Почетна » Барселона » Билети за музејот Моко во Барселона

Музејот Моко, Барселона – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(182)

Музејот Моко, независен музеј лоциран во Амстердам, сега има ново место во Барселона. 

Музејот Моко Барселона се обидува да ја направи ликовната уметност подостапна за јавноста и да привлече помлада публика кон уметноста.

Во него се сместени ремек-дела на уметници како Енди Ворхол, Бенкси, Салвадор Дали, Демиен Хирст, Дејвид Ла Шапел итн.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете за музејот Моко во Барселона.

Топ Музеј Моко, Билети во Барселона

# Билет за музејот Моко

Музејот Моко, Барселона

Што да очекувате во музејот Моко во Барселона

Сликарство во Музејот Моко во Барселона
Слика: Mocomuseum.com

Музејот ја прикажува модерната и современата уметност, покрај уличната уметност, поради што е познат како MOCO.

Првиот музеј Моко беше отворен во Амстердам, наменет за млада публика која не е нужно заинтересирана за светот на уметноста. 

Откако беше отворен музејот во Амстердам во 2016 година, тој дочека два милиони посетители, а токму овој успех ќе се обиде да го повтори Moco Museum Barcelona. 

Музејот Модерен современ (Moco) ќе изложува иконски дела од меѓународно познати уметници и ѕвезди во подем. 

Смејте се сега

Галеријата Laugh Now комбинира уникатни улични уметнички дела од Бенкси и е омилена на толпата.

Moco Masters Modern 

Секцијата Moco Masters Modern изложува уметнички мајстори како Енди Ворхол, Жан-Мишел Баскијат, Салвадор Дали, Демиен Хирст, Кит Харинг, KAWS, Јајои Кусама итн. 

Moco Masters Contemporary

Moco Masters Contemporary ги прикажува ѕвездите во подем од целиот свет. Овој дел ги прикажува уметниците како Дејвид Ла Шапел, Харланд Милер, Џулијан Опи, Хајден Кејс, Ник Том, Такаши Мураками итн.

За време на вашата посета, не пропуштајте ја искуствената и дигиталната извонредна уметност на teamLab, Les Fantômes и Studio Irma.

Каде да купите билети за музејот Моко

Можете да го добиете вашиот Влезници во Музејот Моко на местото или купете ги онлајн, многу однапред.

Силно препорачуваме да резервирате билети преку Интернет бидејќи цените на интернет се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Резервирањето преку Интернет, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите?

Оди на Страница за резервации на Музејот Моко, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе го купите, билетите ви се испраќаат преку е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете на вашиот паметен телефон и веднаш да влезете во музејот Moco.

Цените на билетите во Музејот Моко

Билетот за музејот Моко чини 18 евра за сите возрасни на возраст од 18 години и постари. 

Посетителите на возраст од 10 до 17 години и студенти со лична карта плаќаат попуст од 13 евра.

Деца на возраст од 9 или помлади можат да влезат во музејот бесплатно

Билети за музејот Моко

Уметнички дела во музејот Моко во Барселона
Слика: Mocomuseum.com

Билетите од Музејот Моко во Барселона ви овозможуваат публика со уметнички дела од некои од најголемите имиња во модерната и современата уметност.

Овие билети ви овозможуваат пристап и до постојаните поставки и до привремените изложби.

Цена на билет

Билет за возрасни (18+ години): €18
Младински билет (од 10 до 17 години): €13
Студенти со лична карта: €13
Деца (9 години или помлади): слободен

Како да стигнете до музејот Моко, Барселона

Музејот Моко се наоѓа во населбата Ел Борн и е на истата улица како и музејот на Пикасо во Барселона и веднаш зад аголот од Европскиот музеј на модерна уметност.

адреса: 25 Carrer de Montcada, 08003, Барселона. Најдете насоки

Можете да стигнете до музејот Моко преку јавен превоз или вашиот приватен автомобил.

Со автобус

Најблискиот автобуски врв до музејот Моко е Принцеза - Монткада, само две минути пешачење.

Со метро

Најблиската метро станица до музејот Моко е Жоме И, само пет минути пешачење.

Со автомобил

Ако возите до музејот Моко, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Музејот Моко во Барселона нема сопствен паркинг, но има многу места за паркирање во близина на местото.

Ако сакате некои опции за паркирање, проверете оваа мапа.

Тајмингот на музејот Моко

Секој ден од неделата Музејот Моко во Барселона се отвора во 10 часот наутро. 

Од понеделник до четврток се затвора во 8 часот.

Во петок, сабота и недела, тој останува отворен до 9 часот. 

Последниот влез е секогаш еден час пред затворање. 

Музејот Моко останува отворен во текот на целата година, вклучително и националните празници.

Најдобро време за посета на музејот Моко

Моко Мастерс во Барселона
Слика: Mocomuseum.com

Посетата на музејот Моко околу времето веднаш штом ќе се отвори, т.е. 10 часот е добар избор за потивко искуство.

Викендите и училишните празници се зафатени со гужви, па затоа најдобро е да ги посетите во работните денови. 

Колку долго е потребно?

Музејот Моко е релативно мал, а повеќето посетители ќе го истражуваат за 30 до 60 минути. 

Бидејќи билетите немаат временско ограничување, можете да ги истражувате сите уметнички дела и изложби со ваше темпо. 

Познато е дека љубителите на уметноста малку подолго се дружат во музејот за модерна уметност. 

Најчесто поставувани прашања за музејот Моко

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да го посетат музејот Моко, Барселона.

Каде можам да резервирам билети за Барселона Музејот Моко?

Туристите можат да купат билети за атракцијата онлајн или на местото на одржување, на денот на нивната посета. За најдобро искуство ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн, однапред.

Дали има место во музејот каде можам да го складирам мојот багаж?

Да, музејот нуди шкафчиња за безбедно складирање на вашите работи за време на вашата посета на музејот Моко, Барселона. Може да контактирате со персоналот доколку ви треба помош за складирање на количката или багажот.

Што ќе се случи ако доцнам на одреденото време?

Музејот Моко во Барселона дозволува влез од 5 минути за секој временски простор. Кога ќе пристигнете во различно време, може да не се гарантира непосреден влез.

Може ли да фотографирам во музејот Моко во Барселона?

Да, можете да фотографирате внатре во музејот, но без блиц или користење на статив или која било друга фотографска галантерија. Фотографиите треба да бидат за лична употреба. Фотографијата внатре во музејот за комерцијални цели бара овластување и дозвола за права.

Дали инвалидската количка во Музејот Моко е достапна за лицата со посебни потреби?

Да, музејот е достапен за инвалидски колички за да се сместат лица со намалена подвижност.

Може ли да го донесам моето милениче во Музејот Моко in Барселона?

Ниту едно друго животно освен службените кучиња со соодветен ремен не се дозволени во местото на одржување.

Може ли да ја откажам мојата посета на музејот Моко во Барселона?

Да, можете да ја откажете вашата посета до 11.59 часот на денот пред вашата посета.

Извори
# Mocomuseum.com
# Tripadvisor.com
# Барселона.де
# Museos.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Барселона

Casa Batlloпарк Guell
Sagrada FamiliaКаза Мила
Зоолошката градина во Барселонатурнеја на Камп Ноу
Манастирот МонсератАквариум Барселона
Монтјуик жичарницаФондацијата Џоан Миро
Музејот МокоКуќа музеј Гауди
Музеј на илузииКуќа Аматлер
Каза ВисенсЕротски музеј
Сант Пау Арт НовуПикасо музеј
Кулата ГлорисМузејот на Бенкси
Крстарење со Лас ГолондринасМузеј на восок во Барселона
Национален уметнички музеј на КаталонијаГолем забавен музеј
Музејот на современа уметностЧоколаден музеј
Ајсбар БарселонаКаталонија во минијатура
Колонија ГуелПавилјонот Миес ван дер Рое
Шоуто на фламенко на ТарантосПалау де ла Музика Каталона
Таблао Фламенко КордобесIDEAL Centre d'Arts Digitals

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Барселона

Оваа статија е истражувана и напишана од