Почетна » Њујорк » Билети за музејот на американската уметност на Витни

Музеј на американската уметност Витни - што да очекувате, билети, цени, попусти, тајмингот, ЧПП

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Креативноста владее во Музејот на американската уметност Витни, реномирана институција која го презентира целиот опсег на американската уметност.

Со збирка од над 26,000 уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури, фотографии и видеа, Музејот на американската уметност Витни е вртлив вител од бои, форми и емоции.

Музејот е посветен на собирање, зачувување, објаснување и прикажување на најистакнатите збир на американската уметност од дваесеттиот век на глобално ниво.

Од инсталации кои предизвикуваат размислување до изложби кои предизвикуваат размислување, ова се разликува од вашиот просечен уметнички музеј бидејќи има нешто за секој уметнички ентузијаст, без разлика на неговиот вкус.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Музејот на американската уметност Витни.

Билети за музејот на американската уметност на Витни

Што да очекувате

ЊУЈОРКСКА УМЕТНОСТ: Истражување на Музејот на американската уметност Витни во Менхетен, Њујорк, САД / #2023 #4k

Музејот на американската уметност Витни нуди неспоредлив приказ на делата на преку 3,800 американски уметници во текот на дваесеттиот и дваесет и првиот век.

Обложена во челик и стакло, воодушевувачката надворешност на Музејот на американската уметност Витни комбинира индустриска шик и елегантна елеганција.

Емисии со еден уметник и групни, историски истражувања и ретроспективи за живот се неколку од петнаесетте возбудливи годишни изложби на Музејот на американската уметност Витни.

Подгответе се да влезете во временската машина за патување низ еволуцијата на уметничкиот израз во Соединетите Држави. 

Сретнете иконски дела од Едвард Хопер, Џорџија О'Киф и Џексон Полок, чии слики се чини дека оживуваат и шепотат тајни додека поминувате.

Во мисијата да се промовираат нови и претстојни уметници, Биеналето Витни ја прикажува работата на млади американски уметници кои доаѓаат и се појавуваат на секои две години. 

Изложбата на Биенале во музејот е најголемата атракција, која ги прикажува најновите достигнувања во американската уметност.

Залак за јадење на терасите на покривот со неверојатен поглед на хоризонтот на Менхетен, обезбедувајќи совршена позадина за момент на размислување или чудно селфи.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билетите за Музејот на Витни за американска уметност се достапни за купување во музејот или онлајн однапред.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Резервирањето преку Интернет, исто така, помага да се избегне разочарување и доцнење во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Музејот на Витни за американска уметност страницата за резервации, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете преку е-пошта.

Не треба да носите отпечатоци.

Покажете ги билетите за паметен телефон на портата на денот на вашата посета и одете во атракцијата.

Цени на билетите во музејот на американската уметност Витни

Посетителите на возраст од 18 или повеќе години можат да добијат билети за Музејот на американската уметност на Витни за 30 УСД.

Децата до 17 години можат да ги добијат билетите бесплатно.

Попусти

Билети со попуст за Музејот на Витни за американска уметност се достапни за постарите граѓани, студентите и лицата со посебни потреби.

Активните членови и ветераните на војската на САД со валидна лична карта, како и воените семејства со зависни картички, можат да добијат до четири бесплатни билети.

Бесплатен билет е достапен и за членовите на ААМ. Вработените во музејот, членовите на Cool Culture и членовите на ICOM можат да добијат до четири бесплатни билети, додека членовите на Press може да добијат еден бесплатен билет.

Членовите на реципрочниот музеј можат да добијат до два билети.

Ве молиме имајте предвид дека понудите за попуст и бесплатен прием се достапни само со приложување на валидна лична карта.

Билети за музејот на американската уметност Витни 

Билети за музејот на американската уметност Витни
Слика: Latimes.com

Влезните билети во музејот на американската уметност Витни ви овозможуваат пристап до четири ката вредни поп-арт, минимализам, апстрактен експресионизам, модернизам и современа уметност.

Поврзете се на бесплатната Wi-Fi на музејот за да го преземете бесплатниот аудио водич. 

Проширете ја вашата мрежа преку интеракција со колеги љубители на уметноста или аспиранти уметници.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): САД $ 30
Детски билет (до 17 години): слободен

Комбинирани билети

За да го искористите максимумот од вашата посета на Њујорк, најдобро е да планирате однапред и да резервирате комбо билет.

Искористете ги ексклузивните зделки и истражете ги врвните атракции на градот во близина на Музејот на американската уметност Витни, од кои некои се на една милја.

Можете да купите билети за музејот на американската уметност на Витни во комбинација со билети за Гугенхајм, ARTECHOUSE New York, Музејот на сладолед во Њујорк или Музејот на модерна уметност.

Комбинираните билети се идеални за големи семејства, групи или оние на буџетски одмор и можат да ви помогнат да ги посетите сите главни атракции со резервација само еднаш!

Пакет музеј на уметност во Њујорк

Музеј на американската уметност Витни + Гугенхајм
Слика: Tripadvisor.in

Искусете го сонот на врвниот љубител на уметноста со резервирање на комбо пакетот на музејот на уметност во Њујорк.

Овој неверојатен пакет ви овозможува пристап до три светски познати уметнички музеи во Њујорк: Музејот на американската уметност Витни, Музејот на модерна уметност во Њујорк и музејот Гугенхајм.

Сместени во непосредна близина еден до друг, можете длабоко да се нурнете во светот на модерната и современата уметност и да уживате во незаборавно културно искуство во срцето на Њујорк.

На врвот на Музејот на американската уметност Витни, посетете го музејот Гугенхајм, палата на модерната уметност со колекција од светска класа на импресионистички, пост-импресионистички и модерни француски ремек-дела.

Зградата е само уметничко дело, со спирална внатрешна рампа инспирирана од конкавните линии на морска школка.

Добијте пристап до постојаната колекција и сите привремени изложби со дела од уметници како Сезан, Пикасо, Кандински и многу повеќе.

Искусете ја величественоста на модерната уметност со посета на престижниот Музеј на модерна уметност.

Добијте пристап до над 200,000 дела од модерната и современата уметност, вклучувајќи специјални изложби и аудио програми.

Уживајте во бесплатен аудио водич на вашиот сопствен уред и посетете го MoMA PS1 во рок од 14 дена од вашата првична посета.

Добијте ексклузивен попуст од 30% при резервирање на овој комбиниран билет.

Посетителите исто така можат да заштедат 10% на нивната следна резервација со користење на персонализираниот код за попуст што ќе биде испратен преку е-пошта.

Цена на билет: 63 УСД

Музеј на американската уметност Витни + ARTECHOUSE Њујорк

Музеј на американската уметност Витни + Артекхаус Њујорк
Слика: Tripadvisor.in

растојание: 0.5 милји приближно (800 m)
Потребно време: 10 минути пешачење

Сместено на половина милја од Витни се наоѓа неверојатната ARTECHOUSE New York, царство каде уметноста и технологијата се судираат за да создадат извонредно, речиси туѓо искуство за паметење.

Иновацијата е на својот врв во дигиталниот и искуствен уметнички центар на ARTECHOUSE, каде пикселите танцуваат, боите се вртат и реалноста се спојува со виртуелното. 

На четири минути пешачење од Музејот на американската уметност Витни во Њујорк, The ARTECHOUSE прикажува интерактивни изложби и светлосни шоуа кои се синхронизираат со вашите движења.

Добијте го ова неверојатно искуство со ексклузивен попуст од 10%.

Цена на билет: 49.50 УСД

MoMA + Музеј на американската уметност Витни

MoMA + Музеј на американската уметност Витни
Слика: Moma.org

растојание: 3 милји приближно (5 км)
Потребно време: 13 минути возење

Дополнувајќи ја вашата посета на Музејот на американската уметност Витни, Музејот на модерна уметност или MoMa го прифаќа бизарното, го слави ексцентричното и ги предизвикува конвенционалните норми. 

MoMa е извонредна институција со сè, од апстрактни слики кои ја предизвикуваат вашата перцепција до инсталации кои предизвикуваат размислување кои ги поместуваат границите на креативноста.

Ослободете го вашиот сопствен креативен дух со учество во интерактивни инсталации и работилници дизајнирани да ја разгорат вашата имагинација. 

Добијте ексклузивен попуст од 5% при резервирање на овој комбиниран билет. 

Цена на билет: 57 УСД

Музеј на американската уметност Витни + Музеј на сладолед Њујорк

Музеј на сладолед Њујорк
Слика: pinterest.com

растојание: 2 милји приближно (3 км)
Потребно време: 10 минути возење

Додека патувате низ светот на американската уметност, засладете го денот со упатување кон Музејот на сладолед во Њујорк.

Бидете воодушевени од 13-те експонати во живописниот и колоритен музеј и пробајте вкусен сладолед на секој чекор.

Музејот нуди уникатно и интерактивно искуство на три ката, каде што можете да се препуштите на мулти-сензорни експонати, вклучително и огромен базен исполнет со прскалки.

Дизајнот на музејот е инспириран од имагинацијата наполнета со шеќер на шестгодишно дете, создавајќи зграда која е и соништа и розова.

Истражете ги интерактивните експонати, вклучително и розовиот вагон на метрото MOIC, кошницата „Queen Bee Hive“ и тобоганот со три ката.

Добијте ексклузивен попуст од 10% при резервирање на овој комбиниран билет.

Цена на билет: 77 УСД

Заштедете време и пари! Купете New York CityPass и посетете 5 иконски атракции на Њујорк како Емпајер Стејт Билдинг, Меморијал и музеј 9/11, музеј Гугенхајм и многу други. Резервирајте сега и добијте до 40% попуст!


Вратете се на почетокот


Како да се постигне 

Музејот на американската уметност Витни е централно лоциран во областа Метпакинг.

адреса: 99 Gansevoort St, Њујорк, NY 10014, Соединети Американски Држави. Најдете насоки

Можете да стигнете до музејот со јавен превоз или автомобил. 

Со автобус

Спуштете се на Св. Гринич/Св. Хорацио Автобуска постојка, може да се сервисира до М11, за да стигнете до музејот.

Со воз

Станицата на улицата Кристофер се наоѓа на една милја од Музејот на американската уметност Витни и до него може да се стигне по портокаловите и сините патеки.

Со метро

Најблиската станица на метрото до музејот е 14 St / 8 Ave  Станица, која е достапна преку линиите A, C, E и L.

Со автомобил

Ако возите со автомобил, вклучете Гугл мапи и започнете!

Можете да паркирате на 99 Јане улица Гаража во близина.

Времиња 

Музејот на американската уметност Витни е отворен од 10.30 до 6 часот во сите денови освен вторник и петок. 

Во петок, музејот е отворен од 10.30 до 10 часот, каде од 7 до 10 часот е Плати-Што-Посакуваш. 

Музејот останува затворен во вторник.

Најдобро време за посета

Предлагаме да ја резервирате вашата турнеја во работен ден кога музејот е помалку зафатен за попријатна посета.

Утрото и доцните навечер имаат помалку посетители, а можете да ги посетите мирно.

Најдобро е да стигнете до Музејот на американската уметност Витни веднаш штом ќе се отвори во 10.30 часот.

Викендите и државните празници се најмногу преполни на атракцијата.

Колку време трае турнејата

Обиколката на Музејот на американската уметност Витни обично трае околу 2 часа.

Музејот дозволува влез само еден час пред затворањето.

Најчесто поставувани прашања за Музејот на американската уметност Витни

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат Музејот на американската уметност Витни.

Дали има достапни патувања со водич за Музејот на американската уметност Витни?

Да, музејот нуди обиколки со водич на изложбите и збирките. Постојат и аудио водичи достапни за изнајмување.

Дали треба однапред да купам билети за Музејот на американската уметност Витни?

Да, најдобро е однапред да купите билети за да избегнете долги редици и губење време.

Дали има ограничување колку долго можам да останам во Музејот на американската уметност Витни?

Нема временско ограничување колку долго посетителите можат да останат во музејот.

Дали Музејот на американската уметност Витни е достапен за посетители со посебни потреби?

Да, музејот е целосно достапен за посетителите со посебни потреби. Низ зградата има рампи и лифтови, а достапни се и помошни уреди за слушање за користење за време на тури и програми.

Може ли да фотографирам во Музејот на американската уметност Витни?

Фотографирањето е дозволено во повеќето области на музејот, но фотографирањето со блиц и употребата на стативи или стапчиња за селфи не се дозволени.

Дали има продавница за подароци во Музејот на американската уметност Витни?

Да, има продавница за подароци лоцирана на приземјето што продава книги, отпечатоци и друга стока поврзана со изложбите и колекциите на музејот.

Може ли да ја носам мојата торба во Музејот на американската уметност Витни?

Дозволени се мали чанти и чанти, но поголемите чанти и ранци мора да се чекираат при проверка на палтото.

Може ли да го донесам моето милениче во Музејот на американската уметност Витни?

Домашни миленици не се дозволени во музејот, освен за услужни животни.

Дали ми е дозволено да носам храна во Музејот на американската уметност Витни?

Храната и пијалокот не се дозволени во галериите, но на осмиот кат има кафуле во кое се служи храна и пијалоци.

Кои опции за јадење се достапни во Музејот на американската уметност Витни?

Можете да вечерате на покривот внатрешен/надворешен објект на осмиот кат на Витни со поглед на спектакуларниот хоризонт на Њујорк. 

Популарни атракции во Њујорк

Empire State BuildingСтатуата на слободата
МЕТСпомен и музеј на 9 септември
Една светска опсерваторијаВрв на карпата
Смел музејМузеј за модерна уметност
Гугенхајм музејЗоолошка градина во Бронкс
Зоолошка градина во Централ ПаркДворови на брод Хадсон
Еџ Хадсон ЈардсБотаничка градина во Newујорк
Американски музеј за природна историјаМузеј на сладолед
Зоолошката градина во КвинсЗоолошка градина во Парк Проспект
Група на сини луѓеКрстарење за вечера со духот на Њујорк
Тури со хеликоптери во ЊујоркХарлем Госпел турнеја
Музеј на американската уметност ВитниМузеј Бруклин
Обиколка со глисер со кружна линијаМузеј на градот Newујорк
Круз на линијатаВудбери обични премиум места
Музеј на БродвејRiseNY
Самит Еден ВандербилтАРТЕХУЗА
Поднесувач на големо јаболкоЛуна парк во Кони Ајленд
Пешачка турнеја на улична уметност БушвикТематски парк Никелодеон Универзум
Тематски парк Никелодеон УниверзумРазглед на сексот и градот
Фотографска Њујорк

извор

# Whitney.org
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Њујорк

Оваа статија е истражувана и напишана од