Почетна » Будимпешта » Билети за крстарење со реката Дунав

Крстарење по реката Дунав во Будимпешта – билети, цени, време, поаѓања

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Будимпешта

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(129)

Само 10% од водата на Дунав тече низ Будимпешта, еден од четирите големи градови на бреговите на реката, но тоа е доволно за крстарењето со реката Дунав да стане омилена активност на повеќето туристи. 

Сепак, постојат многу видови на крстарења по реката Дунав и невозможно е да се одлучите за едно без помош од експерт.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да го резервирате вашето крстарење по Дунав.

Содржина

Што да очекувате на крстарење по Дунав

Дунав е втората по големина река во Европа која допира десет земји, вклучувајќи ја и Унгарија. 

За време на ова долго патување, реката нуди најдобри сценски погледи долж нејзиниот брег во градот Будимпешта. 

Крстарењето по реката Дунав е фантастичен начин да се видат прекрасните глетки на Будимпешта од внатре кон надвор. 

Погледнете го ова видео:


Вратете се на почетокот


Најдобро време за одење на крстарење по Дунав

Најдобро време за одење на крстарење по реката Дунав во Будимпешта е есенските месеци септември и октомври поради пријатното време, помалите гужви и постојаното ниво на реките.

Но, како што рече, мора да знаете и дека градот изгледа толку зачудувачки од Дунав што илјадници крстарења исполнети со туристи пловат по реката од април до декември. 

Од јануари до почетокот на март, температурите долж реката Дунав значително се намалуваат, што го прави погрешно време за крстарење. 

* Некои луѓе сметаат дека Божиќ е одлично време за крстарење по Дунав поради божиќните пазари на реката Дунав.


Вратете се на почетокот


Цени за крстарење по реката Дунав

Бидејќи постојат многу видови на крстарења по Дунав, нивните цени значително се разликуваат. 

1-часовниот основно крстарење за разгледување на Дунав чини 2,750 Ft (8 €), додека истото крстарење со брод за задоволство чини околу 4,690 Ft (13 €).

Во ноќно крстарење, се фрла чаша шампањ, а цената се зголемува на 5,160 Ft по лице. 

Крстарење за вечера со шведска маса со 4 јадења на Дунав може да чини некаде од 15,000 Ft до 40,000 Ft (40 € до 110 €).


Вратете се на почетокот


Најдобрите крстарења по реката Дунав

Како што споменавме порано, постојат многу видови крстарења што мора да ги прелиете пред да можете да го финализирате. 

Патувањата во Дунав доаѓаат во различни вкусови - дневни крстарења, вечерни крстарења, ноќни крстарења, крстарења со шампањ, крстарења со вечера, оние со жива музика итн. 

Споделивме подолу девет високо оценети крстарења по Дунав од Будимпешта и три од најпопуларните комбинирани тури, кои вклучуваат крстарење по река. 

Но, пред тоа - 

Како функционираат онлајн билетите за крстарење со Дунав

Во моментот кога ќе ги купите билетите за крстарење со реката Будимпешта, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

На денот на вашата посета, покажете ги билетите во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон и качете се на бродот. Нема потреба да земате отпечатоци!

Бидејќи би ги купиле овие билети преку Интернет, можете да ја прескокнете линијата на шалтерот за билети на атракцијата.

Сега за најдобрите искуства со реката Дунав - 

Разгледување крстарења по Дунав

Овие се најосновните од сите крстарења, а можете да се одлучите за дневно, вечерно или ноќно крстарење за разгледување знаменитости. 

Освен можеби чаша шампањ или вино, нема да добиете ништо друго. 

Дневно крстарење со знаменитости

Ова патување е 70-минутно крстарење каде што гледате панорамски поглед на знаменитостите на Будимпешта, спомениците и самиот град на двата брега. 

Повеќејазичен водич ги опишува атракциите по кои поминувате на патот.

Добивате и пијалок по ваш избор – шампањ, вино, пиво, безалкохолен пијалок или минерална вода.

Заминување: Док 7, Џејн Хајнинг Ракпарт, 1052 Будимпешта (Google на сајтот)

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред да започне патувањето

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 4,690 Ft (12.9 €)
Младински билет (од 10 до 14 години): 4,170 Ft (11.50 €)
Студентски билет (со лична карта): 3,125 Ft (8.5 €)
Детски билет (помалку од девет години): Слободен влез

Ако сакате нешто поевтино, испробајте го ова крстарење за разгледување на знаменитости кое трае 1 час, кое чини само 2751 Ft (8 евра). Дознајте повеќе

Вечерно крстарење по Дунав за разгледување

Овие вечерни чамци за разгледување знаменитости започнуваат по 6 часот и се совршени за лежерно поминување на еден час гледајќи во Будимпешта дури и додека се лизгате по реката Дунав.

Можете да го земете вашиот сезонски коктел и да се качите на отворената палуба за совршен поглед на спомениците осветлени.

Бродот може да понесе 70 туристи. 

Заминување: DOCK 42, Northside, Будимпешта. (Google на сајтот)

Поништување на: Бесплатно откажување до 24 часа пред да започне патувањето

Цена на билетот (3+ години): 3,095 Ft (8.5 €)

Ноќно крстарење по реката Дунав + шампањ

Овие крстарења започнуваат во 8 часот и траат до 10.30:XNUMX часот, а можете да испиете чаша шампањ.

Тие почнуваат од десно спроти унгарскиот парламент, што сам по себе е извонредно искуство ноќе. 

Снимениот англиски коментар ви дава возбудливи сознанија и детали за главниот град на Унгарија.

Заминување: Батиани тер, Пјер 1 (Google на сајтот)

Цена на билетот

Општ билет (7+ години): 5,160 Ft (14 €)
Детски билет (помалку од 9 години): Слободен влез

За неограничен број крстарења по Дунав во рок од 24 часа, Види го ова.


Вратете се на почетокот


Ручек Крстарење по реката Дунав

За време на ова 1.5-часовно крстарење, се восхитувате на Будимпешта и нејзината архитектура од водата дури и додека уживате во вкусниот и топол ручек на шведска маса. 

Ова крстарење започнува во 2 часот секој ден и ги допира двете историски страни на Будимпешта, Буда и Пешта.

Четирите менија понудени на бродот се без глутен, без лактоза, вегетаријанска и невегетаријанска. Добивате и чаша вино/пиво/сок.

Заминување: Брод Gróf Széchényi (пристаниште на Academia 3), кеј Antall József 18., 1051 Будимпешта (Google на сајтот)

Цена на билетот

Општ билет (за сите возрасти): 13,755 Ft (38 €)
Студентски билет (со важечка лична карта): 12,380 Ft (34 €)


Вратете се на почетокот


Патувања на вечера во Дунав во Будимпешта

Вечера крстарење по Дунав
Слика: Getyourguide.com

Постојат различни видови на крстарења за вечера по реката Дунав, кои ги објаснуваме подолу.

Крстарење за вечера со свеќи по Дунав

Ова двоипол часовно крстарење започнува од Централна Будимпешта во 7.45 часот. 

На ова крстарење по реката Дунав, можете да уживате во вечера со свеќи од 4 јадења дури и додека слушате музика во живо.

Можете исто така да изберете помеѓу чаша шампањ, вино, пиво, безалкохолен пијалок или минерална вода.

Заминување: Док 7, Џејн Хајнинг Ракпарт, 1052 Будимпешта (Google на сајтот)

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): 24,295 Ft (66.5 €)
Детски билет (од 3 до 12 години): 17,635 Ft (40.30 €)

Вечера крстарење и битка на пијано шоу

Ова волшебно вечерно крстарење по реката Дунав доаѓа со вечера од 4 јадења со различни опции од менито и забавно битка со пијано. 

Двајцата пијанисти на бродот во ресторанот учествуваат во уникатно бојно шоу со пијано, иако водителката дава коментари за мелодиите што ги свират. 

Ова крстарење започнува во 7.30 часот и доаѓа во два вкуса – само со пијалок за добредојде или со неограничени пијалоци. 

Заминување: Док 11, Џејн Хајнинг Ракпарт, 1052 Будимпешта (Google на сајтот)

Цена на билетот (само пијалок за добредојде)

Билет за возрасни (11+ години): 21,665 Ft (59.30 €)
Детски билет (од 6 до 10 години): 19,601 Ft (53.70 €)
Билет за доенчиња (0 до 5 години): Бесплатни влез

Цена на билетот (неограничени пијалоци): 30262 Ft (83 €)

Крстарење по Дунав со унгарска гурманска вечера

Ова крстарење се случува на Pannonia Gastroboat, винтиџ ресторански брод и е совршено за парови или семејства кои слават посебна пригода.

Можете да уживате во гурманска унгарска вечера од 5 јадења во елегантен амбиент, дури и додека уживате во прекрасниот поглед на Будимпешта.

Ова е двоиполчасовно крстарење со почеток во 7 часот. 

Кодексот на облекување е паметен секојдневен.

Заминување: Музејскиот брод Косут (Kossuth Múzeumhajó), Будимпешта, пристаништето Вигадо 2, 1052 година (Google на сајтот)

Цена на крстарење: 40,000 Ft (110 €)

Крстарење за вечера во Дунав и фолк шоу

Ова крстарење со Daube Dinner е комбинација од три работи – фантастични глетки на Будимпешта, вкусна вечера од 4 јадења и циганско фолк шоу во живо. 

Почнува во 7.30, а на брегот се враќате во 10.30 часот. 

Готвачот на одборот се справува со вегетаријански јадења и посебни диететски барања, доколку се бара. 

Заминување: Док 11, Џејн Ханинг Ракпарт, Будимпешта (Google на сајтот)

Цена на билетот: Додека го резервирате ова крстарење, мора да одлучите дали сакате неограничен пакет пијалоци и каква маса преферирате.

Во зависност од тоа за што ќе се одлучите, цената на ова крстарење се движи од 21,665 Ft до 53,646 Ft по лице. 


Вратете се на почетокот


Крстарење по реката Дунав со музика во живо

Крстарење за вечера со жива музика по реката Дунав
Слика: Klook.com

Многу туристи претпочитаат да слушаат музика во мир дури и додека уживаат во прекрасните визуелни слики на главниот град на Унгарија.

Овие крстарења пловат двапати дневно - во 7 и 10 часот.

Заминување: Брод Széchényi, кеј Antall József 18, 1051 Будимпешта

Цена на билетот: Додека го резервирате ова крстарење, мора да одлучите што сакате да пиете, колку (еден пијалок или неограничено) и дали сакате да одите во хотел. Цената на ова крстарење по Дунав зависи од вашиот избор. 

Во зависност од тоа за што ќе се одлучите, цената на ова крстарење се движи од 3,439 Ft до 17,538 Ft по лице. 

Ако сакате да ја измешате вечерата со музика во живо, проверете го ова крстарење.


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури со крстарење во Дунав 

Туристите во Будимпешта сакаат комбо тури кои вклучуваат крстарење по реката Дунав од две причини:

1. Бидејќи крстарењето по реката Дунав трае само 1 до 3 часа, многу туристи го комбинираат со уште една активност, така што нивната дневна маршрута се средува. 

2. Комбо-турите се поевтини отколку ако ги резервирате активностите поединечно. Тие обично ви даваат заштеда од 20 до 25% на цените на билетите.

Крстарење со Дунав + Бања Сечењи

Ова патување е најпродаваната комбо турнеја во Будимпешта и вклучува две од најпопуларните активности во градот - крстарење по Дунав и посета на бањите Сечењи.

Можете да имате едноставно крстарење со само чаша вино или шампањ или да се одлучите за крстарење за вечера на шведска маса. 

Крстарењето се случува на денот за кој го резервирате вашиот билет, но посетата на Széchenyi Spa е флексибилна - можете да ја посетите секој ден што сакате. 

Во Szechenyi Spa, добивате кабина за складирање на вашите работи. 

Крстарењето од 7 часот е долго 2 часа, а крстарењето во 10 часот е долго 90 минути. 

Цена на билетот: Во зависност од тоа за што ќе се одлучите, цената на билетот за возрасни се движи од 15,475 Ft до 25,276 Ft.

Унгарски танц + крстарење за вечера

Оваа тура е три и пол часовно искуство кое започнува во 8 часот секој ден. 

Вашата вечер започнува со фантастичен настап на Унгарскиот државен фолк ансамбл, фолк ансамблот Дунав и унгарскиот фолк ансамбл и оркестар.

Трите групи се едни од најдобрите професионални унгарски фолклорни ансамбли, со меѓународно признание. 

По оваа изведба, се качувате на брод за да уживате во топлите светла и глетки на унгарската престолнина Будимпешта, дури и додека уживате во вечера на шведска маса. 

Крстарењето за вечера трае 90 минути, по што ве спуштаат назад на брегот. 

Цена на билетот: Во зависност од категоријата билети што ќе ги изберете за претставата, цената на билетите за возрасни за ова искуство се движи од 22,696 Ft до 25,447 Ft. 

Проверете уште една возбудлива комбинација на унгарско танцово шоу и крстарење за дегустација на вино.

Гала за класична музика + крстарење за вечера

Ова 3-часовно искуство започнува во 8 часот во Дунавската палата. 

Гала концертот во Будимпешта кој го нуди најдоброто од унгарската класична музичка култура трае 1 час 45 минути. 

Водителката потоа ве води до блискиот брод, кој испловува во 10 часот на 80-минутно крстарење по реката Дунав. 

За време на крстарењето уживате и во вечера на шведска маса подготвена од готвачот на бродот. 

Цена на билетот: Во зависност од категоријата билети за кои ќе се одлучите, за музичкиот концерт, цената на билетите за возрасни се движи од 23,728 Ft до 26,479 Ft.

Ако претпочитате класичен концерт во базиликата Свети Стефан со композиции од Вивалди, Хендл и Шопен и крстарење за вечера, провери ги


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за крстарење по реката Дунав

Додека го планираат своето крстарење по реката Дунав во Будимпешта, туристите имаат многу сомнежи. 

Се обидуваме да им одговориме овде -

Крстарење по реката Дунав во Будимпешта, Унгарија
Слика: Mundycruising.co.uk
 1. Кое крстарење по реката Дунав е најдобро?


  Најдоброто крстарење по реката Дунав за вас ќе зависи од тоа што очекувате од искуството.

  Посетителите на буџетски одмор претпочитаат најевтино крстарење за разгледување, парови или патници кои слават посебна пригода се одлучуваат за крстарење за вечера

  За посетителите со многу време и пари, најдобриот билет за крстарење по реката ќе биде оној кој исто така вклучува посета на Széchenyi Spa.

 2. Каде е крстарењето по реката Дунав?

  Постојат многу видови на крстарења по реките по Дунав. Некои се протегаат по целата должина, додека некои други потекнуваат и завршуваат во Будимпешта, главниот град на Унгарија. Дунав минува низ својата најживописна рута, во Будимпешта.

 3. Каде оди крстарењето по реката Дунав?


  Подолгите крстарења (кои понекогаш траат од 2 до 7 дена) поминуваат низ многу земји, додека се на водите на Дунав.

  Сепак, крстарењата со реката Дунав во Будимпешта пловат меѓу регионите Буда и Пешта и се враќаат на пристаништето од каде што тргнавте.

 4. Дали вреди крстарењето по реката Дунав?

  Повеќето од живописните погледи и споменици на Будимпешта се долж Дунав. Освен тоа, откако ќе го видите градот пеш или јавен превоз, крстарењето е можност да го видите градот од внатре кон надвор – така што тие дефинитивно вредат време и пари.

 5. Може ли да купам билети за крстарење со Дунав преку Интернет?


  Да, можете да купите билети за крстарење во Сена преку Интернет овде.

  Кога ќе ги купите однапред, заштедувате време (не чекате во шалтерите за билети) и пари (онлајн билетите се поевтини!). 

 6. Дали ми требаат авансни билети за крстарење по реката Дунав?


  Иако не е задолжително однапред да купите билети за крстарење со реката Дунав, ви препорачуваме да ги купите пред да ја посетите пристаништето.

  Ако веќе ги имате билетите кога ќе стигнете до пунктот за патување, можете да избегнете да стоите во редовите на шалтерот за билети.

  Онлајн билети исто така имаат тенденција да бидат поевтини.

 7. Колку чини крстарењето по реката Дунав?


  1-часовниот основно крстарење за разгледување на Дунав чини 2,751 стапки (8 евра), додека 4 курсеви Крстарење за вечера на шведска маса на Дунав може да чини некаде од 15,000 Ft до 40,000 Ft (40 € до 110 €).

 8. Дали купувам крстарење за разгледување знаменитости или крстарење за вечера во Дунав?


  Ако парите не се проблем, или ако сте на романтичен одмор, топло ви препорачуваме a Крстарење за вечера во Дунав.

  Меѓутоа, ако сте со буџет или ако сте голема група, ви го препорачуваме редовното Крстарење за разгледување

 9. Дали билетите за крстарење со реката во Будимпешта се темпирани?

  Не, билетите за крстарење по реката Дунав во Будимпешта не се темпирани. Сепак, чамците имаат одредено време за пловење кое мора да го изберете додека резервирате билети. И се очекува да бидете на појдовната точка најмалку половина час пред времето на поаѓање.

 10. Колку долго е крстарењето по реката Дунав?


  Крстарењето со разглед на Дунав трае еден час.

  Ако резервирате крстарење за ручек или вечера, во зависност од тур-операторот, времето на поаѓање итн., времетраењето може да биде од 90 минути до три часа.

 11. Може ли да направам крстарење по реката Дунав во зима?


  Одговорот е и да и не. Од крајот на ноември до декември, на
  Божиќната треска зафати и крстарењата по Дунав продолжуваат и покрај студот.

  Бидејќи во зима станува ладен на водата, мора да се облечете соодветно.

  Зимско крстарење по реката Дунав

  Сепак, во бавните месеци јануари, февруари и почетокот на март, повеќето оператори за крстарење ги одземаат своите чамци за поправка и одржување, оставајќи ги посетителите со помалку опции.

 12. Дали треба да правам крстарење по Дунав од Будимпешта ноќе или дење?

  Ако можете да си го дозволите тоа и ако имате време, мора да го направите крстарењето за разгледување во текот на денот и крстарење за вечера во Дунав ноќе. Ако не можете да ги направите и двете, подобро е да го направите крстарењето за разгледување во текот на денот бидејќи тогаш можете да добиете подобар поглед на Градот.

 13. Дали морските луѓе можат да одат на крстарење по реката Дунав?

  Речните чамци за крстарење не се нишаат и не се нишаат како чамците во океанот. Ако сè уште сте загрижени, како мерка на претпазливост можете да спакувате лекови за морска болест Драмамин или ОТЦ.


Вратете се на почетокот


Осврти за крстарење со реката Дунав

Туристите многу високо го оценија крстарењето по реката Дунав Вчерашниот службениот времето – 4.5 од 5.

Еве две критики што ги одбравме, за да знаете дали вреди крстарењето по Дунав.

Реката ја прикажува Будимпешта

Некои од визуелно најневеројатните згради во Будимпешта се покрај реката. Можете да бидете маѓепсани од страната на реката Буда или Пешта.

Одете на крстарење по река - нема да зажалите. - ПКДентон

Воодушевувачки поглед

Се прошетав со брод во реката Дунав и беше неверојатно. Особено во вечерните часови каде што можете да го видите зајдисонцето и сите бои на небото се рефлектираат во водата. Полека градот станува помрачен, а светлата на улиците се палат. Тоа е воодушевувачки поглед. Топло препорачувам да се прошетате со брод или да прошетате на брегот на реката Дунав. - Lovetravel2livelife

# Сечењи бањи
# Спа Гелерт
# Парламент од Будимпешта
# Замокот Буда
# Крстарење со река Дунав
# Синагога на улицата Дохани
# Болница во карпата
# Куќа на теророт
# Музеј на флиперчиња
# Базиликата Свети Стефан
# Црквата Матијас
# Унгарски еврејски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Будимпешта