Почетна » Лондон » Билети за кулата во Лондон

Лондонската кула – билети, цени, попуст, што да се види, тури со водич

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лондон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(121)

Фразата „Испрати го на кулата“ предизвика ужас во Англија пред неколку векови.

Со векови бизарни приказни за егзекуција и затворање, Лондонската кула нуди увид во богатата, но сложена историја на Лондон.

Кулата, изградена како кралска резиденција, била политички затвор, кралска ковница, кралска менажерија и што е најважно, место за погубување.

Денес, Кулата служи како дом на Краун накитот на Англија.

Во оваа статија, споделуваме сè што треба да знаете пред да купите билети за Кулата во Лондон.

Што да очекувате во Лондонската кула

Со 3 милиони посетители годишно, Лондонската кула е најпосетуваната платена атракција во Англија.

За да ги прескокнете долгите редови на шалтерот за билети и да имате удобна обиколка на Лондонската кула, мора однапред да ги купите билетите.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Лондонската кула

Лондонската кула се наоѓа на северниот брег на реката Темза, веднаш до мостот Тауер.

Најблиската метро станица

Кула Хил е најблиската метро станица до Лондонската кула.

Станицата е поврзана со Кулата со бетонски подвозник.

Имајте на ум дека станицата станува исклучително зафатена за време на сообраќаен метеж.

Најблиската надземна станица

Можете да стигнете до Лондонската кула со преземање на надземјето.

Одете со возот до Улица Фенчрч и пешачете последните пет минути.

Станица на улицата Фенчрч до Лондонската кула

Можете исто така да го однесете надземјето до Станица Лондон Бриџ и уживајте во 15 минути пешачење до Лондонската кула.

Поврзување со автобус

Автобуски линии 154278, и 100 може да ве однесе до Лондонската кула.

Оваа лондонска атракција е секогаш станица на рутата на главните автобуси за разгледување.

Освен со редовниот начин на превоз, посетителите можат да стигнат до Лондонската кула со брод или велосипед.

Најблиската пристапна точка на речен брод до Кулата е Пристаништето на кулата.

Забелешка: Лондонската кула нема паркинг места бидејќи е зона без автомобили. Сепак, можете да паркирате на станицата Тауер Хил.


Вратете се на почетокот


Часови на кулата во Лондон

Од вторник до сабота, Лондонската кула се отвора во 9 часот, а од недела до понеделник во 10 часот.

Во текот на летните месеци од март до октомври, Лондонската кула се затвора во 5.30 часот, а во остатокот од годината тие се затвораат еден час порано - во 4.30 часот.

Последниот влез е половина час пред затворањето.

Лондонската атракција останува затворена од 24 до 26 декември и на 1 јануари.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Лондонската кула

Најдобро време за посета на Лондонската кула е веднаш штом ќе се отворат - 9 часот наутро од вторник до сабота и 10 часот наутро во недела и понеделник.

Кога ќе стигнете рано, можете да ги избегнете редиците, да имате опуштена обиколка на Тврдината, да ги видите Crown Jewels пред собата да се преполни и да бидете сведоци на церемонијата на отворање.

За време на церемонијата на отворање, посетителите можат да го видат Јеоман како ги носи клучевите на кралицата придружуван од стражарите.

Од 12 до 3 часот, во шпицот, се формираат долги редици надвор од „Куќата за скапоцени камења“.

Уште една предност за планирање рана посета е прекрасниот поглед на градот што го нуди Лондонската кула.

Ако е можно, одлучете се за работен ден бидејќи викендите се навистина преполни. 

По сите, Вчерашниот службениот времето ја оценува Лондонската кула како топ десет атракција.

Без разлика на денот, купување билети за Кулата на Лондон однапред ви помага да ги прескокнете долгите редици на шалтерот за билети.

на Лондон Сити картичка вклучува билети за The Shard, Лондонската кула и крстарење по реката Темза онолку долго колку што сакате. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Лондонската кула

Воздушен поглед на Лондонската кула
Воздушен поглед на Лондонската кула. Слика: Hrp.org.uk

Ако одите во посета со деца или постари, ќе ви требаат најмалку три часа за да ја истражите Лондонската кула.

Познато е дека посетителите кои се брзаат брзаат низ лондонската атракција за 90 минути.

Колку долго планирате да истражувате, не пропуштајте ја турата понудена од страна на Јеоман Вардерс група.

Овие бесплатни тури траат од 30 до 40 минути и започнуваат на секои 30 минути од влезот на Лондонската кула.

Турнејата на Yeoman е единствениот начин на кој можете да влезете во капелата Свети Јован во Кула на Лондон.

Лондонскиот премин бесплатно ве внесува во 60 туристички атракции. Заштедете време и пари!


Вратете се на почетокот


Билети за кулата во Лондон

Лондонската кула дозволува бесплатен влез за деца под четири години, а сите останати мора да купат билети за да влезат.

Можете да ги откажете овие билети за Кулата во Лондон 24 часа пред планираната посета за целосно враќање на средствата.

Вклучувања на билети

Вашиот билет за Лондонската кула ви дава пристап до сите јавни површини на кулата.

Цената на билетите вклучува влез во дисплејот Crown Jewels, Line of Kings, и иконите Yeoman Warder со водич.

Цената на билетот ги вклучува и сите детски активности и патеки.

Сепак, возрасен мора постојано да го придружува детето.

Билетот овозможува и влез во Белата кула, Крвавата кула и битките.

Цени на билетите

Цените на портата се поскапи, и кога вие купете билети за Кулата на Лондон преку Интернет, заштедувате 15% од цената на билетот.

Билетите за кулата во Лондон чинат 26.80 фунти за посетители од 16 години па нагоре. 

Децата од четири години па нагоре влегуваат бесплатно, додека децата на возраст од 5 до 15 години мора да купат билет за 12.70 фунти.

Постарите лица над 60 години и студенти на возраст од 16 до 26 години се квалификуваат за билет со попуст од 20.90 фунти.

Билет за возрасни (16-59 години): 29.90 фунти
Билет за сениор (60+ години): 24 фунти
Студентски билет (16-26 години, со лична карта): 24 фунти
Детски билет (5-15 години): 14.90 фунти
*Семеен билет (еден возрасен и до 3 деца): 52.20 фунти
*Семеен билет (двајца возрасни и до 3 деца): 82.10 фунти

*Опцијата да резервирате билет за семејството Кула во Лондон ќе ја најдете на страницата за резервации на билети.

Повеќето туристи кои ја посетуваат Лондонската кула ја истражуваат и палатата Кенсингтон. Купете комбиниран билет


Вратете се на почетокот


Тури со водич низ Лондонската кула

Обиколките со водич низ Лондонската кула гарантираат дека додека шетате по ходниците на Тврдината, го разбирате и значењето на кулата.

Силно препорачуваме да одите на турнеја со водич за да ја апсорбирате деталната историја и приказните околу кулата.

Сите билети за турнеја со водич се билети за паметни телефони, што значи дека не треба да ги печатите.

По купувањето, билетите ви се испраќаат преку е-пошта и на денот на вашата посета можете да го покажете билетот на вашиот мобилен и да влезете.

Кулата на Лондон со мала групна турнеја со водич

Прво, ги прескокнувате долгите редици на влезот на Лондонската кула и ги гледате Crown Jewels без никој да ве брза.

Добивате шанса да уживате во вашата турнеја во мала група придружувана од стручен туристички водич - еден од легендарните чувари на Beefeater.

Откако ќе заврши 1-часовната тура, можете сами да истражувате онолку долго колку што сакате.

Цената на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 57 фунти
Детски билет (4-15 години): 52 фунти
Билет за доенчиња (0-3 години): Бесплатни влез

Лондонската кула, Вестминстерската опатија и промената на гардата

Ова градско искуство во Лондон е совршено ако немате време.

Одите на осумчасовна прошетка со водич низ врвните атракции во Лондон, вклучително и обиколка на Вестминстерската опатија и Лондонската кула.

Можете исто така да ја видите церемонијата на промена на гардата, да одите преку мостот Тауер и да одите на прекрасно крстарење по реката Темза.

Оваа турнеја е одличен начин да ги погледнете глетките, звуците и приказните на еден од најневеројатните градови во светот.

Цената на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 129 фунти
Детски билет (3-14 години): 119 фунти

Обиколка на градот Лондон со ВИП пристап до кулата

За време на оваа четиричасовна турнеја, ги гледате Changing of the Guard, Thames Cruise и уживате во обиколката со водич низ Лондонската кула.

Добивате ВИП ран влез во Лондонската кула пред да дојде толпата. Овој билет вклучува пристап до церемонијата на отворање на замокот.

Еден од Beefeaters ви нуди англиска обиколка на вековниот замок.

Цената на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 79 фунти
Детски билет (5-14 години): 74 фунти
Билет за доенчиња (до 5 години): Бесплатни влез

Комбинираните тури се одличен начин да заштедите пари. На Турнеја на Лондонската кула и Мостот Тауер   Пешачка обиколка на Лондонската кула и Лондон се популарни кај туристите.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Лондонската кула

Ако планирате да поминете само еден час до 90 минути во Лондонската кула, проверете ги нашите први три препораки. 

Ако имате цели три часа на ваша рака, мора да се обидете да истражите сè што наведовме подолу. 

Куќа за скапоцености

Крунски накит во Лондонската кула
Накит на круната се чуваат во Лондонската кула од 1661 година. Слика: Hrp.org.uk

The Jewel House има светски позната колекција од 23,578 скапоцени камења, од кои некои се уште се користат.

Накит на круната, кои се дел од Кралската колекција, се најмоќните симболи на британската монархија.

Од 12 до 3 часот, овој дел од Лондонската кула има долги редици.

Гавраните на јужниот тревник

Чарлс II верувал дека ако шесте гаврани што живеат во кулата си заминат, и Тврдината и Британија ќе бидат во неволја. 

Затоа наредил да се чуваат на безбедно во Кулата. 

Денес едното крило им е исечено, па не можат да одлетаат. Има дури и резервен гавран - така што има вкупно седум. 

Гавраните можат слободно да шетаат низ Лондонската кула и да одговараат само на Равенмастерот.

Средновековна палата

Средновековната палата комбинира три кули - кулата Свети Томас, кулата Вејкфилд и кулата Ланторн.

Тоа е во центарот на станбената зона на Лондонската кула.

Овие кули биле изградени во 13 век од Хенри III и неговиот син Едвард I.

Во средновековната палата посетителите можат да видат како се живеел во 13-тиот век во Лондонската кула.

Турнеја со Yeoman Warders Group

Турнеја на Yeoman Warders

Одете на 30-минутната турнеја со Јеоман Вардерс група за брза обиколка на Тврдината. Запознајте ги на влезот.

Познати и како Beefeaters, тие раскажуваат приказни од илјадагодишната историја на Тврдината.

Забелешка: Делови од турнејата Yeoman Warder може да бидат страшни за малите деца.

Местото за извршување

Овој простор е зелен простор кој се протега на запад од Белата кула. 

Денес е тешко да се замисли дека тоа некогаш било место за егзекуција каде биле обезглавени десет луѓе, меѓу кои и три кралици. 

Трите англиски кралици беа: 

 • Ана Болејн, втората сопруга на Хенри VIII (осомничена прељуба)
 • Кетрин Хауард, петтата сопруга на Хенри (осомничена прељуба)
 • Лејди Џејн Греј, кралица само девет дена (пешак во неуспешен обид за државен удар)

Не пропуштајте го споменикот. 

Бела кула

Белата кула во Лондонската кула

Белата кула ги прикажува историските збирки на Кралските оружја, вклучително и 350-годишната изложба, Линија на кралевите.

Белата кула е една од најимпресивните градби од 11 век во Европа.

Слика: Hrp.org.uk

Изградбата на кулата започнала од Вилијам Освојувачот околу 1075-9 година и била завршена до 1100 година.

Ѕидна прошетка

Wall Walk е прошетка по масивното камено опкружување што ги формира ѕидовите на кулата изградени во средината на 13 век. 

Оваа прошетка е најдобриот начин да се истражи средновековната палата и седумте кули - солта, Широката стрела, Констабл, Мартин, Кралските ѕверови, Бауер и Флинт Тауер. 

Крвава кула

Пред да биде наречена Крвава кула, порано се нарекувала Градинарска кула.

Се верува дека идниот Ричард III ги убил 12-годишниот Едвард V и неговиот помлад брат Ричард во 1483 година во Кулата.

Тие останаа во Крвавата кула по наредба на нивниот вујко, а потоа еден убав ден исчезнаа.

Портата на предавниците

Портата на предавниците првично беше наречена Водена порта. 

Портата на предавниците во Лондонската кула

Кралот Едвард I и другите членови на кралското семејство ќе ја користат оваа порта за да влезат во кулата Свети Тома по вода. 

Со текот на времето, се навикна да доведува затвореници обвинети за предавство.

Слика: Hrp.org.uk

Дури и кралицата Елизабета I (пред да биде кралица) влезе во кулата преку портата на предавниците. 

Музеј Фузилиер

Музејот Fusilier ја раскажува приказната за британскиот пешадиски полк од неговото формирање кај кулата во 1685 година до денес. 

Музејот се наоѓа во зграда првично изградена како армиски офицери.

Изложби за истражување 

Во Лондонската кула има многу тековни изложби, а посетителите топло ги препорачуваат. 

1. Линија на кралеви 

Оваа 300-годишна изложба е најдолговечната атракција за посетители во светот. 

Овој историски приказ со оружје и кралски оклоп, дрвени коњи и фигури на кралеви итн., се наоѓа на влезниот кат на Белата кула.

2. Кралски ѕверови

Лондонската кула морала да смисли простор за својата колекција на диви животни (менажерија), бидејќи кралевите во тие денови разменувале ретки и чудни животни како подароци.

Трите лава подарени од римскиот император Фредерик III на Анри III од Англија беа инспирација за трите лава на дресовите на англиските фудбалски тимови.

3. Велингтоновата тврдина 

Оваа изложба е на војводата од Велингтон, еден од најистакнатите британски воени водачи, кој станал Констабл на кулата во 1826 година.

Тој е познат по тоа што ја прилагодил Тврдината за модерно војување и ја прави Армијата попрофесионална. 

По неколку злобни напади од животните, тој ја затворил и Кралската менажерија кај кулата. 

4. Лондонската кула памети

На изложбата „Кулата на Лондон се сеќава“, посетителите можат да видат како тврдината се навикнала да регрутира, распоредува и обучува војници за Првата светска војна.

За да се одбележи стогодишнината од Првата светска војна, оваа изложба беше дополнително проширена со фотографии од минатото и сегашноста за да се спореди Тврдината некогаш и сега. 

5. Монети и кралеви 

Кралската ковница работи од Лондонската кула во последните 500 години.

На оваа изложба се запознавате со возбудливи приказни за британските пари. 

Не пропуштајте како Исак Њутн се обидел да го ослободи Лондон од фалсификаторите, како Елизабет се обидела да ја врати валутата по мешањето на нејзиниот татко итн. 

6. Мачење кај кулата

На дното на кулата Вејкфилд, можете да истражите изложба за затворениците и тортурата што морале да ја доживеат.

Можете да ги видите методите на мачење што се користат во Лондонската кула, комплетирани со реплики на инструментите.

Повеќето од овие инструменти беа од 1500-тите и 1600-тите кога политичките и верските пресврти доминираа во временската линија. 

7. Круни низ историјата 

Оваа изложба е сместена во Мартин Тауер и ја раскажува приказната за англиските кралски круни и нивните познати камења. 

8. Затвореници 

Низ трите кули - Солт, Лоуер Бауер и Бошамп - можете да видите каде се затворени „лошите момци“ и графитите што ги оставиле зад себе. 

Овде можете да бидете сведоци на 900 години историја на затвореници.

9. Тврдина 

Оваа изложба раскажува приказни за тоа како Лондонската кула се удвои како тврдина.

Не пропуштајте го Бунтот на селаните од 1381 година, каде што еден куп селани успеаја успешно да ја нападнат Кулата.

Совет: Бидејќи лондонската кула е блиску до Лондонски мост и мост Тауер, туристите додаваат еден од нив (понекогаш и двете!) како следна ставка на нивниот план.


Вратете се на почетокот


Аудио водич за кулата во Лондон

Кулата на Лондонската гарда
Слика: Hrp.org.uk

Откријте ја Лондонската кула со аудио водич. Изберете од присутните повеќекратни тури и уживајте во турата со ваша брзина.

Следете го потеклото на кулата, средновековниот дворец и вистинските раскошни приказни за затворање и егзекуција.

Запознајте ги познатите Yeoman Warders и слушнете ја мистеријата зад неа Гаврани на кулата. Дознајте повеќе за накит на круната и погледнете ја линијата на кралевите.

Аудио водичот Tower of London е достапен на англиски, холандски, француски. Германски, италијански, јапонски, корејски, кинески мандарински, португалски, руски и шпански.

Откако ќе го имате аудио водичот на Лондонската кула, можете да изберете од турите присутни подолу -

Обиколка на тврдината

Откријте ја најстарата историја поврзана со кулата и дознајте за бесценетата колекција на богатства.

Турнејата ги вклучува почетоците на кулата и The Crown Jewels.

Обиколка на палатата

Откријте ги древните кралски соби и дознајте за секојдневниот живот на денешните жители на кулата. Исто така, сведочете за античките церемонии кои се изведуваат и денес.

Оваа турнеја ја вклучува средновековната палата и погледите во Животот кај кулата.

Обиколка на затворот

Добијте голем број на вистински страшни приказни за некои од најпознатите затвореници и егзекуции.

Дознајте како Кулата го добила својот неславен лик.

Оваа аудио турнеја вклучува приказни за затворање и егзекуции. Исто така, на оваа аудио турнеја дознавате за Портата на предавникот.

Семејна турнеја

Семејната обиколка на кулата ве запознава со приказната за Равенот Роки и неговите пријатели.

Можете исто така да ја искористите посебната функција „Планирајте го денот“, за да го искористите максимумот од вашата посета.

Овој дел ви помага да ги дознаете посебните активности и настани на денот на вашата посета.


Вратете се на почетокот


Мапата на лондонската кула

Лондонската кула, тврдината сместена во срцето на Лондон, има три „одделенија“ или загради.

Во секој ограден простор има многу пасуси и секој од нив е важен за да се научи историјата на местото.

Со сложената структура, кулата има долг список на згради и објекти што треба да се видат.

Лесно е да се изгубите или да пропуштите атракции што мора да ги видите додека ја истражувате Лондонската кула.

Затоа е подобро да се задржи Карта на лондонската кула корисна, особено ако одите во посета со деца или постари лица.

Свесноста за распоредот, исто така, ќе ви помогне лесно да ги најдете услугите за гости како што се тоалети, кафулиња, ресторани, информативни киосци.

Или уште подобро, книга a разглед на Лондонската кула со водич.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за кулата во Лондон

Еве неколку прашања кои често ги поставуваат туристите кои планираат посета на Лондонската кула.

 1. Зошто е изградена Лондонската кула?

  Кулата е сложена структура од неколку кули и структури. Познат е како еден од најстарите затвори во светот. Вистинската цел зад изградбата беше да се заштити Лондон, главниот град на Британската империја. Сепак, наскоро, Лондонската кула стана позната (или озлогласена) за други брутални намени.

 2. Кога била изградена Лондонската кула?


  Лондонската кула е замок и тврдина стар 900 години.

  Темелите на кулата ги поставил Вилијам Освојувачот околу 1066 година.

  Според историчарот Џефри Парнел, тврдината се проширила околу 250 години по времето на Вилијам Освојувачот.

  Денес, она што го гледаме е серија згради поставени на повеќе од 12 хектари земја.

 3. Кои се накит на круната на Кулата во Лондон?


  Куќата за скапоцени камења, сместена во Лондонската кула, ги прикажува Кралските накит, кои се дел од Кралската колекција сè уште редовно ги користи кралицата.

  Колекцијата ги вклучува 800 години старата лажица за крунисување и круната на Свети Едвард.

  Круната се носи кога монархот е крунисан во Вестминстерската опатија.

  Лондонската кула е дом и на Кралската државна круна, која кралицата активно ја користи.

 4. Кои се чуварите на лондонската круна?


  Чуварите на лондонската кула се познати како Јеоман вардерс.

  Во Лондонската кула има 12 такви Yeomen Warders.

  Датирајќи од тоа време, вистинската одговорност на овие чувари беше да се грижат за затворениците во Лондонската кула.

  Меѓутоа, денес Yeoman Warders станаа туристички водичи во Лондонската кула. Нивниот дом е самата кула.

  Овие Yeoman Warders се наречени „Beefeaters“.

 5. Што се Кулата на Лондон гаврани?

  Гавраните на Лондонската кула се група од најмалку шест гаврани. Групата од шест гаврани се чуваат во заробеништво на самата кула. Овие гаврани се поврзани со кулата и круната со суеверие. Суеверието вели дека „ако гавраните од Лондонската кула се изгубат, или ако одлетаат, круната ќе падне, а и Британија со неа“. Специфичните мајстори на Равен ги хранат овие гаврани. Денес, Лондонската кула е домаќин на седум гаврани (шест според суеверието и еден како резервна).

# London Eye
# Зоолошка градина во Лондон
# Стоунхенџ
# Кив градини
# Мадам Тисо Лондон
# Катедрала Свети Павле
# Виндзор замокот
# Кенсингтон Палас
# Шредината
# Зоолошка градина со камшик
# Турнеја во студиото Хари Потер
# Искачување на О2 Арена
# Обиколка на стадионот на Челзи
# Лондон зандана
# Музеј за транспорт во Лондон
# Чесингтон Светот на авантурите

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон