Ноќни тури во Колосеум – билети, цени, временски распореди, што да очекувате

Колосеум во текот на ноќта

Постојат два начина да го видите Колосеумот ноќе - прошетајте ја атракцијата или резервирате ноќна турнеја и влезете внатре. Повеќе од 99% од туристите го посетуваат Колосеумот во текот на денот, а останатите се борат (се разбира, не гладијаторски!) за ограничените билети за ноќна турнеја. Така е редок Колосеум… Прочитај повеќе

Музејот Моко, Барселона – билети, цени, што да очекуваме

Музејот Моко, Барселона

Музејот Моко, независен музеј лоциран во Амстердам, сега има ново место во Барселона. Музејот Моко Барселона се обидува да ја направи ликовната уметност подостапна за јавноста и да привлече помлада публика кон уметноста. Во него се сместени ремек-дела на уметници како што се Енди Ворхол, Бенкси, Салвадор Дали, Демиен Хирст, Дејвид ЛаШапел итн. Во оваа статија, ние… Прочитај повеќе

Факти за Casa Batllo – куќата на Гауди Батло во Барселона

Покривот на Casa Batllo

Casa Batllo или Куќата на Batllo е можеби најубавиот станбен имот некогаш изграден. Антони Гауди ја изгради Casa Batllo, која сега прима повеќе од милион туристи секоја година, е главна туристичка и културна атракција во Барселона. Некои од другите ремек-дела на Гауди се Park Guell, Casa Mila, Sagrada Familia, Casa Vicens итн., но Casa Batllo се гордее со… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Лондон

Туристички атракции-во-Лондон

Лондон секоја година прима речиси 30 милиони посетители, што го прави најпосетуваниот град во Европа. Многу туристи кои планираат патување се прашуваат: „Што да се прави во Лондон? Па, има многу забавни работи во Лондон. Подолу ги наведовме врвните работи што треба да се прават во Лондон, со детален опис и линкови до… Прочитај повеќе

Арена Јохан Кројф – билети за турнеја на стадионот, цени, попусти

Стадионот Јохан Кројф Арена, Амстердам

Арената Јохан Кројф е дом на Ајакс, омилениот фудбалски клуб во Амстердам. Стадионот беше отворен во 1996 година како Амстердам Арена, но во 2018 година, неговото име беше променето во Јохан Кројф Арена во чест на најпознатиот фудбалер во градот. Локалните жители и туристите сакаат да ја обиколуваат арената Јохан Кројф и да учат за домот на… Прочитај повеќе

Факти за Помпеја - прочитајте пред да ги посетите урнатините на Помпеја и планината Везув

Факти за урнатините на Помпеја

Помпеја е антички римски град кој се наоѓа во близина на брегот на Неаполскиот залив, Италија. Некогаш просперитетен град, Помпеја, бил закопан под урнатините на страшната вулканска ерупција во 79 н.е. Вулканот Везув еруптираше и за само 24 часа го претвори градот во пепел. Пристанишниот град Помпеја привлече… Прочитај повеќе

iFly Чикаго во Линколн Парк и Розмонт – билети, цени, што да очекуваме

iFly Чикаго падобран во затворен простор

Ако сакате да се препуштите на падобранство во затворен простор во Чикаго, имате две опции – iFLY Чикаго (Линколн Парк) и iFLY Чикаго (Розмонт). За време на оваа авантура во Чикаго, ќе го доживеете адреналинот на скокање со падобран без да морате да се приближите до авион. Започнете со ригорозен тренинг за да се осигурате дека сте сигурни и свесни… Прочитај повеќе

Universal Studios Hollywood VIP турнеја – билети, цени, што да очекувате

Universal Studios Холивуд ВИП турнеја

Universal Studios Hollywood VIP Experience Tour е најексклузивниот начин да се оди зад сцената во најголемото филмско студио во светот и Тематскиот парк во Лос Анџелес. За време на турнејата VIP Experience, ќе бидете прикажани околу ексклузивни области за заднинско неотворени за јавноста, ќе добиете експресен влез во сите возења, емисии и… Прочитај повеќе

Пустинско сафари во Дубаи со стомачен танц – цена, што да очекувате

Стомачен танц во пустински сафари

Стомачниот танц е составен дел од културата на Емиратите, така што туристите сакаат да видат барем една изведба на стомачен танц за време на нивниот одмор во Дубаи. Еден од најдобрите начини да уживате во овој арапски танц е да резервирате сафари во пустината со стомачен танц. Пустинското сафари во Дубаи е возбудлива авантура која ве извлекува од… Прочитај повеќе

Музеј од Втората светска војна

Музејот на Втората светска војна е место исполнето со наративи врежани од херојство, пожртвуваност, одговорност, молба и борба за ослободување, што го изнесува на виделина американското искуство на „војната што го промени светот“. Музејот на Втората светска војна беше отворен на 2 јуни 6 година, на 2000-годишнината од операцијата „Оверлорд“, исто така позната… Прочитај повеќе

Музеј Алтес – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Музејот Алтес во Берлин

Посетете го музејот Алтес за да бидете сведоци на една од најистакнатите германски неокласични структури. Тој беше првиот музеј во Берлин и е јадрото на островот музеј. Нејзините колони, големиот влез и тремот, итн., беа инспирирани од Пантеонот во Рим. Ќе се восхитувате на античката колекција, која вклучува постојана изложба на грчки, етрурски и римски… Прочитај повеќе

Ферибот Стејтен Ајленд - бесплатен траект за да се види Статуата на слободата

Статуата на слободата бесплатен траект

Празникот во Њујорк е нецелосен без посета на Статуата на слободата. Ако времето и парите не се проблем, секогаш можете да резервирате ферибот Statue Cruises и да ги истражите Статуата на слободата на островот Либерти и Музејот за имиграција на островот Елис. Меѓутоа, ако сте ранец, голема група или… Прочитај повеќе

Титаник Орландо – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Изложба на артефакти Титаник во Орландо

Титаник, изложбата на артефакт ве враќа назад во времето во април 1912 година, кога Титаник заплови. Музејот „Титаник“ во Орландо содржи повеќе од 300 артефакти и историски предмети, како и рекреации со целосни соби. Изложбата го вклучува второто по големина парче Титаник некогаш пронајдено - дел од три тони од оригиналниот труп на бродот, интересно… Прочитај повеќе

Еџ Хадсон Јардс – билети, цени, попусти, небесна палуба, стаклен под

Еџ во Хадсон Јардс

„Edge“ е најновата палуба за набљудување во Њујорк по Empire State Building, Top of the Rock и One World Observatory. Се наоѓа на 100-тиот кат од зградата 30 Хадсон Јардс, а на висина од 345 метри (1,131 стапки), Еџ е највисоката палуба за набљудување на отворено во западната хемисфера. Отворен раб… Прочитај повеќе

Camera Obscura Edinburgh – билети, цени, попусти, термини за прикажување

Camera Obscura, Единбург

Camera Obscura и World of Illusions е можеби најстарата атракција за посетители во Единбург, која ги забавува посетителите од 1853 година. Оваа забавна атракција има два дела – пет ката од „илузии“ и панорамски поглед од 360° на Единбург обезбеден од Camera Obscura на шестиот кат. Во оваа статија објаснуваме се што мора да знаете пред да резервирате… Прочитај повеќе

Салата на огледалата во Версај - историја, контроверзии, договори, билети

Сала на огледалата, Версајската палата

Салата на огледалата е најпопуларната просторија во Версајската палата. Французите го нарекуваат и Grande Galerie или Galerie des Glaces. Дизајниран е од францускиот архитект Жил Хардуен-Мансарт и изграден помеѓу 1678 и 1684 година за време на владеењето на кралот Луј XIV. Повеќе од 10 милиони туристи ја посетуваат палатата Версај… Прочитај повеќе

Дубаи Miracle Garden – билети, цени, што да очекувате, тајмингот

Дубаи чудо градина

Со повеќе од 150 милиони цвеќиња и 120 растителни сорти, Miracle Garden Dubai е најголемата природна цветна градина во светот. Шарените цветови се егзотично распоредени во различни структури и форми. Цветната градина во Дубаи е рај од 72,000 квадратни метри (еднакво на 13 фудбалски игралишта) кој нуди фантастични можности за фотографирање. Дубаи Miracle Garden не е цела година… Прочитај повеќе

Dubai Frame – цени на билетите, попусти, што да очекувате

Дубаи рамка

Dubai Frame е најновото културно обележје на ОАЕ и нуди панорамски поглед низ градот и уникатен поглед во минатото, сегашноста, па дури и иднината на Дубаи. Дубаи Рамката е позната и како Берваз Дубаи и се состои од две кули со висина од 150 метри (492 стапки) и поврзани со мостот долг 93 метри на… Прочитај повеќе

Турнеја на Бернабеу – билети, цени, попусти, што да очекувате во музејот на Реал Мадрид

Турнеја на стадионот Бернабеу

Стадионот „Сантијаго Бернабеу“ е дом на Реал Мадрид, најфантастичниот фудбалски клуб на 20 век. Ѕвездите како Зидан, Бекам, Роналдо, Санчез, Рамос, Кака, Кристијано итн., ги создадоа едни од најубавите фудбалски спомени на овој стадион. Повеќе од еден милион туристи прават обиколка на Сантијаго Бернабеу во Мадрид секој… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2024 година во Сан Антонио – романтични работи што треба да се прават

Пар во Сан Антонио

Сан Антонио можеби не е првиот град што ќе ви падне на памет за прослава на Денот на вљубените, но сепак е привлечна дестинација за млади парови. Ако сте заљубени, секогаш можете да најдете многу работи да правите заедно. Ако ја обожавате вашата сакана (а не се сомневаме во тоа!), можете да… Прочитај повеќе