Работи што треба да се прават во Рим

Атракции во Рим

Рим е антички град со славно наследство. На крајот на краиштата, токму од Рим Римската империја се прошири низ Европа, Африка и Азија. Рим не е само историја. Се работи и за уметност, христијанство и многу повеќе. Посетителите на Рим го посетуваат и Ватикан, седиштето на Католичката црква. Има толку… Прочитај повеќе

Искуство на Леонардо Да Винчи – билети, цени, часови, што да очекувате

Леонардо да Винчи искуство во Рим

Леонардо да Винчи е еден од најгенијалните италијански умови, а многу музеи се посветени на сликарот, скулпторот, инженерот и научникот. Сепак, искуството на Леонардо Да Винчи во Рим го нуди најдоброто искуство. Тоа е единствениот музеј на Леонардо Да Винчи со повеќе од 50 сертифицирани пронајдоци и одобрени репродукции на неговите прекрасни слики. Оваа статија … Прочитај повеќе

Комбинирана турнеја на Ватикан и Колосеум – билети, цени, што да очекувате

Разглед на Ватикан и Колосеум

Ватикан и Колосеум се две од најпопуларните туристички атракции во Европа. Ако сакате да ги истражите двете атракции во еден ден, подобро е да изберете комбо турнеја што ги вклучува и Ватикан и Колосеум. Од многуте видови билети за Колосеум, комбинацијата Колосеум и Ватикан е една од најпопуларните… Прочитај повеќе

Првиот Лего Колосеум во светот имаше 200,000 коцки и го скрши интернетот

Првиот Лего Колосеум во светот

Некогаш, Рајан Мекнаут, единствениот австралиски професионалец со сертификат за Лего, го изгради првиот Лего Колосеум во светот. Тој употребил повеќе од 200,000 тули за да го направи моделот Колосеум, кој беше претставен во пресеци - половина во руинирана форма, а половина како што ќе беше кога беше завршен оригиналниот Колосеум во Рим. Лего структурата е една… Прочитај повеќе

Зоолошката градина во Лос Анџелес – билети, цени, попусти, животни, сафари шатл

Зоолошка градина во Лос Анџелес

Зоолошката градина во Лос Анџелес во Грифит Парк во Лос Анџелес е дом на 2,200 цицачи, птици, водоземци и влекачи од 270 видови. Зоолошката градина и ботаничката градина во Лос Анџелес од 133 хектари добиваат 1.8 милиони посетители годишно. Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за зоолошката градина во Лос Анџелес. Што да очекувате во ЛА зоолошката градина во Лос… Прочитај повеќе

Хотелска зона Канкун – Најдобра локација, мапа, хотели, ноќен живот и безбедност

Хотелска зона Канкун

Хотелската зона во Канкун е позната и како „Зона хотелера“ или „туристичка зона“. Тоа е тесен остров долг 22.5 километри (14 милји) каде туристите го поминуваат поголемиот дел од своето време за време на нивниот одмор во Канкун. Хотели, одморалишта и вили се наредени на плажите на хотелската зона во Канкун, со што се обезбедува неограничен пристап до бел песок и тиркизна вода… Прочитај повеќе

Илуминариум Атланта – билети, цени, што да очекуваме

Илуминариум во Атланта

Со уникатното кино искуство во Илуминариум Атланта, ќе се соочите лице в лице со најегзотичните суштества во светот во нивните родни живеалишта. Погледнете ја воодушевувачката глетка и восхитете се на убавината на кениското небо преполно со ѕвезди. Илуминариум ги вклучува сите ваши сетила, потопувајќи ве во светот околу вас. 4K ласерска проекција, 3D аудио,… Прочитај повеќе

Sky Views Dubai – билети, цени, попусти, Glass Slide, Edge Walk

Опсерваторијата на небото во Дубаи

Sky Views Dubai е најновата опсерваторија на Дубаи на 52-ри и 53-ти кат од иконскиот хотел со двојни кули Address Sky View. Покрај палубата за набљудување на 219.5 метри (720 стапки), атракцијата нуди и стаклено лизгање со адреналин и прошетка на работ. На Sky View Dubai, посетителите гледаат поглед од 360 степени на спектакуларното… Прочитај повеќе

Музејот на Пергамон – билети, цени, што да очекуваме

Деца во музејот Пергамон

Музејот Пергамон е најголемиот и најспектакуларниот музеј на островот музеј во Берлин. Именуван по античкиот грчки град Пергамон, тој е и најпосетуваниот музеј во Германија. Музејот на Пергамон е познат по своите неверојатни реконструкции на масивни антички структури како што се Пергамонскиот олтар, Портата Иштар, Процесискиот пат од… Прочитај повеќе

Музеј Боде – билети, цени, што да очекуваме

Музејот Боде во Берлин

Музејот Боде ги обединува византиската уметност и една од најголемите скулпторски збирки во светот. Со својата величествена купола, необарокната зграда веднаш ви привлекува внимание. Впрочем, тоа е една од најубавите згради во Берлин. Експонатите во музејот Боде опфаќаат неколку векови, од крајот на Римската империја до деветнаесеттиот. Овој… Прочитај повеќе

Центар Помпиду – билети, цена, бесплатен влез, тура со водич, најдобро време за посета

Центар Помпиду во Париз

Центарот Помпиду е музеј за современа архитектура и уметност од 20 век дизајниран од Ренцо Пијано и Ричард Роџерс. Покрај архитектурата, популарната париска атракција прикажува музика, кино, фотографија и мултимедија. Како врв на сè, Центарот Помпиду има прекрасен покрив на 6-ти кат кој нуди панорамски поглед над Париз. Локално е познат и како Бобур, по… Прочитај повеќе

Кула Монпарнас – билети, цени, палуби за набљудување, погледи

Кулата Монпарнас, Париз

Кулата Монпарнас, позната и како Тур Монпарнас, е висок облакодер кој се наоѓа во француската престолнина. Кулата Монпарнас има две палуби за набљудување - на 56-тиот и 59-тиот кат и нуди прекрасен поглед на Париз. Платформата за гледање е на височина од 210 метри (690 стапки), а еден од најважните моменти е… Прочитај повеќе

Замокот Буда – билети, цени, попусти, тајмингот, што да очекувате, ЧПП

Замокот Буда во Будимпешта

Замокот Буда, познат и како Кралска палата, е централен дел на округот замок во Будимпешта, место за светско наследство на УНЕСКО. Комплексот на областа замок е стара ридска област на античкиот град, каде што може да се најдат некои од најзначајните и највозбудливите историски споменици во Будимпешта. Замокот Буда е длабоко испреплетен со градскиот… Прочитај повеќе

Туристички атракции во Париз – 10 најдобри работи што треба да ги направите!

Париз атракции

Ако го читате ова, тоа значи дека веќе сте во Париз и барате атракции за посета во градот. Исто така, големи се шансите дека планирате патување во модниот град Париз и откако ќе се спакувате, сите ваши црнци сега го планираат вашиот пат. Во секој случај, нашата листа ќе ви се допадне… Прочитај повеќе

Турнеја на стадионот на Челзи ФК – билети, цени, музеј на Челзи, што да се види

Обиколка на стадионот на Челзи ФК

Стадионот Стемфорд Бриџ е дом на фудбалскиот клуб Челзи повеќе од еден век. Посетителите можат да резервираат турнеја на Стемфорд Бриџ и посета на музејот на Челзи и да научат повеќе за нивниот омилен тим во Сино. За време на турнејата на стадионот на фудбалскиот клуб Челзи, водич ве води низ соблекувалната, прес-салата, тунелот на играчите,… Прочитај повеќе

Денот на вљубените 2024 година во Филаделфија – Романтични работи што треба да се прават

Денот на вљубените во Филаделфија

Би сакале да го прославите Денот на вљубените 2024 година во Филаделфија ако сакате тивки, романтични места, одлична храна, музеи и ноќни активности. Соодветно именуван како Град на братската љубов, Филаделфија им служи на љубителите кои сакаат да ги засилат своите односи со малку дополнителна страст околу Денот на вљубените. Овде ќе најдете некои од најромантичните… Прочитај повеќе

Работи што треба да се направат во Нешвил

Нешвил

Нешвил е главниот град на американската сојузна држава Тенеси и најнаселен град. Нешвил, често наречен „Музички град“, е енергична и волшебна дестинација која пулсира со отчукувањата на срцето на мелодиите на земјата и богатото културно наследство. Сместен покрај реката Камберленд во Тенеси, Нешвил без напор го спојува своето длабоко вкоренето музичко наследство со модерните трендови, создавајќи незаборавно… Прочитај повеќе

Работи што треба да се прават во Чикаго

Туристички атракции во Чикаго

Исто така познат како „ветровиот град“, Чикаго привлекува околу 60 милиони туристи секоја година. Овој град на брегот на езерото Мичиген е познат по своите музеи од светска класа, опсерватории високи небо, културни атракции и одлични турнеи во архитектурата. Чикаго привлекува и американски туристи и оние од странство и со текот на годините прерасна како туристичка дестинација чисто со… Прочитај повеќе

Најдобри семејни викенди од Лондон

Бегства од Лондон

Ако живеете во Лондон, повремено можеби ќе сакате да одите на викенд одмори со вашето семејство. Во ред е да сакате да го оставите градот зад себе и да навлезете на свеж воздух. Викенд летувањата се секогаш забавни - особено ако ги започнувате со вашето семејство или со вашиот партнер. Бидејќи никој не сака да потроши… Прочитај повеќе

Емпајер Стејт Билдинг или Top of the Rock – што е подобро?

Empire State или Top of the Rock

Ако сте решиле да го погледнете хоризонтот на Њујорк од една од опсерваториите во градот, голема е веројатноста дека сте збунети. На крајот на краиштата, Њујорк има максимален број на палуби за набљудување - Емпајер Стејт Билдинг, Врвот на карпата, Опсерваторијата One World и The Edge во Хадсон Јардс. Тоа не е лесна одлука бидејќи… Прочитај повеќе