Почетна » Лондон » Билети за Chessington World of Adventures

Chessington World of Adventures – билети, цени, најдобри возења, временски услови

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(112)

Chessington World of Adventures е тематски парк со десет тематски земји, 40 возбудливи возења, 1000+ животни во зоолошката градина и центар за морски живот.

Некои од најпопуларните возења во паркот вклучуваат Вампир, суспендиран подметач; Змејовиот бес, подметач што се врти; и Rameses Revenge, возење кое ги врти и навалува возачите наопаку.

Оваа атракција нуди и фантастични емисии и настани во живо и е идеално целодневен излет за возрасни и деца.

Речиси два милиони туристи и локални жители го посетуваат светот на авантурите во Чесингтон во Чесингтон, Сари, секоја година. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за Chessington World of Adventures.

Што да очекувате

Chessington World of Adventures Лондон има многу возења и атракции, а покривањето на сè во еден ден е речиси невозможно.

Но, не грижете се, го направивме нашето истражување за тоа кои возења се најдобри и работи што не можете да ги пропуштите во Chessington Adventures, а еве ја листата:

Најдобри возења

 • Croc Drop 
 • Вампир 
 • Бесот на змејот
 • кобра
 • Tomb Blaster

Извонредни искуства

 • Зуфари: Вози во Африка
 • Храмот на мајхем
 • Соба на метла анимиран филм искуство

Води возења

 • Карпата Тајгар
 • Синиот Барник
 • Речни сплавови
 • Морски џинови
 • Шкорпија Експрес
 • Галеон на Грифин
 • Морска бура

Најдобри возења за деца 

 • Авантурата со возење на реката Груфало
 • Мајмун свингер
 • Возење со тема Елмер
 • Хопер на врвот на дрвото
 • Џунгла Ренџерс
 • Авантура на дрвото Амазу

Секое возење има ограничување на висината кое се движи од 0.9 m до 1.4 m минимум.

Децата под 0.9 метри можат да уживаат во повеќе атракции доколку се придружени од возрасен над 16 години.

Децата мора да бидат придружувани од возрасен за некои возења од безбедносни причини.

Време на отварање

Забавниот парк Chessington World of Adventures е отворен во текот на целата година, а неговата шпиц сезона е од март до октомври. 

Тематскиот парк се отвора во 10 часот и се затвора во 5 или 7 часот, во зависност од сезоната. 

Атракцијата останува затворена во некои среднеделни денови во ноември и декември, па затоа ви препорачуваме да ги резервирате билетите преку Интернет. 

Кога резервирате Билети за Chessington World of Adventures онлајн, деновите кога е затворен се блокирани, за да не завршите на атракцијата кога е затворена. 

Време на возење

За време на шпицот на сезоната од март до октомври, сите возења започнуваат во 10 часот, а некои може да започнат малку подоцна за време на слабата сезона. 

Влезовите за редиците за возење исто така се затвораат кога паркот се затвора во текот на денот. Сепак, возењата ќе продолжат да се движат додека линијата не се исчисти.

За да внимавате на должината на линиите на возењата, преземете ја мобилната апликација Chessington World of Adventures за Андроид or iPhone


Вратете се на почетокот


Билети за Светот на авантурите во шахингтон

Жирафа во зоолошката градина во Чесингтон
Слика: Chessington.com

Овој билет за Chessington World of Adventures вклучува пристап до возењата во забавниот парк, зоолошката градина во Чесингтон, центарот SEA LIFE и сите емисии и настани во живо.

Доаѓа со гаранција за дождлив ден, што значи дека ако врне повеќе од еден час на денот на вашата посета, добивате бесплатни билети за дополнителен ден.

Овој билет е билет со најдобра вредност за парите, а сите – возрасни, деца, постари, студенти – плаќаат иста цена за влез.

Попуст на билети

Кога ќе ги купите билетите на шалтерите на атракцијата при вашата посета, билетите чинат 60 фунти.

Кога купувате билети за Chessington World of Adventure онлајн и однапред, добивате попуст од 40% и плаќате само 34 фунти по лице.

Онлајн билетите ви помагаат да заштедите 26 фунти по лице, а исто така можете да избегнете редица на шалтерите за билети. 

* Светот на шахингтон не нуди семеен билет

**Деца под три години можат да влезат бесплатно

Комбо билети
Посетителите кои бараат атракции погодни за семејството имаат тенденција да претпочитаат комбинирани билети како на пр Chessington World + Legoland or Светот на шахингтон + паркот Торп поради попустот од 10% што можат да постигнат. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета Светот на шахингтон

Возење Croc Drop во Тематскиот парк Chessington
Возењето Croc Drop е најновото дополнување на Тематскиот парк Chessington. Слоганот на возењето е: „Храбро ја капката, ослободете ја клетвата“. Слика: Chessington.com

Најдобро е да го посетите Chessington World of Adventures Resort во 10 часот, веднаш штом ќе се отворат за тој ден. 

Ако купете влезни билети однапред, можете да ги прескокнете редиците на шалтер за билети на влезот и веднаш да се упатите кон возењата. 

Ако не можете да стигнете до популарните возења во првиот час кога паркот е отворен, посетете ги за време на ручек.

Редиците за популарните возења, исто така, имаат тенденција да бидат најкратки во последниот час кога паркот е отворен.

За да се избегне брзање, некои посетители тргнуваат од задниот дел на паркот и го продолжуваат својот пат до возењето напред. 

Тематскиот парк во Чесингтон е најмногу преполн за време на викендите и училишните празници. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае тематскиот парк?

Повеќето посетители поминуваат шест до седум часа истражувајќи ги бројните возења и атракции, вклучувајќи ги Зоолошката градина и Центарот SEA LIFE во одморалиштето Chessington World of Adventures.

Со толку многу работа, подобро е да го започнете денот во забавниот парк веднаш штом ќе се отворат.

Билети за шасингтон дозволи повторно влегување истиот ден се додека посетителите добиваат печат пред да излезат од паркот.


Вратете се на почетокот


Вози во Светот на авантурите во Чесингтон

Chessington World of Adventures има 40 возења, поделени во три типа - оние погодни за помали деца и возења во кои семејствата можат да уживаат заедно, и возбудливи возења.

Овие возења се расфрлани низ десетте теми на паркот. 

Секоја активност има висина и други ограничувања прикажани каде посетителите се редат.

Најновото возење на забавниот парк се вика Синиот барнакл, заменувајќи го познатото возење наречено Црн баканеер.

Можете да ја преземете апликацијата Chessington за Андроид or iPhone да се знае статусот на возењето и времето на редот.

Возењата како што се The Gruffalo River Ride Adventure, Tiger Rock, Dragon's Fury, Rattlesnake, Scorpion Express, Tomb Blaster и Vampire имаат камери за фотографирање на целата акција.

Фотографиите од возење се убав сувенир за носење дома, затоа не заборавајте да се насмеете и да ги побарате фотографиите откако ќе се симнете. 

Подобро е да се качите на мокрите возења кога сонцето е високо за да ви се исушат алиштата наскоро.


Вратете се на почетокот


Карта на Chessington светот на авантурите

Светот на шахингтон е огромно место, па затоа е подобро да го погледнете распоредот на тематскиот парк пред вашата посета.

Носењето на картата на Chessington World of Adventures е уште попотребно ако патувате со деца.

Нема да губите време барајќи бројни возења, шоуа и активности и нема да се исцрпите.

Покрај атракциите, мапата на забавниот парк ќе ви помогне и да најдете услуги за посетители како што се ресторани, тоалети, банкомати, места за пикник, точки за собирање фотографии итн.

Преземете ја картата на светот на Chessington (jpeg, 490 Kb)


Вратете се на почетокот


Времето во Chessington World of Adventures

Ресортот Chessington World of Adventure има подеднаква мешавина на атракции во затворен и отворен простор, така што времето не игра голема улога. 

Кога врне, посетителите можат да му се придружат на Маус на магично патување на Авантурата за возење на реката Груфало или, вооружени со ласерски пиштол, да се прошетаат низ антички египетски лавиринт на Tomb Blaster. 

Игротеката на змеј, наменета за помлади деца, е исто така атракција во затворен простор. Најдобриот дел е што родителите можат да испијат кафе дури и додека нивните деца си играат. 

Центар за морски живот, соба на метла, патека на кралевите итн., се други популарни авантури во затворен простор во забавниот парк.

За часовно ажурирање на времето за Chessington World of Adventures, проверете Мет канцеларија.

Гаранција за дождлив ден

Ако врне постојано еден час или повеќе за време на вашата посета, забавниот парк Chessington ви дава бесплатен дневен билет за повратна посета подоцна во годината.

Можете да го изберете вашиот датум за следната посета и да не плаќате ништо дополнително. 

Една од предностите на посетата кога времето не е толку добро е тоа што не наоѓате редици. 

Гаранцијата за дождлив ден важи само за билети купени преку интернет


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување за посетители

Возење со Scorpion Express во Тематскиот парк Chessington
Возење со Scorpion Express во Chessington World. Слика: Chessington.com

Неопходно е да се облекувате според временските услови бидејќи повеќе од половина од атракциите и активностите во Chessington World of Adventures се на отворено. 

Облечете се за да не ви биде премногу топло, ладно или влажно. 

За дождливи денови, пончо се достапни за да ви помогнат да останете суви.

Посетителите мора да носат кошули и чевли на сите возења според правилата на паркот.

Подобро е да носите удобни чевли од две причини – ќе има многу одење, а не сакате вашите лабави обувки да ви паднат од некои од побрзите возења. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до светот на авантурите во Чесингтон

Ресортот Chessington World of Adventures се наоѓа на Leatherhead Road, Chessington, Сари, KT9 2NE. Најдете насоки

Чесингтон е во Сари, на А243, на само 3.2 км (2 милји) од А3 и М25 (раскрсница 9 или 10).

Со воз

Chessington е 35 минути патување од центарот на Лондон. 

Посетителите можат да се качат на возот на Југозападните железници од Ватерло, Клапам пресекили Вимблдон и спушти се во Јужната станица во Чесингтон

Тематскиот парк е на околу 10 минути пешачење од станицата.

Јужната станица Chessington е во зоната 6 на зоните за патување во Лондон и прифаќа Oyster картички. 

Проверете ја официјален сајт за времето и цените на возот.

Со автобус

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, можете да се качите на 465 автобус патувајќи од Кингстон кон Доркинг. 

Другата опција е да се земе 467 автобус од Епсом.

Паркинг

Ако возите од Лондон, одете со А3 до Хук - Chessington е означен на A243.

Од југ, земете М25 раскрсница 9; од север, земете М25 раскрсница 10.

Chessington World of Adventures нуди стандарден паркинг и експресен паркинг. 

Стандардниот паркинг чини 4 фунти по автомобил, но можеби ќе треба да пешачите 5-10 минути за да влезете од влезот на портата Explorer. 

Со 10 фунти по автомобил, експресното паркирање е поскапо од стандардното паркирање, но посетителите добиваат многу полесен влез и излез. 

Експрес паркингот е веднаш до влезот на тематскиот парк Лоџ Гејт.

Извори

# Chessington.com
# Wikipedia.org
# Chessingtonholidays.co.uk
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London Eye Лондонската кула
Зоолошка градина во Лондон Стоунхенџ
Мадам Тисо Лондон Катедрала Свети Павле
Виндзор замокот Кенсингтон Палас
Шредината Зоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 Арена Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон зандана Музеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантурите SeaLife Лондон
Музејот на Бруклендс Вембли
Емирати Искуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт Хол Вестминстерската опатија
Кути Сарк Поштенски музеј
АрселорМитална орбита Тауер Бриџ
Круз со реката Темза Бакингемската палата
Кралската опсерваторија Гринич Хемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар