Почетна » Лондон » Билети за замокот Виндзор

Замокот Виндзор – билети, цени, тури, тајмингот, промена на стражата

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(180)

Замокот Виндзор е најстариот и најголемиот окупиран замок во светот.

Вилијам, Освојувачот, го изградил замокот во 11 век и оттогаш тој е дом на 39 монарси.

Британската кралица го поминувала својот викенд во овој замок.

Секоја година повеќе од 1.5 милиони туристи ја посетуваат оваа кралска резиденција.

Во оваа статија споделуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за замокот Виндзор.

Билети за замокот Виндзор

Што да очекувате

Замокот Виндзор ве враќа во средновековните времиња и на најубав начин ве воведува во величественоста на кралското семејство.

Замокот има многу да им понуди на посетителите, а првото е неговата прекрасна архитектура.

Има толку многу работи што треба да се видат и да се направат во замокот Виндзор, но имаме листа на најважни моменти што не можете да ги пропуштите:

  • Големата приемна соба
  • Државни апартмани – свечени соби и историски соби 
  • Полудржавните соби
  • Портрет на кралот Чарлс I и други слики на големи уметници како Ханс Холбејн, Ван Дајк и Рубенс
  • Соби изградени за Чарлс II и неговата кралица, Катерина од Браганза, со слики од таванот од Антонио Верио
  • Куклата на куклите од кралицата Мери
  • Соба за ров (особено за деца)
  • Капелата Свети Ѓорѓи
  • Церемонија на промена на гардата

Покрај тоа, замокот има специјални изложби во одредени денови и прекрасно место за јадење – Кафе Undercroft

Каде да купите билети

Можете да го добиете вашиот Билети за влез во замокот Виндзор на местото или купете ги онлајн, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 10 до 30 минути за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да резервирате билети за замокот Виндзор онлајн.

Цените на онлајн билетите имаат тенденција да бидат поевтини поради возбудливите попусти.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Резервирањето рано, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Оди на Резервација на билети за замокот Виндзор страница.

Изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот и бројот на билети и купете ги билетите.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Сега сè што треба да направите е да стигнете до замокот 15 минути пред времето споменато на вашиот билет.

Ако имате испечатен билет, можете да го покажете и да влезете во кралската резиденција. 

Во спротивно, можете да земете физичка копија од вашиот билет од шалтер за билети и потоа да влезете во кралската резиденција. Тоа е брз процес.

Можете да влезете во замокот Виндзор до околу 30 минути по времето испечатено на вашиот билет.

Цените на билетите за замокот Виндзор

Билетите на замокот Виндзор чинат 28 фунти за посетители над 25 години.

Младите меѓу 18 и 24 години добиваат попуст од 10 фунти и плаќаат само 18 фунти за влез.

Децата меѓу пет и 17 години добиваат попуст од 13 фунти и плаќаат само 15 фунти за влез.

Деца до 4 години можат да влезат бесплатно.

Кога државните апартмани се затворени* за јавноста, цените на билетите се намалуваат за повеќе од 30%.

*Државните апартмани остануваат затворени на 2 ноември и од 7 до 18 јануари.

Прескокнете ја линијата билети за замокот Виндзор

Овој билет овозможува пристап до сите области на замокот Виндзор и е најевтиниот и најпопуларниот начин да се види кралската резиденција. 

Со овој билет можете да ги посетите и Државните апартмани и капелата Св

Аудио водичот за замокот Виндзор е корисен за туристите кои одлучуваат да не резервираат турнеја со водич.

Бидејќи е вклучено многу одење, препорачуваме удобни чевли.

Цената на билетот

Билет за возрасни (25+ години): £28
Детски билет (од 5 до 16 години): £15
Младински билет (од 18 до 24 години): £18
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Влез во замокот Виндзор + Транспорт од Лондон

Овој повратен билет ви овозможува пристап до сè во замокот Виндзор и вклучува превоз со климатизиран луксузен автобус од Лондон и назад.

Многу туристи го претпочитаат ова бидејќи замокот Виндзор е 35 километри (22 милји) од центарот на Лондон.

Луксузниот тренер заминува од Лондон Тренерска станица Викторија во 7.45 часот и се враќа околу 1.30 часот.

Оваа тура е достапна само во понеделник, четврток и сабота.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): £83
Детски билет (од 3 до 16 години): £73
Студентски билет (од 18 до 27 со валидна лична карта): £80


Вратете се на почетокот


Тури со водич замокот Виндзор

Овие патувања со водич се популарни кај туристите од три причини:

1) Обиколките со водич на замокот Виндзор имаат тенденција да бидат комбинирани тури. Како резултат на тоа, може да се видат повеќе атракции по намалена цена

2) Тие вклучуваат превоз со луксузен автобус

3) Туристичките водичи ве водат на најкратката рута, ви ги покажуваат работите што мора да ги видите, раскажуваат приказни и анегдоти, со што турата ќе биде незаборавна

Проверете ги трите најдобри тури со водич што го вклучуваат замокот Виндзор.

Чуварите на замокот Виндзор ги водат посетителите
Слика: Rct.uk

Турнеја за замокот Виндзор, бања и Стоунхенџ

Оваа 11-часовна турнеја е еден од најдобрите начини да се види познатото англиско село.

Бордирањето започнува во 7.30 часот од 164, патот Бакингемската палата, а првата станица е замокот Виндзор, омилената резиденција на англиската кралица.

Можете исто така да ја посетите капелата Свети Ѓорѓи.

Следна станица е Бат, каде покрај шетањето низ градот, ќе ги видите и опатија Бат и мостот Пултенеј. Кога сте во Бат, ги истражувате и Римските бањи.

Последна станица е Стоунхенџ, тема на долгогодишна јавна дебата.

Откажувањата се можни до 24 часа пред датумот на вашата посета.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): £142
Детски билет (од 3 до 16 години): £132
Студентски билет (со важечка лична карта): £137
Билет за сениори (60+ години): £137
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Семеен билет (2 возрасни и 2 деца): £538

Турнеја на Виндзор, Оксфорд и Стоунхенџ

Ако ја резервирате оваа турнеја, ќе посетите три од најдобрите туристички места надвор од Лондон - Виндзор, Оксфорд и Стоунхенџ.

Мора да се пријавите за оваа 10-часовна турнеја во 8 часот наутро Централен Лондон, а турата тргнува во 8.30 часот.

Замокот Виндзор е првата станица, каде што ги истражувате замокот, државните апартмани, куклата на кралицата Марија и капелата Свети Џорџ.

Следна станица е Стоунхенџ, по што групата застанува на ручек (кој е дел од пакетот).

Последната станица е универзитетскиот град Оксфорд.

Турнејата завршува во Лондон околу 7.15 часот.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): £119
Детски билет (од 3 до 16 години): £109
Студентски билет (од 18 до 25 години): £114
Билет за сениор (60+ години): £114

Турнеја на Стоунхенџ, замокот Виндзор, Бања и Лакок

Оваа тура трае 12 часа и 30 минути и започнува од Порта бр. 19-20, тренерска станица Викторија.

Оваа турнеја нема да ја препорачаме ако патувате со деца под десет години или патувате со постари лица.

Првата станица е замокот Виндзор, по што следи посета на Стоунхенџ на рамнината Солсбери.

Потоа, групата застанува на ручек во малото село наречено Лакок. Ова село е познато по својата егзотична убавина, поради што се појавува во многу филмови, меѓу кои и серијата Хари Потер.

Последната станица за тој ден е уште еден град наречен Бат. Во Бат, ќе ја посетите опатија Бат и романтичниот мост Пултенј над реката Авон.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): £119
Детски билет (од 3 до 16 години): £109
Студентски билет (од 18 до 27 со валидна лична карта): £116
Билет за сениори (60+ години): £116
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Визуелна приказна: 14 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите замокот Виндзор


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до замокот Виндзор

Замокот Виндзор се наоѓа во Беркшир, на реката Темза на околу 32 км (20 милји) западно од Лондон. Добиете насоки

Оксфорд е околу 65 км (40 милји) североисточно од замокот Виндзор. 

Најбрзата и најпопуларна опција за да стигнете до замокот Виндзор е воз од Станица Падингтон.

Можете исто така да земете воз од Станица Ватерло, но патувањето трае 10 минути подолго.

Бидејќи нема резервирани места и билетот не е специфичен за возниот ред, не треба однапред да ги резервирате билетите за воз.

Возовите сообраќаат многу доцна до вечерта и на соодветни фреквенции.

Ако имате многу време и сакате да заштедите пари, следната најдобра опција е автобусот зелена линија, кој започнува од Тренерска станица Зелена линија во Викторија.

Тој е побавен и поевтин од возот.

Патувањето со автобус на Зелената линија се удвојува како разглед на знаменитостите бидејќи поминува низ бројни хотели во областа Кенсингтон и Леголенд во Виндзор.

Ако сакате да го направите едноставно, резервирајте a обиколка на замокот Виндзор од Лондон, кој вклучува транспорт.

Паркинг замокот Виндзор

Од Лондон до Виндзор се вози околу 45 минути, а растојанието за возење е приближно 37 км (23 милји).

Во замокот Виндзор има многу паркинг.

Бидејќи ќе трошите време на истражување, подобро е да се одлучите за паркиралиштата со долг престој. 

На патот ДачетРомни Лок or Кралот Едвард VII

До Коуч паркотАлма патот or Градините на Александра

Овие препорачани паркинзи се на помалку од 10 минути пешачење до замокот Виндзор. 


Вратете се на почетокот


Часови за замокот Виндзор

Од март до октомври, замокот Виндзор се отвора во 10 часот и се затвора во 5.15 часот, а од ноември до февруари атракцијата се отвора во 10 часот и се затвора во 4.15 часот.

Последниот влез е секогаш еден час и 15 минути пред затворањето.

Влезот во државните апартмани и Куќата за кукли на кралицата Марија се затвораат 30 минути по последниот прием.

Замокот Виндзор останува затворен четири дена во годината - 11 и 12 октомври и 25 и 26 декември.

Државните апартмани остануваат затворени на 2 ноември и помеѓу 7 јануари до 18 јануари.

Тајмингот на капелата Свети Ѓорѓи

Капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор се затвора за истражување во 4 часот, но посетителите можат да присуствуваат на услугата EvenSong во 5.15:XNUMX часот.

Капелата обично е затворена за посетители во недела, бидејќи службите продолжуваат во текот на денот.

London Pass ви помага бесплатно да влезете во повеќе од 60 туристички атракции. Заштедете време и пари. Купете Лондонска пропусница


Вратете се на почетокот


Колку време трае замокот Виндзор?

Во зима, бидејќи редиците не се долги, обиколка на Виндзор замокот трае околу два часа.

Во лето, повеќето места во атракцијата имаат редици, поради што обиколката на замокот Виндзор трае околу 3 часа.

Кога ќе купете билети за замокот Виндзор онлајн, заштедувате на време на чекање.

Најдобро време за посета на замокот Виндзор

Парк замокот Виндзор
Замокот Виндзор и огромниот парк напред. Слика: Роман Гарк

Најдобро време за посета на замокот Виндзор е помеѓу 11 и 11.30:XNUMX часот.

Туристичките тури почнуваат да пристигнуваат од Лондон кога замокот Виндзор се отвора во 10 часот.

Овие групи заминуваат по смената на гардата, која се случува помеѓу 11 и 11.30 часот кога толпата драстично се разредува.

Ако пристигнете во атракцијата веднаш по 11 часот, можете да ја следите церемонијата за промена на гардата и потоа да го истражите остатокот од замокот Виндзор на мир.


Вратете се на почетокот


Промена на стражата на замокот Виндзор

„Промена на гардата“ е еден од најважните моменти на посетата на замокот Виндзор.

Церемонијата се одржува наутро од 10.30 до 11.30 часот, при што чуварите маршираат назад до замокот Виндзор од касарната Викторија.

Стражарите го започнуваат својот марш од касарната Викторија на улицата Шит, нагоре по улицата Хај и во замокот Виндзор.

Оваа церемонија се одржува во долниот дел на замокот, надвор од чуварската соба.

Мора да бидете на улицата Виндзор или на берзата за пченка под Виндзор Гилдхал за најдобар поглед.

За време на церемонијата, сообраќајните управници и полицијата го контролираат сообраќајот, па движењето станува ограничено.

Промената на гардата на замокот Виндзор не се одржува во недела.

Замокот Виндзор против Бакингемската палата
И двете се подеднакво прекрасни и ако сте во Лондон, не е препорачливо да пропуштите едно за друго. Ние го препорачуваме Комбо турнеја на Бакингемската палата и замокот Виндзор. Ако не сте сигурни, дознајте која атракција е подобра – Замокот Виндзор или Бакингемската палата


Вратете се на почетокот


Карта на замокот Виндзор

Бидејќи замокот Виндзор е огромна турнеја, неопходно е да имате мапа за да избегнете непријатности.

Не треба да купувате ако сте резервирале замок Виндзор водени турнеја затоа што тогаш ќе биде одговорност на вашиот водич да ви даде карта.

Меѓутоа, ако не сте резервирале турнеја со водич, ви препорачуваме да ја испечатите картата подолу. Или обележете ја оваа страница за подоцна.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за замокот Виндзор

Туристите кои го посетуваат замокот Виндзор имаат многу прашања.

Сепак, ова се најпоставуваните прашања за замокот Виндзор.

Дали билетите за замокот Виндзор нудат попусти за деца, студенти или постари лица?

Да, билетите со попуст се достапни за деца, студенти и постари лица. Децата од 5 до 17 години добиваат попуст од 13 фунти на цената на билетот, додека младите од 18 до 24 години добиваат попуст од 10 фунти.

Што вклучува влезниот билет?

Билетот за замокот Виндзор вклучува пристап до државните апартмани, капелата Свети Џорџ и полудржавните соби.

Дали има комбиниран билет за замокот Виндзор и други блиски атракции?

Да, има неколку комбинирани билети за вас со некои возбудливи попусти:
Целодневна турнеја за замокот Виндзор и Бакингемската палата
Замокот Виндзор, Стоунхенџ и бања
Целодневно патување Виндзор, Оксфорд и Стоунхенџ
Стоунхенџ, замокот Виндзор, бања, Лакок и ручек во паб

Може ли да го донесам мојот багаж во замокот Виндзор?

Можете да ги носите вашите чанти, но избегнувајте големи куфери или тежок багаж за беспрекорно искуство.

Дали има паркинг во замокот Виндзор?

Во замокот нема паркинг за посетители. Сепак, постојат некои јавен паркинг во Виндзор.

Дали е дозволено фотографирање во замокот Виндзор?

Фотографирањето, уредите за носење и снимањето се забранети во државните апартмани или капелата Свети Џорџ.

Дали е достапна инвалидска количка замокот Виндзор?

Да, замокот е целосно достапен. Негувателите на лица со посебни потреби можат да влезат бесплатно.

Извори

# Rct.uk
# Britannica.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од