Музеј на Бродвеј, Њујорк – билети, цени, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Музеј на Бродвеј

Лоциран на Тајмс Сквер, Њујорк, Музејот на Бродвеј нуди интерактивно и извонредно искуство за да го прикаже историското значење на Бродвеј. Може да се пофали со голема колекција на костими и реквизити од преку 500 продукции кои опфаќаат повеќе од три века. Музејот е поделен на три области: Соба со карти, времеплов на Бродвеј и правење… Прочитај повеќе

Аквариум Њујорк – билети, цени, експонати, мапа, тајмингот, што да очекуваме, ЧПП

Аквариум во Newујорк

Аквариумот во Њујорк по должината на патеката Кони Ајленд е еден од најстарите оперативни аквариуми во САД. Аквариумот во Њујорк е посветен на прикажување и заштита на морскиот живот преку своите прикази, едукативни иницијативи и напори за зачувување. Прикажува огромен спектар на водни суштества, вклучувајќи риби, безрбетници, влекачи и цицачи од… Прочитај повеќе

Ова е Холандско искуство - билети, цени, летови, тајмингот, ЧПП

Ова е Холандско искуство

Ова е Холандија - Ultimate 5D Flight Experience е еден од најдобрите начини за истражување на Амстердам. Можете да доживеете летање како птица и да видите некои од најневеројатните делови на Холандија. Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за This is Holland – The Ultimate 5D Flight… Прочитај повеќе

Билети за Парк Гуел – цени, временски распореди, што да очекувате, ЧПП

Парк Гуел во Барселона

Примајќи над десет милиони туристи секоја година, Парк Гуел е втората најпопуларна атракција во Барселона. Игралиште на уникатните архитектонски и уметнички концепти на Гауди, Парк Гуел беше прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1984 година. Атракцијата е класичен симбол на богатото културно наследство на Барселона и нуди неверојатно искуство за архитектурата… Прочитај повеќе

Palau de la Música Catalana – билети, цени, попусти, што да очекувате

Палау де ла Музика Каталона

Palau de la Musica Catalana во Барселона е концертна сала изградена во 1905 и 1908 година. Таа го прикажува модернистичкото движење што ги претставува архитектонските и културните карактеристики на градот. Lluís Domènech I Montaner, познат архитект во модернистички стил, го дизајнираше Palau de la Música. Тоа е архитектура наградена од УНЕСКО, изградена за да го поттикне ценењето на музиката, особено… Прочитај повеќе

Тарантос Фламенко шоу – билети, цени, тајмингот

Шоуто на фламенко на Тарантос

Фламенкото е една од најпознатите форми на шпанска музика. Најчесто се свири на гитара и придружен со пеење и танцување. Оваа културна традиција заштитена од УНЕСКО го наоѓа својот центар во Барселона е формата на Лос Тарантос Барселона. Тарантос обезбедува интимен амбиент кој совршено го надополнува интензитетот на фламенкото. Оваа статија … Прочитај повеќе

Фасада на страст или фасада на Христовото раѓање - подобра кула во Саграда Фамилија?

Фасада на страст или фасада на Христовото раѓање

Пет милиони луѓе ја посетуваат Саграда Фамилија во Барселона секоја година. Ваквите огромни бројки го прават втора најпосетувана туристичка атракција по Кинескиот ѕид, кој добива 10 милиони посетители годишно. Некои посетители ја истражуваат само базиликата, додека други се качуваат на една од кулите за да ги видат фасадите. Бидејќи две од… Прочитај повеќе

Casa Amatller – билети, цени, тури со водич, како да стигнете

Куќа Аматлер

Каса Аматлер во Барселона некогаш беше дом на познатиот чоколаден производител Антони Аматлер Коста. Погледнете го животот на Антони Аматлер и како тој живеел во неговиот прекрасен дом. Истражете неколку неверојатни креации на архитектот Кадафалч и побарајте ги змејовите, витезите и другите митолошки суштества врежани во фасадата за да го претстават… Прочитај повеќе

Еротски музеј на Барселона – билети, цени, тајмингот

Еротски музеј на Барселона

Истражете го патувањето на еротизмот во Барселона со повеќе од 800 предмети во колекцијата. Разберете ја историјата и еволуцијата на еротизмот и како таа се појавила од почетокот на времето. Откријте како различни култури и општества ја истражувале човечката сексуалност и како таа била извор на инспирација низ историјата, одразувајќи ги и… Прочитај повеќе

Поглед од фасадната кула на Христовото раѓање во Саграда Фамилија

Поглед од фасадната кула на Христовото раѓање

Можете да уживате во два погледи од фасадната кула на Христовото раѓање на Саграда Фамилија, и двете се подеднакво прекрасни. Прво, ќе ги видите сложените скулптури на Гауди на фасадата на Христовото раѓање. Гауди покажа посебен интерес за овие скулптури, и тоа покажува. Втората причина да се искачите е фантастичниот поглед на источната страна на Барселона,… Прочитај повеќе

Папската палата Кастел Гандолфо- тури, билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Папската палата на Кастел Гандолфо

Ватикан ја поседува Папската палата Кастел Гандолфо (позната и како Апостолска палата Кастел Гандолфо) од 1596 година. Палатата е приближно 15 милји југоисточно од Рим и гледа на езерото Албано. Во 2014 година, прекрасните градини беа отворени за јавно гледање, а… Прочитај повеќе

Фонтана Ди Треви - билети, цени, тајмингот, што да очекувате, турнеја со водич

Фонтана ди Треви во Рим

Фонтаната ди Треви, или Фонтана ди Треви, е задолжителна при вашето патување во Рим. Беше прикажан во многу филмови, вклучувајќи ги Римскиот одмор, Три монети во фонтаната и Филмот Лизи Мекгваер. Фонтаната е еден од најстарите извори на вода во Рим, кој датира од 4 век. Фонтаната ди Треви е… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Атланта

Туристички атракции во Атланта

Атланта е единствениот американски град вклучен во „Најдоброто патување 2022“ на Lonely Planet. Се рангираше на четвртото место зад Окланд, Тајпеј и Фрајбург во Германија. Во Атланта, туристите и локалните жители можат да искусат разновидна и просперитетна културна сцена во нејзините многубројни театри, музеи, уметнички галерии и музички сали. Туристите сакаат да ја истражуваат улогата на главниот град на државата во… Прочитај повеќе

Научен музеј НЕМО – билети, што да очекувате, тајминг, најдобро време за посета

Научен музеј НЕМО

Истражете го најголемиот научен музеј во Холандија, NEMO - Научен музеј. Музејот е петкатна зграда, обликувана како брод на сидро и е обоен со забавна морско-зелена боја која се усогласува со обликот на зградата. Научниот музеј NEMO е насочен кон забава и едукација на гости од сите возрасти со своите ангажирани… Прочитај повеќе

Рипли верувале или не! Амстердам – билети, цени, кога да се посети

Ripleyss Верувале или не Амстердам

Музејот на Рипли, верувале или не, Амстердам е забавен, интерактивен музеј создаден од Роберт Рипли, кој патувал низ светот и се вратил со чудни реликвии и неочекувани информации. Искористете ја неговата долгогодишна посветеност додека ги истражувате петте нивоа на неверојатни артефакти во музејот. Има причина зошто музејот е… Прочитај повеќе

House of Bols – билети, цени, коктели, Genever

Куќата на Болс Амстердам

Куќата на Болс во Амстердам е едношалтерска дестинација за да ја задоволите вашата жед за освежувачки и енергични коктели. Овде, гостите учат за коктели и холандскиот дестилиран алкохол Genever. Куќата на Болс ја прикажува историјата и процесот на производство на Лукас Болс, најстариот бренд за дестилирани жестоки пијалаци во светот. Тоа ви овозможува да… Прочитај повеќе

Крстарење по каналот во Амстердам – билети, цени, попусти, што да очекувате

Брод за крстарење по канал во Амстердам

Не сте ја виделе убавината на Амстердам доколку не сте ја доживеале од вода. Крстарењето по канал е една од најпопуларните работи во Амстердам - ​​повеќе од 6 милиони туристи резервираат крстарење по канал секоја година. Лебдењето по каналите во Амстердам е еден од најнезаборавните начини за откривање на знаменитостите на градот… Прочитај повеќе

Крстарење по Амстердамскиот канал со вечера – билети, цени, што да очекувате

Крстарење по канал со вечера во Амстердам

Кога ќе го споите вашето крстарење по каналот Амстердам со храна и пијалоци, создавате спомени кои остануваат за цел живот. Затоа и локалното население и туристите сакаат да уживаат во вкусните кулинарски задоволства додека крстарат низ осветлените канали на градот. Има многу опции, но повеќето од овие крстарења по канали со вечера и пијалоци… Прочитај повеќе

Биопарко- билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Биопарко РИМ

Една од највозбудливите глетки што не треба да ги пропуштите во Рим е Bioparco di Roma или Зоолошката градина во Рим! Се вели дека е најголемата зоолошка градина во Италија и се наоѓа на теренот на Вила Боргезе во Рим. Надалеку е познат по зачувувањето и животната пријателска средина. Доколку сте заинтересирани за дивиот свет,… Прочитај повеќе

Beer Can House – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

Куќа за лименки со пиво

The Beer Can House е уникатна народна уметничка инсталација лоцирана во Хјустон, Тексас, САД. Културно обележје во градот, куќата ја создаде Џон Милковиш, пензиониран тапацир и поранешен ветеран од Втората светска војна, кој го започна проектот во 1968 година и работеше на него речиси две децении. Џон Милковиш започна ... Прочитај повеќе