Почетна » Барселона » Билети за Casa Batllo

Casa Batllo – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Барселона

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(147)

Casa Batllo е прекрасна станбена зграда, која привлекува повеќе од милион туристи секоја година.

Дизајниран е пред повеќе од 110 години од каталонскиот архитект Антонио Гауди, кој исто така ги изградил Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каса Мила итн.

Го нарекуваат и мештаните Casa dels Ossos или House of Bones бидејќи изгледа како да се користени черепи и коски за да се направи.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да купите билети за Casa Batllo.

Како да стигнете до Casa Batllo

Casa Batllo е во центарот на Барселона, на улицата позната како Manzana de la Discordia (т.е. Улица на раздорот). Најдете насоки

Оваа улица има четири прекрасни згради кои се борат за вниманието на минувачите и оттука, името Манзана де ла Дикордија.

Зградите се Casa Lleò Morera, која Доменех ја дизајнираше i Montaner, Casa Amatller, дизајнирана од Puig I Cadafalch, Casa Mulleras дизајниран од Enric Sagnier и конечно Casa Batllo од самиот Антонио Гауди.

Со метро

Земете L3, исто така познат како Барселона подземна зелена линија, и спуштете се во Станица Passeig de Gracia.

Откако ќе се симнете, побарајте го излезот наречен Calle Aragó-Rambla Catalunya - Casa Batllo е само на една минута пешачење од тука.

Ако излезете од кој било друг излез од метро станицата, ќе се најдете многу далеку од Casa Batllo.

Бидејќи метрото во Барселона работи до доцна во ноќта, можете да ги користите возовите L3 и за магичните ноќи на Casa Batllo.

Со автобус

Автобус H10, автобус V15, автобус 7, автобус 20, автобус 22 и автобус 24 сообраќаат кон Casa Batllo.

Ако се одлучите за автобуси 20 и H10, треба да се симнете на автобуската постојка Валенсија - Pg de Gràcia.

Сите други автобуски линии до Casa Batllo застануваат на Pg de Gràcia - Арагон.

Добијте бесплатни возења и заштедете пари на вашето патување во градот Барселона. Добијте картичка Hola BCN

Часови во Casa Batllo

Casa Batllo се отвора во 9 часот и се затвора во 9 часот секој ден.

За да се сместат големиот број туристи кои ја посетуваат Casa Batllo, таа е отворена 12 часа на ден.

Бидејќи е потребен еден час за да се истражи Casa Batllo, последниот влез за посетителите кои поседуваат билети е во 8 часот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Casa Batllo

Најдобро време за посета на Casa Batllo е помеѓу 9 и 11 часот кога толпата почнува да влегува.

Ако не можете да успеете во раните часови, следното најдобро време за посета е доцните попладневни часови - од 3 до 5 часот.

Бидејќи Casa Batllo е мала атракција во затворен простор и прима над 3000 туристи дневно, наскоро може да се преполни, што ќе влијае на вашето искуство.

Ако стигнете до Casa Batllo за време на шпицот, може да завршите да чекате еден час на шалтерот за билети.

Меѓутоа, ако сте купете билети за Casa Batllo онлајн, можете да го заштедите ова време на чекање (и да заштедите до 4 евра по билет бидејќи онлајн билетите се поевтини).


Вратете се на почетокот


Колку време трае Casa Batllo?

Времетраењето на VR видео водичот на Casa Batllo е 45 минути, а ако го истражите ремек-делото на Гауди со неговото темпо, турнејата ќе ја завршите за еден час.

Ако не дозволите видео водичот да одлучи за вашето темпо, туку запре за многу фотографии, ќе ви треба час и половина.

Тврдокорните фанови на Гауди и туристите кои ќе навлезат во деталите ќе им требаат два часа за да ја истражат најпрефинетата станбена зграда што Гауди некогаш ја изградил.

на 3 Куќи на Гауди е пропусница за супер заштеда и вклучува билети за La Pedrera, Casa Batllo и Casa Vicens. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.

Билети за Casa Batllo

Еве неколку работи што мора да ги знаете пред да ги купите вашите Casa Batllo билети.

– Веднаш по купувањето, вашите билети ќе ви бидат испратени преку е-пошта

– Не треба да земате отпечатоци

– На денот на вашата посета, покажете ги билетите во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и влезете

– Со сите билети, бесплатно го добивате видео водичот за зголемена реалност, заедно со слушалки

Цените на Casa Batllo

Стандардните билети за Casa Batllo за возрасни од 18 до 64 години чинат 35 евра, додека младите на возраст од 13 до 17 години плаќаат попуст од 19 евра за влез. 

Сениорите над 65 години добиваат попуст од 3 евра на нивниот билет и плаќаат 32 евра за влез. 

Студентите со валидна лична карта добиваат намалување од 6 евра, а билетот им чини 29 евра по лице.

Децата до 12 години можат бесплатно да влезат во Casa Batllo. 

Надградбата на Fast Pass има цена од 5 евра по лице и ви помага да ги прескокнете сите линии. 

Попуст на онлајн билети

Кога ги купувате вашите билети на шалтерот за билети на Casa Batllo, се применува доплата на прозорецот за билети, што ја зголемува цената на билетот за 4 €. 

Кога купувате билети за Casa Batllo онлајн, не ја плаќате доплатата и на тој начин заштедувате пари.

Casa Batllo нуди два вида искуства - 10D искуство и ноќна посета.

Билет за 10D искуство на Casa Batllo

Овој билет за 10D Experience ви овозможува пристап до сите нивоа на Casa Batlló што може да се посетат, вклучувајќи го и неговиот познат покрив на змејот.

Вие исто така влегувате во новите искуства, куполата Гауди (купола со повеќе од илјада екрани) и коцката Гауди (уникатна шестстрана LED коцка).

Користејќи комбинација од вештачка интелигенција, проширена реалност и машинско учење, 10D Experience ве води во умот на Антонио Гауди додека тој го создавал своето ремек-дело. 

За време на ова никогаш претходно искуство, ќе видите дека историјата на оваа магична куќа оживува насекаде околу вас.

Можете или да се одлучите за Стандардно искуство 10D или пристап за брз премин, во кој случај можете да ги прескокнете сите линии. 

Влезот во Fast Pass чини 5 евра повеќе по лице, но поминувате помалку време во редици и повеќе време истражувајќи ја прекрасната зграда. 

Стандардни влезни цени

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): € 35
Билет за сениори (65+ години): € 32
Младински билет (од 13 до 17 години): € 19
Студентски билет (со лична карта): € 29
Детски билет (до 12 години): Слободен влез

Цени за брзи пропусници

Билет за возрасни (од 18 до 64 години): € 40
Билет за сениори (65+ години): € 37
Младински билет (од 13 до 17 години): € 24
Студентски билет (со лична карта): € 34
Детски билет (до 12 години): Слободен влез

Магичните ноќи на Casa Batllo

Магичните ноќи на Casa Batllo е двочасовна екстраваганција која сигурно ќе ве остави без зборови. 

Посетителите го поминуваат првиот час истражувајќи ја прекрасната зграда со аудио водич, а следниот час на концерт на отворено во живо на покривот на Casa Batllo.

За време на музичката сесија, која се движи од поп до рок, блуз, фламенко итн., можете да уживате во два пијалоци по ваш избор и да се впиете во прекрасните погледи на хоризонтот на Барселона. 

Постојат три искуства од волшебната ноќ за избор - сина, сребрена и златна.

Додека Синиот билет ви дава една пијачка на концертот, Сребрениот билет ви дава две пијачки. 

Златниот билет е најпремиум, а покрај два пијалоци, добивате и ВИП пристап, приватна сала и подарок изненадување. 

На страницата за резервирање билети, можете да изберете каков вид на искуство претпочитате. 

Децата до шест години можат да влезат бесплатно, а билети се потребни само за посетители од седум години па нагоре. 

Син билет: € 49
Сребрен билет: € 57
Златен билет: € 59

Дали вреди Casa Batllo?

Сметаме дека Casa Batllo вреди секое евро потрошено за влезните билети.

Еве ги нашите четири причини -

1. Прекрасно е и надвор и внатре

Ако надворешниот дизајн на Casa Batllo ви паѓа на вилицата, почекајте додека не ја видите внатрешноста.

Благородната сала, влезниот хол, дворот со светла, внатрешната градина, мансардата и терасата на покривот се само некои од местата каде што ќе бидете маѓепсани.

Ниту една од собите на Casa Batllo не е опремена, но нема ни да го сфатите тоа. Таква е убавината на ентериерите.

Се согласуваме дека Casa Batllo е скапо да се стапне, но можеме да ве увериме дека ќе вреди секој цент.

Не ни верувате? Погледнете го ова видео -

Убеден? Купете билети за Casa Batllo

2. Видео водичот на Casa Batllo е најдобар

Наместо аудио водич, секој посетител на Casa Batllo добива видео водич за виртуелна реалност.

Видео турнејата за виртуелна реалност дава увид во неверојатните детали за создавањето и дизајнот на Гауди.

Овој водич прикажува и слики од зградата од пред повеќе од 100 години за посетителите да ги споредат.

Децата ја сакаат оваа VR турнеја во Casa Batllo.

Ако сте на одмор во Барселона со деца, топло го препорачуваме Casa Batllo.

3. Можност за неверојатни фотографии

Casa Batllo е оригинална во својата вистинска смисла. Не постои друга станбена зграда во светот што дури и оддалеку наликува на Casa Batllo.

Користејќи линии, бои, форми, контури и текстури, Гауди доаѓа до ентериерите што ве носат во светот на фантазијата.

Затоа фотографите се заљубуваат во Casa Batllo.

4. Casa Batllo раскажува легенда

Дали знаевте дека зградата Casa Batllo ја раскажува легендата за Свети Ѓорѓи?

Легендата на Сант Жорди:

Еднаш таму живееше змеј кој бараше по едно човечко суштество секој ден за да не го убие целиот град.

Еден ден доаѓа редот на принцезата да го посети змејот, но Свети Џорџ влегува да го убие чудовиштето и да ја спаси.

Ако внимателно го погледнете Casa Batllo, можете да ги набљудувате следните референци за легендата на Свети Ѓорѓи.

– Покривот на Casa Batllo го прикажува лушпестиот грб на змејот

– На покривот ќе најдете масивен крст со четири раце, кој го претставува триумфалниот меч на Свети Ѓорѓија во грбот на змејот.

– На долните катови претходните жртви на Змејот се прикажани во форма на балкони во облик на череп и столбови во облик на коска.

– Балконот во облик на цвет на врвот се однесува на балконот на принцезата

Посетителите можат да ги видат овие референци за легендата надвор од Casa Batllo.

Меѓутоа, за да ги видите двете други референци, мора да влезете внатре.

– Во влезниот хол на Casa Batllo има скалило чиј горен дел изгледа како опашка на змеј – со многу пршлени нанижани.

– Последната референца за легендата е на таванот, кој наликува на ребра на големо животно.

Дали знаете некоја друга зграда што раскажува приказна?

Сите овие специјалитети го прават Casa Batllo вредна вашата посета.

Внатре во Casa Batllo

Важи комплиментот „убава си од внатре кон надвор“. Casa Batllo.

Зашто по изградбата на фасадата, Гауди се чини дека му ја дал душата на Casa Batllo.

Ајде да ѕирнеме во внатрешноста на Casa Batllo.

Влезниот хол

Влезната сала на Casa Batllo
Слика: Tekno24.it

Главниот влез на Casa Batllo е поделен на два дела – еден за изнајмените апартмани и друг за семејството Batllo.

Влезниот хол што води до приватниот салон на семејството Батло буди подводно искуство.

Ѕидовите се засводени и закривени со светларници кои претставуваат школки од желки.

Оградата на дрвените скалила што водат до работната соба на г-дин Батло изгледа како животински пршлени.

Благороден кат

Noble Floor беше станбена зона на семејството Batllo и е најкреативниот простор.

Има три меѓусебно поврзани делови – работната соба на г-дин Батло, дневната соба и затскриено место за додворување на парови.

Дневна соба

Дневна соба Casa Batllo
Слика: Casabatllo.es

Во утринските часови, можете да ја видите дневната соба на Casa Batllo осветлена од сончевата светлина што влегува низ огромните затемнети прозорци.

Големината на овие прозорци варира од големи на врвот до мали на дното за да се овозможи поголем премин на сончевата светлина.

Ќе забележите дека таванот има тенденција да се спира надолу како вител.

Лустерот во центарот прави да се чувствувате како да гледате во окото на морето.

Област за додворување

Не знаеме чија идеја беше да се вклучи она што сега го нарекуваме „соба за состаноци“, но тоа е романтична.

Гауди ја дизајнираше просторијата за додворување за да им ја обезбеди на паровите сета приватност што им е потребна.

Главната атракција на оваа соба е каминот во форма на печурка.

Пацио на светла

Патио со светла Casa Batllo
Слика: Portalgaudi.cat

Гауди сакал светлината и воздухот да патуваат во сите соби преку главниот светларник.

Интересно е да се забележат нијансите на сините плочки кои Гауди ги користел за овој дел.

За да обезбеди рамномерна дистрибуција на светлината, тој инсталирал потемни нијанси на сино на врвот што избледеа надолу.

Доградба

Мансардата на Casa Batllo функционираше како сервисен простор за станарите.

Гауди користеше бела боја за овој дел, во кој беа сместени простори за складирање и перални.

Шеесетте сводови на Катенаријата даваат впечаток дека се ребра на животно.

Затворена градина

Гауди бил љубител на природата и сакал семејството Батло да ужива во мирно време во нивната приватна градина.

Градината е прикачена на нивната трпезарија и содржи саксии обложени со стакло.

Покривот на Casa Batllo

Првично изградена во 1877 година, Casa Batllo не секогаш го имаше возбудливиот покрив што го има моментално.

Сепак, сè се промени кога локалниот трговец со текстил, Хосеп Батло, му наложи на Антонио Гауди да ја редизајнира неговата куќа во 1904 година.

Гауди ја подели зградата на станови, го додаде петтиот кат, ги обнови ентериерите, додаде нова фасада и го редизајнираше покривот.

Каталонскиот архитект секогаш вложуваше многу напор на покривот.

Тој веруваше дека покривите на зградите им даваат свој карактер.

На покривот на куќата Батло има четири елементи - грбот на змејот, кулата и крстот, четирите купишта оџаци и терасата.

Покрив во форма на грб на змеј

Покривот на Casa Batllo
Фото учтивост: Casabatllo.es

Тешко е да се пропушти дека покривот на Casa Batllo е обликуван како грб на змеј. А на грбот на Змејот јасно се истакнува неговиот рбет.

Мал триаголен прозорец десно од зградата го претставува окото на змејот.

Легендата вели дека пред поновите згради да го блокираат погледот, од ова око било можно да се види Саграда Фамилија.

Панорамскиот покрив е составен од 600 големи ќерамиди, кои изгледаат како ваги.
Овие големи керамички ваги се разликуваат по боја.

Во близина на окото, каде што почнува телото на Змејот, плочките се зелени.

Тие стануваат сини и виолетови во центарот и розови и црвени кон пределот на опашката на Змејот.

Имајте ја на ум оваа шема на бои, бидејќи повторно ќе разговараме за неа.

Кулата и Крстот на покривот

Крст со четири краци насочени кон север, југ, исток и запад се издига од третиот елемент на покривот, кулата.

Оваа кула и Крст се чини дека се инспирирани од природата и наликуваат на растителен свет (скролувајте нагоре за да ја видите сликата).

Златните монограми на Исус, Марија и Јосиф ја украсуваат кулата.

Ако застанете пред Casa Batllo и погледнете нагоре, не можете да ги пропуштите овие религиозни референци од Гауди.

Оџаци на покривот

Оџаци на покривот на Casa Batllo
Тони Хигет / Wikipedia.com

Убавината на архитектонските идеи на Гауди беше начинот на кој тој ги комбинираше корисноста и дизајнот.

Тој веруваше дека само затоа што нешто е утилитарно не значи дека мора да изгледа грдо.

Прекрасните оџаци на покривот на куќата Батло се доказ за филозофијата на Гауди.

Покривот на Casa Batllo има и четири оџаци - сите стилизирани и полихроматски. Гауди ги дизајнирал за да ги спречи назадните провејувања.

Овие оџаци на Гауди се толку познати што обезбедуваат позадина за редовни музички концерти во живо што се одржуваат на покривот на Casa Batllo.

Тераса на Casa Batllo

Терасата на Casa Batllo е отворен простор кој нуди прекрасен поглед на Passeig de Gracia.

Ќе го најдете и влезот во мала соба на терасата, каде што сега се наоѓа мала фонтана за вода.

Кога семејството Батло живеело во оваа куќа, тие ја користеле просторијата за складирање на вода.

ЧПП за Casa Batllo

Ако планирате посета на Casa Batllo, прилично е природно да имате прашања.

Еве ги најчесто поставуваните прашања за Casa Batllo на Гауди во Барселона.

 1. Кога е изградена Casa Batllo?


  Првата фаза од Casa Batllo's била изградена во 1877 година и вклучувала подрум, приземје и четири ката на врвот.

  Во 1903 година, семејството Батло ја купило куќата и ја нарекло Casa Batllo.

  И следната година, тие решија да ја обноват и преуредат куќата.

  Изградбата започнала во 1904 година и траела до 1906 година.

 2. Кој го изгради Casa Batllo?


  Двајца архитекти придонесоа за изградба на Casa Batllo.

  Сепак, влијанието на вториот архитект е најголемо – и затоа е толку популарен меѓу туристите.

  Емилио Сала Кортес, професор на Архитектонскиот факултет во Барселона, ја изградил Casa Batllo во 1877 година.

  Тогаш во Барселона немаше струја.

  Дваесет и седум години подоцна (во 1904 година), неговиот студент Антонио Гауди добил задача да ја обнови Casa Batllo.

  Гауди го промени толку многу што денес се нарекува и Casa Batllo Gaudi.

 3. Кој беше Гауди?


  Антони Гауди беше каталонски архитект кој остави нејадлива трага со своите ремек-дела низ цела Барселона.

  Некои од неговите други ремек-дела вклучуваат Саграда Фамилија, Парк Гуел, Каза Мила итн.

  Гауди бил инспириран од природата, па одбил да користи прави линии во која било своја работа.

  Сакаше да работи во големи размери, а најдобар пример е Саграда Фамилија, која се уште е во изградба и по 135 години.

 4. За што се користи Casa Batllo?


  Сегашните сопственици на Casa Batllo Gaudi ја користат зградата за две намени - да привлечат туристи и да ги изнајмуваат просториите за настани од високата класа.

  Во 1995 година, сопствениците ја отворија куќата Batllo за јавноста за прв пат.

  Иницијативата беше хит, и оттогаш, туристите кои ја посетуваат Casa Batllo само се зголемија.

  Во 2005 година, Casa Batllo стана место за светско наследство на УНЕСКО.

  Денес е топ-три туристичка атракција во Барселона по Саграда Фамилија и Парк Гуел.

  Денес Casa Batllo се издава и на корпорации, организации и богати поединци кои сакаат да ги организираат своите настани во нејзините прекрасни простории.

 5. Кој е сопственик на Casa Batllo на Гауди?


  Семејството Бернат се сегашни сопственици на Casa Batllo.

  Интересно е што тие се и сопственици на брендот на кондиторски производи Chupa Chups.

  Семејството Бернат ја купи Casa Batllo во 1994 година и откако ја реставрира куќата, ја претвори во деловна иницијатива.

  Денес, таа е една од највисоко оценетите културни и туристички атракции на Барселона.

Извори

# Wikipedia.org
# Casabatllo.es
# Architectuul.com
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# парк Guell
# Sagrada Familia
# Каза Мила
# Зоолошката градина во Барселона
# турнеја на Камп Ноу
# Манастирот Монсерат
# Монтјуик жичарница
# Фондацијата Џоан Миро
# Театар-музеј Дали
# Аквариум Барселона
# Музејот Моко
# Куќа музеј Гауди

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона