Почетна » Лондон » Лондон око билети

London Eye – билети, цени, попусти, часови, време на чекање

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(168)

London Eye е џиновско панорамско тркало во срцето на главниот град и е еден од иконите симболи на модерен Лондон.

На јасен ден, од врвот на Лондонското око, посетителите можат да видат до 40 километри (25 милји) од сите страни.

Секоја година, London Eye привлекува повеќе од 3.5 милиони посетители.

Во оваа статија, споделуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за London Eye.

London Eye

Содржина

Што да очекувате

London Eye's Pod
Мајкл Зиберт / Пиксабеј

London Eye има 32 пространи, запечатени и климатизирани капсули, обезбедувајќи удобно искуство за посетителите.

Секоја капсула има интерактивни екрани на допир кои обезбедуваат информации за градот и неговите знаменитости.

Тркалото се ротира лежерно, потребни се приближно 30 минути за да се заврши целосната револуција.

Тоа им овозможува на посетителите доволно време да снимаат фотографии, да уживаат во сценографијата и да ги идентификуваат клучните точки на интерес додека постепено се искачуваат и спуштаат.

Без разлика дали е посетено преку ден или ноќе, London Eye нуди две различни и подеднакво волшебни искуства.

Во текот на денот, градот се протега под сончевата светлина, откривајќи архитектонски детали, паркови и кривулестата Темза.

Во текот на ноќта, градот свети, создавајќи блескав урбан пејзаж кој е особено волшебен. London Eye, исто така, е домаќин на различни настани.

Всушност, на ведар ден, можете дури и да го забележите замокот Виндзор.

Во градот, покрај долгите делови на реката Темза, можете да ги видите и следните туристички атракции -

 • Бакингемската палата
 • Домови на Парламентот
 • Вестминстерската опатија
 • Саат кула Елизабет (Биг Бен)
 • Свети Павле
 • Музејот Тејт
 • Тауер Бриџ

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети преку Интернет

Можете да го добиете вашиот Влезници во Лондон Око на местото или купете ги онлајн, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети, што може да одземе многу време.

Толпата во London Eye понекогаш може да биде огромно и може да зажалите што не сте го купиле онлајн билетот однапред (ако не го направите тоа ќе го направите).

Цените на онлајн билетите имаат тенденција да бидат поевтини поради возбудливите попусти.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваниот временски простор, што помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет?

Оди на Страница за резервација на билети во Лондон око.

Изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот, бројот на билети и купете ги билетите.

Веднаш штом ќе ги купите билетите на London Eye преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

Ако имате отпечаток од вашите билети на денот на вашата посета, можете да се упатите директно во редот за качување за да ги скенирате вашите билети.

Заштедете време со печатење на билетите дома.

Меѓутоа, ако заборавите, луѓето од бирото за собирање билети што се наоѓа во Канцеларијата за билети во Лондон, може да го испечатат за вас. 

Ќе им треба бројот на вашата нарачка за резервација, кредитната картичка што се користи за купување и документ за лична карта.

Поништување на: За целосно враќање на средствата, можете да ги откажете овие билети повеќе од 24 часа пред вашата посета.

Лондон око билети

Редици за шалтер за билети во Лондон око
Ова е вид на редици што генерално може да ги очекувате на Лондонското око. Ова е причината зошто дури и раководството на London Eye препорачува посетителите да ги купат своите билети преку Интернет. Слика: Londonist.com

Достапни се два вида билети за London Eye - Стандард и Брза патека. 

Искуството на London Eye останува исто, но билетите одлучуваат за вашето време на чекање. 

Стандардни билети против билети за брза патека

Стандардните сопственици на билети влегуваат во Лондонското око преку стандардниот влез, кој има долга редица. 

За време на врвот, може да завршите да чекате до еден час во оваа линија. 

Сопствениците на билети за Брза патека го заобиколуваат најголемиот дел од редот и се качуваат на London Eye преку наменскиот влез за Брза патека. 

Овој билет ви помага да се качите на London Eye, обично за 15 минути. 

Двата билети вклучуваат пристап до 4D Cinema Experience, во кое можете да уживате пред или по доживувањето на London Eye.

Ако сте на буџетски одмор и имате многу време на вашите раце, одете на Стандардни билети

Доколку можете да си го дозволите тоа и имате кратко време, ви го препорачуваме London Eye Билети за брза патека

Зошто е подобро да се резервира однапред?

Туристите се прашуваат дали мора да ги резервираат своите билети за London Eye однапред или истиот ден.

Една од главните причини за оваа конфузија е непредвидливото време во Лондон.

Во еден момент може да биде облачно и да врне, а во следниот момент наоколу е сонце со ведро сино небо.

Ви препорачуваме да купите билети за London Eye неколку дена однапред, по проверка Временска прогноза во Лондон

Можете исто така да го видите времето на денот и потоа да одлучите да го посетите Лондонското око во последен момент. 

Сепак, може да завршите со купување на билет за око во Лондон во истиот ден, кој е со висока цена. 

Цените на билетите во Лондон око

Цените на билетите на London Eye се пониски во одредени денови, кои може да се сметаат за денови вон шпиц, а во некои денови, цената е повисока од нормалната, а тоа се периоди на шпиц.

Стандардните билети за London Eye чинат 29 фунти во нормални денови и 33 фунти во деновите на шпицот за посетители над 16 години.

За деца од две до 15 години, билетите чинат 29 фунти дневно, без оглед на гужвата.

Кога ќе го резервирате Лондонското око Стандарден билет однапред добивате 20% попуст.

Влезниците за брза патека London Eye чинат 48 фунти за посетители над 16 години и 44 фунти за деца меѓу две и 15 години.

Доенчињата под две години можат да дојдат бесплатно во секој ден.

Кога ќе го купите Лондонското око Билети за брза патека во рок од четири дена од вашата посета, плаќате две премии - за прескокнување на линиите и за резервација во последен момент.

London Eye Standard билети

Стандардни билети го нуди истото искуство како билетите за Брза патека - се качувате на една од капсулите London Eye и поминувате 30 минути во воздух. Единствената разлика – билетите за брза патека ви помагаат да ги прескокнете долгите редици.

Ви ги препорачуваме билетите London Eye Standard доколку планирате да ги посетите веднаш штом се отвори атракцијата, или ако сте на буџетски одмор или имате многу време при рака и немате ништо против да чекате 30-60 минути во редици. 

Децата од две години па нагоре можат да се возат бесплатно, но сепак треба да ги споменете на страницата за резервации на билети.

Стандардна цена на билети

Денови вон шпиц

Билет за возрасни (16+ години): £29
Детски билет (од 2 до 15 години): £29
Билет за доенчиња (под 2 години): Слободен влез

Врвни денови

Билет за возрасни (16+ години): £33
Детски билет (од 2 до 15 години): £29
Билет за доенчиња (под 2 години): Слободен влез

Билети за брза патека во Лондон око

Го препорачуваме Лондонското око Билети за брза патека ако парите не се проблем и ако сакате да избегнете чекање во долги редици.

Со билет за брза патека веќе резервиран однапред, можете да бидете во вашата Лондонска капсула за очи за приближно 15 минути.

Исто така, препорачуваме билети за Брза патека ако одите во посета со деца или постари лица.

Цена на билети за брза патека (напредна резервација)

Билет за возрасни (16+ години): £48
Детски билет (од 2 до 15 години): £44
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Приватна капсула за парови, семејства или групи

Ако сте двојка која сака одредена приватност дури и кога се качувате на London Eye, или ако сте голема група која сака своја капсула London Eye, ова е совршениот билет.

Тоа е најдобриот начин да доживеете поглед од 360° на Лондон со вашиот партнер, семејство или група.

Можете да изберете приватна капсула за парови, пријатели и семејство со максимален капацитет од 25 членови.

Приватна капсула (по група до 25): £675


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури во Лондон око

Семејствата и големите групи сакаат комбинирани турнеи, вклучително и пристап до London Eye бидејќи тие помагаат да се заштедат пари.

Овие комбинирани тури ви помагаат да заштедите од 15 до 20 проценти од трошоците за билети.

Крстарење со Лондон око + Темза

Lastminute.com Крстарење со реката Лондон око
Ова крстарење е познато и како Lastminute.com Крстарење со реката Лондон око. Слика: Merlinannualpass.co.uk

Со овој билет, уживате во уникатно наградувано крстарење за разгледување знаменитости по реката Темза и доживување на Лондон око.

Во London Eye, добивате стандардно искуство.

Цени на билетите

Време надвор од врвот

Билет за возрасни (16+ години): £18
Детски билет (од 2 до 15 години): £15
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Врвно време

Билет за возрасни (16+ години): £46
Детски билет (од 2 до 15 години): £42
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Пет лондонски атракции во еден билет

Merlin's Magical London е комбинација на вредност за парите која, покрај Лондонското око, ви овозможува и пристап до авантурата на Шрек, Мадам Тисо, аквариумот Sealife и Лондонската зандана.

Ако летувате во Лондон со деца на возраст од 5-18 години, топло ви го препорачуваме овој комбиниран билет.

Откако ќе се купи, билетот на Merlin's Magical London важи 90 дена.

Цена на билетот

Билет за возрасни (16+ години): £130
Детски билет (од 5 до 15 години): £117
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Еве некои од нашите други омилени комбо тури -


Вратете се на почетокот


Часови за очите на Лондон

Во лето, London Eye се отвора во 10 часот и се затвора во 8.30 часот, додека во зимските месеци започнува во 11 часот и се затвора во 6 часот.

Лондонското око останува затворено на 25 декември.

Редовните годишни датуми за одржување на London Eye се од 7 до 22 јануари, и во овој период не се дозволени посетители.

Совет: За време на шпицот на сезоната, London Eye добива повеќе од 15,000 посетители секој ден. Ова е причината зошто, два од секои тројца посетители се одлучуваат за Брза патека London Eye билети. Иако билетите за Брза патека се 10 фунти поскапи од Стандардни билети за Лондон око, и туристите и локалните жители ги претпочитаат затоа што помагаат да се заштеди до еден час време на чекање во редиците.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Лондонското око

Најдобро време за посета на London Eye е веднаш штом се отвори панорамското тркало за тој ден.

Ако не можете да успеете наутро, но сепак сакате да ја избегнете гужвата, второто најдобро време е 3 часот, веднаш по ручекот.

Лондонско око за време на зајдисонце

Поглед на зајдисонце од Лондон око
Мајкл Масер / Гети

Многу туристи сметаат дека најдобро време за посета на Лондонското око е зајдисонце. 

Гледањето како сонцето заоѓа зад Биг Бен и Парламентот го одзема здивот.

Ова бара малку планирање бидејќи треба да го подготвите билетот и да стигнете до Лондон око половина час пред зајдисонцето во денот.

За време на екот на сезоната, еден од најдобрите начини да се избегне гужвата е да се одлучите за ноќна посета.

Времето на чекање не е премногу долго во вечерните часови, а доколку купувате Билети за брза патека однапред, можете да бидете во вашата капсула за помалку од 15 минути.

Кога НЕ треба да го посетите Лондонското око

Ако можете, избегнувајте London Eye за време на викендите.

Исто така, најдобро е да се воздржите од посета на оваа лондонска атракција за празници и училишни празници во Обединетото Кралство, како што се Велигденските празници, летниот и есенскиот распуст и Божиќ.

Април-мај, август и октомври се меѓу шпицовите месеци, а доколку планирате да ги посетите во овој период, подобро е да резервирате Билети за брза патека, што ви помага да ги прескокнете сите линии.

Ако сте со буџет, барем купете го Стандардни билети однапред за да можете да ги прескокнете линиите на шалтерот за билети и да заштедите околу 20% од цената на билетот.


Вратете се на почетокот


Време на чекање во Лондон око

Има две линии на London Eye каде посетителите мора да чекаат во редица - една за купување на билет и друга за качување.

Можете да избегнете да стоите во првата линија ако го купите вашиот Стандарден билет or Билет за брза патека пред вашето пристигнување.

Има две линии за качување, една за носителите на билети Standard London Eye и друга за носителите на билети Fast Track London Eye.

За време на шпицовите периоди, вклучувајќи ги викендите и училишните празници, чекањето во линиите на Стандардниот билет може да трае повеќе од еден час.

Време на чекање во Лондон око
Редиците кај London Eye се озлогласени. Има многу смисла да резервирате билети преку Интернет. Слика: News.com.au

Времето на чекање во линијата за билети Fast Track е многу пократко – околу 10 минути. Но, тогаш билетите за Брза патека се исто така поскапи за 12 фунти.

Врв на сезоната или не, времето на чекање во 10 часот (кога се отвора London Eye) никогаш не е повеќе од 20 минути.

До 10.30 часот, редиците почнуваат да се подолги и продолжуваат до пладне.

После 3 часот, редиците се пократки, а времето на чекање се намалува на 15-20 минути.

Изненадувачки зајдисонце не привлекува многу толпа.

Забелешка: Посетителите со онлајн билети се очекува да пристигнат половина час пред времето за качување за да го добијат однапред резервираниот билет и да ја поминат линијата за бордирање.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата London Eye

Секоја капсула London Eye прави еден целосен круг за 30 минути, но целото искуство на London Eye трае околу 90 минути за повеќето посетители.

Искуството вклучува 30 минути купување билети, 20-30 минути качување, плус 30 минути од вистинското возење.

Ако го видите и 4D Cinema Experience, кое доаѓа бесплатно со секој билет, ќе додадете уште 15 минути на вашата турнеја London Eye.

Посетителите кои ги купуваат своите Брза патека or Стандардни билети однапред прескокнете го половина час чекање во линиите на бројачот за билети. 


Вратете се на почетокот


Лондонско око ноќе

Многу туристи се прашуваат што е подобро - Лондон око ноќе или Лондон око преку ден.

Со некои информации од патниците, се обидуваме да ви помогнеме да одлучите.

Лондонско око ноќе или дење

Поглед од Лондон Око во текот на ноќта
Неверојатниот хоризонт на Лондон што можете да го видите кога ќе се качите на London Eye по стемнување. Слика: Фотографии на Шинсин

Ако сте првпат посетител на Лондон, треба да се качите на London Eye во текот на денот.

Со оглед на тоа што London Eye нуди прекрасни воздушни погледи на хоризонтот на градот од височина од 135 метри (443 стапки), тоа не е нешто што некој треба да го пропушти.

Меѓутоа, ако веќе еднаш сте биле на London Eye или Шредината, има смисла да се посети Лондон око уште еднаш ноќе.

Навечер, кога светлата се палат, Лондон е прекрасен на свој хипнотизирачки начин.

Ноќта е исто така едно од најдобрите времиња ако сакате да избегнете долги редови на чекање.

Пред да направите резервации, проверете го времето во Лондон за тој ден.

Ќе ве очекува разочарувачко возење по Лондонското око ако се качите, но не можете да видите ништо поради лошото време.

Лондон око во текот на ноќта билети

Гостите можат да го искусат Лондонското око ноќе на два начина.

Првата опција е дневен и ноќен билет London Eye, што овозможува две 30-минутни ротации во патничките капсули на London Eye.

Првиот влез е дозволен од 10 до 4 часот, а вториот од 4 часот до затворањето.

Овој билет, сепак, е сезонски и не е достапен во текот на целата година.

Втората опција е да резервирате стандарден билет London Eye во време поблиску до (или после) зајдисонце.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Лондонското око

London Eye се наоѓа во срцето на главниот град, ротирајќи над јужниот брег на реката Темза спроти домовите на парламентот и Биг Бен.

Адреса: The London Eye, Riverside Building, County Hall, Westminster Bridge Road, Лондон, SE1 7PB. Најдете насоки

Најдобро е да се стигне до Лондон Око со јавен превоз.

Со лондонското метро

Лондонската цевка е еден од најевтините и најбрзите начини да се стигне до Лондонското око.

Метро станица Ватерло (Линиите Јубилеј, Северна и Бакерло) се наоѓаат на половина км (3 милји) од Лондон Ај, а растојанието можете да го пешачите за шест минути.

Станица Вестминстер (Линии за јубилеј, округ и круг) е исто така на половина км (3 милји).

Насип Черинг Крос Метро станиците се блиску една до друга на северната страна на реката Темза и десет минути оддалечени од Лондон око.

Со автобус

Ако претпочитате автобуси, качете се до автобусот бр. 211, 77или 381.

Ако сте резервирани на турнеја со автобус со хоп-на-хоп-оф, бидете сигурни дека Lastminute.com London Eye е на рутата на вашата турнеја.

Консултирајте се со вашата карта на маршрутата и планирајте соодветно.

Турнеја за разгледување со отворен врв на Big Bus Оригинална турнеја со автобус за разгледување на Лондон се две од најпопуларните автобуски тури во градот.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за окото на Лондон

Туристите кои се упатуваат кон London Eye имаат многу прашања за оваа прекрасна лондонска атракција.

Најчестите прашања се -

 1. Зошто се нарекува Lastminute.com London Eye?


  Од февруари 2020 година, Lastminute.com стана главен спонзор на London Eye.

  Ротирачката платформа за гледање и соседниот River Cruise го прифатија брендирањето на Lastminute.com и сè се промени за да го одрази спонзорот.

  Пред Lastminute.com, масовниот спонзор на панорамското тркало беше Кока-Кола, а нивното здружување заврши кон крајот на 2019 година.

  Lastminute.com Лондонско око
  Слика: @thelondonyee

 2. Кога е изградено London Eye?


  Изградбата на Лондонското око започна во 1998 година, а беше отворена за јавноста на 31 декември 1999 година.

  Главните компоненти на Лондонското око беа изградени надвор од локацијата, а потоа беа испратени до градилиштето и склопени.

 3. Која е висината на Лондонското око?


  Лондонското око е високо 135 метри (443 стапки), со тркало со дијаметар од 120 метри (394 стапки).

  London Eye беше највисокото панорамско тркало на светот сè додека не беше надминато во 2006 година со високата Ѕвезда на Нанчанг, висока 160 метри (525 стапки).

  London Eye сè уште е највисокото тркало за набљудување со конзоли во светот.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од