Почетна » Барселона » турнеја на Камп Ноу

Турнеја на Камп Ноу – билети, цени, попусти, музеј на ФК Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(174)

Камп Ноу, познат и како стадион на Барселона, е задолжителна атракција во градот.

Два милиони туристи секоја година одат на турнеја на стадионот Камп Ноу.

Како дел од оваа турнеја, туристите можат да го посетат и музејот на фудбалскиот клуб Барселона во рамките на стадионот.

Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да ја резервирате турнејата на Камп Ноу.

турнеја на Камп Ноу

Содржина

Што да очекувате

Погледнете го видеото за да добиете идеја што да очекувате на турнејата на Камп Ноу.

Има само еден начин да се види и ужива во големината на Камп Ноу и ФК Барселона – одење на турнеја.

За посетители од 11 години и повеќе, билетот за турнеја на Камп Ноу чини 26 евра по лице, а децата на возраст од 4 до 10 години можат да влезат со плаќање по намалена цена од 20 евра.

Билети за турнеја на Камп Ноу

Овој билет за турнеја на Камп Ноу ви овозможува да пристапите до сè што може да се види и доживее на премиерниот стадион на Барселона.

Вклучувањата на билетите за турнеја Камп Ноу се:

– Соблекувална на гостински тим
– капелата на ФК Барселона
– Играчки тунел
– Играчки копје
– Музеј на ФК Барселона
– Прес кутија на Камп Ноу
– Зоната на Меси

Овие билети се темпирани - додека резервирате, мора да изберете еден од многуте достапни получасовни слотови.

Овие билети за Camp Nou Experience се билети за паметни телефони, што значи дека се испорачуваат на вашата е-пошта и не треба да земате отпечатоци.

На денот на вашата посета, покажете им го билетот во вашата е-пошта и влезете.

Цена на турнејата на Камп Ноу

Билет за возрасни (11+ години): 26 евра
Детски билет (од 4 до 10 години): 20 евра
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Попусти на билети

Можете да добиете фантастични попусти кога заедно ќе купите билети за овие атракции -

Камп Ноу + Саграда Фамилија

Камп Ноу + Зоолошката градина Барселона

Камп Ноу + Аквариум Барселона

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Камп Ноу

Разглед на Камп Ноу со водич

Разглед на стадионот на Барселона со водич Ако претпочитате водич за ФК Барселона да ве однесе наоколу, проверете го ова водена обиколка на стадионот на Барселона.

Зошто онлајн билетите за Камп Ноу се подобри

Можете да купите билети за Барселона Камп Ноу преку Интернет, или можете да купите од прозорецот за билети на портата бр. 9 на стадионот.

За најдобро искуство со турнејата на Камп Ноу, ви препорачуваме да ги купите билетите преку Интернет.

Постојат четири различни предности за онлајн резервација на турнејата на стадионот Камп Ноу.

1. Избегнувајте го редот

Ако одлучите да купите билети за Barca Experience од стадионот, мора да застанете во редица на шалтерот за билети на Портата бр. 9.

Во зависност од сезоната и времето од денот, можеби ќе треба да чекате некаде од 30 минути до 2 часа во редот.

Билети за турнеја на Камп Ноу
Во преден план го гледате билетот за турнеја на стадионот на Барселона што можете да го купите на местото на одржување. Во позадина можете да ги забележите долгите редици, што е губење на вашето драгоцено време. Слика: Посетете го КампНоу на Фликр

Можете да го избегнете ова време на чекање ако ги купите вашите билети преку Интернет.

Бонус: Ако поради некоја причина не го послушавте нашиот совет и сега стоите во редот за билети на Камп Ноу, погледнете ги овие интересни Факти на Камп Ноу

2. Цените на билетите се намалени

Да, добро прочитавте - ако ги купите вашите билети за Камп Ноу онлајн, добивате попуст на билетот.

Кога купувате билети за Барселона Камп Ноу на местото на одржување, се наплаќаат 2.5 евра дополнително за секој билет.

Ова „дополнително“ што на крајот го плаќате се нарекува такса за ракување (исто така позната како доплата за прозорец).

Кога купувате онлајн, не ја плаќате оваа доплата и оттука завршувате со попуст од 2.5 евра на секој билет.

Заштеди пари, купете билети за турнејата Камп Ноу преку Интернет.

3. Избегнете го чекањето за вашиот временски простор

На билетите издадени на Камп Ноу е споменато време.

И можете да ја започнете вашата турнеја Камп Ноу само во времето наведено на вашиот билет.

Ако не ги купувате вашите билети преку Интернет, овие темпирани билети резултираат со дополнително време на чекање за време на преполните денови.

Да објасниме како:

Да речеме дека сте стигнале до стадионот Камп Ноу во 2 часот.

Стоите во редот на шалтерот за билети половина час и ги добивате билетите во 2.30 часот.

Но, поради гужвата, следниот достапен термин е 3.30 часот (овој пат се печати на вашите билети).

Сега, ќе мора да почекате еден час пред да започнете со турнејата Camp Nou Experience.

Кога го резервирате вашиот билет преку Интернет, можете да го избегнете ова чекање со пристигнување на влезот на Камп Ноу навреме за да започне вашата турнеја.

4. Нема потреба да се истражува во деновите на натпреварите

Турнејата на Камп Ноу се нарушува кога се закажани натпревари на стадионот.

За натпреварите од Лигата на шампионите

Кога е закажан натпревар од Лигата на шампионите, турнејата на Камп Ноу се зафаќа два дена - еден ден пред натпреварот (за подготовка) и денот на натпреварот.

Во двата дена, можете да ги посетите Музејот на ФК Барселона, Собата за трофеи и зоната на Меси до 3 часот.

Но, ова е само половина од искуството, па затоа не препорачуваме посета во деновите на натпреварите.

За натпреварите во Ла Лига и Копа дел Реј

Турите на Камп Ноу се откажуваат кога ќе се закажат натпреварите во Ла Лига и Копа дел Реј.

Како помага резервирањето преку Интернет

Кога купувате билети за турнеја на Камп Ноу преку Интернет, не можете да резервирате во деновите на натпреварите.

Така, не мора да го правите вашето независно истражување во деновите на натпреварите.

Исто така, нема да слетате на портата бр. 9 на стадионот за да купите билети на еден натпревар, само за да ве одвратат.

Заштедете се од многу неволји, купете билети за Камп Ноу онлајн.

Како да стигнете до Камп Ноу

Камп Ноу е дом на ФК Барселона од неговото инаугурирање во септември 1957 година.

Стадионот Камп Ноу е во населбата Лес Кортс во Барселона.

Има многу начини да се стигне до стадионот на Барса.

Пристапни порти на Камп Ноу

Еве мапа на која се прикажани сите влезови на Камп Ноу -

Влезот на Камп Ноу
Учтивост на картата: Footballticketsbarcelona.com

Ако сте во близина на стадионот на Барселона, можете да одите пешки.

Треба да достигнете Порта бр.7 or Порта бр.9 на Avinguda de Joan XXIII ако имате резервирал турнеја на Камп Ноу.

Со метро

Две метро линии ве носат блиску до Камп Ноу - Линија 3 и Линија 5.

Ако одите на линијата 3, спуштете се на метро станицата Палау Рејал or Лес Кортс.

Ако стигнувате до стадионот на Барселона со линија 5, најблиските станици на метро се Колбланк   Бадал - ти одлучи.

Од секоја од овие метро станици, Камп Ноу е приближно 10 минути пешачење.

Со автобус

Низ Камп Ноу минуваат автобуските броеви D20, H6, H8, 7, 33, 54, 56, 57, 59, 63, 67, 68, 70, 75, 78, 113, 157 и L12.

Паркинг на Камп Ноу

За време на турнејата на Камп Ноу, бесплатен паркинг е достапен за сите посетители.

Мора да влезете на стадионот преку Пристап 14 година (Носител Аристидес Маилол).

Во деновите на натпреварот, паркирањето е достапно само до четири часа пред почетокот на натпреварот.

Ако сте ја резервирале турнејата на Камп Ноу на ден на натпревар, одлучете се за јавен превоз.

Заштедете пари за време на вашиот одмор во Барселона. За бесплатно возење со јавен превоз, добијте Hola BCN картичка

Часови на турнејата на Камп Ноу

За време на шпицот на сезоната од април до октомври, турнејата Camp Nou Experience е достапна од 9.30 до 7.30 секој ден.

Во текот на остатокот од годината, стадионот и музејот на Барселона ФК се отвораат во 10 часот и се затвораат во 6.30 часот.

периодДенови во неделатавреме
Од 2 до 8 јануариСекојдневно10 сум да 7.30 часот
9 јануари до 24 мартод понеделник до сабота *10 сум да 6.30 часот
25 март до 14 октомвриСекојдневно9.30 сум да 7.30 часот
15 октомври до 16 декемвриод понеделник до сабота *10 сум да 6.30 часот
17 декември до 31 декемвриСекојдневноОд 10 до 7:30 часот

*За време на понискиот период од 9 јануари до 24 март и од 15 октомври до 16 декември, во недела турнејата Камп Ноу е достапна само од 10 до 2.30:XNUMX часот.

Турнеи на Камп Ноу во деновите на натпреварот

За време на натпреварите, турите на Camp Nou Experience се откажуваат.

Затоа деновите на натпреварите не се најдобро време за посета на Камп Ноу.

Сепак, во зависност од видот на натпреварот, одредени делови од турнејата на стадионот Камп Ноу се отворени за јавноста.

Кога е затворен Камп Ноу?

Камп Ноу останува затворен за Божиќ и Нова Година.

Најдобро време за посета на Камп Ноу

Трофеи во Музејот на ФК Барселона
Посетителите уживаат во хардверот во Музејот на ФК Барселона. Ресул Муслу / Shutterstock.com

Најдобро време да го посетите Камп Ноу и да ја започнете турнејата на стадионот во Барселона е пред 11 часот.

Редот е краток и можете да поминете онолку време колку што сакате да ги истражувате експонатите на стадионот и музејот на ФК Барселона.

Ако не можете да стигнете пред 11 часот, следното најдобро време е до 4 часот.

Но, тогаш, добивате само два и пол часа за да го искористите максимумот од вашиот Тур Камп Ноу.

Во сите денови од неделата, периодот веднаш по ручекот ги гледа најдолгите редици.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро е резервирајте билети за турнеја на Камп Ноу онлајн.

Посетата на оваа атракција блиску до деновите на натпреварот не е препорачлива бидејќи турнејата Барселона Камп Ноу се откажува.

Камп Ноу во зима

Нема да доживеете долги редици на шалтерите за билети и другите атракции на турнеја во текот на зимата.

Сепак, во текот на овие месеци на стадионот Камп Ноу се чувствува малку постудено од вообичаено.

Музејската обиколка која се води самостојно, која е во затворен простор, не влијае во зима.

Најдобро време за фотографирање

Во Музејот на ФК Барселона можете да фотографирате одблиску трофеи и други сувенири во текот на целиот ден.

Меѓутоа, ако сакате да направите добри фотографии од стадионот, најдобро време за посета на Камп Ноу е пред 5 часот.

Сенките почнуваат да се издолжуваат и да ги затемнуваат фотографиите по 5 часот.

Совет: Ако планирате да се фотографирате на теренот, не облечете зелено. Не сакате да се споите со бујната зелена трева на Камп Ноу.

Колку време трае турнејата на Камп Ноу?

Турнејата „Камп Ноу“, која ги вклучува и музејот на ФК Барселона и стадионот, трае два часа.

Сериозните навивачи на Барселона ФК се познати по тоа што поминуваат дури и до четири часа на турнеја.

Поголемиот дел од ова време оди во гледање на трофеите на Барселона ФК, разни други изложени експонати, учење на историјата на клубот и натопување во атмосферата на стадионот.

Нема временско ограничување на билетот за турнеја на Камп Ноу - откако ќе влезете внатре, можете да останете и да истражувате додека не се затвори.

Што да се види на турнејата Camp Nou Experience

Турнејата „Камп Ноу Експериенс“ е турнеја со сопствена водич која ве води низ се што може да се види на најдобриот фудбалски стадион во Европа.

Ова искуство е познато и како турнеја на Барселона ФК.

Во денови без натпревар, турнејата Camp Nou Experience вклучува сè што е понудено на стадионот од светска класа.

1. 3Д презентација на Камп Ноу

Ова 3Д шоу дава слики и сценарија од познати фудбалски натпревари.

Ако одите на гости со деца, застанете овде бидејќи изгледа дека тие го сакаат ова 3Д шоу повеќе од возрасните.

Ова 3Д шоу нема аудио - можеби, за да се грижи за туристите од сите нации.

2. Соблекувална на гостински тим, Камп Ноу

Можете да ѕирнете во соблекувалната на гостинскиот тим каде што Рајан Гигс, Дејвид Бекам, Дидие Дрогба, Френк Лампард и многу други легенди разговараа за стратегиите на тимот пред да се соочат со моќниот ФК Барселона.

3. Капелата на ФК Барселона

Боговите на фудбалот доаѓаат да му се поклонат на вистинскиот Бог во оваа капела пред да влезат на теренот и да се соочат со своите противници.

Капелата е веднаш до соблекувалната.

4. Тунел за играчи и копно на Камп Ноу

Овој дел од „Тур Камп Ноу“ сигурно ќе ве занесе.

Тоа е истиот тунел низ кој на теренот одеа играчи како Марадона, Јохан Кројф, Роналдо, Ромарио, Роналдино, Чави и Меси.

Ќе стоите на самото место, украсени со нивните стапала наполнети со столпчиња.

Можете исто така да седите на клупите за копани и да направите лажно загревање како да одите во следниот.

Сепак, овој дел од турнејата останува затворен во деновите на натпреварите, а можете само да уживате во панорамскиот поглед на стадионот.

5. Музеј на ФК Барселона

Во Музејот можете да ги видите сите 5 Лиги на шампиони, 3 Светски клупски првенства на ФИФА, 24 титули во Ла Лига и 29 шпански купови.

Многу интерактивни ѕидови ве водат низ славната историја на клубот.

Видео презентација прикажува некои од најголемите победи на Барселона ФК.

6. Притиснете Box на Камп Ноу

Како дел од турата, можете да ја истражите елегантната прес-кутија во Барселона со 29 кабини, која се протега на околу 35 метри над земјата.

Погледот од прес-кутијата е еден од најдобрите.

7. Уметничко дело на Миро на Камп Ноу

Познатиот уметник Миро беше навивач на Барселона, а како почит има направено прекрасна литографија изложена во клубот.

Сликата сигурно ќе го привлече вниманието на љубителите на уметноста кои го посетуваат стадионот на ФК Барселона.

Прочитајте повеќе такви Факти на Камп Ноу.

8. Зоната на Меси, Камп Ноу

Златната копачка на Лионел Меси
Златната копачка на Меси која ќе ја видите во зоната на Меси за време на вашата турнеја Camp Nou Experience. Марко Рубино / Shutterstock.com

Клупскиот херој! Легендата! Магионичарот! Не се доволни зборови за да се опише овој фудбалски маестро кој израснал во овој клуб.

Во зоната на Меси, можете да ги видите неговите три Златни копачки и петте Златни топки.

Ако неговите трофеи и наградите ве обземат, подгответе се да ве воодушеви постојаното прикажување на големиот екран на легендарните голови на Меси.

Осврти за турнеја на Камп Ноу

Камп Ноу е високо оценета атракција на TripAdvisor.

Неговиот рејтинг од 4.5 го прави топ 10 туристичка атракција во Барселона.

Избравме две од најновите прегледи на Камп Ноу за вас -

Навистина интересна турнеја

Како љубител на фудбалот, отсекогаш ми се допаѓаше ова, но и мојата сопруга која навистина не е за фудбалот уживаше.

Музејот беше фасцинантен. Музејот не е само за тимот, туку и за улогата што ја одиграа во каталонската историја и за разликите помеѓу Каталонија и Шпанија.

Можноста да се оди на страна на теренот, да се видат соблекувалните, медиумските кутии и да се оди по тунелот до теренот, сето тоа беше дел од возбудливото искуство. - H3005МЃона

Задолжително за секој фудбалски љубител!

Сега двапати бев во Барселона и двата пати го посетив Камп Ноу.

Искрено не можам да опишам колку е неверојатен стадионот, сепак уживав во турнеите и искуствата иако веќе ги имав видено. - Avigeektraveller

Аудио водич за Камп Ноу

Турнејата Camp Nou Experience се води самостојно.

Ќе видите доволно стрелки за насочување, информативни табли, светло жолти бариери итн., за да ве насочат сите низ турнејата.

Освен тоа, има чувари и придружници кои ќе ве водат доколку заглавите.

Меѓутоа, ако сакате многу информации, ви препорачуваме да го купите аудио водичот Камп Ноу.

Работењето на аудио водичите на Камп Ноу е лесно.

Има два дела - уред каде што можете да внесувате броеви што одговараат на изложбата до која стоите и слушалка што ги пренесува информациите.

Аудио водичот за турнеја на стадионот на Барселона чини 6 евра по лице, а можете да го купите на местото на одржување.

Овие аудио водичи се достапни на каталонски, шпански, англиски, француски, италијански, германски и холандски јазик.

Ресторани во Камп Ноу

Ако сакате, можете да ја прекинете вашата турнеја на Камп Ноу за добра шпанска храна на „Tapas 24“ или популарниот шпански заеднички за брза храна „Tans and Company“ или „Ice Rink“.

Сите овие ресторани служат локална храна.

Не можете да бидете фудбалски навивач и да не пиете пиво на Камп Ноу.

Токму затоа „Estrella Damm Hall“ јаде пиво и грицки за туристите кои влегуваат.

Сувенири во FCBotiga

Продавниците на FCBotiga се официјална продавница за стоки за Барселона ФК.

Најголемата од продавниците на FCBotiga е на Камп Ноу.

На крајот од турнејата на стадионот Камп Ноу, ќе бидете воведени во FCBotiga за да земете сувенири.

Овие FCBotigas постојат и во други делови на Барселона и се одлични места за подигање подароци за пријателите и роднините.

Извори

# Fcbarcelona.com
# Барселона-tickets.com
# Барселона.com
# Ticketshop.barcelona

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од