Почетна » Лондон » Билети за турнеја на стадионот на Челзи

Турнеја на стадионот на Челзи ФК – билети, цени, музеј на Челзи, што да се види

4.9
(195)

Стадионот Стемфорд Бриџ е дом на фудбалскиот клуб Челзи повеќе од еден век.

Посетителите можат да резервираат турнеја на Стемфорд Бриџ и посета на музејот на Челзи и да научат повеќе за нивниот омилен тим во Сино. 

За време на обиколката на стадионот на фудбалскиот клуб Челзи, водич ве води низ соблекувалната, прес-салата, тунелот на играчите итн., по што ќе го посетите музејот и ќе ја разгледате историјата на клубот. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да купите билети за турнеја на стадионот Челзи.

Содржина

Што да очекувате на турнеја на Стемфорд Бриџ

Секој час водич започнува нова обиколка на фудбалскиот клуб Челзи и ги носи посетителите низ Домашните соблекувални, прес-салата, тунелот за играчите, теренот, ископувањата итн. 

Тие исто така ги прикажуваат различните погледи од штандот Метју Хардинг, Источната трибина и Шед Енд. 

По приближно едночасовната обиколка, водичот ве остава во Мегасторот на ФК Челзи. 

сите Билети за турнеја на стадионот на Челзи вклучи и пристап до музејот на ФК Челзи, кој можете да го посетите пред и/или по турнејата. 

Во најголемиот фудбалски музеј во Англија, ќе ја видите колекцијата на дресови, медали, копачки, артефакти, трофеи итн., и ќе ја научите историјата на клубот од 1905 година до денес.


Вратете се на почетокот


Билети за турнеја на стадионот на Челзи

Учесници во турнејата на стадионот на Челзи
Слика: Chelseafc.com

Искуството на Стемфорд Бриџ има два дела – турнеја на стадионот на ФК на Челзи и посета на музејот. 

Билетите за турнеја на стадионот на Челзи, исто така, ви даваат пристап до музејот, кој можете да го посетите или пред или после турнејата. 

Каде да купите билети

Можете да го резервирате вашиот Билети за турнеја на Стемфорд Бриџ онлајн или на местото на одржување.

Во зависност од денот на вашата посета, можеби ќе треба да чекате во шалтерите за билети најмалку 15 до 20 минути за да ги купите вашите билети.

Резервирањето преку Интернет е подобра опција и ви помага да го избегнете ова непотребно губење време.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото бидејќи добивате возбудливи попусти.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Во деновите на натпреварите и еден ден пред европските натпревари нема да има обиколки на стадионите.

Не завршувате на атракцијата во такви моменти кога претпочитате онлајн билети бидејќи тие ќе бидат блокирани.

Како функционираат онлајн билетите

Оди на Билет за турнеја на стадионот на Челзи ФК страница за резервации.

Изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите, тие се испорачуваат на вашата е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Каде да се придружите на турнејата

Стадионот Турс и музејски центар се наоѓа зад штандот Метју Хардинг. Најдете насоки

Покажете го вашиот билет на бирото внатре и прашајте кога започнува следната тура со водич.

За време на шпицот на сезоната, турите со водич на Стемфорд Бриџ заминуваат на секои 20 минути и 

За време на слабата сезона (од ноември до јуни), обиколките со водич на Стемфорд Бриџ започнуваат на секој час, а за време на шпицот на сезоната (од јули до октомври), има по две тури на секој час. 

Подобро е да стигнете до стадионот најмалку 15 минути пред избраното време додека резервирате билети. 

Цени и попусти на билетите за турнеја на стадионот на Челзи

Билетот за турнеја на стадионот на Челзи чини 28 фунти за сите посетители од 16 години па нагоре. 

Повозрасните граѓани, студентите со валидни лични карти и посетителите со посебни потреби се квалификуваат за намалување од 8 фунти на целосната цена на билетот и плаќаат само 20 фунти.

Децата меѓу пет и 15 години добиваат попуст од 10 фунти и плаќаат 18 фунти за целосното блуз искуство.  

Децата од четири години па нагоре можат да влезат во музејот бесплатно, но мора да купат бесплатен билет.

Билети за турнеја на стадионот на Челзи

Билетите за турнеја на стадионот на Челзи ви овозможуваат пристап да го видите патувањето на еден од најпопуларните фудбалски клубови во светот до неговата слава.

Оваа турнеја е исто така многу претпочитана од многу фудбалски фанови, особено навивачите на Челзи, поради нејзината достапност и семејна природа.

Со овој билет можете да преземате ексклузивни снимки од денот на натпреварот, видеа и игри без дополнителни трошоци.

Билет за возрасни (16+ години): £28
Студентски билет (со валидни лични карти): £20
Билет за сениори (65+ години): £20
Детски билет (од 5 до 15 години): £18
Оневозможи посетители: £ 20
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Визуелна приказна: 12 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите турнејата на стадионот на Челзи ФК


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Стемфорд Бриџ

Стадионот на фудбалскиот клуб Челзи, или Стемфорд Бриџ, се наоѓа на Фулам Роуд, Лондон, SW6 1HS. Најдете насоки

Стемфорд Бриџ е најцентралниот од лондонските терени и е лесно достапен со јавен превоз. 

Со цевка

Фулам Бродвеј метро станицата на Окружната линија е само половина километар (3 милји) од стадионот на Челзи.

Можете да го пешачите растојанието за околу пет минути. 

Вест Бромтон Царски пристан се двете надземни станици во близина на Стемфорд Бриџ, и двете се на 15 минути пешачење од стадионот. 

Со автобус

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, качете се на рутата со броеви 14, 211 или 414.

Има две автобуски постојки пред Стемфорд Бриџ на патот Фулам. 

Паркинг

Навивачите се советуваат да НЕ возат до Стемфорд Бриџ поради ограничувањата за паркирање на жителите околу стадионот, особено во деновите на натпреварите.

И покрај тоа што е ограничен, паркинг со наплата е достапен за посетителите резервирани за Обиколка на стадионот на Стемфорд Бриџ.

Адресата за сателитска навигација е SW6 1HS.


Вратете се на почетокот


Часови на турнеја на стадионот на Челзи

Обиколка на стадионот на Стемфорд Бриџ
Слика: Chelseafc.com

Од ноември до јуни, турнејата на стадионот Челзи тргнува на час од 10 до 3 часот - во 10 часот, 11 часот, 12 часот, 1 часот, 2 часот и 3 часот. 

За време на шпицот на сезоната од јули до октомври, дополнителни тури се додаваат дваесет минути по секој час. На пример, во 10.20 часот, 11.20 часот, 12.20 часот, итн. 

Обиколката на стадионот и музејот на Стемфорд Бриџ се откажува на домашните натпревари, ден пред европските натпревари, Бадник, Божиќ и Бокс. 

Тајмингот на музејот на Челзи

Музејот на фудбалскиот клуб Челзи, познат и како Музеј на стогодишнината, се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5 часот. 

Последниот влез во фасцинантната колекција на експонати на Челзи е во 4.30 часот.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата на стадионот на Челзи?

Целосната обиколка на домашниот терен на фудбалскиот клуб Челзи, Стемфорд Бриџ, трае околу еден час. 

Откако ќе отидете зад сцената на еден од најголемите светски фудбалски тимови, можете да го истражите музејот на Челзи, кој исто така е вклучен во билетот. 

Посетителите обично поминуваат околу половина час истражувајќи ја над 100-годишната историја на фудбалскиот клуб, па дозволете си 90 минути до два часа за целото искуство на Стемфорд Бриџ. 

Можете да го посетите музејот пред и/или по турнејата.


Вратете се на почетокот


Што да се види во музејот на Челзи

Музејот на фудбалскиот клуб Челзи на стадионот Стемфорд Бриџ беше отворен во јуни 2011 година.

Во музејот од 670 квадратни метри (7,212 квадратни стапки), посетителите можат да видат години од историјата на ФК Челзи, да се запознаат со сувенири и да учествуваат во интерактивни игри.

Со бројни експонати од 107-годишната историја на клубот, музејот на Стемфорд Бриџ е најголемиот фудбалски музеј во Лондон.

сите Билети за турнеја на стадионот на Челзи вклучуваат влез во музејот на Челзи. Ако сакате само да го посетите музејот, можете да купите билети на местото на одржување. Тие чинат 13 фунти за возрасен и 11 фунти за дете.

Основачки документ од 1905 година

Основачите на клубот Челзи го потпишаа овој документ во паб спроти Стемфорд Бриџ, со што се согласија да создадат нов фудбалски клуб. 

Шест месеци подоцна, фудбалскиот клуб Челзи го играше својот прв натпревар. 

Оттогаш поминаа 115 години, а сè што гледате во музејот е токму поради ова парче хартија. 

Дрес од финалето на ФА Купот на Питер Осгуд во 1970 година

Во 1970-тите, Питер Осгуд беше ѕвезда на ФК Челзи и на теренот и надвор од него. 

Најисторискиот момент на англискиот фудбалер беше ударот со глава во нуркање во репризата во финалето на ФА Купот во 1970 година, што му помогна на клубот да го освои тој трофеј за прв пат.

Во музејот посетителите можат да го видат дресот што го носеше на првиот натпревар од тоа историско финале против Лидс Јунајтед на Вембли.

Трофеј на УЕФА Лигата на шампионите

Трофејот на Лигата на шампионите на УЕФА во музејот на Челзи
Слика: Chelseafc.com

На 19 мај 2012 година, ФК Челзи го победи Баерн Минхен и го подигна трофејот на УЕФА Лигата на шампионите.

Музејот на Стемфорд Бриџ е единственото место во Лондон каде што можете да видите трофеј од Лигата на шампионите.

Златните копачки на Кери Диксон

Само двајца други напаѓачи постигнаа повеќе од 193-те на Кери Диксон за Челзи, и тој останува најдобар стрелец на сите времиња во Лига купот. 

Тој е заслужен за придвижувањето на Челзи до првата дивизија од дното на дивизијата XNUMX. Тој е единствениот човек кој имал најдобар гол во три различни англиски дивизии во последователни сезони.

Сите три награди „Златна копачка“ се изложени во музејот.

Чизмите на Џанфранко Зола

Џанфранко Ѕола беше веројатно најпознатиот фудбалер на Стемфорд Бриџ. 

Тој беше одличен фудбалер, беше прекрасно човечко суштество и поминуваше многу време со навивачите.

Носеше чизми со големина пет, а едната со која играше во неговиот 300-ти натпревар за Челзи е изложена во музејот. 

Лентите на Џон Тери

Челзи ја освои Премиер лигата за прв пат во 2004/05 година, а легендарниот капитен на тимот Џон Тери одигра огромна улога во таа историска победа.

Неодамна, Тери на аукција стави многу свои сувенири за да собере средства за NHS и Make-a-Wish Foundation, а музејот на Челзи купи повеќе од 30 од нив.

Чизмите на Френк Лампард од Болтон

За време на кампањата во Премиер лигата 2004/05, Френк Лампард постигна два гола за Болтон Вандерерс за да му донесе победа на Челзи од 2-0. 

Ова осигури дека никој не може да го фати тимот на врвот на табелата во Премиер лигата со уште три натпревари. 

Ова беа два од најважните голови во историјата на Челзи, поради што се изложени копачките кои ги носеше на натпреварот. 

Елек на Денис Вајс со порака

Денис Вајз ја искористи својата комбинација на страст и дрзок хумор за да го извади најдоброто во својот тим, што го направи еден од најголемите капитени на Челзи.

Во 1997 година, напаѓачот Џанлука Вијали поминуваше многу време на клупата за резервни играчи и не беше среќен поради тоа. 

Тоа е кога по победата во полуфиналето на ФА Купот во 1997 година против Вимблдон, Денис Вајз ја соблече маицата за да ја открие пораката на неговиот елек: „Раси Лука, те сакаме“.

Медал за титулата во лигата во 1955 година

Првата голема победа за Челзи беше кога тие станаа шампиони на Англија во 1955 година, на 50-годишнината од нивното основање.

Семејството на крилниот напаѓач Ерик Парсонс го позајми медалот за неговиот победник, кој сега е достапен во музејот.

Капата за Англија на Џорџ Хилсдон

Џорџ Хилсдон беше фудбалер на Челзи и англиски, чии удари како куршуми и плодни заби му го донесоа прекарот „Гатлинг Ган“.

Тој беше првиот напаѓач кој постигна 100 гола за сините, а за Англија играше осум пати со 14 гола. 

Неговата капа од Англија го зазема местото на гордоста во музејот.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалоци на Стемфорд Бриџ

Frankie's Bar and Grill е единствениот ресторан на стадионот Стемфорд Бриџ и тие се отворени секој ден од 12 до 11 часот.

Ресторанот нуди оброк од два јадења за сите посетители со Турнеја на стадионот на Челзи и билети за музеј

Овој оброк чини 14.50 фунти за возрасни и 9 фунти за деца. 

Деновите за натпревари стануваат преполни, па затоа е подобро резервирајте ја вашата маса.

Најчесто поставувани прашања за турнејата на стадионот на Челзи ФК

Може ли да добијам рефундирање ако ја пропуштам турнејата на стадионот на Челзи ФК?

Не, нема да добиете рефундирање ако ја пропуштите турнејата. Сепак, можете да презакажете најмалку 24 часа пред денот на вашата посета.

Дали има место за складирање на багаж или торби за време на турнејата во музејот на Челзи?

Поради високите безбедносни мерки во фудбалскиот клуб Челзи, складирањето на багажот не е достапно за време на турата.

Може ли да пристапам до турнејата на стадионот на Челзи ФК со Лондонската пропусница?

Да, Лондонската пропусница ја вклучува турнејата на стадионот на Челзи. Можете да ја покажете пропусницата на влезот и да влезете во атракцијата.

Дали ќе се сретнеме со некој од играчите на турнејата на стадионот на Челзи ФК?

Тоа е можно, но многу малку веројатно. Играчите се претежно на стадион само во деновите на натпреварите. Тие го поминуваат поголемиот дел од своето време во нашиот комплекс за напредна обука во Кобам.

Дали турнејата на стадионот на Челзи е достапна на други јазици освен англискиот?

Во моментов, сите тури се спроведуваат исклучиво на англиски јазик.

Колку луѓе ќе бидат на турнејата на стадионот на Челзи ФК со мене?

Можеби ќе имате до 40 луѓе на вашата турнеја. Турите се ограничени за персонализирано и подобро искуство за посетителите.

Дали е достапна инвалидската количка за турнеја?

Да, турнејата на стадионот на Челзи ФК обично е достапна за инвалидски колички, а клубот сместува посетители со проблеми со мобилноста.

Извори

# Chelseafc.com
# Visitlondon.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London Eye Лондонската кула
Зоолошка градина во Лондон Стоунхенџ
Мадам Тисо Лондон Катедрала Свети Павле
Виндзор замокот Кенсингтон Палас
Шредината Зоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 Арена Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон зандана Музеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантурите SeaLife Лондон
Музејот на Бруклендс Вембли
Емирати Искуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт Хол Вестминстерската опатија
Кути Сарк Поштенски музеј
АрселорМитална орбита Тауер Бриџ
Круз со реката Темза Бакингемската палата
Кралската опсерваторија Гринич Хемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

1 мисла на „Преглед на стадионот на Челзи – билети, цени, музеј на Челзи, што да се види“

  1. Имаше фантастична турнеја, мојот 10-годишен син беше толку возбуден кога му беше кажано дека доаѓа на турнеја, благодарам повторно

    Одговори

Оставете коментар