоптер што ќе ја најдете во Њујорк и ја вклучува речиси секоја њујоршка атракција.

За да бидете сигурни дека ќе поминете многу подолго во хеликоптерот, пилотот не се враќа по мостот Џорџ Вашингтон. Наместо тоа, тој продолжува да лета до Спујтен Дујвил во Бронкс.

Откако ќе се искачи на високо ниво на реката Хадсон колку што може, тој го врти хеликоптерот наоколу, покажувајќи ви ги сите њујоршки атракции уште еднаш на вашата лева страна.

На враќање, тој продолжува да лета подалеку од Пјер 6 додека не сте веднаш над стеснетиот мост Веразано.

Мостот Verrazano е најдолгиот двокатен висечки мост во Њујорк што ги поврзува Стејтен Ајленд и Бруклин.

Надвор од мостот, ќе можете да ја забележите светски познатата плажа и забавниот парк Кони Ајленд пред да се вратите назад кон Пјер 6.

Оваа турнеја со хеликоптер во Њујорк чини 349 долари по лице и трае 25 до 30 минути.

Како и претходната тура со хеликоптери, така и оваа е достапна од понеделник до сабота од 9 до 6.30:XNUMX часот.

Знаменитости што ќе ги видите

14. Универзитет Колумбија
15. Гробницата на Грант
16. Мост Џорџ Вашингтон
17. Харлем и реката Харлем
18. Стадион Бронкс и Јенки
19. Карпите на Палисадес
20. Мостот Спујтен Дујвил
21. Мост Веразано
22. Стејтен Ајленд
23. Бич и забавен парк Кони Ајленд

Делукс хеликоптерска турнеја во Њујорк

Кога станува збор за турнеја со хеликоптер во Њујорк, повеќе може да биде помалку.

Турнејата со хеликоптер во Њујорк Делукс е прилагодена за трагачи по авантури.

На оваа турнеја, ќе летате во хеликоптери со големи конвексни прозорци од подот до таванот.

Со оваа турнеја со хеликоптер низ Њујорк, можете да ги видите сите атракции споменати во претходните две тури и повеќе.

Оваа конкретна турнеја со хеликоптер во Њујорк има висок рејтинг на сите платформи.

На страницата за резервација на турата, можете да го изберете времетраењето на летот, а цената ќе се промени соодветно.

Трошоци за турнеја со хеликоптер

12 до 15 минути: $249
18 до 20 минути: $299
25 до 30 минути: $389


Вратете се на почетокот


Политика за откажување на хеликоптерски тури

Сите тури со хеликоптер во Њујорк имаат иста политика за откажување.

Ако ја откажете турнејата на уште 48 до 24 часа, ќе платите 50 долари по лице, а остатокот ќе ви биде вратен.

Ако откажете на денот на турнејата со хели или не се појавите, нема да добиете рефундирање.


Вратете се на почетокот


Исклучувања на турнеја со хеликоптери

Кога резервирате турнеја со хеликоптер низ Њујорк, се вклучува само времето на летот.

Резервацијата не вклучува бакшиш (кои се опционални) и подигање и заминување од хотелот.

Сите хеликоптери седат 5-6 патници плус пилотот, што значи дека нема да биде приватна тура.

Бесплатна тура е вклучена за вашето дете ако е помало од 15 кг, а можете да покажете доказ за возраста.


Вратете се на почетокот


Обезбедување за хеликоптерски тури во Њујорк

Њујорк турист во хеликоптер
Кристијано Бабини / Гети

Без разлика на тур-операторот, сите туристи мора да поминат низ безбедноста пред да полетаат на турнеја на Менхетен Скај.

 1. Сите флаери треба да имаат валидна лична карта со фотографија (по можност возачка дозвола или пасош)
 2. Сите флаери мора да поминат низ детектор за метал, како на аеродром
 3. Бидејќи на хеликоптерот не се дозволени чанти или рачни торби, мора да ги оставите вашите торби кај обезбедувањето на тур-операторот
 4. Флаерите можат да ги носат своите камери и видео камери на хеликоптерот, но прво треба да поминат низ обезбедувањето
 5. Може да се применат ограничувања на тежината за да се осигура безбедноста на сите патници - никој не може да надмине 350 Lbs (или 159 Kgs)

Вратете се на почетокот


Насоки до Хелидромот во центарот на Менхетен

Хелидром во центарот на Менхетен познат е и како хелиодром на Волстрит.

Тоа е на Пјер 6 кај Ист Ривер. Адреса: South St. and Broad St., Њујорк, NY 10004. Најдете насоки

Хелидромот се наоѓа веднаш над Батеријата на Пјер 6, на реката Исток северно од фериботот Стејтен Ајленд и јужно од пристаништето на Јужната улица.

Ако самостојно се возите до хелиодромот во центарот на Менхетен за вашата хеликоптерска турнеја во Њујорк, дојдете малку порано. Има само 18 места за паркирање за автомобили.

Затоа ви предлагаме да одите на една од линиите на метрото – тоа е брзо пешачење од сите станици.

Препорачано четиво: Најдобри тури со хеликоптер во САД


Вратете се на почетокот


Хеликоптери кои се користат за патувања со хеликоптери во Њујорк

Обично три типа хеликоптери се користат за турнеи со хели во Њујорк.

Бел 206Б Џет Ренџер

Bell 206B Jet Ranger е хеликоптер со две сечила, еден мотор, во кој може да се сместат четворица патници и еден пилот.

Безбедноста, големината и лесното маневрирање на овој хеликоптер го прават врвен избор за небесни обиколки на Менхетен.

Агилноста на Bell Jet Ranger е толку легендарна што американската армија потпиша договор со Bell за масовно производство во неговата воена форма.

Верзијата на армијата се нарекува Kiowa Warrior.

Ѕвонче 407/Ѕвонче 407GX

Bell 407 е хеликоптер со четири сечила, еден мотор, доста популарен кај летечките тур-оператори.

Може да превезува шест патници покрај пилот.

Овој хеликоптер е олицетворение на луксуз со кожни седишта, дополнителен простор за глава, најсовремени слушалки за поништување на шум итн.

AgustaWestland 109SP Grand New

AgustaWestland GrandNew е модерен хеликоптер кој се користи во различни улоги - и цивилни и воени.

Во него може да се сместат пет патници и двајца пилоти.

Grand New хеликоптерот нуди можности за високи перформанси, пространа кабина и низок еколошки отпечаток.


Вратете се на почетокот


Турите со хеликоптери во Њујорк може да бидат забранети

Градот Њујорк не сака турнеи со хеликоптери.

Со децении, граѓаните на градот го наведуваат загадувањето на воздухот и бучавата од илјадниците тури со хеликоптери и бараат од нив да престанат.

До 2016 година имало речиси 200 полетувања на хеликоптери секој ден.

До 2017 година, овој број се намали за половина - така што сега помалку од 100 хеликоптери полетуваат од хелиодромот Пиер 6 секој ден.

Федералниот закон забранува овие туристички летови да летаат директно над Њујорк, островот Гувернер и Стејтен Ајленд.

Во април 2018 година се дискутираше за нов предлог-закон, кој имаше за цел засекогаш да ги забрани хеликоптерските тури на Менхетен.

Можеби ќе сакате да одите на турнеја пред да биде забранета.

Препорачано четиво: Романтични работи за парови во Лас Вегас

Извори

# Tripadvisor.com
# Heliny.com
# Newyorkhelicopter.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од

1 мисла за „Тури со хеликоптери во Њујорк – цени, времетраење, тајминг, рута на летот“

 1. Ви благодариме за советот за возење со хеликоптер над Њујорк на есен или пролет. Не сакам да патувам таму во моментов поради СОВИД-19. Ќе почекам до пролет да видам дали е подобро и потоа можеби ќе се упатам во Њујорк со жена ми на возење со хеликоптер.

Коментарите се затворени.