Почетна » Барселона » Билети за Каза Мила

Casa Mila – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(182)

Каса Мила беше последната станбена зграда на Антонио Гауди пред да ја насочи целата своја енергија на Саграда Фамилија.

Гауди ја изградил Каза Мила помеѓу 1906 и 1912 година, точно во средината на градот Барселона.

Позната и како Ла Педрера, секоја година ја посетуваат повеќе од милион туристи.

Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за Casa Mila.

Каза Мила на Гауди

Што да очекувате

Постојат четири начини да се доживее Casa Mila. 

Повеќе од 90% од посетителите се одлучуваат за Дневна турнеја на Каса Мила, што е најевтиниот начин за истражување на ремек-делото. 

Ако сакате нешто романтично, проверете Ноќното искуство на Каса Мила

Атракцијата на Барселона исто така нуди а премиум билет, што ви овозможува да влезете кога сакате, и а водени турнеја, каде што доживувате инаку скриени области на зградата.  

Билети за Каза Мила

Во овој дел, споделуваме сè што мора да знаете пред да го резервирате вашето искуство во Casa Mila.

Онлајн билетите помагаат да заштедите време

Повеќе од 3000 туристи ја посетуваат La Pedrera Casa Mila секој ден, што значи дека 250 желни туристи влегуваат во ремек-делото на Гауди секој час.

Со толку многу туристи, времето на чекање на шалтерот понекогаш оди и до еден час.

Кога ги купувате вашите билети за Casa Mila преку Интернет, можете да избегнете чекање во долги редици и да заштедите време. 

Онлајн билетите се поевтини

Билетите за Ла Педрера се 3 евра поевтини (по лице!) кога ќе ги купите преку Интернет. 

Не многу туристи го знаат ова и на крајот го трошат своето драгоцено време и пари за одмор.

Кога посетителите ги купуваат своите билети на местото на настанот, тие плаќаат и „Доплата на прозорецот за билети“. Надоместокот за управување е одржување на шалтер за билети.

Како функционираат онлајн билетите

Веднаш штом ќе го купите, билетите за Casa Mila се доставуваат во вашето сандаче.

На денот на вашата посета, мора да стигнете до атракцијата 15 минути пред времето наведено на вашиот билет. 

Нема потреба да носите отпечатоци од билети - можете да го покажете билетот во вашата е-пошта и да влезете. 

Цена на билетот во Каса Мила

Билетите за Casa Mila се поевтини онлајн отколку на портите. 

Најевтиниот и најпопуларниот Каза Мила дневен билет чини 24 евра за посетители на возраст од 13 години и повеќе. 

Деца од 7 до 12 години плаќаат 12 евра, а постарите од 65 години нагоре плаќаат 18.50 евра за влез. 

Цената на билетот е 18.50 евра за студенти со валидна лична карта.

Ноќното искуство на Ла Педрера чини 34 евра за посетители на возраст од 13 години и повеќе и 17 евра за деца меѓу 7 и 12 години. 

Попусти за билети за Casa Mila

Децата помали од шест години добиваат 100% попуст (влез бесплатен!) во Casa Mila, додека децата на возраст од 7 до 12 години се квалификуваат за 50% попуст над наведената цена на билетот.

Повозрасните посетители на возраст од 65 години и повеќе и студентите со валидни лични карти добиваат 25% попуст на цената на билетот за возрасни. 

Жителите на Каталонија се квалификуваат за попуст од 12 евра.

Каза Мила дневен билет

Дневниот билет Casa Mila, познат и како билет Essentials, е најпопуларниот и најевтиниот начин за истражување на ова ремек дело на Гауди.

Додека го резервирате овој билет, можете да го изберете вашето претпочитано време на посета.

Во овој билет за Casa Mila е вклучен и аудио водич, кој е голема помош за истражување на оваа атракција.

Цена на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): €24
Младински билет (од 7 до 12 години): €12
Билет за сениор (65+ години): €18.50
Студентски билет (со лична карта): €18.50

Ноќни билети за Casa Mila

Ноќното искуство во Каса Мила е познато и како „Шоуто на потеклото“.

Тоа е 90-минутна турнеја со полу водич која се фокусира на потеклото на животот и суштината на архитектонскиот стил на Гауди.

Како дел од турнејата, ќе видите повеќе проекции во скалите и ќе одите до терасата на покривот за 20-минутното финале.

Со фасцинантни светлосни проекции и саундтрак во позадина, целото шоу остава белег за јадење кај туристите. 

На крајот од шоуто, ќе добиете чаша Кава за да ве врати на Земјата.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €34
Младински билет (од 7 до 12 години): €17

Премиум билет за Casa Mila

Премиум билетот на La Pedrera доаѓа со отворен датум - можете да го посетите кога сакате и на кој било датум што сакате. 

Овој билет важи шест месеци по датумот на купување.

Со овој билет, добивате придружба до лифтот со приоритетен пристап.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €31
Младински билет (од 7 до 12 години): €12.50

Тајната Педрера – турнеја со водич

За време на оваа турнеја со водич низ Ла Педрера, експерт од Гауди ве води низ помалку видените области на зградата. 

Можете да ги видите областите кои обично се ограничени од јавен поглед, вклучувајќи го стариот подрумски паркинг, задната фасада и коридорот на првиот кат.

Оваа уникатна турнеја се случува на шпански или на каталонски, во зависност од избраниот ден. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €28
Младински билет (од 7 до 12 години): €14.50

*Жителите на Каталонија добиваат 50% попуст на овие цени на билетите.

Casa Mila бесплатно: Туристи со буџет одат до патот Passeig de Gràcia и гледаат во создавањето на Гауди од тротоарот. Однадвор, тие можат да ја видат брановидната фасада на куќата, недостатокот на прави агли, оџаците во облик на војници итн.

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Casa Mila

Зошто Каза Мила се нарекува и Ла Педрера

Првобитното име на куќата било Каса Мила, по сопствениците, семејството Мила. Но, локалните жители му дадоа прекар - Ла Педрера.

Додека ја градел Каза Мила, Гауди имал големи камени плочи закачени на фасадата, на кои потоа работеле каменорезците.

Со камените плочи и нивната неправилна форма, фасадата ги потсети локалните жители на каменолом, а La Pedrera на шпански значи „каменолом“. Повеќе такви Факти за Каза Мила

Сепак, обожавателите на Гауди го прикачуваат неговото име на крајот и го нарекуваат или Casa Mila Gaudi или La Pedrera Gaudi.

Како да стигнете до Каза Мила

La Pedrera Casa Mila е во Passeig de Gràcia 92, туристичко жариште бидејќи бројни туристички атракции се расфрлани насекаде.

Casa Mila се наоѓа во областа Ејксем, Барселона. Најдете насоки

Доколку патувате со Автобус за разгледување на знаменитостите на Барселона, побарајте автобуска постојка „Ла Педрера“.

Ако претпочитате метро, ​​можете да се качите на зелената линија L3 или сината линија L5 и да се симнете во Метро станица Прованса, лоциран под улицата Авингуда Дијагонал и Балмес. 

Метро станицата е 5 минути пешачење од Casa Mila.

Можете исто така да се качите на автобуските линии 7, 16, 17, 22, 24 и V17 и да се симнете на автобуската станица Passeig de Gracia.

Часови во Каза Мила

Casa Mila се отвора во 9 часот наутро, секој ден во годината.

Од март до 3 ноември, Casa Mila се затвора во 8.30:4 часот, а за време на периодот од 6.30 ноември до крајот на февруари, се затвора рано во XNUMX:XNUMX часот.

Последниот влез е секогаш половина час пред затворање.

Горните катови почнуваат да се затвораат 15 минути пред времето на затворање на зградата.

Време на ноќната турнеја на Каса Мила

Ноќното шоу La Pedrera е 2-часовна екстраваганција и започнува половина час по затворањето на атракцијата за дневните тури.

Од март до 3 ноември, ноќните турнеи на Каса Мила започнуваат во 9 часот и завршуваат во 11 часот, а за време на слабиот период од 4 ноември до крајот на февруари, шоуто започнува во 7 часот и завршува во 11 часот.

Ноќното шоу трае седум дена во неделата.

на 3 Куќи на Гауди е пропусница за супер заштеда и вклучува билети за La Pedrera, Casa Batllo и Casa Vicens. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Дали вреди Casa Mila?

Со оглед на тоа што Барселона е домаќин на ремек-делата на Гауди како што се Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каса Батло итн., сосема е природно да се запрашаме: „Дали Ла Педрера вреди?“

Туристите кои претходно ја посетиле Каса Мила, па дури и локалните жители се согласуваат дека вреди секој цент од влезниот билет од 24 евра. 

Еве некои од причините - 

1. Casa Mila е место за светско наследство на УНЕСКО и секоја година привлекува повеќе од милион посетители. Се чини дека мислат дека Casa Mila вредеше.

2. Откако се изгради Casa Mila, соседите ја нашле зградата толку невкусна што престанале да разговараат со сопствениците.

Тие мислеа дека зградата со грд изглед ќе ги намали цените на нивните имоти. Зарем не сакате да посетите таква контроверзна структура?

3. Некои публикации, исто така, објавија сатири за Casa Mila. Цртани филмови исмејувајќи се со Гауди и неговата најнова зграда беа објавени кога зградата беше готова.

4. Билетите за Ла Педрера се поевтини од билетите на Каса Батло.

5. Одлична обиколка на Casa Mila ќе ве однесе околу три часа. Мислиме дека вреди билет од 24 евра за три часа работа на Гауди.

6. Билетите за Casa Mila исто така вклучуваат пристап до две различни области на музејот - Еспај Гауди и апартманот Педрера.

Во собата на Гауди, учите за архитектот, а во станот Педрера, можете да видите како живееле богатите семејства од 20 век. Толку тотално вреди!

7. Каса Мила беше последната куќа што ја изгради Антони Гауди пред да се фокусира исклучиво на Саграда Фамилија.

Зарем не го сакате правото на фалење дека сте ја виделе неговата последна резиденцијална креација?

8. Повеќе од 15 филмови како „Вики Кристина Барселона“ (2008), „Растрос де сандало“ (2014 година), „Патникот“ (1975 година), „Биотаксија“ (1968 година), итн., ја користеа „Каза Мила“ во Барселона како позадина. 

Следниот пат кога ќе го видите на филм, ќе вреди да се фалат правата.

Важно: Најевтиниот и најпопуларниот билет за влез во оваа атракција на Барселона е дневен Билет „Прескокни ја линијата“ за Каса Мила. За да знаете за различните видови билети достапни, Кликни тука

Најдобро време за посета на Каза Мила

Најдобро време за посета на Casa Mila е од 9 до 10 часот, кога има најмалку гужва.

Ако не можете да стигнете пред 10 часот, ви предлагаме да се обидете во 4 часот, следното најдобро време да ја посетите Casa Mila.

Дневните тури се попопуларни и привлекуваат многу толпи во текот на годината.

Во атракцијата истовремено се дозволени XNUMX луѓе, што ја прави една од најбараните тури низ јужна Европа.

Најдобро време за фотографирање

Ако сте аматер или професионален фотограф, најдобро време да ја посетите Casa Mila е доцна попладне - околу 3 часот.

Фасадата на Casa Mila најдобро се фотографира во попладневните часови поради природната светлина.

Најдобрите места за фотографирање во Casa Mila се влезниот двор, деталниот таван, сложените скали итн.

Како што заоѓа сонцето почнува да фрла различни нијанси на небото, можете да се качите на терасата за да ги фотографирате прекрасните оџаци и каналите за вентилација.

Овие структури изгледаат грандиозни кога се фотографирани со драматично небо во позадина.

Каза Мила ноќе

Туристите кои ја посетуваат Каса Мила ноќе го гледаат фасцинантното шоу „Педрера на Гауди: Потеклото“.

Ноќната обиколка на Гауди Каса Мила започнува со вовед во зградата.

Експертот од Гауди, кој делува како ваш водич, потоа ги носи туристите низ дворовите на Passeig de Gràcia и Carrer de Provença, терасата на покривот Espai Gaudi (на таванот).

Откако ќе стигнат до покривот на Каса Мила, светлосно, ласерско и звучно шоу ги води низ потеклото на Каза Мила.

Раскажувањето на приказната за Гауди и Каза Мила се случува преку видео-мапирање на терасата на покривот.

Откако ќе заврши аудио-визуелното шоу на покривот, на сите туристи им се нуди чаша Кава (шпански шампањ) во дворот на Карер де Прованса.

Ноќно шоу Ла Педрера
Слика: Lapedrera.com

Каза Мила дење или ноќе?

Ако времето и парите не се проблем, ви препорачуваме да ја посетите Casa Mila дење и ноќе.

Ако имате време само за една од турнеите на Casa Mila, продолжете со читање.

Предности на Casa Mila на ден

Каза Мила билети за дневна турнеја се поевтини од ноќна турнеја.

Дневната турнеја чини 24 € за возрасен, додека посетата на Casa Mila ноќе ќе ве врати за 34 € по лице. 

Доколку ги купите истите билети на местото на одржување, ќе доплатите 3 евра по лице.

Дневната турнеја Casa Mila е флексибилна опција. Вие го избирате времето и датумот кога сакате да ги посетите и резервирате билетите.

Сепак, ноќната турнеја на Casa Mila започнува по 7 часот (или 9 часот) во зависност од сезоната.

Бидејќи дневната турнеја Casa Mila е само-водена, може да трае онолку колку што сакате.

Сепак, ноќната турнеја Casa Mila е со ограничено времетраење - околу 90 минути.

За време на дневната турнеја, посетителите можат да го видат „Апартманот“, кој останува затворен за ноќните посетители. 

Овој стан го прикажува животниот стил на буржоаските жители во почетокот на 20 век.

Дознајте повеќе за дневен билет за Casa Mila.

Предности на Casa Mila ноќе

За ноќната тура нема гужва – во зависност од сезоната, бројот на луѓе за оваа тура се движи од 10 до 30.

За разлика од дневната турнеја, експерт од Гауди е домаќин на ноќната турнеја на Casa Mila, а посетителите добиваат детален опис на секој аспект на Casa Mila.

Некои туристи сметаат дека зградата е поубава навечер бидејќи се кријат лузните од 100-те години постоење.

Освен тоа, вештачките светла и месечевата светлина го додаваат својот шарм на зградата.

20-минутното светло, ласерско и звучно шоу на терасата се случува само ноќе. 

За време на шоуто, сликите, боите и светлата се проектираат на различните елементи на покривот на зградата за да создадат неверојатна нарација.

Вашата турнеја завршува со чаша Кава, друго име за шпанскиот шампањ.

Проверете Ноќното искуство на Каса Мила

Архитектура на Каза Мила

Ла Педрера ја има главната структура и надворешната кожа, или фасадата.

Камената фасада не поднесува никакво оптоварување на главната структура.

Челичните греди со иста кривина ја поддржуваат тежината на фасадата со прицврстување на главната структура.

Овој оригинален метод му дал на Гауди просторијата да ја дизајнира фасадата со сета слобода што му била потребна.

Како резултат на тоа, тој доби прекрасна, брановидна фасада која привлекува милион туристи секоја година.

Со флексибилноста да го дизајнира она што го сака, Casa Mila Gaudi на крајот стана асиметрична зграда - реткост.

Покривот на Casa Mila

Саграда фамилија од покривот на Casa Mila
Најдобро време да се биде на покривот на Ла Педрера е 5 часот кога сонцето фрла различни бои на небото. Шарената позадина помага да се направат неверојатни фотографии. Ова е исто така време да се види прекрасниот град Барселона од покривот - со сонцето што ја бакнува секоја зграда. На сликата, можете да ја видите Саграда Фамилија во далечина. Слика: Circumnavigatorblog.com

Многу туристи кои биле во оваа атракција на Барселона веруваат дека врв на Casa Mila е нејзиниот покрив.

Целото искуство на качување по импресивни скали, гледање надолу во вентилационите шахти и зјапање во оџаците го прават патувањето незаборавно.

Оригиналните бои и форми кои ве пречекуваат на покривот на Casa Mila ја зголемуваат привлечноста.

Толку многу, скалестиот покрив на La Pedrera Casa Mila е наречен „Градината на воините“ од Пере Гимферер, наградуван шпански поет.

Различните елементи кои го сочинуваат покривот на Casa Mila се -

  1. Шест светларници
  2. Шест скалила излегува
  3. 28 оџаци во различни групи
  4. 2 полускриени отвори за обновување на воздухот во зградата

Во скалите, од кои некои се во облик на полжави, се сместени и резервоарите за вода.

Покривот на Casa Mila нуди и одличен поглед на градот Барселона.

Каса Мила оџаци

Туристи на покривот на Casa Mila
Иако на оџаците доминираат кремасти тонови, туристите ги сметаат за пошарени од фасадата. Слика: Hellojetlag.com

Посебно треба да се спомене оџаците Casa Mila на покривот, бидејќи изгледаат како средновековни витези кои го чуваат покривот.

Овие таканаречени „Витези на оџакот“ имаат карактеристичен мотив на Гауди - воена шилеста капа со длабоки отвори за очи.

Гауди верувал дека структурата може да биде функционална и убава истовремено, а оџаците на Каса Мила тоа прекрасно го постигнуваат.

Оџаците се чудни. Тие се истакнуваат како уметнички скулптури, а сепак служат за одредена цел.

Еден од оџаците е прелиен со стаклени парчиња.

Според легендата, самиот Гауди го украсил овој оџак со скршени парчиња шишиња шампањ оставени од забавата на инаугурацијата на куќата.

Заштедете пари на вашето патување во градот Барселона. За бесплатно возење со јавен превоз, Добијте картичка Hola BCN

Што има внатре Casa Mila

Casa Mila е сите кривини и бранови и нема правилен агол.

Почнувајќи од покривот до дворот, таванот и музејот внатре, има многу работи од кои ќе бидете импресионирани.

Дворот

Двор во внатрешноста на Casa Mila
Архитектот Антони Гауди се погрижил дворот на Каса Мила да биде отворен, воздушен и директно видлив за оние кои пристапуваат до зградата. Слика: Spainatractions.es

Двете посебни згради на Casa Mila се вкрстуваат во овој познат двор.

Наместо две згради да се сретнат, дизајнот прави да изгледа како два бранови вода да се судираат еден врз друг.

Постојаниот поглед со облини сигурно ќе ве стави во состојба на транс.

Волшебниот двор со мурали со цветен мотив може да се опише како олицетворение на каталонската архитектура.

Таванот

Со дури 270 параболични сводови кои го поддржуваат покривот горе, поткровјето сигурно ќе ве воодушеви.

Поткровјето, кое првично беше перална, сега е претворено во музеј.

Музејот им овозможува на патниците да погледнат во животот и уметноста на Гауди.

Многу туристи го споредуваат овој дел од зградата со ребрата на едно огромно животно.

Апартманот

Стан во Casa Mila
Слика: Wechasesummer.com

Главниот апартман има два посебни дела - просторијата за аудио-визуелни презентации и познатиот стан Ла Педрера.

Ова е точното место каде Пере Мила живеел со своето семејство.

Можете да уживате во патувањето назад во времето бидејќи ентериерите, вклучувајќи ја бањата, кујната, дневната соба и спалната соба, се непроменети.

Покрај изградбата на куќата, Антони Гауди беше одговорен и за декор, дизајнирање на мебел и додатоци како светилки, жардинери, столици итн.

Можете да ги видите вештините на Гауди за дизајнирање на ентериер во станот на семејството Мила, кој се одржува како што е на четвртиот кат на Ла Педрера.

Изложба на Гауди

Каса Мила има секогаш отворена изложба на Гауди на таванот, можеби единственото шоу посветено на архитектот ас Антонио Гауди.

Можете да видите видеа, модели, планови, предмети и дизајни околу сите негови тела на работа.

Изложбена просторија

Станот во кој престојуваше семејството Мила за време на најславните денови на Casa Mila е претворен во Изложбена соба.

Оваа изложба се наоѓа на главниот кат од куќата.

По смртта на Гауди, Розер Сегимон Мила, куќната дама, променила голем дел од декорот.

Сепак, некои од извајаните столбови и површини на таванот дизајнирани од Гауди сè уште постојат.

Историја на Каза Мила

Историјата на Casa Mila La Pedrera започнува со богат пар кој купил имот од 2,000 квадратни метри на Passeig de Gràcia во Барселона.

Семејството Мила сакало да изгради уникатна куќа, која ќе се издвојува од останатите, а кога ја виделе Casa Batllo биле воодушевени.

Бидејќи сакале да изградат нешто слично, го контактирале архитектот на Casa Batllo, Антонио Гауди.

Гауди се согласил и почнал да ја гради Casa Mila La Pedrera во 1906 година.

Изградбата на оваа значајна зграда траеше шест долги години.

Casa Milà La Pedrera беше вклучена во списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1984 година.

Тоа беше првата зграда од 20 век што беше вклучена во списокот.

Извори

# Wikipedia.org
# Lapedrera.com
# Casabatllo.es
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко Кордобес

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од