Почетна » Лондон » Билети за орбита на ArcelorMittal

Билети за ArcelorMittal Orbit – возење со лизгалки, апсеил, поглед на хоризонтот, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(191)

ArcelorMittal Orbit е уникатна атракција лоцирана во Олимпискиот парк на Кралицата Елизабета во Лондон.

Дизајниран е од Сер Аниш Капур и Сесил Балмонд и е изграден за Олимписките игри во Лондон во 2012 година. 

Висока е 114.5 метри и е највисоката скулптура во Обединетото Кралство. Изработена е од 2000 тони челик и е најголемата конструкција од ваков вид во светот.

Стана популарна туристичка дестинација, а посетителите доаѓаат од целиот свет да го видат. 

Во оваа статија даваме информации за тоа што можете да очекувате при посетата на ArcelorMittal Orbit, каде да купите билети, цената на билетите, како да стигнете до атракцијата, тајмингот и многу повеќе.

АрселорМитална орбита

Што да очекувате на ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit е уникатна атракција која нуди неверојатен поглед на Лондон. 

Има две платформи за набљудување, 76 метри (249 стапки) и 80 метри (262 стапки). 

Платформите за набљудување обезбедуваат панорамски поглед на градот, а посетителите можат да видат и до 20 милји подалеку на јасен ден. 

Структурата има и тобоган на кој посетителите можат да се возат, најдолгиот и највисокиот тобоган во светот. 

Слајдот е долг 178 метри (584 стапки), а посетителите можат да достигнат брзина до 15 милји на час. 

Тоа е возбудливо искуство кое не е за оние со слабо срце.

Освен платформите за набљудување и тобоганот, ArcelorMittal Orbit има и кафуле и продавница за подароци. 

Кафулето служи разновидна храна и пијалоци, вклучувајќи кафе, сендвичи, колачи и други закуски. 

Продавницата за подароци продава сувенири, вклучувајќи маици, разгледници и други предмети што посетителите можат да ги однесат дома за да ги потсетат на нивната посета.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за ArcelorMittal Orbit

Постојат различни начини за купување билети за ArcelorMittal Orbit

Посетителите можат да купат билети преку Интернет или на атракција.

Купувањето билети преку Интернет е најзгодниот начин за купување билети, бидејќи тоа можете да го направите од удобноста на нивните домови или хотелски соби.

Можете исто така да избегнете долги редици на атракција, што може да одземе многу време, особено за време на шпицот.

Резервирањето преку Интернет, исто така, помага да се избегне разочарување и доцнење во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

За да купите билети преку Интернет, одете на страница за резервација на билети на ArcelorMittal Orbit. 

Изберете го бројот на билети, претпочитаниот датум и купете ги вашите билети.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Можете едноставно да го покажете билетот за паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цена на билети за ArcelorMittal Orbit 

Цената на Билети за ArcelorMittal Orbit варира во зависност од видот на билетот и возрасната група. 

Влезните билети според стандардите се по цена од 15 фунти за оние меѓу 17 и 59 и 9 фунти за деца меѓу три и 16 години.

Билетите за постари граѓани над 60 години и студенти со валидна лична карта чинат исто 12 фунти.

Доенчињата под 2 години можат да влезат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Билети за ArcelorMittal Orbit

Билети за ArcelorMittal Orbit
Слика: TripAdvisor.во

на Билет за ArcelorMittal Orbit вклучува возење до врвот на кулата, каде што можете да уживате во прекрасен панорамски поглед на хоризонтот на Лондон. 

Можете исто така да ја доживеете возбудата од возењето низ кулата на највисокиот и најдолгиот тобоган од тунел во светот. 

Сепак, вреди да се напомене дека возењето надолу по тобоганот не е вклучено во стандардната цена на билетот и бара дополнителен надомест. 

Посетителите можат да уживаат и во бесплатна дигитална фотографија од нивното возење по тобоганот, која може да се преземе од веб-страницата на атракцијата.

Важно е да се напомене дека билетот ArcelorMittal Orbit не вклучува пристап до други атракции или изложби во Олимпискиот парк на кралицата Елизабета. 

Ако планирате да посетите други атракции во паркот, како што се Центарот за водни спортови или Олимпискиот стадион, ќе треба да купите посебни билети за тие искуства. 

Дополнително, ArcelorMittal Orbit има одредени ограничувања за посетителите, како што е услов за минимална висина за лизгачот и максимална граница на тежина за возачите. 

Посетителите треба да ги разгледаат сите услови пред да купат билети за да се осигураат дека ги исполнуваат барањата на атракцијата.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 17 до 59 години): £15
Детски билет (од 3 до 15 години): £9
Студентски билет (од 17 до 59 со валидна лична карта): £12
Билет за постари лица (60+ години): £12
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Билети за лондонскиот Abseil: ArcelorMittal Orbit 

Билетите за лондонски Abseil ArcelorMittal Orbit
Слика: WireAndSky.co.uk

Посетителите кои сакаат да доживеат наплив на адреналин можат да купат пакет The London Abseil. 

Пакетот нуди возбудливо спуштање од 80 метри (262 стапки) од врвот на Орбитата.

Цена на билет: £55

Заштедете време и пари! Размислете за купување Превој во Лондон и посетете над 80+ атракции како ЗСЛ Лондонската зоолошка градина и Лондонскиот мост. Изберете од 1, 2, 3, 4, 5, 6 или 10-дневни пропусници и прицврстете се за 1-дневна тура со автобус. 

Како да стигнете до ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit се наоѓа во Олимпискиот парк на кралицата Елизабета, кој се наоѓа во источниот лондонски кварт Стратфорд. 

адреса: ArcelorMittal Orbit, улица Торнтон 3, Олимписки парк на кралицата Елизабета, Стратфорд, Лондон, E20 2AD. Најдете насоки

Постојат неколку опции за транспорт на располагање за да стигнете до атракцијата.

Со цевка

Најблиската метро станица до ArcelorMittal Orbit е Станица Стратфорд, кој го опслужуваат линиите Јубилеј и Централ. Од станицата е на кратка прошетка до атракцијата.

Со воз

Станица Стратфорд е исто така главен железнички центар, со врски до неколку дестинации во Лондон и пошироко.

Со автобус

Неколку автобуски линии служат на Олимпискиот парк на кралицата Елизабета, вклучувајќи ги и 388, 308 и 339 година.

Со автомобил

Влезете во вашиот автомобил, вклучете ги вашите карти на АрселорМитална орбита, и избркајте!

Паркинг се наоѓа во Вестфилд Стратфорд Сити, на кратко пешачење од ArcelorMittal Orbit.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на ArcelorMittal Orbit

ArcelorMittal Orbit е отворен седум дена во неделата, а тајмингот е како што следува:

Од понеделник до четврток: Од 12 до 5 часот

петок и недела: 10 сум да 6 часот

Ве молиме имајте предвид дека последниот запис е еден час пред времето на затворање.

Колку време трае ArcelorMittal Orbit

Просечното време што посетителите го поминуваат во ArcelorMittal Orbit е околу еден до два часа, што вклучува истражување на платформите за гледање и доживување на привлечноста на слајдовите. 

Сепак, вашето време овде зависи од вашите интереси и гужвите.

Најдобро време за посета на ArcelorMittal Orbit

Што се однесува до најдоброто време за посета, избегнувањето на викендите и државните празници генерално се препорачува кога има најголема гужва. 

Посетата во работен ден за време на часовите без шпиц (обично пред 11 часот и по 4 часот) може да понуди потивко и попријатно искуство. 

Меѓутоа, ако сакате да ги видите градските светла навечер, најдобро е да го посетите по зајдисонце.

Најчесто поставувани прашања

Еве некои од најчесто поставуваните прашања за ArcelorMittal Orbit.

Дали има некои специфични барања за посетителите да го користат The Slide во ArcelorMittal Orbit?

Посетителите мора да ги исполнуваат следниве критериуми: да бидат височини најмалку 1.3 метри и најмалку осум години, да тежат под 130 килограми (22 камен), а возачите мора да имаат најмалку осум години. За подобра заштита, носете долги ракави или заштитни влошки за лактите. 

За кого не е соодветен ArcelorMittal Orbit Slide?

Слајдот не е погоден за деца под осум години, бремени жени, лица со проблеми со грбот, клаустрофобија, срцеви проблеми, вртоглавица, епилепсија или оние под 4 стапки 3 инчи (130 см) или над 287 кг.

Може ли да купам билет исклучиво за Слајдот во ArcelorMittal Orbit? 

За да го искусите The Slide, мора да имате комбиниран билет за Skyline Views до ArcelorMittal Orbit и The Slide. Самостојните билети за The Slide не се достапни за купување.

Дали London Pass вклучува пристап до The Slide?

Не, The Slide не е покриен со London Pass. Сепак, во зависност од достапноста, сопствениците на London Pass можат да се надополнат на денот.

Дали има достапни шкафчиња во ArcelorMittal Orbit за складирање на моите работи?

Ограничен број шкафчиња се наоѓаат во основата на скулптурата. За користење на шкафчињата, потребна е монета од £ 1 за работа, а оваа сума се враќа.

Дали има достапен паркинг на лице место во ArcelorMittal Orbit?

Атракцијата нема посебен паркинг за посетители. Сепак, на лице место има ограничен број паркинг места на Blue Badge, а во близина се достапни и неколку јавни паркиралишта.

Извори
# Arcelormittalorbit.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од