Каталонија во минијатура – ​​билети, цени, што да се види, ЧПП

Каталонија во минијатура

Минијатурна Каталонија во Барселона е најголемиот минијатурен парк во Европа и беше означен како Национален туристички интерес во 1983 година. Тематскиот парк нуди и многу други услуги за одличен ден: Пикник… Прочитај повеќе

Mies van der Rohe Pavilion- билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Миес ван дер Рое павилјон во Барселона

Лили Рајх и Лудвиг Мис ван дер Рое соработуваа на дизајнот на павилјонот Миес ван дер Рое или павилјонот во Барселона. Павилјонот на Барселона е повеќе од обична зграда! Павилјонот е комплекс во кој внатрешноста се спојува со архитектонскиот пејзаж на неговата околина за да формира единствен ентитет. По Првата светска војна, тоа беше… Прочитај повеќе

Саграда Фамилија – билети, цени, попусти, пристап до кулата, избегнувајте гужва

Саграда Фамилија, Барселона

Саграда Фамилија е најпопуларната туристичка атракција во Барселона и привлекува повеќе од 5 милиони посетители годишно. Базиликата е проект за домашни миленици на каталонскиот архитект Антони Гауди, познат по тоа што не сака прави линии во дизајнот и конструкцијата. Саграда фамилија е во изградба од 1882 година и ќе биде готова до 2026 година – неверојатна… Прочитај повеќе

Како да одите од Саграда Фамилија до Парк Гуел

Саграда фамилија до паркот Гуел

Многу фанови на Гауди кои ја посетуваат Барселона избираат да ги посетат и Саграда Фамилија и Парк Гуел во ист ден. Тие претпочитаат да го започнат денот во црквата што е во изградба, а потоа да одат од Саграда Фамилија до Парк Гуел. Ако мислите поинаку, можете да проверите како да одите од Парк Гуел до Саграда Фамилија. Оваа статија … Прочитај повеќе

Фестивал на светлината во Амстердам - ​​што да очекуваме

Светло на мост во Амстердам за време на фестивалот на светлината

The Dutch Capital hosts the Light Festival in winter every year.  It mainly celebrates art, light, and creativity, featuring several light sculptures, installations, and projections that light up the streets, canals, and city buildings.  The main aim of this festival is to inspire and engage tourists and residents by displaying the original and cutting-edge uses … Прочитај повеќе

1-дневен план за Амстердам

1-дневен план за Амстердам

Амстердам е полн со иконски знаменитости, а нивното покривање во еден ден е тешко. Меѓутоа, ако ви недостасува време и се обидувате да здогледате неколку главни атракции, тогаш еден ден е доволен. GVB Amsterdam е најевтиниот и најдобриот начин да се прошета низ главниот град на Холандија. Доколку сте во… Прочитај повеќе

Такси во Амстердам – цена на такси, uber

Повикување такси во Амстердам

Најзгодниот начин да уживате во атракциите на Амстердам е со такси. Во Амстердам, такси-возилата обично се црни со жолти и сини карирани ленти од двете страни. Тие исто така имаат светло на врвот за да ја означат нивната достапност. Таксито мора да има броило и лиценца како што тоа го регулира градот. Цената… Прочитај повеќе

GVB Amsterdam – GVB Travel Card, цени, каде да купите

Трамвај GVB во Амстердам

GVB Amsterdam управува со градските трамваи, автобуси и метро систем во Амстердам, главниот град на Холандија. GVB се однесува на Општинската транспортна корпорација на Амстердам или Gemeentelijk Vervoerbedrijf Amsterdam. GVB Amsterdam оперира со огромна мрежа на правци низ градот и неговиот околен градски регион за да им служи на луѓето од Амстердам и оние што го посетуваат. Да плати… Прочитај повеќе

Музеј STRAAT – билети, цени, попусти, тури со водич, ЧПП

Музеј STRAAT

Музејот STRAAT е спектакуларен музеј посветен на уличната уметност и графитите. Музејот е изграден во огромен стар складиште за бродоградба со галериски простор од 8,000 метри квадратни. Структурата е украсена со слика на Ана Франк од бразилскиот уличен уметник Едуардо Кобра. Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да резервирате… Прочитај повеќе

Билети за филмски музеј EYE – билети, цени, што да се види

Билети за филмски музеј EYE

Филмскиот музеј EYE, светски познато складиште на холандското филмско наследство, ви посакува добредојде да влезете во волшебниот свет на кинематографијата. Посетете го Националниот филмски музеј на Холандија за да видите холандски и странски класици и модерни филмови. Музејот може да се пофали со значајна колекција на кино артефакти, ангажирани изложби и пријатна семејна средина. Оваа статија споделува… Прочитај повеќе

Foodhallen Amsterdam – што да очекуваме

Foodhallen Амстердам

Амстердамскиот Foodhallen е познат затворен пазар за храна во областа Оуд-запад на главниот град на Холандија. Салата за храна е изградена во обновено складиште за трамвај, нудејќи уникатно индустриско чувство. Областа е опкружена со неколку продавачи на храна кои продаваат различни кујни како холандска, медитеранска, азиска итн. Foodhallen обезбедува жива, енергична… Прочитај повеќе

Кабинетот на Cat – билети, цени, временски распореди, најдобро време за посета

Кабинетот за мачки

Катенкабинетот е уметнички музеј во Амстердам целосно посветен на мачките. Историјата на кабинетот за мачки е исклучително интересна! Музејот на мачки е основан во чест на Џ.П. Морган, мачка од ѓумбир која умре во 1983 година. Прочитај повеќе

Палачинки во Амстердам – каде да ги набавите најдобрите палачинки и како да јадете

Холандски палачинки во Амстердам

Амстердам е познат по своите палачинки, познати како „poffertjes“, поради нивната уникатна текстура и вкус. Традиционалните холандски палачинки се обично тенки и големи, додека пофертје се мали и дебели со лесна, меки текстура. Тие обично се прават со квасец, брашно, јајца и млеко и се служат топли со путер и шеќер во прав. Пофертје… Прочитај повеќе

Паркинг во Амстердам – трошоци, правила, каде да се паркирате

Паркирани автомобили во Амстердам

Ако возите до Амстердам на одмор, треба да знаете неколку работи за паркирањето во градот. Паркингот во центарот на Амстердам е тежок и скап. Ве молиме имајте ги следниве работи на ум за време на вашето патување: Ограничен паркинг: Паркинг местата во центарот на градот брзо се полнат, особено за време на шпицот на туристичката сезона или за време на викендите. Висок паркинг… Прочитај повеќе

Fabrique des Lumières – билети, цени, изложби, што да очекуваме

Fabrique des Lumieres

Дојдете да ја видите дигиталната уметност во Fabrique des Lumières во Амстердам за да го оживеете духот! Во овој центар за дигитална уметност, прекрасните уметнички дела се оживуваат со користење на врвна технологија преку проектори и придружна музика. Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Fabrique des Lumières во Амстердам. Врвни билети за WONDR искуство #… Прочитај повеќе

Micropia – билети, цени, попусти, тајмингот, што да се види

Билети за Micropia

Micropia е првиот музеј во светот посветен на микробите и микроорганизмите, отворен во 2014 година. Целта е да го премости информацискиот јаз меѓу научниците и пошироката јавност преку прикажување на микробите во позитивно и фасцинантно светло. Музејот е дел од комплексот Artis Amsterdam Royal Zoo во областа Плантаџ во Амстердам, кој сега… Прочитај повеќе

Наопаку – билети, моменти во музејот, работно време

Наопаку

Посетете го најголемиот европски музеј на Инстаграм за да го задржите вашето присуство на социјалните мрежи! Направете селфи во најлудите поставки и пуштете ја вашата имагинација во музејот „Превртено надолу“ во Амстердам. Музејот Инста е сосема нов фантастичен свет каде што луѓето од сите возрасти можат да најдат инспирација откако ќе ја напуштат својата сегашна реалност. Музејот се труди да го просветли… Прочитај повеќе

WONDR Experience – билети, цени, што да очекувате, изложби, ЧПП

WONDR искуство

Дозволете му на детето во вас да излезе на првото креативно игралиште во Амстердам – WONDR Experience. Овде, ќе бидете опкружени со меки, но привлечни бои за внатрешни работи, што не остава простор да создадете фантастично искуство. Атракцијата ја нуди вистинската средина за кликнување или снимање на некои најкул фотографии или ролни на Инстаграм. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе

Крстарење по каналот Амстердам со пица – билети, цени, попусти

Крстарење по пица канал во Амстердам

Вечерното крстарење е врвното искуство во Амстердам. И кога ќе ја комбинирате со свежа, топла пица, таа ќе стане спомен што треба да го вкусите до крајот на животот. Крстарење со пица комбинира разгледување, релаксација и вечера одеднаш. Крстарењето со пица во Амстердам е совршено за туристи - семејства со деца, групи пријатели, романтични… Прочитај повеќе