Почетна » Барселона » Tickets to Museu Nacional d’Art de Catalunya

Museu Nacional d'Art de Catalunya – билети, цени, термини

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Националниот уметнички музеј на Каталонија, или MNAC, е основан во 1990 година и оттогаш е главен центар на уметноста и културата во регионот. 

Музејот е сместен во Палау Национал, првично изграден за Светскиот саем во 1929 година и се користел за многу намени низ годините. 

Денес, Палау Национал е неверојатна, модернистичка зграда која служи како соодветен дом за обемните збирки на музејот.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за Националниот музеј на каталонската визуелна уметност Барселона.

Врвни билети за Национален музеј за уметност на Каталуња

# Национален музеј за уметност на Каталуња билети

# Музејска карта на Барселона

Национален музеј за уметност на Каталунија

Што да очекувате во Museu Nacional d'Art de Catalunya

Museu Nacional d'Art de Catalunya е најпознат по својата богата колекција на каталонска уметност.

Музејот може да се пофали со огромна колекција од над 250,000 уметнички дела, вклучувајќи слики, скулптури, цртежи, отпечатоци и фотографии.

Ова ги вклучува некои од најважните дела на уметници како Пабло Пикасо, Џоан Миро, Салвадор Дали и многу други. 

Еден од најважните моменти на Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC) е неговата колекција на готска уметност, која вклучува многу зачудувачки дела од 14 и 15 век.

Музејот има широк спектар на стилови, вклучувајќи витражи, дрвени жртвеници и камени скулптури. 

Друг белег на MNAC е неговата колекција на модерна уметност, која вклучува дела од многу од најважните уметници на 20 век. 


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети за влез во Museu Nacional d'Art de Catalunya

Можете да ги купите вашите Национален музеј за уметност на Каталуња влезни билети на атракција или онлајн однапред.

Силно препорачуваме да резервирате билети преку Интернет бидејќи цените на интернет се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Резервирањето преку Интернет, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

Оди на Страница за резервации на Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC)., изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Скенирајте го е-билетот на вашиот паметен телефон на малото биро десно од влезот на денот на вашата посета и одете во местото на одржување.

Цена на билетите за Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC).

на Национален музеј за уметност на Каталуња влезни билети чини 12 евра за сите посетители на возраст меѓу 16 и 64 години.

Повозрасни на возраст од 65 и повеќе и деца до 15 години можат да влезат во музејот бесплатно.

Билети за Museu Nacional d'Art de Catalunya

Национален уметнички музеј на Каталонија
Слика: Tiqets.com

на билети за Museu Nacional d'Art de Catalunya вклучуваат пристап до музејот и погледот на покривот и пристап до привремени изложби.

Билетот обезбедува и бесплатно користење на апликацијата Second Canvas Museu Nacional, каде што можете да ги истражувате делата преку слики или да посетите аудио-водени.

Сепак, овој билет не вклучува пристап до изложбата на Гауди.

Забелешка: покривот може да биде привремено затворен поради временски/безбедни причини (враќање пари во овој случај не е возможно)

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): €12
Детски билет (до 15 години): слободен
Билет за постари граѓани (65+ години): слободен

Музејска карта на Барселона

Музејска карта на Барселона
Слика: Tiqets.com

Земи го Музејска карта на Барселона за пристап до шест музеи со попуст од 40%.

Овој билет вклучува пристап до следните атракции:

– Музејот на Пикасо од Барселона
– Museu Nacional d'Art de Catalunya
– Фундацио Џоан Миро
– Centre de Cultura Contemporània de Barcelona
– Museu d'Art Contemporani de Barcelona
– Фундацио Антони Тапиес.

Пропусницата важи за една посета по музеј во рок од 12 месеци.

Сепак, оваа пропусница не вклучува пристап до изложбата на Гауди во Museu Nacional d'Art de Catalunya.

Цена на билет: €38

Заштедете пари и време! Купете го Пропусница за Барселона и видете ги најдобрите локални знаменитости и атракции на Барселона. Истражете ги спектакуларните Sagrada Familia, Park Güell и Plaça de Catalunya и уживајте во обиколката на градот од горната палуба на хоп-он и хоп-оф автобусот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC)

Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC) се наоѓа на ридот Монжуик и има поглед на градот.

адреса: Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, 08038 Барселона, Шпанија. Добијте упатства!

Можете да стигнете до Националниот музеј на каталонската визуелна уметност Барселона и преку јавен и приватен превоз. 

Со автобус

Може да се качите во автобусот број 55 за да стигнете до најблиската автобуска постојка Музеј Национал – Музеј Етнологик, кој е на 2 минути пешачење од музејот. 

Можете исто така да стигнете до Segons Jocs Mediterranis – автобуска станица Леида со качување во автобусот број Е80, кој е оддалечен само 5 минути од Музејот Nacional d'Art de Catalunya.

Со воз/паралелно метро

Можете да ги земете паралелните метро броеви R5, R6, R50, R60, S3, S4, S8 и S9 за да стигнете до Станица Plaça d'Espanya, кој е оддалечен само 10 минути од MNAC.

Со метро

Линиите 1, 3 или 8 на метрото ќе ве одведат до  Pl. Метро станица Еспања, која е оддалечена 10 минути пешачење.

Со автомобил

Ако возите, можете да вклучите Гугл мапи на вашиот паметен телефон и започнете.

До музејот има платен јавен паркинг за автомобили и простор за лица со намалена подвижност.

Тајмингот на Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC).

Националниот уметнички музеј на Барселона во Каталонија се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот секој вторник до сабота за време на зимската сезона (од октомври до април). 

Во текот на летото (од мај до септември), музејот се отвора во 10 часот и се затвора во 8 часот секој вторник до сабота.

Во недела и државни празници, тајмингот на музејот е од 10 до 3 часот цела година.

Националниот музеј на каталонската визуелна уметност Барселона останува затворен во понеделник, освен за државни празници. 

Музејот останува затворен на 1 јануари, 1 мај и 25 декември.

Колку време трае Museu Nacional d'Art de Catalunya?

Колку време трае Museu Nacional d'Art de Catalunya?
Слика: lookphotos.com

Повеќето посетители поминуваат најмалку два часа истражувајќи ги збирките и изложбите на музејот. 

Времето потребно за истражување на Музејот национална уметност на Каталуња може многу да варира во зависност од интересите и темпото на поединецот.

Сепак, за оние кои се страстни за уметност или кои сакаат да одвојат време, може да бидат потребни три часа или повеќе за целосно истражување. 

Важно е да се напомене дека MNAC е голем музеј со многу што да се види, така што посетителите треба да планираат да поминат доволно време за целосно да искусат сè што има да понуди.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Националниот уметнички музеј на Каталонија (MNAC)

Најдобро време за посета на MNAC е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот, бидејќи гужвата обично е помала во текот на утрото, што ви дава доволно време за прошетка во музејот.

MNAC може да биде доста зафатен, особено за време на шпицот на туристичката сезона, викендите и празниците.

Ако преферирате помирно искуство, посетете го во текот на работните денови.

Секоја сабота од 3 часот и секоја прва недела во месецот, посетителите добиваат бесплатен влез, но сепак треба да направите резервација за да добиете сигурен влез, па дури и викендите нудат фантастични зделки.

MNAC често е домаќин на привремени изложби во текот на годината.

Ако сте заинтересирани за одредена изложба, најдобро е соодветно да ја испланирате вашата посета.

Дали вреди турнејата во каталонската турнеја Museu Nacional d'Art de?

Во прилог на своите обемни колекции, Музејот Nacional d'Art de Catalunya, исто така, е домаќин на неколку изложби и настани во текот на годината. 

Овие изложби и настани се дизајнирани да ги покажат збирките на музејот и да им овозможат на посетителите подлабоко разбирање за уметноста и културата во регионот. 

Музејот, исто така, е домаќин на едукативни програми и работилници за деца и возрасни, обезбедувајќи можности за посетителите да научат за уметноста и историјата на забавен и привлечен начин.

MNAC не е само музеј, туку културна дестинација која им обезбедува на посетителите уникатно и извонредно искуство. 

Без разлика дали сте љубител на уметност, љубител на историјата или само некој што бара незаборавно искуство, MNAC е совршено место за истражување и откривање на богатото културно наследство.

Најчесто поставувани прашања за Музејот национална уметност на Каталуња

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат Националниот уметнички музеј на Каталонија, Барселона.

Каде можам да резервирам билети за Национален уметнички музеј на Каталонија во Барселона?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Дали е можно да се излезе и повторно да се влезе со истиот билет внатре Национален уметнички музеј на Каталонија?

Да, тоа можете да го направите истиот ден како и уште еден ден во период од 30 дена од датумот на купување. Билетот важи два дена во наведениот рок.

Кој е последниот прием во Музејот Nacional d'Art de Catalunya?

Билетарниците се затвораат 30 минути пред затворањето на музејот. Собите се ослободуваат 15 минути пред затворање.

Дали има денови за слободен влез во Национален уметнички музеј на Каталонија во Барселона?

Да, можете да го посетите музејот бесплатно секоја сабота од 3 часот, секоја прва недела во месецот и денови на отворени врати.

Дали инвалидската количка во Museu Nacional d'Art de Catalunya во Барселона е достапна за лицата со посебни потреби?

Да, комплексот е достапен за инвалидски колички за да се сместат посетителите со предизвици за мобилност.

Може ли да фотографирам внатре Национален уметнички музеј на Каталонија?

Да, можете да фотографирате внатре во музејот освен во привремените изложби. Фотографиите мора да се сликаат без блиц или користење на статив или стап за селфи. За фотографирање/видеографија од комерцијална природа, треба однапред да аплицирате за одредена дозвола.

Може ли да ја откажам/презакажам мојата посета на Национален уметнички музеј на Каталонија во Барселона?

Да, можете да ја откажете или да ја презакажете посетата до 11.59 часот на денот пред вашата посета.

извор
# Museunacional.cat
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од