Почетна » Барселона » Павилјонот Миес ван дер Рое

Mies van der Rohe Pavilion- билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(187)

Лили Рајх и Лудвиг Мис ван дер Рое соработуваа на дизајнот на павилјонот Миес ван дер Рое или павилјонот во Барселона.

Павилјонот на Барселона е повеќе од обична зграда!

Павилјонот е комплекс во кој внатрешноста се спојува со архитектонскиот пејзаж на неговата околина за да формира единствен ентитет.

По Првата светска војна, беше преименуван во Германски павилјон.

Во 20 век, павилјонот стана заштитно лице на Германија, демонстрирајќи ја прогресивната природа на земјата. 

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за Pavilion Mies van der Rohe, Барселона.

Миес ван дер Рое павилјон во Барселона

Што да очекувате во павилјонот Mies van der Rohe

Павилјонот Mies van der Rohe е задолжителен да се види за секој што ја посетува Барселона. 

Ова е најочигледното обележје во градот, привлекувајќи приближно милион туристи секоја година. 

Павилјонот на Барселона е препознаен како еден од најпрефинетите примероци на архитектура. 

Може да очекувате да уживате во прекрасните погледи на зајдисонцето и градските светла кои ќе ви го одземат здивот.

Овде, можете да ги погледнете иконите материјали што се користат во градежништвото.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билет за павилјонот Mies van der Rohe

Можеш да купиш Павилјонот Миес ван дер Рое во Барселона билети на билетарницата или на интернет.

Сепак, препорачуваме да ги резервирате вашите билети онлајн бидејќи тоа обезбедува различни бенефиции.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Понекогаш билетите брзо се распродаваат. Меѓутоа, ако купувате билети преку Интернет, можете да избегнете разочарувања во последен момент. 

Како функционира онлајн билетот

На страница за резервации, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и купете ги веднаш. 

Билетите веднаш ќе бидат испратени по е-пошта на вашата регистрирана адреса за е-пошта по уплатата.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

На денот на вашата посета, мора да го прикажете е-билетот зачуван на вашиот телефон на влезот.

Цените на билетите на Павилјон

Генералниот влезен билет чини 8 евра за сите посетители.

Намалениот билет е со намалена цена од 4 евра за студенти, невработени, иматели на розова карта и многудетни семејства.

Во првата недела од секој месец, влезот е бесплатен за деца под 16 години, корисници на Пинк картичка, иматели на AMC картичка, членови на Metropolitan Pass и негуватели на гости со посебни потреби.

Билети за влез во павилјонот Mies van der Rohe

Билети за влез во павилјонот Mies van der Rohe
Слика: Miesbcn.com

Уживајте во мирна посета на едно од најубавите места во Барселона Павилјонот Миес ван дер Рое Билети.

Побегнете од метежот и вревата на Барселона за да видите едно од најзначајните и најспектакуларните архитектонски чуда на дваесеттиот век.

Со овој билет, може да се запрашате од судирот на челик, римски травертин, зелен мермер на Алпите, грчки мермер и златен оникс на Атлас.

Билетот обезбедува пристап до павилјонот на Барселона, неговата градина и специјализирана книжарница. 

Цената на билетот

Општ билет: €8
Намален билет: € 4

Картичка за павилјон на Mies van der Rohe

Картичка за павилјон на Mies van der Rohe
Слика: Miesbcn.com

Посетете го павилјонот на Барселона онолку често колку што сакате за една година Павилјонот Миес ван дер Рое Картичка.

Со оваа единствена картичка, можете да уживате во игрите и активностите цела година, што е поефтино отколку да плаќате влез секој пат.

Оваа картичка ќе ви помогне да добиете до 15% попуст на артиклите купени во продавницата на Pavilion.

Ќе добивате известувања за настани во павилјонот и билтенот на Fundació.

Секое купување ви дава право на пет бесплатни билети за павилјонот, кои можете да ги подарите на кого сакате.

Цена на билет: € 20

Заштедете пари и време! Купете го Пропусница за Барселона и видете ги најдобрите локални знаменитости и атракции на Барселона. Истражете ги спектакуларните Sagrada Familia, Park Güell и Plaça de Catalunya и уживајте во обиколката на градот од горната палуба на хоп-он и хоп-оф автобусот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до павилјонот Mies van der Rohe

Павилјонот Mies van der Rohe се наоѓа во подножјето на Националниот уметнички музеј на Каталонија и Монтјуик. 

Адреса: Ав. Франсеск Ферер и Гуардија, 7, 08038 Барселона, Шпанија. Најдете насоки

Можете да земете автобус или автомобил до павилјонот. 

Со автобус

Најблиските автобуски постојки се Av Ferrer i Guardia – Мексика, Пл де Карлес Буигас, и CAIXA FÒRUM – PAVELLÓ.

Може да се симнете и на други автобуски постојки, Поб Еспањол, Гран Виа – Санта Доротеа, и Гран Виа – Фарел, се наоѓа на 5 до 6 минути одење. 

Со автомобил

Можете исто така да изнајмите такси или да го користите вашиот автомобил за да стигнете до атракцијата користејќи го Гугл мапи

Проверете места за паркирање овде!

Тајмингот на павилјонот на Mies van der Rohe

Павилјонот се отвора секој ден.

Во текот на целата година, атракцијата се отвора во 10 часот.

Од месеците март до октомври, павилјонот е отворен до 8 часот.

Од ноември до февруари, атракцијата ги пречекува посетителите до 6 часот.

Последниот прием е до 15 минути пред затворањето.

Павилјонот на Барселона е отворен секој ден во годината, освен 25 декември.

Сепак, павилјонот може повремено да биде затворен за јавноста или пристапот може да биде ограничен.

Колку долго трае павилјонот Mies van der Rohe?

Еден час е доволен за да го посетите павилјонот Миес ван дер Рое во Барселона.

Но, можете слободно да поминете онолку време колку што сакате истражувајќи ја атракцијата.

Најдобро време за посета на павилјонот Mies van der Rohe

Најдобро време за посета на павилјонот Mies van der Rohe
Слика: Miesbcn.com

Најдобро време за посета на павилјонот на Барселона е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Гужвата е на минимум, што значи дека можете да одвоите време да ја истражувате атракцијата и да направите подобри фотографии. 

Почнува да се преполнува по 11 часот, а помеѓу 12 и 2 часот, павилјонот го достигнува својот врвен капацитет.

Доколку не можете да стигнете рано наутро, следното најдобро време за посета на атракцијата е после 2 часот. 

Првата недела од секој месец, павилјонот ја следи политиката на отворени врати, што значи дека добивате бесплатен влез без да правите резервации. 

Најчесто поставувани прашања за Fundació Mies van der Rohe Pavilion

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат Mies van der Rohe, Барселона.

Каде можам да резервирам билети за Fundació Mies van der Rohe?

Туристите можат да купат билети за атракцијата онлајн или на местото на одржување, на денот на нивната посета. За најдобро искуство ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн, однапред.

Кои се блиските атракции?

Некои значајни атракции во близина на павилјонот Mies van der Rohe се Placa Espanya, Plaça de Catalunya, Casa Batlló, Las Ramblas и Mercat de la Boqueria.

Дали павилјонот Fundació Mies van der Rohe има денови со отворени врати?

Да, првата недела од секој месец е Ден на отворени врати во павилјонот.

Is Павилјонот Миес ван дер Рое инвалидска количка достапна за лицата со посебни потреби?

Да, атракцијата е достапна за инвалидска количка за да се приспособат посетителите со предизвици за мобилност.

Дали е дозволено пушење во павилјонот Fundació Mies van der Rohe?

Не, пушењето не е дозволено во просториите на The Pavilion.

Може ли да го однесам моето милениче во павилјонот Mies van der Rohe?

Не. Животните не се дозволени внатре во просториите на музејот.

Извори
# Miesbcn.com
# Tripadvisor.in
# En.wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од