Почетна » Лондон » Билети за зоолошката градина во Лондон

Зоолошката градина во Лондон – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(157)

Зоолошката градина во Лондон била основана во 1828 година за проучување на дивиот свет и била отворена за јавноста во 1847 година, што ја прави најстарата научна зоолошка градина во светот.

Со оглед на тоа што Зоолошкото друштво на Лондон (ZSL) управува со зоолошката градина во Лондон, локалните жители ја нарекуваат и Зоолошката градина во Лондон.

Оваа атракција на дивиот свет е дом на над 20,000 животни од целиот свет, кои претставуваат повеќе од 750 видови на животни.

Зоолошката градина ЗСЛ Лондон привлекува повеќе од 1.1 милион туристи секоја година.

Покрај своите животински експонати, зоолошката градина нуди различни едукативни и програми за заштита, како и секојдневни разговори и демонстрации за хранење.

Посетителите исто така можат да учествуваат во различни активности, како што се Авантурата на дрвото, игралиштето за авантура на животните и изложбата Земја на лавовите.

Зоолошката градина во Лондон може да биде доста зафатена, особено за време на шпицот на туристичките сезони. Посетителите можат да заштедат време и пари со резервирање билети преку Интернет однапред.

Во овој напис, споделуваме сè што треба да знаете пред да ги купите билетите за ZSL London Zoo.

Слика

Работно време: 10 до 4 часот (предмет на промена)

Последен влез: еден час пред затворање

Потребно време: 3 до 4 часа

Најдобро време за посета: 10 часот

Цена на билетите: од 27 фунти

Локација

Зоолошката градина ЗСЛ Лондон се наоѓа на северниот раб на Риџентс Парк, на граничната линија помеѓу градот Вестминстер и околијата Камден. Најдете насоки

Што да очекувате во зоолошката градина во Лондон

Посетителите на зоолошката градина во Лондон може да очекуваат да видат животни како лавови, тигри, горили, пингвини и рептили.

Зоолошката градина е поделена на тематски зони со различни животни и живеалишта.

Може да очекувате да истражувате области како што се „Во Африка“, „Животот на дождовните шуми“, „Земјата на лавовите“ и „Кралството горила“. Секоја зона има интерактивни експонати и активности за подобрување на вашето искуство.

Постојат три начини да ја доживеете главната атракција на дивиот свет во Лондон. 

Зоолошката градина има различни детски активности и области за игра, како што се игралиштето за авантури за животните и авантурата на дрвото. Овие области обезбедуваат забавно и едукативно искуство за децата.

Експонати во зоолошката градина во Лондон

 • Земја на лавовите
 • Територија на тигар
 • Во Африка
 • Сафари за птици
 • Шума со овошни лилјаци
 • Рај на пеперутките
 • Куќа за рептили
 • Павилјон на Блекбурн
 • Кралството Горила
 • Дождовна шума на животот 
 • Запознајте ги мајмуните
 • Плажата на пингвините
 • Мали џинови
 • Градината на дивиот свет
 • Гибонс
 • Во со Лемурите
 • Џиновите на Галапагос
 • Сирити и видри
 • Фармата

Можете да ги купите само Билети за зоолошката градина во Лондон или одлучете се за комбинираните билети, кои ви помагаат да постигнете попуст до 5%. 

Комбинирани билети Цена на билет
Зоолошката градина во Лондон + Мадам Тисо £57
Зоолошката градина во Лондон + Морски живот £49
Транспортен музеј + Зоолошката градина во Лондон £48

Ако сте во Лондон подолго време или сте големо семејство, проверете го Превој во Лондон. Тоа ви помага да заштедите до 50% од трошоците за билети. 


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за зоолошката градина во Лондон

Можете да го добиете вашиот Билети за влез во зоолошката градина во Лондон на местото или купете ги онлајн, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 10 до 30 минути за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да резервирате билети за зоолошката градина во Лондон онлајн.

Цените на онлајн билетите имаат тенденција да бидат поевтини поради возбудливите попусти.

Резервирањето рано, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат онлајн билетите

Одете во ZSL Резервација на билети во Зоолошката градина во Лондон страница.

Изберете го претпочитаниот датум, број на билети и купете ги билетите.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сега се што треба да направите е да стигнете до атракцијата за диви животни 10 минути пред времето споменато на вашиот билет.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон и веднаш да одите во Зоолошкиот парк.

Цените на билетите во Зоолошката градина во Лондон

Цената на билетите за Зоолошката градина во Лондон зависи од денот на вашата посета и возраста на гостинот.

Во зависност од очекуваната гужва, деновите се означени како Денови на шпиц и денови надвор од врвот.

Во деновите на шпицот, билетите за возрасни меѓу 16 и 64 години чинат 31 фунти. Децата од три до 15 години добиваат попуст од 12 фунти, а плаќаат само 19 фунти.

Студентите (со важечка лична карта), постарите граѓани над 65 години и посетителите со посебни потреби добиваат билет за концесија со попуст од 3 фунти и плаќаат само 28 фунти.

Во деновите вон шпиц, билетите за возрасни меѓу 16 и 64 години чинат 27 фунти, а децата меѓу три и 15 години добиваат попуст од 5 фунти и плаќаат само 22 фунти.

Студентите (со важечка лична карта), постарите граѓани над 65 години и посетителите со посебни потреби добиваат билет за концесија со попуст од 3 фунти и плаќаат само 24 фунти.

Деца до две години и еден негувател по лице со хендикеп што плаќа може да оди бесплатно секој ден.

Билети за семејство во зоолошката градина во Лондон
Атракцијата на дивиот свет НЕ нуди посебна Семеен билет во зоолошката градина во Лондон за посетителите. Меѓутоа, кога вие резервирајте ги редовните билети, децата под 15 години добиваат 35% попуст на стандардните цени за возрасни, а децата до три години влегуваат бесплатно.

Билети за зоолошката градина во Лондон

Пингвини во зоолошката градина во Лондон
Слика: Zsl.org

Овој билет ви дава пристап до „Дневни разговори“ и „Престор за играње“ во зоолошката градина.

Билетите за зоолошката градина во Лондон се најпопуларни и атракцијата најдобро одговара за семејства со мали деца.

Билетите за истиот ден чинат повисоки отколку ако ги резервирате билетите многу однапред.

Всушност, ќе платите 4 фунти повеќе по лице кога ќе резервирате билети во Зоолошката градина во Лондон во рок од 48 часа од вашата посета.

Можете да ги откажете овие билети со целосна рефундација, најмногу 24 часа пред датумот на вашата посета.

Цени на билетите

Билети надвор од врвот
Билет за возрасни (од 16 до 64 години): £27
Детски билет (од 3 до 15 години): £22
Студентски билет (со важечка лична карта): £24
Билет за постари лица (65+ години): £24
Билет за инвалидитет: £24
Билет за доенчиња: слободен

Билети за врв
Билет за возрасни (од 16 до 64 години): £31
Детски билет (од 3 до 15 години): £19
Студентски билет (со важечка лична карта): £28
Билет за постари лица (65+ години): £28
Билет за инвалидитет: £28
Билет за доенчиња: слободен

Попуст во Зоолошката градина во Лондон

Без разлика на денот на вашата посета, Зоолошката градина во Лондон нуди попуст од 35% за сите деца на возраст од 3 до 15 години и 10% попуст за постари лица на возраст од 65 години и повеќе и студенти со валидна лична карта.

Основниот негувател за посетителите со посебни потреби добива бесплатен влез.

Ако не ги добиете билетите за претпочитаниот датум, купете го Лондонскиот премин и добијте влез од задна врата во зоолошката градина. Или можете да ја посетите Морски живот во Лондон, уште една атракција за дивиот свет.

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите зоолошката градина во Лондон

Шифра за попуст на зоолошката градина во Лондон

Некои веб-страници нудат шифри за попуст за влез во зоолошката градина во Лондон, но мислиме дека тие не вредат за нивната вредност. 

Овие шифри за попуст се нудат во многу форми, кои сепак ќе ги добиете доколку однапред и онлајн ги резервирате билетите. 

Еве некои од видовите на сајтови за зделки со кодови за попуст кои нудат - 

Огромни попусти за студенти (Зоолошката градина во Лондон веќе обезбедува попуст од 35% за сите деца до 15 години и 10% попуст за студенти со лични карти)

До 50% попуст во продавницата во Зоолошката градина во Лондон (ова е важно само ако планирате да потрошите многу време и пари во продавницата за сувенири)

35% попуст за детски билети (ако ги купите билетите за зоолошката градина во Лондон онлајн, ги добивате истите попусти!)

Повеќето од овие понуди се паметно формулирани маркетинг трикови. 

Препорачано четиво: Ложи на зоолошката градина во Лондон


Вратете се на почетокот


Зоолошката градина во Лондон со лондонска пропусница

Лав во зоолошката градина во Лондон
Слика: Zsl.org

Лондонската карта е пропусница за разгледување на туристите која овозможува бесплатен влез во над 80+ врвни атракции на Лондон.

Пропусницата ви овозможува да истражувате значајни локации како што се катедралата Св.

Оваа исцрпна листа ја вклучува и ЗСЛ Лондонската зоолошка градина.

London Pass е одличен начин да ја посетите зоолошката градина со попуст. 

Можете да купите London Pass за 1, 2, 3, 4, 5, 6 или 10 дена. Цените се менуваат соодветно.

Можете да ја покажете London Pass на влезот или билетарницата на која било атракција вклучена во списокот за да ја активирате.

Цена на лондонската карта

Времетраење на пропусницата Пропусница за возрасни Детска карта*
1-ден £84 £49
2-денови £114 £64
3-денови £127 £74
4-денови £134 £84
5-денови £149 £89
6-денови £154 £94
7-денови £164 £99
10 дена £179 £104

*Возрасната карта се применува за гости на возраст над 16 години, додека детската карта се применува за деца на возраст од 5 до 15 години.

London Pass е одличен начин да ја посетите зоолошката градина со попуст. 

Можете да ја прикажете London Pass на кабината за билети на која било атракција вклучена во списокот за да ја активирате.

на Лондон Explorer Pass е многу поевтино, но не вклучува посета на зоолошката градина во Лондон.

Која е подобра атракција за дивиот свет - Зоолошката градина во Лондон или зоолошката градина Випснејд?


Вратете се на почетокот


Работно време на Зоолошката градина во Лондон

Зоолошката градина во Лондон се отвора секој ден во 10 часот. 

За време на шпицот на сезоната од март до август, зоолошката градина во Лондон се затвора во 6 часот, од септември до октомври, се затвора во 5:4 часот, а од ноември до февруари, атракцијата за диви животни се затвора во XNUMX часот. 

сезона Време на отворање Време на затворање
од март до август 10 am 6 часот
од септември до октомври 10 am 5.30 часот
од ноември до февруари 10 am 4 часот

Останува затворен на Божиќ. 

Последниот прием е еден час пред затворањето.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Зоолошката градина во Лондон

Мајка и дете во зоолошката градина во Лондон
Слика: Przemyslaviciak

Најдобро време за посета на Зоолошката градина во Лондон е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот.

Има четири предности да се започне рано – животните во Зоолошката градина се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден да го поминете во атракцијата.

Како што денот станува потопол, животните претпочитаат да останат во нивните засолништа. Како резултат на тоа, може да се разочарате кога нема да ги видите на изложбата. 

Работните денови се подобри за мирна посета бидејќи зоолошката градина во Лондон е преполна за време на викендите и училишните празници.

Зоолошката градина е најмногу преполна за време на викендите од 10 до 2 часот.

Ако сте на краток одмор во Лондон, рано започнување исто така ви овозможува да додадете уште една атракција во маршрутата на денот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Зоолошката градина во Лондон

Ако ја посетите зоолошката градина во Лондон со деца, ќе ви требаат најмалку три до четири часа за да ги покриете повеќето животински експонати распоредени на зоолошката градина од 14 хектари (35 хектари).

Децата имаат тенденција да се задржуваат подолго околу нивните омилени куќишта за животни, да присуствуваат на сесии за хранење, разговори со чувари и да испробуваат бројни искуства.

Ако застанете во The Terrace Kitchen или на една од другите Ресторани во зоолошката градина во Лондон, ќе ви треба уште еден час.

Ако сте еден куп возрасни, можете да брзате низ зоолошката градина во Лондон за 90 минути.

London Pass ви помага да влезете во повеќе од 60 туристички атракции, вклучувајќи ја и Лондонската зоолошка градина, бесплатно. Заштедете време и пари. Купете го London Pass


Вратете се на почетокот


Локација на зоолошката градина во Лондон

на Зоолошката градина ZSL Лондон се наоѓа на северниот крај на Regent's Park, на граничната линија помеѓу градот Вестминстер и округот Камден. Најдете насоки.

Адреса на зоолошката градина во Лондон

Зоолошката градина ZSL Лондон,
Regent's Park,
Лондон,
NW1 4ry
Обединето Кралство

Број за контакт: 020 7722 3333

Локација на мапата на зоолошката градина во Лондон

Карта на зоолошката градина во Лондон
Слика: Zsl.org

Откријте како да стигнете до зоолошката градина во Лондон


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Лондон

Распространета на само 15 хектари земја, Зоолошката градина во Лондон е прилично голема за истражување. 

Бидејќи има толку многу експонати и атракции во Зоолошката градина, секогаш е подобро да имате мапа во рака или на мобилен телефон, за да го олесните истражувањето.

Карта на зоолошката градина во Лондон
Слика: Zsl.org

Преземете ја мапата на зоолошката градина во Лондон (1.3 Mb, PDF)

Кога сте свесни за распоредот на зоолошката градина во Лондон, можете да заштедите време и енергија.

Мапата помага да се лоцираат објекти како што се тоалети, паркинг, ресторан, центар за прва помош и ефикасно да се движите низ различните животински експонати, куќишта и активности.

Можете да креирате маршрута со приоритет на вашите омилени куќишта за животни, средби, атракции и искуства со пристап до мапата на зоолошката градина.

Најчесто поставувани прашања за зоолошката градина во Лондон

Еве некои од најчесто поставуваните прашања за зоолошката градина во Лондон.

Дали влезот во зоолошката градина во Лондон е вклучен со London Pass/Go City Explorer Pass?

Да, Превој во ЛондонИмателите на /Go City Explorer Pass можат да уживаат бесплатен влез во зоолошката градина во Лондон. За да добиете влез, презентирајте ја вашата пропусница на персоналот на ZSL Admissions по пристигнувањето во зоолошката градина.

Дали зоолошката градина во Лондон продава семеен билет?

Зоолошката градина не нуди семеен билет како дел од нашиот стандарден билет.

Дали ЗСЛ Лондонската зоолошка градина е дел од Мерлин Пас?

Не, ZSL не е поврзана со Merlin Group. Сега не прифаќаат пропусници за Мерлин.

Може ли да купам билети за зоолошката градина во Лондон кога ќе пристигнам лично?

Иако можете да купите билети на портата, цените се повисоки за дневните набавки. Препорачуваме да го резервирате вашиот билети однапред за поевтини трошоци и избегнувајте разочарување.

Каде можам да го паркирам мојот автомобил во зоолошката градина во Лондон?

Паркингот е овозможен на паркингот Глостер Слипс на Зоолошката градина, со такси од 16 фунти за време на терминот и 17.50 фунти за време на викендите, банкарските празници или училишните празници, кои се плаќаат на денот. Дополнително, опциите за паркирање се достапни на Outer Circle во близина на зоолошката градина и на локални паркиралишта.

Извори

# Зоолошка градина во Лондон
# Britannica.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London Eye Лондонската кула
Зоолошка градина во Лондон Стоунхенџ
Мадам Тисо Лондон Катедрала Свети Павле
Виндзор замокот Кенсингтон Палас
Шредината Зоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 Арена Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон зандана Музеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантурите SeaLife Лондон
Музејот на Бруклендс Вембли
Емирати Искуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт Хол Вестминстерската опатија
Кути Сарк Поштенски музеј
АрселорМитална орбита Тауер Бриџ
Круз со реката Темза Бакингемската палата
Кралската опсерваторија Гринич Хемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од

1 мисла за „Зоолошката градина во Лондон – билети, цени, попусти, часови, најдобро време за посета“

Оставете коментар