Почетна » Лондон » Билетите за шард

Поглед од The ​​Shard – билети, цени, попусти, часови, The Slide

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(157)

„The Shard“, познат и како „Погледот од The ​​Shard“, е највисоката платформа за гледање во Лондон.

Од нејзините три опсерватории - на катовите 68, 69 и 72 - посетителите можат да видат поглед од 360 степени на Лондон до 65 километри (40 милји).

Се наоѓа на височина од 256 метри (840 стапки) и е двојно поголема од која било друга платформа за гледање во Лондон.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за The Shard.

Врвот The Shard билети

# Карти за Shard's Family

# Превој во Лондон

Шард, Лондон

Што да очекувате во The Shard

Кога ги резервираат своите Shard билети, посетителите мора да изберат од Midweek Saver, Essential, Deluxe и Family билети.

Ако сте во посета со дете на возраст од 4 до 15 години, се квалификувате за семеен билет, што е одличен начин да заштедите пари.


Вратете се на почетокот


Цените на билетите на Shard

Можете да ги купите билетите за The Shard's онлајн или на портата на атракцијата.

Додека купувате онлајн билети, можете да ги резервирате однапред или да ги купите на денот на вашата посета.

Додека резервирање на нивните билети, посетителите мора да изберат од четири вида билети - билети за штедење во средината на неделата, Основни билети и билети за семејството. 

Билетите за Midweek Saver се достапни во среда, четврток, петок и недела, чинат 34 фунти по лице. Тие се најевтиниот начин да се влезе во The Shard. За општ влез со шампањ во овие денови, плаќате 50 фунти.

Билетот Essential за сабота чини 39 фунти по лице, а општиот влез во сабота со шампањ ќе ве чини 55 фунти.

Цената на билетот вклучува:

  • Брз влез во патеката.
  • Водич.
  • Погледнете ја гаранцијата.
  • Дигитален фото пакет.
  • Препознатлив коктел (или чаша шампањ Moet).

Цена на билетите на Shard's Family

За да им помогне на семејствата да заштедат од трошоците за билети, The Shard нуди бројни комбинации, вклучувајќи пакет за дигитални фотографии и гаранција за преглед.

Семејните билети се достапни за групи од 2, 3, 4 или 5 и мора да има најмалку еден гостин на возраст од 15 години или помлад.

Семејна комбинацијаЦена на билет
Семејство од 2 лица (со најмалку 1 дете)£64
Семејство од 3 (со најмалку 1 дете)£84
Семејство од 4 (со најмалку 1 дете)£128
Семејство од 5 (со најмалку 1 дете)£160

*Децата на возраст од три и помали не бараат билет за да го посетат The View from The Shard
**Децата на возраст од 16 и повеќе се сметаат за возрасни

Купувањето на вашите билети преку Интернет има две посебни предности - плаќате помалку и избегнувате да чекате во долги редици на атракцијата. 

Дури и он-лајн билетите за истиот ден се поевтини од цената што ќе ја платите на местото на одржување.

Не треба да земате отпечаток за кој билет и да се одлучите. Можете да ги покажете билетите на вашиот паметен телефон и да влезете.

Визуелна приказна: 18 совети што мора да ги знаете пред да го посетите „The View from The Shard“.


Вратете се на почетокот


Поглед од попустите на The Shard

Најдобар начин да постигнете попуст на вашите Shard билети е да ги посетите во среда, четврток, петок или недела и да изберете билети за Midweek Saver.

Билетите за Midweek Saver со шампањ чинат само 50 фунти по лице, што е за 15 фунти помалку од 55-те фунти што ќе ги платите ако ја посетите во сабота.

Семејните билети се исто така одличен начин да заштедите пари на билети за The Shard.

За жал, Shard не нуди намалени цени на билетите за стари лица и посетители со посебни потреби.

Заштеда со London Pass

Превој во Лондон е популарна картичка за попуст, и ако сте во Лондон повеќе од два дена, топло ви ја препорачуваме.

Плаќате еднаш за London Pass и го користите повеќе пати за да посетите разни атракции бесплатно.

Тоа помага да заштедите до 50% од трошоците за билети.

Go City: London Explorer Pass - Истражете го Лондон со ваше темпо и изберете 2, 3, 4, 5, 6 или 7 атракции за посета од списокот со 65+ атракции, вклучувајќи го и Шард.


Вратете се на почетокот


Поглед од билетите за The Shard

Билетите за Шард
Билет „Поглед од шард“. Слика: Trips2london.com

Сите билети на Shard ви овозможуваат пристап до платформите за гледање во затворени простории на нивоата 68 и 69 и отворениот Skydeck на нивоата 72.

Билетите на Shard се темпирани

Кога ги резервирате вашите билети, мора да изберете временска локација. 

Слотови започнуваат кога The Shard се отвора во текот на денот и се достапни на секои 15 минути додека не се затвори. 

Мора да бидете на влезот најмалку 10 минути пред времето наведено на вашиот билет. 

Подобро е да се купат билети преку Интернет

Кога ќе ја посетите највисоката зграда во Европа, мора да застанете во два реда – на шалтерот за да ги купите билетите и на безбедносната проверка. 

Ако купете ги вашите билети за The Shard онлајн, многу однапред, можете да ги прескокнете долгите редици на шалтер за билети и брзо да поминете низ обезбедувањето.

Во зависност од денот и сезоната, ова ви заштедува од 15 до 30 минути време на чекање.

Нема потреба да земате отпечатоци

Билетите за „Поглед од The ​​Shard“ се билети за паметни телефони; штом ќе го купите, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

Нема потреба да се печати. 

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта на вашиот паметен телефон и внесете.

Погледнете ја гаранцијата

The Shard нуди „Гаранција за преглед“ на сите билети.

Според оваа гаранција, ќе добиете бесплатен билет за повторна посета ако не можете да видите најмалку три од следните пет знаменитости - Лондонско око, улицата Фенчерч 20, Мостот кула, плоштадот Еден Канада и катедралата Свети Павле. 

Бесплатниот Shard билет ви овозможува да се вратите во рок од три месеци, апсолутно бесплатно.

Мора да го побарате вашиот бесплатен билет на денот на вашата посета пред да ја напуштите атракцијата. 


Вратете се на почетокот


Пешачка обиколка на 30 знаменитости + The Shard

Комбинираните тури, вклучително и The Shard, се популарни кај туристите кои летуваат во Лондон.

И постојат две причини за нивната популарност:

– Комбинираните тури помагаат да заштедите пари
– Бидејќи на The Shard им се потребни само два до два и пол часа, посетителите бараат уште една атракција за истражување во текот на денот

Оваа комбинирана турнеја ви овозможува да ги истражите 30-те најпознати знаменитости во Лондон како Биг Бен, Лондонското око, Лондонскиот мост, Бакингемската палата, плоштадот Трафалгар, Вестминстерската опатија итн.

Откако ќе го истражите градот со пешачење, ќе се качите на The View од The ​​Shard и ќе го видите целиот Лондон од поинаква перспектива.

Во текот на оваа шестчасовна турнеја, ќе имате водич што зборува англиски.

Цени на билети за турнеја

Билет за возрасни (14+ години): £87
Детски билет (од 3 до 13 години): £36
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Неколку други погодни комбинации: Градски крстарење + ПаркотЛондонската кула + Шард, и Kew Gardens + The Shard.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Поглед од The ​​Shard

Најзгодниот начин да стигнете до View од The ​​Shard е со јавен превоз.

Паркот со воз

Можете да одите на северните или јубилејните линии за да стигнете до Метро станица Лондон Бриџ, брзо одење од The ​​Shard. 

Откако ќе излезете од метро станицата Лондон Бриџ, не можете да ги пропуштите знаците кои ве упатуваат кон улицата Шард или Џоинер.

Одлучете се за јужни и југоисточни возови ако планирате да одите со редовниот воз до Станица Лондон Бриџ.

Откако ќе излезете од станицата Лондон Бриџ, веднаш свртете лево и слезете по ескалаторот, кој ве води до улицата Џоинер и на крајот до The Shard.

The Shard со автобус

Броеви на автобуси 43, 141, 149, и 521 може да ве приближи и до The Shard.

Најдобро би било да се симнете на автобуската станица која се наоѓа на главниот влез на станицата Лондон Бриџ.


Вратете се на почетокот


Часовите на Шард

Погледот од The ​​Shard се отвора во 10 часот во текот на целата година. 

Shard се затвора во 10 часот од април до октомври, а од ноември до март, што е слаба сезона, се затвора рано во 7 часот.

Лондонската атракција останува затворена во понеделник и вторник.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Поглед од The ​​Shard

Најдобро време за посета на The Shard е од 4 до 6 часот, кога палубата за гледање нуди неверојатни визуелни слики на хоризонтот на Лондон облеан во боите на сонцето што заоѓа.

Бидејќи повеќето посетители претпочитаат да стигнат непосредно пред да зајде сонцето и да останат запалени додека не се изгаснат светлата, The Shard се преполнува во овие часови.

Поглед на зајдисонце од The ​​Shard
Слика: @hinddog

Најдобро е да го посетите од 10 до 2 часот за мирно време со семејството и децата.

Не препорачуваме ноќна посета бидејќи многу знаменитости нема да бидат видливи од палубата за гледање откако ќе се стемни.

Меѓутоа, ако веќе сте посетиле во текот на денот, нема штета да го погледнете ноќниот поглед.

Викендов гужва

Избегнувањето на The Shard за време на викендите е подобро бидејќи станува преполно.

Меѓутоа, ако мора да ја посетите за време на викендот, купете ги вашите билети однапред и стигнете до опсерваторијата помеѓу 10 и 2 часот, бидејќи толпата почнува да се влева после тоа.

Останува преполно до 7 часот, особено во сабота.

на Лондон Сити картичка вклучува билети за The Shard, Лондонската кула и крстарење по реката Темза онолку долго колку што сакате. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Колку време трае The Shard

Ви требаат најмалку два и пол часа за да уживате во прекрасните погледи на Лондон од сите три опсерватории во The Shard и да ги испробате VR активностите.

Ако посетувате во не-шпиц часови, можете да ги избегнете 30 до 45 минути време на чекање и да го завршите искуството за два часа. 

Ако вечерате во еден од петте ресторани во The Shard, ќе ви треба уште еден час.

Ние предлагаме резервирање на вашите билети преку Интернет за да се осигурате дека ќе ги поминете долгите редици..

Совет: Од Лондонски мост и мост Тауер се блиску до The Shard, некои туристи ги додаваат како следни ставки на нивниот план.


Вратете се на почетокот


Слајд кај The Shard

Виртуелна реалност во The Shard
Слика: The-shard.com

Слајд е искуство со виртуелната реалност на Shard, каде што корисниците можат да се лизгаат и да се лизгаат низ хоризонтот на градот, патувајќи до 160 км на час (100 милји на час) покрај важната знаменитост во Лондон. 

Адреналинското искуство со виртуелна реалност од 360 степени е патување со повеќе сетила хит и кај децата и кај возрасните. 

Искуството е речиси како да се лизгате од врвот на The Shard.

Слајдот не е дел од редовниот билет и се важат дополнителни трошоци. 


Вратете се на почетокот


Дали The Shard е подобар дење или ноќе?

Ако сакате да видите поглед од 360 степени на зградите и хоризонтот на Лондон и да ја цените убавината на реката Темза, посетете го The Shard во текот на денот.

Ако сакате да го видите магичниот сјај на лондонските светла и да изговорите драматично „леле“, посетете ја палубата за набљудување ноќе.

Поглед од Shard во текот на денот

Поглед во текот на денот од The ​​Shard
Слика: The-shard.com

На пријатно чист ден, можете да го видите градот до 65 км (40 милји) во сите правци.

На дневна светлина, рефлектирачките стаклени панели го прават погледот на Градот поблескав.

Сепак, секогаш постои можност за лошо време во раните утрински часови, а најдобро е да ја проверите временската состојба пред вашата посета.

Забелешка: Рефлектирачките стаклени панели на сонце може да го отежнат фотографирањето.

Поглед од Шард ноќе

Ноќен поглед од The ​​Shard
Слика: The-shard.com

Гледањето од Shard во текот на ноќта е многу поинакво искуство поради осветлениот хоризонт.

Зградите како Tower Bridge и London Eye имаат свои светлосни ефекти, кои посетителите можат да ги видат само ноќе.

Сепак, иконите згради не се видливи, што го отежнува фотографирањето без добра камера.

нашата препорака

Најдоброто време за посета на „Шард“ е непосредно пред зајдисонце, бидејќи можете да уживате во најдобрите делови од денот, погледот, зајдисонцето и затемнетиот хоризонт штом ќе падне ноќта.

Билетите за зајдисонце, односно од 4 до 6 часот се распродадени прво, па резервирајте билети за The Shard веднаш.


Вратете се на почетокот


Шард против Лондон око

Многу туристи ги споредуваат The Shard и London Eye бидејќи нудат поглед од двете највисоки платформи во Лондон.

На својата највисока точка, Лондонското око е високо 443 стапки (135 метри), а палубата за набљудување на The Shard стои на славна висина од 800 стапки (244 метри).

London Eye нуди поглед од околу 40 км (25 милји), додека палубата за набљудување на Шард нуди глетки до 65 км (40 милји) во секоја насока.

Сепак, едно целосно вртење на Лондонското око трае 30 минути, а вие имате ограничено време да уживате во погледот од највисоката точка - кога вашата мешунка е на највисоката позиција.

The Shard нема такво временско ограничување. Можете да останете онолку долго колку што сакате и да уживате во хоризонтот на Лондон.

Друга значајна разлика помеѓу двете атракции е времето на чекање.

Посетата на London Eye вклучува многу време на чекање поради гужвата што ја привлекува, додека времето на чекање во The Shard не надминува 30 до 45 минути.

нашата препорака

Билетите на Shard може да бидат поскапи од London Eye, но нуди неограничено време на врвот, а времето на чекање е исто така многу помалку.

Ви препорачуваме да ги посетите и двете, но ако треба да изберете само една гледна точка за да ги погледнете прекрасните погледи на Лондон - The Shard сигурно има предност пред Лондонското око.


Вратете се на почетокот


Поглед од прегледите на Shard

Со 4.5 од 5, The View from The Shard е високо оценет Вчерашниот службениот времето.

Проверете неколку од прегледите кои ќе ви помогнат да одлучите.

Подобро од другите видиковци во кои сум бил

Претходно го правев Лондонското око, па не бев сигурен дали вреди да одам на Шард. Но, штом стигнав на врвот и ги видов фантастичните погледи, веднаш се предомислив! Тоа е многу повисоко од Лондонското око за да можете да видите повеќе. Сум бил во други видиковци (на пр. A'DAM во Амстердам, ТВ кула во Берлин) и морам да кажам дека The Shard беше најдобриот од сите нив. Не беше премногу гужва и сè беше на многу висок стандард.

Кивијамо, Окланд

Застанува здивот!

Ова мора да биде нешто што мора да го направите кога го посетувате Лондон. Глетките над Лондон се спектакуларни! Испив и пијачка во барот, што беше одлично. Персоналот е корисен и пријателски настроен. И покрај фактот дека врнеше, сепак уживавме во глетките!

Минки девојка, Грентам

Вратете се на почетокот


Факти за Погледот од The ​​Shard

Шард се наоѓа на 306 метри (1004 стапки) од земјата во близина на Лондонскиот мост и е највисоката градба во Западна Европа.

Познатиот италијански архитект Ренцо Пијано го дизајнираше облакодерот од 95 ката.

Shard е покриен со 11,000 стаклени панели однадвор, кои се протегаат на 56,000 квадратни метри.

Шард има три палуби за набљудување - на 68, 69 и 72 кат.

Познат е дури и по погледите од тоалетите, кои имаат прозорци од подот до таванот.

Шард има многу имиња - Шард од стакло, Шард Лондон Бриџ, Лондон Бриџ Кула итн.

Додека работеле, градежните работници нашле лисица на 72 кат и му дале прекар Ромео.

Извори

# Theviewfromthesard.com
# The-shard.com
# Visitlondon.com
# Londonpass.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од