Работи што треба да се прават во Рим

Туристички атракции во Рим

Рим е антички град со славно наследство. На крајот на краиштата, Римската империја некогаш се проширила низ Европа, Африка и Азија токму од Рим. Рим не е само историја. Се работи и за уметност, христијанство и многу повеќе. Посетителите на Рим го посетуваат и Ватикан, седиштето на Католичката црква. Ете го … Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Чикаго

Туристички атракции во Чикаго

Исто така познат како „ветровиот град“, Чикаго привлекува околу 60 милиони туристи секоја година. Овој град на брегот на езерото Мичиген е познат по своите музеи од светска класа, опсерватории високи небо, културни атракции и одлични турнеи во архитектурата. Чикаго привлекува и американски туристи и оние од странство и со текот на годините прерасна како туристичка дестинација чисто со… Прочитај повеќе

Емпајер Стејт Билдинг или Top of the Rock – што е подобро?

Empire State или Top of the Rock

Ако сте решиле да го погледнете хоризонтот на Њујорк од една од опсерваториите во градот, голема е веројатноста дека сте збунети. На крајот на краиштата, Њујорк има максимален број на палуби за набљудување - Емпајер Стејт Билдинг, Врвот на карпата, Опсерваторијата One World и Садот во Хадсон Јардс. Тоа не е лесна одлука бидејќи… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2023 година во Филаделфија – Романтични работи што треба да се прават

Денот на вљубените во Филаделфија

Ќе сакате да го прославите Денот на вљубените 2023 година во Филаделфија ако сакате тивки романтични места, одлична храна, музеи и ноќни активности. Соодветно именуван како Град на братската љубов, Филаделфија им служи на љубителите кои сакаат да ги засилат своите односи со малку дополнителна страст околу Денот на вљубените. Овде ќе најдете некои од најромантичните… Прочитај повеќе

Sky Views Dubai – билети, цени, попусти, Glass Slide, Edge Walk

Опсерваторијата на небото во Дубаи

Sky Views Dubai е најновата опсерваторија на Дубаи и се наоѓа на 52-ри и 53-ти кат од иконскиот хотел со двојни кули Address Sky View. Покрај палубата за набљудување на височина од 219.5 метри (720 стапки), атракцијата нуди и адреналин Glass Slide и Edge Walk. На Sky View Dubai, посетителите гледаат… Прочитај повеќе

Хотелска зона Канкун – Најдобра локација, мапа, хотели, ноќен живот и безбедност

Хотелска зона Канкун

Хотелската зона во Канкун е позната и како „Зона хотелера“ или „туристичка зона“. Тоа е тесен остров долг 22.5 километри (14 милји) каде туристите го поминуваат поголемиот дел од своето време за време на нивниот одмор во Канкун. Хотели, одморалишта и вили се наредени на плажите на хотелската зона во Канкун, со што се обезбедува неограничен пристап до бел песок и тиркизна вода… Прочитај повеќе

Кула Монпарнас – билети, цени, палуби за набљудување, погледи

Кулата Монпарнас, Париз

Кулата Монпарнас има две палуби за набљудување - на 56-тиот и 59-тиот кат и нуди прекрасен поглед на Париз. Платформата за гледање е на висина од 210 метри (690 стапки), а еден од најважните моменти е можноста за патување во најбрзиот лифт во Европа. Често се нарекува Тур Монпарнас, овој париски… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Лос Анџелес – билети, цени, попусти, животни, сафари шатл

Зоолошка градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес во Грифит Парк во Лос Анџелес е дом на 2,200 цицачи, птици, водоземци и влекачи од 270 видови. Зоолошката градина и ботаничката градина во Лос Анџелес од 133 хектари добиваат 1.8 милиони посетители годишно. Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети во зоолошката градина во Лос Анџелес. Како да стигнете до зоолошката градина во Лос Анџелес, Лос… Прочитај повеќе

Најдобри семејни викенди од Лондон

Бегства од Лондон

Ако живеете во Лондон, повремено можеби ќе сакате да одите на викенд одмори со вашето семејство. Во ред е да сакате да го оставите градот зад себе и да навлезете на свеж воздух. Викенд летувањата се секогаш забавни - особено ако ги започнувате со вашето семејство или со вашиот партнер. Бидејќи никој не сака да потроши… Прочитај повеќе

Центар Помпиду – билети, цена, бесплатен влез, тура со водич, најдобро време за посета

Центар Помпиду во Париз

Центарот Помпиду е музеј за современа архитектура и уметност од 20 век дизајниран од Ренцо Пијано и Ричард Роџерс. Покрај архитектурата, популарната париска атракција прикажува музика, кино, фотографија и мултимедија. Како врв на сè, Центарот Помпиду има прекрасен покрив на 6-ти кат кој нуди панорамски поглед над Париз. Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред… Прочитај повеќе

Островот Елис – билети, цени, траект, тури, музеј за имиграција

Музеј на островот Елис

Островот Елис и Статуата на слободата ја симболизираа надежта за повеќе од 12 милиони имигранти кои дојдоа во САД помеѓу 1892 и 1954 година. Островот Елис беше центар за документација каде што стигнаа сите имигранти пред да бидат дисперзирани во различни делови на земјата. Повеќе од 100 милиони Американци можат да го следат своето потекло до имигрантите… Прочитај повеќе

Тури на Алхамбра од Севиља – билети, цени, попусти, временски распореди и времетраење

Турнеја на Алхамбра од Севиља

Алхамбра е комплекс на тврдини во Гранада, Шпанија и привлекува 2.7 милиони туристи годишно. Гранада е во провинцијата Андалузија во Шпанија и е блиску до сите поголеми градови во регионот, како што се Малага, Севиља, Кордоба итн. Затоа повеќето од туристите кои ги посетуваат овие градови одвојуваат еден ден за да го посетат замокот Алхамбра… Прочитај повеќе

Мадам Тисо Лондон – билети, цени, попусти, часови

Том Харди во Лондон во Мадам Тисо

Отворен во 1884 година, Музејот на Мадам Тисо во Лондон прикажува восочни статуи на познати личности од целиот свет. Со текот на годините, музеите за восочни фигури на Мадам Тисо се појавија во многу градови, но Мадам Тисо во Лондон останува најпопуларниот од сите нив. Восочните фигури во Тисо Лондон вклучуваат политичари, кралски членови, филмски ѕвезди,… Прочитај повеќе

Комбинирана турнеја на Ватикан и Колосеум – билети, цени, што да очекувате

Разглед на Ватикан и Колосеум

Ватикан и Колосеум се две од најпопуларните туристички атракции во Европа. Ако сакате да ги истражите двете атракции во еден ден, подобро е да се одлучите за комбинирана турнеја која ги вклучува и Ватикан и Колосеум. Од многуте видови билети за Колосеум, комбинацијата Колосеум и Ватикан е една од… Прочитај повеќе

Првиот Лего Колосеум во светот имаше 200,000 коцки и го скрши интернетот

Рајан Мекнаут со неговиот Лего Колосеум

Некогаш, Рајан Мекнаут, единствениот австралиски професионалец со сертификат за Лего, го изгради првиот Лего Колосеум во светот. Тој употребил повеќе од 200,000 тули за да го направи моделот Колосеум, кој беше претставен во пресеци - половина во руинирана форма, а половина како што ќе беше кога беше завршен оригиналниот Колосеум во Рим. Лего структурата е една… Прочитај повеќе

Искуство на Леонардо Да Винчи – билети, цени, што да очекувате

Леонардо да Винчи искуство во Рим

Леонардо да Винчи е еден од најгенијалните италијански умови и има многу музеи посветени на сликарот, скулпторот, инженерот и научникот. Сепак, искуството на Леонардо Да Винчи во Рим го нуди најдоброто искуство. Тоа е единствениот музеј на Леонардо Да Винчи со 50 плус сертифицирани пронајдоци и одобрени репродукции на неговите прекрасни слики. … Прочитај повеќе

Туристички атракции во Париз – 10 најдобри работи што треба да ги направите!

Париз атракции

Ако го читате ова, тоа значи дека веќе сте во Париз и барате атракции за посета во градот. Исто така, големи се шансите дека планирате патување во модниот град Париз и откако ќе се спакувате, сите ваши црнци сега го планираат вашиот пат. Во секој случај, нашата листа ќе ви се допадне… Прочитај повеќе

Navy Pier Ferris Wheel – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Морнарица Пјер Стогодишнината на тркала

Панорамското тркало на Navy Pier е иконски дел од хоризонтот на Чикаго, па затоа е атракција што мора да се посети. Панорамското тркало оди до 61 метар (200 стапки) и на гостите им нуди неспоредлив поглед од 360 степени на Чикаго и езерото Мичиген. Познато е и како стогодишното тркало на морнарицата. Која сезона и да ја посетите,… Прочитај повеќе

Најдобри европски меден месец – романтични идеи за маршрутата и пакетите

Најдобар меден месец во Европа

Меден месец е настан кој се случува еднаш во животот и затоа сите сакаме тој да биде совршен. Ако ги барате најдобрите идеи за романтичен европски меден месец, не гледајте подалеку од нашата листа на топ 10 дестинации за меден месец во Европа. Откако ќе го идентификувате идеалниот европски град или земја за вашата… Прочитај повеќе

Најдобри пакети за меден месец со сите инклузивно - врвни одморалишта за романтични меден месец

Најдобри пакети за меден месец

Кој не сака добар меден месец? На крајот на краиштата, тоа е ново патување со нов партнер и треба да започне со изобилство на среќа на најдобрите дестинации. Најдоброто искуство на меден месец не се однесува на бели прекривки со расфрлани ливчиња од роза и масажи на парен пар. Најдоброто искуство на меден месец е многу повеќе… Прочитај повеќе