Почетна » Сиднеј » Билети за аквариум во Сиднеј

Сиднеј Аквариум – билети, цени, попусти, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

SEA LIFE Sydney Aquarium е огромно туристичко привлекување за познатите Reviewsilies и соло патниците.

Во него се прикажани повеќе од 700 видови на морски суштества, вклучувајќи ајкули, дугони, зраци, тропски риби итн. - вистински одраз на водите околу австралиските брегови.

Најпопуларната изложба на аквариумот во Сиднеј е прошетката низ океанскиот тунел долг 100 метри (328 стапки).

Во оваа статија, објаснуваме се што треба да знаете пред да го купите вашиот билет за аквариум во Сиднеј.

Како да стигнете до аквариум во Сиднеј

SEA LIFE Sydney Aquarium стои токму во срцето на Сиднеј и се наоѓа на градската страна на пристаништето Дарлинг.

Централната локација на аквариумот го прави идеално место за туристите кои го посетуваат Сиднеј.

Аквариумот е на 1-5 Wheat Road, Сиднеј NSW 2000 година. Насоки

Со ферибот

Можете да патувате со јавниот ферибот до Дарлинг Харбор, 800 метри (половина милја) од Сиднејскиот аквариум.

Дарлинг Харбор до аквариум во Сиднеј

Од Кружен кеј пристан 5, на секои половина час поаѓа траект до пристаништето Дарлинг.

Една од предностите на патувањето со траект е прекрасниот поглед на пристаништето во Сиднеј, во кој можете да уживате.

Аквариум во Сиднеј од капетан Кук Круз
Многу туристи ја комбинираат својата посета на аквариумот во Сиднеј со крстарење со пристаништето во Сиднеј со чамците на Капетан Кук. Оваа 2-дневна пропусница може да ви помогне и да стигнете до Аквариумот. Дознајте повеќе

Со воз

Ако планирате да стигнете до аквариумот во Сиднеј со воз, спуштете се во било кој од нив Станица на градското собрание or Станица Вајнјард.

Сиднејскиот аквариум е 10 минути пешачење од станицата на Градското собрание и станицата Вајнјард.

Со автобус

Ако се возите во Big Bus Sydney, можете да се симнете на постојката SEA LIFE Sydney Aquarium на патот Вит под пешачкиот мост.

Ако возите која било друга автобуска линија, спуштете се на улицата Маркет или улицата Кинг и пешачете по ридот за да стигнете до пристаништето Дарлинг. 

Тоа е пет до десет минути пешачење, во зависност од тоа каде ќе ве спушти автобусот.

Паркинг за аквариум во Сиднеј

Сиднејскиот аквариум има многу опции за паркирање во близина.

Добијте го вашиот билет за паркирање потврден во продавницата за подароци на Аквариумот додека излегувате, заштедете пари во процесот.

Ако планирате да резервирате Uber или такси, замолете го возачот да ве остави на задниот дел Кокл Беј Варф или Улицата Кинг Стрит.


Вратете се на почетокот


Часови за аквариум во Сиднеј

SEA LIFE Sydney Aquarium се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот секој ден во неделата.

Во април, поради училишниот распуст, Аквариумот се отвора половина час порано – во 9.30 часот.

Последниот влез во аквариумот во Сиднеј е секогаш во 5 часот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на аквариум во Сиднеј

Најдобро време за посета на аквариум во Сиднеј
Слика: Sydneyaquarium.com.au

Најдобро време за посета на аквариумот во Сиднеј е во 10 часот, веднаш штом ќе се отворат.

Кога почнувате рано, не се заглавувате зад толпата, суштествата во базените за допир се најактивни и можете да присуствувате на повеќето интерактивни сесии на Аквариумот.

Ако не можете да стигнете до аквариумот во Сиднеј наутро, следното најдобро време е после 3 часот, бидејќи дотогаш толпата си заминала.

Ако сакате да ја избегнете гужвата и долгите редици на шалтерот за билети, најдобро е да избегнувате посета на Аквариумот за време на викендите и училишните празници.

Совет: Кога ќе купете билети за аквариум во Сиднеј преку Интернет, заштедувате време избегнувајќи ги долгите редици на шалтерот за билети.


Вратете се на почетокот


Колку долго трае аквариумот во Сиднеј?

За да ги истражат сите зони на аквариумот во Сиднеј, на посетителите им требаат најмалку 90 минути.

Семејствата кои го посетуваат со деца завршуваат трошење до три часа во истражување на Аквариумот.

SEA LIFE Sydney Aquarium е еден од најголемите аквариуми во светот и е дом на над 13,000 морски суштества од 700 различни видови.

Времетраење на посетата на аквариумот во Сиднеј

Вратете се на почетокот


Попуст за аквариум во Сиднеј

Со 46 AUD по билет за возрасни (16+ години), цените на билетите на Сиднеј Аквариум се малку на повисоката страна.

Еве ги цените на билетите за уште две атракции во Сиднеј за споредба:

Сиднеј кула око @ 24 AUD по возрасен

Обиколка на операта во Сиднеј @ 42 AUD по возрасен

Ова е причината зошто туристите на крајот бараат начини да добијат попуст за аквариум во Сиднеј.

Не грижете се, бидејќи еве четири начини да добиете попуст во Sea Life Aquarium.

Попуст на онлајн билети

Кога посетителите купуваат билети во аквариумот Sea Life Сиднеј, тие плаќаат и доплата за прозорецот за билети. Тоа е трошокот да се има прозорец за билети и човек да управува со него.

Ова е причината зошто, оние кои ќе купат билет преку Интернет плаќаат 20% помалку од цената на билетот на местото на одржување. Купете сега и заштедете пари

Шалтер за билети за аквариум во Сиднеј
Кога купувате билети за Sea Life Sydney Aquarium на местото на одржување, освен што плаќате повеќе, губите време и чекајќи во ред. Слика: Dianajourney.com

Попуст заснован на возраст

Деца во аквариум во Сиднеј
Слика: Sydneyaquarium.com.au

На редовните билети за аквариум во Сиднеј, децата под 3 години добиваат 100% попуст - односно можат да влезат бесплатно.

Децата на возраст од 4 до 15 години добиваат речиси 30% попуст на билетите за возрасни.

Неделен попуст

Билетите за SEA LIFE Sydney Aquarium се поевтини во работните денови отколку за време на викендите.

Посетителите можат да купат билети со попуст доколку ја планираат посетата од понеделник до петок.

Неделниот билет е 10 AUD поевтин за посетител на возраст од 16 години плус и 7 AUD помалку за деца на возраст од 4 до 15 години.

Попуст преку комбинирани билети

Најдобар начин да добиете попуст додека го посетувате аквариумот во Сиднеј е со купување комбо билет, кој вклучува пристап до неколку други атракции.

Овие комбинирани билети помагаат да се добијат попусти до 45% на вредноста на поединечните билети.

Ајде да го разбереме ова во детали.

Еве ги цените на билетите за возрасни за четири од најдобрите атракции во Сиднеј -

Аквариум Sea Life Сиднеј: 46 AUD
Сиднејската кула: 24 AUD
Зоолошката градина Wild Life во Сиднеј: 35 AUD
Мадам Тисо Сиднеј: 35 AUD

Ако ги купувате поединечно, ќе ве чинеше 140 AUD.

Меѓутоа, ако купите комбо билет што вклучува пристап до сите горенаведени атракции, ќе ве чини само 80 AUD.

Ќе заштедите 60 AUD – заштеда од речиси 45%.

Овие комбинирани билети се совршени за првпат посетители во Сиднеј.

Ако сакате да го вклучите и крстарењето во пристаништето, одете на ова комбиниран билет.


Вратете се на почетокот


Билети за аквариум во Сиднеј

Овие билети за Сиднејски аквариум важат за еден ден и ви овозможуваат пристап до прекрасните морски суштества на светот, вклучувајќи ги и сивите ајкули, малите пингвини, зраците, морски коњи и дугонгите.

Можете исто така да уживате во интерактивни изложби, сесии за раскажување приказни од акваристи и специјални светлосни витрини.

Ако сакате да избегнете да стоите во долги редици за да добиете билети, треба да размислите да ги резервирате билетите преку Интернет. Тие исто така ви помагаат да заштедите 20% од цената на билетот.

Билетите за аквариум во Сиднеј се темпирани

Онлајн билетите за аквариум во Сиднеј се темпирани и треба да пристигнете на атракција во времето споменато на вашиот билет.

Ако вашата резервација е за терминот од 11.15 до 11.30 часот, мора да пристигнете во овој временски период. Ако пристигнете подоцна, можеби ќе треба да почекате некое време.

Доколку доцните и аквариумот е преполн, ќе добиете шанса да влезете во следната достапна можност.

Цени на билети (викенд)

Билет за возрасни (16+ години): 48 AUD
Детски билет (4-15 години): 35 AUD

Цени на билети (неделен ден)

Билет за возрасни (16+ години): 38 AUD
Детски билет (4-15 години): 28 AUD

Доенчињата од три години па нагоре можат да влезат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Што да се види во аквариумот во Сиднеј

Сиднејскиот аквариум има различни зони, што го прави информативно и возбудливо патување за сите во семејството.

Ден и ноќ на гребенот

Ден и ноќ на гребенот е сосема новата зона во аквариумот Sea Life Сиднеј, каде што ќе бидете сведоци на најголемата изложба на Големиот корален гребен.

Тој е уникатно дизајниран да го пресоздаде гребенот кој преминува преку ноќ и ден, создавајќи визуелно интерактивно искуство како никогаш досега.

Изложбата прикажува над 500 морски суштества, вклучувајќи медузи, тропски риби, желки итн.

Зоната исто така го пресоздава феноменот на биолуминисценција преку интерактивно светлосно шоу.

Експедиција на пингвини

Експедицијата на пингвините на Сиднејскиот аквариум е возење што ќе ве однесе блиску до колониите на кралот на аквариумот и пингвините Џенту.

Ќе имате шанса да видите како пингвините се лизгаат и пливаат на само метри подалеку од вашиот сплав со осум лица.

Долина на ајкула

Однесете ја авантурата на следното ниво со одење преку некои од најголемите ајкули од аквариум во светот, вклучувајќи ги и сивите ајкули за медицинска сестра.

Патувајте длабоко во долината за да се соочите со некои од најстрашните видови ајкули, вклучувајќи го и огромниот Квинсленд Гропер.

Островот Дугонг

Оваа уникатна изложба го прикажува прекрасниот тревопасник од цицачи, познат и како Дугонг.

Некои легенди тврдат дека морнарите ги помешале со сирени кога првпат пристигнале во австралиските води.

Изложбата вклучува и други суштества како зраците на белите дамки на орелот и разни други видови ајкули.

Дискавери Рокпул

Rockpooling во аквариум во Сиднеј
Слика: Sydneyaquarium.com.au

Discovery Rockpool ви помага да направите зачудувачки откритија.

Имајте возбудливо време во Rockpool каде што ќе можете да видите и допрете неверојатни суштества како морски ѕвезди, корали, школки, јајца од ајкула итн.

Експертите на Аквариумот ве водат низ искуството.

Потонатиот брод на јужниот брег

Бродоломот на јужниот брег во Sea Life Сиднеј
Слика: Sydneyaquarium.com.au

Оваа изложба ги прикажува суштествата родени во јужните мориња и првенствено е позната по нејзината колонија Мали пингвини.

Оваа изложба е поставена во околината на бродолом на плажа.

Некои од другите суштества на кои би можеле да бидат сведоци во оваа изложбена зона се Порт Џексон Ајкулите и Месечевите желеа.

Сиднеј пристаниште

Сиднејската пристаниште зона на аквариумот во Сиднеј е дом на над 600 видови риби кои потекнуваат од најиконичното пристаниште во светот.

Оваа изложба го рекреира хипнотизирачкиот свет што се наоѓа под пристаништето.

Изложба на пристаништето во Сиднеј во аквариумот Sea Life
Изложба на Сиднеј Харбор во Сиднејскиот морски живот аквариум. Слика: Sydneyaquarium.com.au

Тоа покажува колку е витално пристаништето за одржување на еколошката рамнотежа на крајбрежјето на Сиднеј.

Некои од суштествата што ќе ги видите во оваа зона се Silver Sweeps, Cuttlefish, Mado итн.

Јура мориња

Оваа изложба ве пренесува во стариот свет - во длабочините на океанот, каде што ќе можете да гледате мистериозни живи фосили.

Јура мориња во аквариум во Сиднеј
Jurassic Seas го изложува Sea Life Сиднејскиот аквариум. Слика: News.experienceoz.com.au

Jurassic Seas ви овозможува да ја разберете еволуцијата и да откриете уникатни видови како што се Nautilus, Lungfish и Pacock Mantis Shrimp.


Вратете се на почетокот


Нуркање со ајкула во аквариум во Сиднеј

Во аквариумот SEA LIFE Sydney, можете да пливате со ајкулите.

Тоа е едно од ретките места во светот каде што можете да резервирате подводно искуство со ајкули.

Нуркање со ајкули во аквариум во Сиднеј
Слика: Sydneyaquarium.com.au

Што е Shark Dive Xtreme?

Може да го доживеете Shark Dive Xtreme во аквариумот во Сиднеј без претходно искуство со нуркање. Резервирајте го вашето нуркање

Ќе нуркате во резервоар полн со ајкули и друг морски живот.

Нуркањата се извршуваат до 4 пати на ден со максимум 5 луѓе по нуркање.

Времетраењето на нуркањето со ајкула во аквариум во Сиднеј е 30 минути.

Ова искуство е достапно само за гости од 14 години и повеќе.

Оваа активност е многу барана, затоа резервирајте порано за да избегнете разочарување. 

Со што наидувате?

Shark Dive ви овозможува да пливате со фантастични сиви ајкули за медицинска сестра, долги до 3 метри (10 стапки).

Ќе нуркате со нив без кафези.

Исто така, ќе имате друштво со разновидните локални морски животни во Сиднеј, вклучувајќи масивни жили (и ние мислиме МАСИВНИ), ајкули од Порт Џексон, ајкули Вобегонг и стотици фантастични морски суштества.

Што е вклучено?

Вашето искуство со нуркање со ајкула започнува со вовед во нуркање.

По завршувањето на тренинг сесијата, ќе ја добиете целата опрема за нуркање и модерен костим.

Оваа фаза на подготовка обично трае 90 минути.

Откако ќе завршите со нуркањето, ќе ви биде доделен сертификат „Јас нурнав и преживеав“ Shark Dive Xtreme.

Кога резервирате билет за нуркање од ајкула, вклучен е целодневен влез во SEA LIFE Sydney Aquarium.


Вратете се на почетокот


Мапа на аквариум во Сиднеј

Карта на аквариум во Сиднеј
Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да ја отпечатите картата за подоцнежна употреба. Слика: Sydneyaquarium.com.au

Сиднејскиот аквариум е огромна област со повеќе динамични зони.

Мапата може да ви помогне лесно да ги пронајдете експонатите на аквариумот.

Покрај експонатите, мапата на Аквариумот исто така ќе ви помогне да најдете услуги за посетители како тоалети, ресторани, лифтови, продавници за сувенири итн.

Извори

# Visitsealife.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

# Сиднејска опера
# Искачување на пристанишниот мост во Сиднеј
# Зоолошка градина Таронга
# Сиднеј кула око

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сиднеј

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар