Почетна » Берлин » Билети за Sea Life Берлин

Sea Life Berlin – билети, цени, попусти, AquaDom

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Берлин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(182)

Sea Life Berlin е фасцинантен подводен свет каде посетителите добиваат единствени и возбудливи увиди во прекрасниот свет на морињата. 

Гостите откриваат над 5000 фасцинантни суштества во 37 природни слатководни и солени базени. 

Додека се движите помеѓу експонатите, ќе го следите текот на водата од изворите на реката Шпре до длабочините на Атлантикот.

Децата и возрасните сакаат да се соочат лице в лице со фасцинантни морски животни во стаклениот тунел. 

Ѕвездите на оваа атракција се ајкули, зраци и октоподи.

Билети за Sea Life Берлин

Деца во Sea Life Berlin
Слика: Visitsealife.com

Овој билет за Sea Life Берлин ви дава пристап до сите изложби на аквариум во атракцијата, вклучувајќи го и AquaDom.

При резервирање на билетот, мора да изберете временско растојание за денот на вашата посета.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете.

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (од 15 до 99 години): € 19
Детски билет (од 2 до 14 години): € 15

За деца до две години не е потребен билет.

AquaDom во SeaLife

AquaDom во SeaLife Berlin
Слика: Visitsealife.com

AquaDom е цилиндричен аквариум висок 25 метри (82 стапки) со проѕирен лифт во средината.

Тоа е најголемиот цилиндричен акрилен аквариум на глобално ниво, со дијаметар од околу 11 метри (36 стапки) и околу 1 милион литри вода внатре. 

Содржи околу 1500 риби од 50 различни видови. 

на Билет за Sea Life исто така ви дава пристап до AquaDom. 

Тајмингот на Sea Life Берлин

Sea Life Berlin е отворен од 11 до 5 часот во текот на целата недела.

Последниот влез е во 4 часот. 

На повеќето корисници им требаат два до три часа за да го истражат морскиот живот во Берлин.

Како да стигнете до Sea Life Berlin

Карта на локација на Sea Life Берлин

AquaDom & SEA LIFE Berlin се наоѓа во срцето на Берлин, на само неколку минути пешачење од Александарплац, Хакеше Хофе, Ротес Ратхаус и Берлинската катедрала.

Нејзината адреса е улицата Спандауер. 3, 10178 Берлин. Најдете насоки

Најдобро е да се земе јавен превоз - 

S-Bahn (линии S5/S7/S9/S75): Запира Alexanderplatz и Hackescher Markt

Метро (линии U2/U5/U8): стоп Александарплац 

Автобус (100/M48/200/248/TXL): Стоп Александарплац

Streetcar lines (M1/M2/M4/M5/M6): Запира Alexanderplatz и Hackescher Markt 

Мадам Тисо + Морски живот Берлин

Купете комбиниран билет што ги вклучува Madame Tussauds и SEA LIFE Berlin за да заштедите пари.

Додека одите блиску до ѕвездите, истражете прекрасно подводно царство.

Прво, одете во Мадам Тисо, каде што може да се сретнете со вашите омилени познати личности од минатото и сегашноста и да се вклучите во интерактивни изложби.

Потоа нурнете во фасцинантниот подводен свет на SEA LIFE Berlin. Запознајте ајкули, жили, октоподи и други водни суштества одблиску и лично.

Мадам Тисо е на само 2 км (малку повеќе од една милја) од Sea Life Берлин, а таксито трае само десет минути за да ве однесе таму. 

Берлин ТВ кула + Морски живот Берлин

Резервирајте еднаш и извлечете го максимумот од вашата посета со оваа удобна комбинација на атракции што мора да ги видите.

Од врвот на ТВ-кулата, погледнете спектакуларни погледи на истакнати берлински споменици како што се Рајхстагот, Музејскиот остров, Потсдамер Плац и Бранденбуршката порта.

Возбудлива водена авантура ги чека посетителите во аквариумот Sea Life Берлин, кој ги опфаќа изворите на реката Спре до длабочините на Атлантскиот Океан.

Берлин ТВ кулата е на само 1.5 км (1 милја) од Sea Life Берлин, а такси може да ве однесе таму за само пет минути. 

Извори

# Visitsealife.com
# Thrillophilia.com
# Tripadvisor.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

Берлинската ТВ кулаЗградата на Рајхстагот
Бранденбуршката портаНој музеј
Бункер на Берлинската приказнаБерлин леден бар
Панорамапункт БерлинBody Worlds Berlin
Берлинска занданаМадам Тисо
Кампот ЗаксенхаузенПриродонаучниот музеј
Ѕидот – ПанорамаЛеголанд центар за откривање
Светски балонИлузеум Берлин
Музеј АлтесМузеј на ДДР
Музеј БодеМузејот Берггруен
Нова Национална галеријаАлте Националгалерија
Хамбургер БанхофМузејот на Пергамон
Музеј на фотографијаGemäldegalerie
Музеј на компјутерски игриГермански шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин