Почетна » Лондон » Билети за палатата Кенсингтон

Кенсингтонската палата – билети, цени, часови, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(159)

Палатата Кенсингтон е покрај британското кралско семејство уште од 17 век.

Ѕидовите на палатата раскажуваат приказни за детството на кралицата Виторија, смртта на кралот Џорџ Втори и сè помеѓу.

Денес палатата служи како дом на различни кралски семејства на Англија, вклучувајќи ги војводата и војвотката од Кембриџ и војводата и војвотката од Сасекс.

Во оваа статија објаснуваме се што треба да знаете пред да ја посетите палатата Кенсингтон.

Врвни билети за палатата Кенсингтон

# Билети за палатата Кенсингтон

# Премин на кралските палати

Содржина

Што да очекувате

Од јавното отворање на кралицата Викторија во 1899 година, палатата игра важна улога како приватна резиденција и јавен музеј.

Ќе ги видите Големите скалила, ќе ги истражите апартманите на Кралската држава и ќе ја посетите галеријата на кралот. 

Раскошната купола и собата за цртање ве вовлекуваат во свет на кралско семејство, каде што се спојуваат историјата и величественоста.

Истражете ги градините на палатата, вклучувајќи ја спокојната прошетка во лулка, живописната потоната градина и многу повеќе.

Со вашите билети за палатата Кенсингтон, ќе добиете пристап и до: 

  • Собата со скапоцени камења
  • Кралските скалила
  • Државните апартмани на кралицата

Можете да прочитате повеќе за вклучувањата на билетите во делот „Внатре во палатата“ подолу.

Каде да резервирате билети

Билети за палатата Кенсингтон се достапни на интернет. Мора однапред да ги резервирате вашите билети за гарантиран влез.

Цените на онлајн билетите имаат тенденција да бидат поевтини поради возбудливите попусти.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на влезот.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи палатата Кенсингтон продава само ограничени билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето рано, исто така, помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Резервација на билети во палатата Кенсингтон страница.

Изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе ги купите билетите, тие се испорачуваат на вашата е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цените на билетите во палатата Кенсингтон

Влезниот билет за палатата Кенсингтон е по цена од 16 фунти за посетители над 16 години.

Билетите за деца меѓу пет и 15 години чинат 8 фунти.

Редовните студенти и постарите граѓани (со важечка лична карта) можат да купат билет за концесија за 12 фунти.

Билети за палатата Кенсингтон

Билети за палатата Кенсингтон

Билетот ви дава пристап до секој агол на Палатата што е отворен за јавноста. Вклучувајќи ги прекрасно уредените градини.

Со овој билет можете да пристапите и на изложбата „Дијана: Нејзината модна приказна“.

Деца под пет години можат да влезат бесплатно.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 16 до 64 години):  £16
Детски билет (од 5 до 15 години): £8
Студентски билет (со важечка лична карта):  £12
Билет за сениори (60+ години): £12

Известување за попуст: Кога заедно резервирате билети за Kew Gardens и Kensington Palace, добивате дополнителни 10% попуст. Можете да ги посетите атракциите во различни денови. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до палатата Кенсингтон

Кенсингтонската палата стои широко на теренот на кралскиот парк, Кенсингтонските градини.

адреса: Кенсингтон Гарденс, Лондон W8 4PX, Обединето Кралство. Добијте насока

Ако сте доволно блиску, активирајте ги вашите „Карти на Google“ и пешачете го растојанието. Насоки до палатата Кенсингтон

Инаку, јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до палатата Кенсингтон.

Метрото, возот и автобусот се многу погодни за туристите и можат да ве однесат од каде било во Лондон до Палатата.

Со автобус

Можете да влезете во автобусот со броеви на рути 70, 94, 148 или 390 и да се симнете на патот Бејсвотер.

Или качете се во кој било автобус со броеви на рути 9, 10, 49, 52, 70 и 452 и спуштете се на улицата Kensington High Street.

Со цевка

Најблиските метро станици до Палатата се Хај Стрит Кенсингтон и Квинсвеј. Од двете станици, брзо 10-15 минути пешачење може да ве однесе до Палатата.

Со воз

Најблиската станица е Падингтон. Потребни се околу 20 минути пеш за да се стигне до палатата Кенсингтон.

Со автобуси со хоп-он, хоп-оф

Сите автобуси на турнеја „Хоп-он“, „Хоп-Оф“ ја посетуваат палатата Кенсингтон.

Големиот автобус има постојка на северната страна на градините Кенсингтон.

Забелешка: Ако не сакате сами да се справите со целото патување, а хоп-он хоп-оф автобуска турнеја на Лондон е најдобрата опција.


Вратете се на почетокот


Премин на кралските палати

Ако летувате во Лондон повеќе од три дена и имате голем интерес за Palaces, ова е совршена пропусница за попуст за вас.

Кралската палата доаѓа во два вкуса -

Пропусницата со 3 палата, со која можете да ја „прескокнете линијата“ и да влезете во Лондонската кула, палатата и градините Хемптон Корт и палатата Кенсингтон.

Пропусницата 4-Palace, покрај првите три палати, овозможува и пристап до Банкетинг куќа во Вајтхол.

Валидноста на оваа лондонска палата е две години по првото активирање.

Трошоци за пропусница со 3 палати

За возрасни (16+ години): 59 фунти
За деца (од 5 до 15 години): 28.40 фунти

Трошоци за пропусница со 4 палати

За возрасни (16+ години): 65 фунти
За деца (од 5 до 15 години): 28.40 фунти

Важно: Или ако сакате да купите една пропусница за попуст и да ги посетите повеќето атракции бесплатно (и тоа исто така „прескокнете ја линијата“ пристап), проверете го Лондон Explorer Pass.


Вратете се на почетокот


Часови на палатата Кенсингтон

Палатата Кенсингтон останува затворена од 29 октомври до 12 декември 2023 година. Само Pavilion & Sunken Garden се отворени од 10 до 4 часот од среда до недела.

Од 13 декември 2023 година, палатата Кенсингтон се отвора во 10 часот и се затвора во 4 часот од среда до недела.

Палатата останува затворена во понеделник и вторник.

Последниот влез е во 3 часот.

Портите на палатата Кенсингтон се отворени за јавноста во текот на целата година, освен на 24, 25 и 26 декември.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на палатата Кенсингтон

Источен фронт на палатата Кенсингтон. Во преден план ја гледате статуата на кралицата Викторија. Слика: Hrp.org.uk

Како едно од популарните туристички места, палатата Кенсингтон е зафатена поголемиот дел од времето.

Најдобро време за посета на палатата Кенсингтон е после ручекот - од 2 до 3 часот, бидејќи дотогаш големите туристички групи се завршени со своите обиколки.

Бидејќи Палатата се затвора во 6 часот (во лето), ова ќе ви даде добри два до три часа за да ја истражите оваа лондонска атракција.

Во зима мора да стигнете до атракцијата до 2 часот бидејќи таа се затвора рано – во 4 часот.

За родителите кои ги посетуваат децата, последната сабота од месецот е најдобрата опција бидејќи палатата Кенсингтон организира различни активности за деца под 13 години.

Само напред, купете билети за палатата Кенсингтон.

Кога ќе купете билети за Kew Gardens и Kensington Palace заедно, добивате код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Внатре во палатата Кенсингтон

300-годишната историја на британското кралско семејство е видлива и надвор и внатре во палатата Кенсингтон.

Еве кои места мора да се видат во палатата Кенсингтон.

Градините на палатата

Градините Кенсингтон еволуирале со монарсите од Англија.

Започнале како игралишта пред неколку векови.

Цветните леи ги додадоа Вилијам и Мери.

Во 1702 година тие беа модифицирани како градина во англиски стил од кралицата Ана.

Кралицата Каролина, во 1928 година обезбедила езера и езерца да ги красат градините.

Државниот стан на кралицата

Посветен на кралицата Мери, државниот стан на Квин ја диктира приказната за монарсите и го одразува нивниот висок вкус.

Скалилата на кралицата се едноставни во споредба со скалите на Кинг, но водат до нејзините прекрасни холандски цветни леи.

Исполнета со артефакти од целиот свет, галеријата на кралицата е место каде што кралицата Мери уживала во својата везана.

Кралот и кралицата уживаа во оброците заедно во трпезаријата на кралицата.

Дневната соба на кралицата е веднаш до трпезаријата. Овде таа ја покажа својата љубов кон парчињата од Кина и Јапонија.

Спалната соба на кралицата е подалеку - собата во која беше сведок на раѓањето на Џејмс Едвард Стјуарт и неговите измамнички гласини.

Кралските скалила

Познат по живописните слики на Вилијам Кент, Кралските скалила прикажува живи и интригантни ликови од 18 век.

Сликите вклучуваат препознатливи членови на судот во нивните црвени униформи.

Сликите го вклучуваат и самиот Кент и многу други специјални понуди на Кинг како неговата страница.

Сликите направени од Кент покриваат голем дел од обичните дрвени панели, што ги прави многу поинтересни од скалите на кралицата.

Галерија на кралевите, палата Кенсингтон
Одвојте малку време за да ја истражувате галеријата на кралот во палатата Кенсингтон. Секој квадратен сантиметар е украсен. Слика: Hrp.org.uk

Галеријата на кралот е најголемиот и најпроширениот државен стан во палатата.

Галеријата сè уште ја носи истата аура и тавански платна насликани од Кент, прикажувајќи примери од животот на Улис.

Собата беше сведок на многу интимни моменти - од детството на војводата од Глостер до смртта на кралот.

За време на вашата обиколка на палатата Кенсингтон, не пропуштајте го бројчаникот за ветер, кој сè уште е во работна состојба.

Државниот стан на кралот

Изградени за публика и состаноци, собите во King's State Apartment ветуваат големо искуство.

Кралските скалила, големи и живописни, водат до Државниот стан.

Следи Комората на присуство со нејзиниот зачудувачки камин, каде што Кинг се сретна со амбасадори и дворјани.

Прекрасниот таван насликан од Кент ја разубавува Тајната комора, омиленото место на кралицата Каролина во целата палата.

Собата Купола е исто така фино уредена просторија и беше првата кралска задача на Вилијам Кент.

Врвот на целиот сет на соби е Собата за цртање на кралот.

За време на вашата посета, не пропуштајте ги сликите на Венера и Купидон направени од Вазари.

Последната и најдолгата соба од апартманите на кралот е Државната галерија на кралот.

Кралската оранжерија

Сместено во градините Кенсингтон, барокниот Оранџи бил развиен од кралицата Ана помеѓу 1704-05 година.

Оранжеријата беше место за забава на кралицата Ана и имаше подземен систем за греење.

Во текот на зимата, Оранжеријата се користеше како конзерваториум за растенија.

Денес, во него е сместен ресторанот Orangery, совршена локација за уживање во прекрасниот поглед на Кенсингтон Гарденс.

Дијана: Нејзината модна приказна

Дијана - Нејзината модна приказна
За време на вашата посета на палатата Кенсингтон, не пропуштајте ја оваа фантастична изложба на облеката на Дијана. Слика: Catiereid.com

Оваа изложба ви овозможува да влезете во плакарот на народната принцеза Дијана.

Изложбата го означува нејзиното модно патување од облеката што ја носеше за време на нејзиното прво кралско појавување до облеката што ја носеше пред нејзината прерана смрт.

Можете исто така да ја забележите познатата кадифена тоалета со мастило сина боја што се носи во Белата куќа.

Едно од најновите парчиња, синиот тартан капут Емануел, беше прикажан во 2017 година.

Покрај прикажувањето на нејзините иконски облеки, изложбата ја прикажува и нејзината врска со нејзиниот стар дом, палатата Кенсингтон.

Повеќето туристи кои ја посетуваат палатата Кенсингтон ја истражуваат и Лондонската кула. Купете комбиниран билет


Вратете се на почетокот


Осврти на палатата Кенсингтон

Кенсингтонската палата е високо оценета Вчерашниот службениот времето.

Проверете две од прегледите на палатата Кенсингтон што ги подигнавме, за да ви дадеме идеја што чувствуваат посетителите за ова место.

Прекрасно искуство

Каква прекрасна палата за посета. Секако во првите 2 за цела ОК. Прекрасните смарагд накит изложени, историјата во секоја соба со добри детали за сувенири. Апсолутен врв е Дијана. Принцезата на класата и грациозноста, изборот на изложени облеки беше целосно интересен и толку убав за гледање. Мора да се види. Добро вреди за влезната такса. - Што мисли, Сиднеј

ЗАДОЛЖИТЕЛНО за фановите на Викторија

Ако сте обожавател на Викторија, ќе ви се допадне да го видите делот од нејзините соби, вклучувајќи фустан што го носеше, расадник и играчки од детството, неколку слики, накит. Многу вкусно и добро изработени, книгите во секоја соба ви овозможуваат само-водена обиколка на она што е изложено, а водичите редовно разговараат во собите што го прават уште поинтересно! - Барате семејна забава


Вратете се на почетокот


Кенсингтонската палата наспроти Бакингемската палата

Палатата Кенсингтон била омилена палата на британските кралеви и кралици до 1760 година.

Британското кралско семејство почна да ја претпочита Бакингемската палата од средината на 18 век.

Само две милји (3.2 км) ги делат двете палати.

Чувствуваме дека и двата палати имаат своја уникатност и нема да биде лошо да ги видиме и двете.

Меѓутоа, ако се работи за палатата Кенсингтон или за Бакингемската палата, имаме одговор.

Бакингемската палата е отворена за јавноста само неколку месеци годишно - помеѓу јули и октомври.

Ако вашиот одмор во Лондон паѓа во овие месеци, секако, резервирајте ги вашите билети за Бакингемската палата.

Ако не, продолжи и веднаш посетете ја палатата Кенсингтон!


Вратете се на почетокот


Кенсингтонската палата до замокот Виндзор

Многу туристи планираат и Кенсингтонската палата и замокот Виндзор во ист ден.

По истражувањето на палатата Кенсингтон наутро, тие продолжуваат кон Виндзор.

Ако сакате да се движите помеѓу двете палати, јавниот превоз е најдобрата опција.

Возете го возот од палатата Кенсингтон до замокот Виндзор преку Лондон Падингтон Слау, Виндзор и Елтон Централ.

Можете да стигнете до замокот Виндзор за приближно 1 час и 15 минути.

Ако претпочитате автобус, одлучете се за оној со кој сообраќаат услугите на зелената линија секој час.

Автобусот исто така одзема исто време - 1 час 15 минути - а возењето чини 11 фунти по лице.

Побрза, но поскапа опција е возењето такси. За 30 минути и 75 до 90 фунти можете да стигнете до замокот Виндзор.


Вратете се на почетокот


Храна во палатата Кенсингтон

Додека уживате во оваа палата, можете да застанете на добра храна и пијалоци.

Кафето Палас

Ова кафуле е пред Палатата и не ви треба влезница за да вечерате овде.

Тоа е вистинското место за одмор пред или по вашата обиколка на палатата.

Зимско време (од ноември до февруари): 10 сум да 4 часот
Летен тајминг (од март до октомври): 10 сум да 6 часот

Павилјон и чајна соба во палатата Кенсингтон

Наспроти Потоната градина, овој ресторан нуди прекрасен ручек и појадок.

Доколку сакате шолја чај, бидете тука од 12 до 4 часот со претходна резервација.

Зимско време (од ноември до февруари): 10 сум да 4 часот
Летен тајминг (од март до октомври): Од 10 до 6 часот.

Сепак, јадењето во палатата е забрането освен на одредени места.

Можете да ги отфрлите горенаведените две опции и да уживате во пикник во градините Кенсингтон.

Најчесто поставувани прашања за палатата Кенсингтон во Лондон

Еве неколку ЧПП за палатата Kensignton во Лондон.

Што ако доцнам за посетата на палатата Кенсингтон или ако го пропуштам мојот временски период?

Ако не можете да успеете во рамките на избраниот временски простор, тимот за прием ќе се обиде да ве вклопи во следниот достапен временски простор. Запомнете дека подоцнежните временски места може да бидат целосно резервирани и дека достапноста не може секогаш да се гарантира на денот.

Дали се прифаќаат мобилни билети на влезот на палатата Кенсингтон?

Да. Само отворете го вашиот билет на вашиот паметен телефон и проверете дали QR-кодот е видлив за презентација на влезот во Палатата.

Дали има место за складирање на мојот багаж во палатата Кенсингтон?

Не, нема достапни капацитети за складирање. Ве молиме имајте предвид дека куферите, големите торби и багажот што се тркала се забранети во зградите на Палатата. Препорачливо е да патувате лесно и да ги оставите таквите предмети на друго место за време на вашата посета.

Може ли да фотографирам во палатата Кенсингтон?

Во палатата обично е дозволено некомерцијално фотографирање без блиц. Сепак, некои области може да бидат забранети. Забрането е снимање, панорамско фотографирање и користење статив/селфи стап.

Дали има временско ограничување за мојата посета на палатата Кенсингтон?

Можете да поминете онолку време колку што сакате во Кенсингтонската палата и Кенсингтон Гарденс за време на нивното работно време. Сепак, за сеопфатна посета, препорачуваме да одвоите приближно 2-3 часа за истражување и уживање во искуството до крај.

Може ли да пристигнам во палатата Кенсингтон облечен во костим?

Ве молиме имајте предвид дека на возрасните обично не им е дозволено да влезат во палатата во костими, освен ако тоа не е експлицитно наведено како дел од специфичен настан организиран од Историските кралски палати.

Популарни атракции во Лондон

London Eye Лондонската кула
Зоолошка градина во Лондон Стоунхенџ
Мадам Тисо Лондон Катедрала Свети Павле
Виндзор замокот Кенсингтон Палас
Шредината Зоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 Арена Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон зандана Музеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантурите SeaLife Лондон
Музејот на Бруклендс Вембли
Емирати Искуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт Хол Вестминстерската опатија
Кути Сарк Поштенски музеј
АрселорМитална орбита Тауер Бриџ
Круз со реката Темза Бакингемската палата
Кралската опсерваторија Гринич Хемптон Корт

Извори

# Hrp.org.uk
# Wikipedia.org
# Royal.uk
# Royalparks.org.uk

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар