Почетна » Барселона » Билети за музејот Гауди

Куќа музеј Гауди – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(178)

Антони Гауди, архитектот на Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каза Батло, Каса Мила итн., порано престојувал во она што денес се нарекува Куќа музеј на Гауди.

Гауди живеел во оваа куќа од 1906 до 1925 година, а денес во неа се сместени предмети и мебел што тој ги дизајнирал и други артефакти што ги користел.

Бидејќи музејот Гауди се наоѓа во паркот Гуел, посетителите на паркот имаат тенденција да ја додадат оваа атракција во нивниот дневен план.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за Музејот на куќата Гауди.

Врвни билети за музеј на куќата Гауди

# Билети за музејот Гауди

# Купете BCN картичка

Куќа музеј Гауди

Што да очекувате

Прошетајте по теренот на споменикот што го опфаќа архитектонскиот стил на модернизмот што го дефинираше почетокот на 20 век во Каталонија.

Добијте увид во уметничката инспирација на Гауди кој создаде одлични дела со околните градини и архитектура како негова муза.

Куќата на уметникот, изградена главно од природен камен и со разиграни, чудни елементи, карактеристични за делото на Гауди, сигурно ќе го заслужи вашето восхитување. 

Разберете го неговиот процес на дизајнирање гледајќи ја колекцијата на неговите лични артефакти, документи, фотографии кои фрлаат светлина на неговиот живот, модели, цртежи и експонати поврзани со некои од неговите најпознати дела, вклучувајќи ги Саграда Фамилија и Каза Батло.

Како да стигнете до куќата на Гауди

Парк Гуел има два дела - платена Монументална зона Парк Гуел и останатиот дел од Паркот за слободен влез.

Куќата Гауди е во областа за слободен пристап.

Ако сте во паркот Гуел, можете лесно да пешачите до куќата на Гауди. Најдете насоки

Ако сте во центарот на градот, имате три избори - такси, автобус и метро.

Со такси

Бидејќи услугите како Uber, Lyft, итн., не се достапни во Барселона, мора да ангажирате локално такси.

Некои популарни такси услуги се Такси Барна (933222222), Радио такси '033' (933033033), Фоно-такси (933001100).

Не мора секогаш да бирате за нив.

Ако видите црно-жолто такси на патот со зелено светло на покривот, можете да го поздравите.

Минималната цена на такси превозно средство на улица е 2.15 евра, што треба да го каже мерачот кога ќе го започнете патувањето.

Со автобус

Ако сакате да стигнете до куќата на Гауди во Барселона со автобус, имате две опции.

Автобуските броеви 24 и 92 можат да ве однесат до влезот Carretera del Carmel на паркот Гуел.

Додека автобусот со броевите 32 и H6 може да ве спушти на влезот Carrer d'Olot на Парк Гуел.

Откако ќе се симнете, прашајте некој за насоки или отпуштете го вашиот Google на сајтот.

Ако го користите Барселона со автобус за разгледување знаменитости за да стигнете до музејот Гауди, спуштете се на станицата „Парк Гуел“.

Со метро

Ако претпочитате метро, ​​можете да се качите на кој било воз на линијата 3 и да се симнете во било која Валкарка or Станица Лесепс.

Станицата Валкарка најблиску до Парк Гуел, и не можете да ги пропуштите знаците на атракцијата. 

Сепак, прошетката е стрмна и може да биде застрашувачка за некои посетители. 

Можете да користите надворешни ескалатори во некои делови, но сепак е напорна работа, особено во лето.

Музејот на куќата Гауди е оддалечен километар и половина од метро станицата Лесепс.

Иако пешачењето од Лесепс е исто така нагорно, подобро е од пешачењето од Валкарка.

Ќе најдете знаци кои ќе ве посочуваат во вистинската насока по целата оваа 25-минутна пешачење до куќата на Гауди.

Заштедете пари на вашето патување во градот Барселона. За неограничено бесплатно возење во јавен превоз, Добијте картичка Hola BCN

Часови на музејот на куќата Гауди

За време на врвните месеци од април до септември, музејот на куќата Гауди се отвора во 9 часот и се затвора во 8 часот.

За време на не-пик месеци од октомври до март, се отвора во 10 часот и се затвора рано во 6 часот.

Музејот на куќата Гауди ги следи посебните тајминг од 25 до 26 декември и од 1 до 6 јануари и останува отворен само од 10 до 2 часот.

Најдобро време за посета на Музејот на Гауди

Внатре во Куќа Музеј на Гауди
Едно од парчињата мебел изложено во музејот Гауди, Барселона. Дизајниран е и користен од самиот Антони Гауди. EQRoy / Shutterstock.com

Најдобро време за посета на Музејот на куќата Гауди е наутро - од 9 до 11 часот.

Можете да ја избегнете гужвата и да ја истражувате куќата на мир бидејќи повеќето туристи се зафатени со истражување на паркот Гуел наутро.

Меѓутоа, ако летувате во Барселона за време на летните денови, прво посетете го паркот Гуел, а потоа проверете го музејот Гауди.

Ова ќе ви помогне да избегнете шетање во Монументалната зона на Парк Гуел на попладневното сонце.

Колку време трае Музејот на куќата Гауди?

Ако веќе сте купивте билети преку Интернет, 30 минути се доволни за да се истражи куќата на Гауди.

Билети за музејот Гауди

Редовниот билет за музејот Гауди ви дава пристап до сè во музејот Гауди во Барселона.

Тие се билети за паметни телефони, така што не треба да земате отпечатоци.

Билетите за музејот Гауди се темпирани

Билетите од музејот Гауди во Барселона се достапни во слотови од 20 минути.

На пример, додека ги резервирате вашите билети, мора да одлучите кога ќе бидете таму - 9.20 часот, или 9.40 часот, или 10 часот, итн.

Овој пат е од суштинско значење затоа што ова се печати на вашиот билет за музејот Гауди и можете да влезете во музејот само во предвиденото време.

На денот на вашата посета, бидете десет минути порано, покажете го билетот во вашата е-пошта и влезете.

Попуст за билети за Гауди Хаус

Неколку услови можат да ви дадат попуст на билетите - да сте дете, студент или лице со посебни потреби.

Децата од 10 години и посетителите со попреченост добиваат 100% попуст и влегуваат бесплатно.

Повозрасните лица над 65 години и студентите со валидни лични карти добиваат попуст од 1 евро на целосниот билет за возрасни.

Ако планирате да барате попусти, ве молиме чувајте ги вашите лични карти подготвени.

Цена на билетот на Гауди Куќа

Ова се едни од најевтините билети во цела Барселона.

Билет за возрасни (од 30 до 65 години): 7.50 евра
Билет за сениори (65+ години): 6 евра
Младински билет (од 11 до 29 години): 6 евра
Студентски билет (со лична карта): 6 евра
Детски билет (од 0 до 10 години): Слободен влез
Билет за инвалидитет: Слободен влез

*Овој билет за Музејот Гауди не ви дава пристап до Монументалната зона на Парк Гуел. За тоа мора да купите посебен билет од овде.

Дали вреди музејот на куќата на Гауди?

За да ја сфатите вредноста на куќата музеј на Гауди, прво мора да знаете за него и неговата работа.

Затоа ви препорачуваме прво да ги видите Парк Гуел и Саграда Фамилија, а потоа да го посетите Музејот на Гауди.

Откако ќе видите за какви неверојатни работи бил способен архитектот Гауди, а потоа ќе ја посетите неговата куќа, ќе ја разберете нејзината важност.

Накратко, музејот на куќата Гауди вреди.

Но, за да ја видите и разберете неговата вредност, прво мора да го разберете самиот Гауди.

Заштедете пари со Барселона картичка. Изберете од 3-5 дена и уживајте во бесплатно патување со јавен превоз и бесплатни понуди на различни атракции. Купете BCN картичка

Извори

# Sagradafamilia.org
# Барселона-tickets.com
# Wikipedia.org

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од