Почетна » Лондон » Билети за Мадам Тисо во Лондон

Мадам Тисо Лондон – билети, цени, попусти, часови

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Инаугуриран во 1884 година, Музеј на Мадам Тисо во Лондон прикажува восочни статуи на познати личности од целиот свет.

Со текот на годините, музеите за восочни фигури на Мадам Тисо се појавија во многу градови, но Мадам Тисо во Лондон останува најпопуларниот од сите нив.

Восочните фигури во Тисо Лондон вклучуваат политичари, кралски членови, филмски ѕвезди, спортски ѕвезди и познати криминалци.

Накратко, тоа е можност да кликнете селфи со 250+ познати восочни фигури од сите сфери на животот.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Мадам Тисо Лондон.

Врвни билети за Мадам Тисо во Лондон

# Билети за Мадам Тисо во Лондон

Том Харди во Лондон во Мадам Тисо

Што да очекувате

Замислете ги сите ваши омилени познати личности во една соба и имате шанса да се сликате со секоја од нив. (Се разбира, тоа е невозможно.)

Во Лондон, Мадам Тисо, можете да истражите 7 различни зони посветени на одредени теми, како што се невозможен фестивал, забава за награди, војни на ѕвездите, сала за чудо на херои итн.

Запознајте до 150 познати личности од различни области, како спорт, филм, кралско семејство, музички уметници итн.

Мадам Тисо, исто така, има луѓе кои се озлогласени за злосторствата што ги направиле, сериските убијци во својата сала. (Без грижи, очигледно не можат да наштетат).

Универзумот на Марвел, Одајата на ужасите, Конг: островот на черепот и духот на возењето во Лондон се искуствата достапни во музејот Мадам Тисо.

Можете да прочитате повеќе за искуствата и што да видите подолу во оваа статија.

Каде да резервирате билети

Можете да го добиете вашиот Билети за влез во Лондон во Мадам Тисо на местото или купете ги онлајн, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети.

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 30 до 40 минути за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да резервирате билети за Мадам Тисо онлајн.

Цените на онлајн билетите имаат тенденција да бидат поевтини поради возбудливите попусти.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваниот временски простор, што помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Резервација на билети за Мадам Тисо страница.

Изберете го бројот на билети, претпочитаниот датум и временскиот простор и купете ги билетите.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта.

Не треба да земате никакви отпечатоци.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и да влезете за да ги запознаете славните.

Цена на билетот за Мадам Тисо

Билетите за Мадам Тисо чинат 33 фунти во вообичаените денови и 37 фунти во деновите на шпицот за посетители над 16 години.

Децата меѓу две и 15 години добиваат попуст од 3 фунти во вообичаените денови и 4 фунти во деновите на шпиц и плаќаат само 30 фунти и 33 фунти соодветно.

Доенчињата под две години можат да влезат бесплатно секој ден.

Цените на билетите во истиот ден

Билетите за Мадам Тисо Лондон истиот ден се поскапи, дури и ако ги купите преку Интернет.

Дури и ако стигнете до музејот Мадам Тисо во Лондон, сепак е подобро да ги купите билетите преку Интернет - барем можете да избегнете чекање во линиите на бројачот за билети.


Вратете се на почетокот


Билети за Мадам Тисо во Лондон

Билети за Мадам Тисо во Лондон
Онлајн билетите за Мадам Тисо во Лондон се сосема исти како и физичките билети што можете да ги купите на местото на одржување. Слика: Kakijalans.com

Сите билети вклучуваат пристап до подолу дадените посебни искуства во музејот на восочни фигури.

  • Војна на ѕвездите искуство
  • Марвел супер херои 4D кино
  • Возење со духот на Лондон
  • Островот на черепот
  • Сјајната соба
  • Бегство вонземјанин
  • Одаи на ужаси

Ќе ви биде дозволено да влезете во атракција само во времето кога сте резервирале. Затоа, погрижете се да пристигнете на местото најмалку 15 минути пред терминот.

Еден негувател за посетители со посебни потреби може да влезе бесплатно.

Билети надвор од врвот

Билет за возрасни (16+ години): £37
Детски билет (од 2 до 15 години): £33
Доенчиња (под 2 години): Слободен влез

Врвните билети

Билет за возрасни (16+ години): £33
Детски билет (од 2 до 15 години): £30
Доенчиња (под 2 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Искуства во Мадам Тисо Лондон

Во Лондон, Мадам Тисо, ќе се соочите лице в лице со некои од најпознатите светски лица.

За промена, нема да стоите зад јажињата, туку ќе можете да допирате, гушкате, бакнувате и да бидете блиску до над 250 познати личности.

Покрај восочните статуи на познати личности, има и фантастични искуства.

Оваа лондонска атракција има седум уникатни искуства погодни за целото семејство.

Супер хероите на Марвел во 4Д

Не пропуштајте ги возбудливите супер херои на Марвел во 4Д авантуристички филм каде суперхероите ги здружуваат силите за да го спасат светот од злото.

Искуството на Шерлок Холмс

Искуството на Шерлок Холмс е рекреација на светот на детективот Шерлок Холмс во Бејкер Стрит.

Тоа е театарска, прошеткана авантура погодна за целото семејство.

Бидејќи ова е платено искуство, за учество мора да ги купите билетите кои чинат 5 фунти/лице.

Не е дел од стандардниот влезен билет.

Сјајната соба

Сјајната соба е ново дополнување и е фотографско искуство кое го пробива патот, кое се инспирира од сценските сетови на принцезата на поп-музиката Дуа Липа.

Посетителите можат да позираат со поп-ѕвездата дури и кога десет камери се активираат последователно за да создадат бесплатен 3D gif за да го споделите со пријателите и семејството.

Островот на черепот

Островот на черепот во Лондон на Мадам Тисо е неодамнешен додаток и е инспириран од филмот од 2017 година наречен „Конг: Островот на черепот“.

Овој дел има џиновска аниматронска глава на Кинг Конг (18 стапки / 5.5 метри) висока, што му дава застрашувачки размери.

Децата го сакаат овој живописен движечки модел.

Бегство вонземјанин

Не треба да сте гледале ниту еден од сериите филмови за вонземјани за да добиете адреналин од „Бегство вонземјани“ во Мадам Тисо Лондон.

Во овој дел, ќе се качите на бродот Covenant и ќе се соочите лице в лице со Ксеноморф, вонземјанинот.

Духот на Лондон возење

Возењето Spirit of London е вклучено во сите билети за Мадам Тисо во Лондон.

За време на возењето, ќе седите во една од озлогласените црни такси во Лондон, иако нарацијата ве води низ историските и културните настани што го обликувале Лондон низ годините.

Возењето со Spirit of London трае приближно 5 минути.

Војна на ѕвездите искуство

Мадам Тисо се здружи со Дизни и Лукас Филм за да го создаде ова визуелно задоволство кое има извонредно живописни восочни фигури на хероите и негативците од Војна на ѕвездите.

Покрај фигурите, ќе видите локации како што се мочуриштата на Дагоба, палубата за летови на Милениумскиот сокол, собата на тронот на Џаба итн.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Мадам Тисо Лондон

Восочните статуи на познатите личности се поделени во многу Зони.

Иако има многу зони, ги наведуваме првите десет, кои привлекуваат максимални посетители.

Зона на Марвел

Оригиналните стрипови и блокбастерските филмови на Марвел го инспирираа Тајниот команден центар на Марвел.

Spiderman, Ironman, Hulk, Hawkeye, The Invisible Woman, Captain America, Wolverine, Nick Fury, Captain Marvel, итн., се некои од ѕвездите на Marvel кои ќе ги сретнете во овој дел од Мадам Тисо Лондон.

Не ја пропуштајте зоната на Comic Store исполнета со класици на Marvel и минијатурни акциони фигури.

ВИП забава

Забавата во првата сала на Музејот ги вклучува сите познати личности од А-листата како Морган Фримен, Леонардо ди Каприо, Никол Кидман, Бред Пит, Анџелина Џоли, Том Харди, Џорџ Клуни итн.

Зоната за забави има и област во Боливуд, каде што можете да запознаете индиски филмски ѕвезди како Пријанка Чопра, Дипика Падуконе, Хритик Рошан итн.

Кралското семејство

Кралско семејство во Мадам Тисо Лондон

Овој музеј има рекорд за создавање на најголем број восочни статуи на кралицата Елизабета Втора.

Дава шанса да се сретнете со кралски членови како војводата и војвотката од Кембриџ, принцот од Велс и војвотката од Корнвол, кралицата Елизабета Втора итн.

Слика: Madametussauds.com

Неодамна, принцот Хари и Меган Маркл беа отстранети од делот на кралското семејство.

Модна недела

Еден дел од рубриката Модна недела е рекреација на зад сцената на еден меѓународен моден настан.

Зад сцената се дружите со супер моделот Кендал Џенер, а потоа влегувате на вториот дел од оваа изложба на кратка модна писта.

FilmZone

Одри Хепберн во Лондон во Мадам Тисо
Одри Хепберн во Лондон во Мадам Тисо. Слика: Madametussauds.com

Оваа зона прикажува возбудливи и незаборавни ликови од блокбастер филмовите.

Некои од ликовите што ќе ги видите овде се - Е.Т., Терминатор, Кетнис Евердин (од Игрите на гладните), Холи Голајтли (Одри Хепберн од Појадок кај Тифани) итн.

Областа на спортот

Ако го сакате спортот, не ја пропуштајте оваа зона, бидејќи во неа се најистакнатите спортски ѕвезди во светот како Лионел Меси, Рафаел Надал, Мохамед Али, Усаин Болт, Мо Фара, Сачин Тендулкар, Џесика Енис-Хил итн.

Културна зона

Овде ќе најдете живописни восочни модели на најголемите интелектуалци, генијалци, писатели и уметници на нашето време.

Оваа област е посветена на најголемите умови на сите времиња, како Вилијам Шекспир, Алберт Ајнштајн, Стивен Хокинг, Пабло Пикасо и Чарлс Дарвин.

Музичка зона

Музичката зона е збирка на великани од International Music – убав спој на минатото и сегашноста.

Може да се забележат восочни статуи на ѕвезди како Фреди Меркјури, Мадона, Мајкл Џексон, Адел, Бритни Спирс, Лејди Гага, Боб Марли, Ед Ширан итн.

Зона на светските лидери

Во овој дел, посетителите можат да ги видат најсилните лидери со најголеми умови.

Може да се мачкате со такви како Барак Обама, Маргарет Тачер, Винстон Черчил, Никола Саркози, Роналд Реган, Тони Блер, Мартин Лутер Кинг итн.

Зад сцената зона

Во овој дел, ќе научите за историјата на музејот Мадам Тисо.

Посетителите учат и за Marie Tussaud (пионерката на восочните фигури!), нејзините први креации и нејзиното последно дело.

Гласот на Бијонсе ве води низ различните фази на правење восочни фигури.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Мадам Тисо Лондон

Мадам Тисо Лондон е на Marylebone Rd, Marylebone во Лондон NW1 5LR.

Мерилебон Роуд е продолжение на А40, една од главните рути во и надвор од Лондон.

Со лондонското метро

Мадам Тисо е само две минути пешачење далеку од Метро станица Бејкер Стрит.

За да стигнете до подземната станица Бејкер Стрит, можете да се качите на која било од следните подземни линии - Бејкерло, Круг, Јубилеј, Метрополитен и Хамерсмит и Сити.

Со воз

Станица Мерилебон е околу 10 минути пешачење од Мадам Тисо.

Главните станици Еустон, Сент Панкрас, Падингтон, Викторија, Ватерло и Чаринг Крос се на пет станици оддалечени од станицата Мерилебон.

Со автобус

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт во Лондон, влезете во автобусот со броевите 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139, 189, 205, 274 и 453.

Сите тие минуваат преку Мадам Тисо Лондон.

Со автомобил

Најдобар начин да се вози до Мадам Тисо е со палење Google на сајтот и следејќи ги упатствата.

Иако Музејот на восок се наоѓа надвор од зоната за наплата на метеж, тие немаат никаков паркинг.

Но, има доволно места за паркирање во близина на Мадам Тисо, најблиску Мастерпарк на улицата Чилтерн Мастерпарк на улицата Крамер.

Работно време

Мадам Тисо во Лондон се отвора во 9 часот или 10 часот и се затвора во 4 часот, 5 часот или 6 часот, во зависност од распоредот на денот.

Работното време во Мадам Тисо Лондон се разликува во текот на годината.

Можете да го посетите Мадам Тисо помеѓу 10 и 4 часот без да го погледнете нивниот распоред.

Колку долго е потребно?

Според официјалните лица на Мадам Тисо во Лондон, потребни ви се два часа за да ги истражите сите експонати во музејот за восочни фигури, вклучувајќи го и 4D филмот за супер херои на Марвел и искуството од „Војна на ѕвездите“.

Од музеј на восок е атракција за прошетка со ваше темпо, нема временско ограничување на вашиот билет.

Познато е дека тинејџерите поминуваат многу време правејќи селфи со нивните омилени познати личности.

London Pass ви помага бесплатно да влезете во повеќе од 60 туристички атракции. Заштедете време и пари. Купете го London Pass


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на Мадам Тисо во Лондон е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот или попладне, помеѓу 2 и 3 часот.

Бидејќи на посетителите обично им требаат два часа за да ја истражат лондонската атракција, дури и ако започнете во 3 часот, можете да го завршите истражувањето пред да се затвори музејот восок.

Вторник, среда или четврток се најдобрите денови во неделата за посета на Мадам Тисо во Лондон.

Кога НЕ треба да се посети Мадам Тисо

Мадам Тисо Лондон е а високо оценет атракција и речиси секогаш е преполн.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, подобро е да ја посетите во работен ден. 

За време на летниот распуст и полуседниците на училиште, музејот Мадам Тисо во Лондон е навистина преполн.

За време на шпицот, посетителите завршуваат да чекаат до 2 часа во шалтерите за издавање билети, а за време на шпиц ова чекање може да биде и до 20 минути.

Ако купи билети за Мадам Тисо Лондон онлајн, можете да ги прескокнете овие долги редици и веднаш да влезете во музејот на восочни восоци. 

Извори

# Madametussauds.com
# Wikipedia.org
# Visitlondon.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од