Почетна » Лондон » Билети во Лондонскиот транспортен музеј

Транспортен музеј во Лондон – билети, цени, попусти, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Лондонскиот транспортен музеј го истражува наследството на Лондон и неговиот транспортен систем во последните 200 години.

Транспортниот музеј во срцето на Ковент Гарден има 12 галерии, неколку изложби и многу активности кои изнесуваат фасцинантни приказни за патувања на лондончани во последните два века. 

Посетителите ја гледаат прекрасно реставрираната прва подземна парна машина во светот, електрични возови, класични лондонски автобуси, трамваи, иконски постери на транспортниот оддел и многу повеќе. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети во Лондонскиот транспортен музеј.

Музеј за транспорт во Лондон

Што да очекувате во Транспортниот музеј во Лондон

Музејот има неколку галерии и изложби кои ја прикажуваат историјата на транспортниот систем на Лондон, како што се:

 • Моќта на плакатите
 • Наследство за дизајн на транспорт во Лондон
 • Наследство: Карипската работна сила на Лондонскиот транспорт

Во галеријата Future Engineers има и интерактивни експонати кои им овозможуваат на посетителите да ги тестираат своите STEM вештини и да ги решат транспортните проблеми.

Погледнете ги живописните прикази на постерите во дизајнерската галерија на приземјето.

 All Aboard е посветена зона за игра во рамките на музејот за деца под 7 години. На малите ќе им се допадне All Aboard, бидејќи тоа им овозможува да истражуваат, играат и учат во овој привлечен простор.

Тестирајте ги вашите инженерски вештини во галеријата Future Engineers на приземје. 

Возете или поправете модерен железнички воз, искусете ја најновата технологија за билети, па дури и планирајте среќен град во интерактивната изложба.

Погледнете ги коњите, кои одиграа клучна улога во транспортната историја на Лондон, на последниот кат. 

Во областа All Aboard на Ниво 1, качете се во полуавтобус. 

Всушност, можете да го возите овој уникатен експонат и да искусите како е да се биде зад воланот на автобус во Лондон.

Истражете ја новообновената лондонска галерија транспорт во војна. 

Откријте како транспортот бил од витално значење за време на Првата и Втората светска војна, па дури и искусете засолниште во тие предизвикувачки времиња.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Можете да го добиете вашиот Билети во Лондонскиот транспортен музеј онлајн однапред или купете ги на местото на одржување.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 15 минути или повеќе за да го купите вашиот билет.

Подобрата опција е да се обезбеди прием во лондонскиот транспортен музеј преку Интернет и да се избегне чекање во редот. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото бидејќи добивате возбудливи попусти.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи музејот за транспорт во Лондон продава само ограничени билети, за време на шпицот тие може да се распродадат.

Резервирањето рано, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Одете во Лондон Резервација на билети во Музејот за транспорт страница.

Изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите, тие се испорачуваат на вашата е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цените на билетите во Лондонскиот транспортен музеј

Билетите за лондонскиот транспортен музеј чинат 24 фунти за посетители над 18 години.

Децата до 17 години можат да влезат бесплатно, но мора да резервирате бесплатен детски билет за нивниот влез.

Билети во Лондонскиот транспортен музеј

Оваа Билет во Лондонскиот транспортен музеј ви дава пристап до сите галерии, изложби и активности на атракцијата.

Во овој билет е вклучен и пристапот до All Aboard Play Zone, каде што помладите деца ги преземаат улогите на диригенти, механичари или возачи на интерактивни возила. 

Со овој билет можете да добиете 15% попуст во продавницата за подароци.

Тестирајте ја вашата креативност и инженерски вештини надвор од галеријата Digging Deeper обидувајќи се да изградите прстен од тунел со градежни блокови од пена. 

Транспортниот музеј во Лондон има многу практични активности за сите возрасти. Повеќето од посетителите го сакаат поради неговиот ангажиран и интерактивен дух.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): £18.50
Детски билет (до 17 години): Слободен влез

Комбо билети
Посетителите кои бараат зделки за атракции погодни за семејството претпочитаат комбинирани билети како на пр Транспортен музеј + Поштенски музеј or Транспортен музеј + крстарење по реката поради попустот од 10% што можат да постигнат. 


Вратете се на почетокот


Доаѓање до музејот за транспорт во Лондон

Транспортниот музеј во Лондон се наоѓа на север од реката Темза, близу до мостот Ватерло и Кралскиот колеџ во Лондон.

Уметничкиот музеј во галеријата Courtauld е само на кратко растојание од Транспортниот музеј.

адреса: Лондон WC2E 7BB, Обединетото Кралство. Најдете насоки

Можете да стигнете до музејот за транспорт во Лондон преку автобус, воз или со автомобил.

Со автобус

Подобро е да се земе јавен превоз до музејот. 

Автобуските линии RV1, 9, 11, 13, 15, 23, 139 можат да ве доближат до музејот. 

Можете да се симнете на автобуските постојки Странд или Алдвич.

Подземни станици

Транспортниот музеј има пет подземни станици во близина - Ковент Гарден (4 минути пешачење), Лестер плоштад (7 минути пешачење), Холборн (11 минути пешачење), Черинг Крос (5 минути пешачење) и Насип (9 минути пешачење).

Железничка станица

Најблиските железнички станици до Музејот се Черинг Крос, на 7 минути пешачење од музејот и Станица Ватерло, кој е оддалечен 16 минути. 

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете ги вашите „Карти на Google“ и започнете.

Само ограничен број на паркинг места се достапни во близина на Транспортниот музеј. 

Со 4.90 фунти на час, со максимален престој од околу 4 часа, тие имаат тенденција да бидат и скапи. 

За информации за просторот за паркирање во реално време, проверете Ринго.


Вратете се на почетокот


Работно време на Лондонскиот транспортен музеј

Транспортниот музеј во Лондон е отворен секој ден од 10 до 6 часот. 

Последниот влез е во 5 часот.

Кафето Lower Deck, ресторанот на музејот, е отворен за време на викендите и училишните празници само од 10.30 до 4 часот.

Ментата, која е отворена за јавноста и посетителите на Музејот, работи од 10 до 5 часот. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Повеќето посетители поминуваат два и пол часа истражувајќи го Лондонскиот транспортен музеј.

Ако застанете во едно од двете кафулиња за да се наполните енергија, ќе ви треба уште половина час. 

Најдобро време за посета на Лондонскиот транспортен музеј

Автобуси во Транспортниот музеј во Лондон
Слика: Ltmuseum.co.uk

Најдобро време за посета на Лондонскиот транспортен музеј е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Ако не можете да успеете наутро, следното најдобро време е 3 часот. 

Можете да ја избегнете гужвата и имате уште три часа да го истражите музејот пред да се затвори во 6 часот. 


Вратете се на почетокот


Што да се види во Транспортниот музеј во Лондон

Лондонскиот транспортен музеј го прикажува наследството на Лондон и неговиот транспортен систем преку многу галерии и изложби.

Ги наведуваме за да знаете што да очекувате за време на вашата посета. 

Скриена изложба во Лондон

Скриена изложба во Лондон
Слика: Ltmuseum.co.uk

На оваа изложба, посетувате „напуштена“ подземна станица на подземната железница и ги откривате нејзините тајни. 

Овие стари и заборавени делови од мрежата Tube имаат неверојатни приказни кои сигурно ќе ги сакате – особено онаа за подземната фабрика за авиони Plessey. 

Околу 2,000 членови, пред се жени, работеа во двата тунели долги 4 километри (подземната фабрика!) за време на Втората светска војна.

Постојани галерии

Музејот за транспорт има 12 постојани галерии, наведени подолу -

 • Лондон од 19 век и викторијански транспорт
 • Првото подземје во светот
 • Растот на Лондон
 • Копа подлабоко
 • Формирање на Лондонскиот транспорт
 • На површината 1900-1945 година
 • Лондон по дизајн
 • Лондонскиот транспорт во војна
 • Идни инженери
 • На површината од 1945 година до денес
 • Отплеткување на траките
 • Парада на постер

Сите овие галерии го носат посетителот низ трансформацијата на транспортниот систем на Лондон.

Експонати што мора да се видат

 • Седан стол од 1780 година, првиот лиценциран јавен превоз во Лондон
 • Оригиналното возило на Шилибер - омнибус влечен од коњи од 1881 година
 • Оригиналната мапа на цевки дизајнирана од Хари Бек
 • Дрвен патнички автобус на Metropolitan Railway од 1900 година
 • Првиот подземен мотор на пареа
 • Лондонски транспортни постери дизајнирани од уметници како што се Греам Сатерленд, Абрамски игри, Ајвон Хиченс, Итн 
 • AEC Routemaster, икониот црвен двокатен автобус што сообраќал во Лондон од 1954 до 2005 година. 
 • Рано подземно Булси
 • B-Type, првиот успешен масовно произведен моторен автобус

Вратете се на почетокот


Сите во зоната за играње

Сите во зоната за играње

All Aboard на приземје и ниво 1 на Музејот е зона за играње за деца до седум години. 

Во зоната за семејна игра All Aboard, децата можат да уживаат во играњето на интерактивна флота од мини возила.

Тие можат да станат возачи на автобуси, да возат вистински автобуси или да се облекуваат како механичари, капетани на речни чамци, најавувачи на станици, возачи итн. 

Музејот има и Baby DLR област посветена на бебињата. 


Вратете се на почетокот


Карта на Лондон транспортен музеј

Лондонскиот транспортен музеј во Ковент Гарден е огромно место, па затоа е подобро да го погледнете изгледот на музејот пред вашата посета.

Носењето на картата на Транспортниот музеј е уште попотребно ако патувате со деца.

Кога знаете каде се изложени експонатите што мора да ги видите, вие и вашите деца нема да се исцрпите додека ги барате.

Покрај најважните моменти, мапата на Транспортниот музеј во Лондон исто така ќе ви помогне да најдете услуги за посетители како што се кафулиња, тоалети, семејна игра зона итн.

Можете да ја преземете го планот на подот или земете ги од влезот на музејот.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалоци во Транспортен музеј

Музејот за транспорт во Ковент Гарден има три места за јадење и пиење - кантина, кафулето Lower Deck и просторот за пикник. 

Кантина

Ментата е отворена за јавноста, како и за посетителите на музејот. 

Ментата е кафе бар кој нуди топли и ладни пијалоци, сендвичи, супи, домашни колачи итн. 

Кафулето, исто така, има објекти погодни за семејството, како што се столчиња за кревање и менувач на бебиња.

Време: 10 сум да 5 часот

Преземете го менито на кантината

Кафе на Долна палуба

Кафето Lower Deck е на приземјето на Музејот и е отворено само за Билет во Лондонскиот транспортен музеј држачи. 

Тоа е идеално место за да се опуштите малку помеѓу вашата обиколка на музејските галерии. 

Кафето Lower Deck нуди англиски домашен џелато, замрзнат јогурт, милкшејкови, сендвичи, грицки и топли и ладни пијалоци.

Време: 10.30 сум да 4 часот

Излетнички простор

Излетничкиот дел на Транспортниот музеј е на приземје во близина на кафето Lower Deck.

Посетителите можат да ги јадат своите спакувани ручеци во оваа мала затворена пикник област.

Најчесто поставувани прашања за Транспортниот музеј во Лондон

Еве неколку често поставувани прашања за Историскиот транспортен музеј во Лондон.

Дали овој билет е годишен пасус за Лондонскиот транспортен музеј?

Да, билетот е годишен пасус. Тоа значи дека добивате неограничен дневен влез во Музејот за цела година од датумот на купување.

Дали Транспортниот музеј во Лондон е погоден за деца и семејства?

Да, музејот има многу изложби и активности погодни за семејството, вклучително и зона за играње за деца до 7 години. Има интерактивни прикази и практични искуства што го прават идеален за семејства.

Дали Лондонскиот транспортен музеј има гардероба?

Да, во Музејот има бесплатен гардеробер. Таму можете да ги оставите палтата и чантите.

Дали Музејот за транспорт во Лондон е достапен за лица со посебни потреби?

Музејот е посветен да биде достапен за сите. Тие обезбедуваат капацитети и услуги за посетителите со посебни потреби, вклучувајќи пристап до инвалидска количка, пристапни тоалети и сензорни простори. Сепак, некои возила можеби не се пријателски расположени поради нивната историска природа.

Дали влезниот билет во Лондонскиот транспортен музеј вклучува храна и пијалоци?

Не, билетот вклучува само гарантиран влез во Музејот и неговите галерии.

Дали Транспортниот музеј во Лондон има менза?

Да, музејот има менза, тоа е кафулето и барот што се наоѓа во рамките на Музејот. Нуди разновидни топли оброци, сендвичи, супи, домашни колачи и топли и ладни пијалоци. Можете да најдете повеќе информации погоре.

Дали е дозволено фотографирање во Транспортен музеј?

Во музејот генерално е дозволено фотографирање за лична употреба. Сепак, ограничувањата може да се применат во одредени делови. Стативи и селфи стапчиња се забранети.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Извори

# Ltmuseum.co.uk
# Wikipedia.org
# Visitlondon.com
# Coventgarden.лондон

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од