Почетна » Берлин » Билети за The Wall - Асиси Панорама

Панорама на ѕидот Асиси – билети, цени, што да очекуваме

4.8
(173)

Јадегар Асиси е уметник роден во Австрија, познат по создавањето на некои од најобемните панорами од 360° во светот.

Во Берлин, тој ја создаде Панорамата DIE MAUER (Берлинскиот ѕид), која ја отсликува атмосферата и секојдневниот живот на Берлин од 1980-тите во сенките на Берлинскиот ѕид.

На Панорама, Асиси го отслика секојдневието што го доживеа во областа Кројцберг во Западен Берлин во 1980-тите.

Можете да го видите начинот на кој луѓето живееле од двете страни на Берлинскиот ѕид – и покрај тоа што е на само фрлање камен.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Асиси Панорама DIE MAUER на Берлинскиот ѕид.

Што да очекувате на DIE MAUER

Сите гости ги гледаат делата на Асиси од платформа за посетители, од каде што добиваат реален приказ на уметничкото дело од панорама од 360 степени во скала 1:1. 

Ќе ја заземете позицијата на граѓанин на Западен Берлин кој живее во Берлин-Кројцберг директно спроти Берлинскиот ѕид со поглед на Појасот на смртта на Германската Демократска Република (ГДР). 

Панорамата ги превезува посетителите на есенски ден во областа Кројцберг во Берлин. 

ЅИДОТ ги истакнува секојдневните рутини на поделениот град во бројни сцени и поставки кои се испреплетуваат во текот на околу 25 години. 

Дури и додека уживате во Панорамата, музиката компонирана од Ерик Бабак ве пренесува токму во средината на целото дејство. 

Каде да резервирате билети

Можете да ја  купете билети за Панорама на ѕидот Асиси онлајн или офлајн на атракција.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете на страницата за резервации на Асиси Панорама на ѕидот, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите за атракцијата, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон за влез на денот кога ќе ја посетите атракцијата.

Цените на билетите на Берлинскиот ѕид Асиси Панорама

Билети за Asisi Panorama Die Mauer во Берлин чини 11 евра за возрасни на возраст од 21 години и повеќе. 

Младите на возраст меѓу 17 и 20 години и студенти на возраст меѓу 18 и 25 години плаќаат попуст од 9 евра.

Студентите мора да покажат лична карта за да побараат намалена цена.

Децата на возраст меѓу шест и 16 години плаќаат и намалена цена од 5 евра.

Доенчињата на возраст од пет години и помлади можат да влезат бесплатно.

Билети за панорама на Асиси на Берлинскиот ѕид

Панорама на Асиси во Берлин
Слика: Berlin-welcomecard.de

Овој билет за панорама на Берлинскиот ѕид ви дава пристап до целосното искуство во атракцијата.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

Зачекорете во минатото за емотивен увид во поделбата на Берлин со злогласниот Берлински ѕид помеѓу Истокот и Западот.

Сведок на грозоморниот „Појас на смртта“ и граничните објекти.

Слушајте го иконскиот говор на ЏФК „Ich bin ein Berliner“ од 1963 година.

Прошетајте по изложбата на фотографии што ги прикажува моментите пред и потоа од падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година.

Овој билет доаѓа со бесплатна папка со клучеви со дополнителни информации.

Цена на билети

Билет за возрасни (21+ години): €11
Студентски билет (од 18 до 25 години, со лична карта): €9
Младински билет (од 17 до 20 години): €9
Детски билет (од 6 до 16 години): €5

Деца помали од пет години влегуваат бесплатно.

Разглед на ѕидот со водич

Бесплатна тура со водич е достапна во четврток во 11.30 часот на англиски и во сабота во 11.30 часот на германски јазик, но не се потребни резервации.

Бесплатната тура со водич не е вклучена во цената на билетот, а местата се предмет на достапност.

За групи од десет или повеќе, постои групна стапка на лице место.

Како да се постигне

Асиси Панорама Ѕидот е на контролниот пункт Чарли.

адреса: Фридрихштрасе 205, 10117 Берлин. Најдете насоки

Можете да стигнете до атракцијата и со јавен или со приватен превоз.

Со автобус

Земете U6 M29 за да стигнете до најблиската автобуска станица, Кохштрасе / Контролен пункт Чарли, кој е на само една минута пешачење.

Алтернативно, можете да ја земете автобуската линија М48 до Станица Stadtmitte/Laipziger Straße.

Со метро

Линијата на метрото 2 2 до Stadtmitte станица, која е најблиската метро станица, на само 2 минути пешачење.

Линијата на метрото 2 6 до Stadtmitte или Кохштрасе/Контролен пункт Чарли станица, која е само една минута пешачење далеку.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Кликни тука за најблиските паркиралишта.

Работно време на The Wall

Асиси Панорама е отворена од 10 до 6 часот во текот на целата недела.

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Колку време трае турнејата

Целосната обиколка на Asisi Panorama Die Mauer (Ѕидот) обично трае околу еден до два часа.

Можете да останете подолго ако сакате да дознаете сè за историјата на The Wall.

Најдобро време за посета на берлинската панорама на ѕидот Асиси

Најдобро време за посета на Асиси Панорама Ѕидот во Берлин е веднаш штом ќе се отвори музејот, односно во 10 часот.

Толпата е бавна во тоа време.

Работните денови ќе бидат подобар избор од викендите или државните празници доколку сакате потивко искуство.

Најчесто поставувани прашања за Ѕидот – Асиси Панорама

Еве неколку прашања што посетителите обично ги поставуваат пред да ја посетат берлинската панорама Асиси.

Каде можам да резервирам билети Панорама на ѕидот Асиси во Берлин?

Туристите можат да купат билети за атракцијата преку Интернет или на местото на одржување на денот на нивната посета. За најдобро искуство, ви предлагаме резервирајте ги вашите билети онлајн однапред.

Може ли да го однесам моето милениче во берлинската Панорама на ѕидот Асиси?

Во просториите на Асиси Панорама не се дозволени животни.

Колку порано треба да пристигнам за мојата закажана турнеја на Асиси Панорама на ѕидот?

Ве советуваме да пристигнете најмалку 10 минути пред закажаното време за да избегнете доцнење на пријавувањето.

Може ли повторно да ја посетам Асиси Панорама на ѕидот на истиот билет?

Не можете повторно да ја посетите атракцијата на истиот билет бидејќи тоа е билет за фиксен ден кој важи само на денот кога сте го резервирале.

Дали има групни попусти на Asisi Panorama Die Mauer?

Да, групна стапка е достапна на лице место за групи од 10 или повеќе.

Може ли да ја откажам мојата посета на Asisi Panorama Die Mauer (Ѕидот)?

Да, можете да го откажете билетот до 24 часа однапред за целосно враќање на парите.

Извори

# Асиси.де
# Buchen.visitberlin.de
# Tripadvisor.com
# Thrillophilia.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Берлинската ТВ кула Зградата на Рајхстагот
Бранденбуршката порта Ној музеј
Бункер на Берлинската приказна Берлин леден бар
Панорамапункт Берлин Body Worlds Berlin
Морски живот Берлин Мадам Тисо
Кампот Заксенхаузен Природонаучниот музеј
Берлинска зандана Леголанд центар за откривање
Светски балон Илузеум Берлин
Музеј Алтес Музеј на ДДР
Музеј Боде Музејот Берггруен
Нова Национална галерија Алте Националгалерија
Хамбургер Банхоф Музејот на Пергамон
Музеј на фотографија Gemäldegalerie
Музеј на компјутерски игри Германски шпионски музеј

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Берлин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар