Почетна » Лондон » Билети за турнеја на Стоунхенџ

Билети за Стоунхенџ, цени, попусти, тури од Лондон

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лондон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(194)

Мистичниот Стоунхенџ е еден од најпознатите симболи на англиската историја и култура, кој ги маѓепсува туристите поради неговата мистериозна убавина и смирувачката смиреност.

Љубопитноста да се разбере нашето минато ја прави оваа локација една од најпопуларните туристички атракции на Лондон.

Во оваа статија, споделуваме се што треба да знаете пред да резервирате билети за турнеја во Стоунхенџ.

Како да стигнете од Лондон до Стоунхенџ

Карта на локацијата на Стоунхенџ

Стоунхенџ е околу 144 км (90 милји) од централен Лондон, во рамнините Солсбери во Вилтшир.

Солсбери, кој се наоѓа на 15 километри (9.5 милји) јужно од Стоунхенџ, е најблискиот голем град и нуди директни транспортни врски до Лондон.

Слика: Шато Деде / Гети

Туристите често планираат еднодневно патување до селата, вклучително и застанување во мистичниот камен круг на Стоунхенџ.

Посетителите можат да патуваат со јавен превоз, да резервираат турнеја на Стоунхенџ или да се возат до атракцијата.

Со јавен превоз

Ако сакате да патувате од Лондон до Стоунхенџ со јавен превоз, мора да одите преку Солсбери.

Возовите на Југозападната железница сообраќаат од Лондонска станица Ватерло до Солсбери на секои триесет минути од 6.30 часот па натаму.

По осум застанувања и 90 минути ќе стигнете Станица Солсбери.

Откако ќе се симнете на станицата Солсбери, можете да го фатите туристичкиот автобус на Стоунхенџ, достапен веднаш надвор од станицата, за да стигнете до атракцијата.

На туристичкиот автобус му требаат приближно 30 минути за да патува 14.5 километри (9 милји) од станицата до Стоунхенџ.

Проверете Југозападна железница за најновите билети за воз и тајмингот.

Резервирајте пакет за Стоунхенџ

Туристичките пакети на Стоунхенџ од Лондон се најлесниот и најевтиниот начин да го посетите ова наследство. 

Постојат различни видови на тури на располагање од Лондон до Стоунхенџ.

Некои тури ве носат од Лондон до Стоунхенџ и назад, додека други се комбинирани тури, вклучувајќи посети на околните локации.

Ако планирате да резервирате турнеја од Лондон до Стоунхенџ и назад, можете да одлучите да тргнете во 8 часот или во 1.30 часот. 

Некои туристи се одлучуваат за Разглед на градот Стоунхенџ плус Бат, каде по посетата на камениот круг, го истражувате градот Бат и се капете во една од римските бањи.

Најпопуларните комбинирани тури се Стоунхенџ и римскиот град Бат   Стоунхенџ, Бат и замокот Виндзор.

Возете до атракцијата

Ако планирате да возите, вклучете ги вашите „Карти на Google“ и следете ги упатствата

На локацијата има достапен паркинг простор, бесплатен за сопствениците на билети.

Нема да ви биде дозволено да паркирате ако не сте купил билет за Стоунхенџ однапред.

Откако ќе го паркирате автомобилот, мора да пешачите до центарот за посетители, од каде што 10-минутниот автобуски шатл ве носи до камењата. 


Вратете се на почетокот


Што да очекувате на Стоунхенџ

Има пет дела за вашето искуство со Стоунхенџ - потврда за резервација во центарот за посетители, посета на изложбата на Стоунхенџ, одење до камењата, истражување на камениот споменик и враќање назад.

Потврда на резервација

Откако ќе стигнете со јавен превоз, групна тура или го паркирате автомобилот, мора да тргнете до Центар за посетители на Стоунхенџ.

Мора да ги скенирате вашите билети од вашиот мобилен телефон (или да покажете отпечаток) за да влезете во центарот за посетители. 

Штом вашиот билет ќе се скенира, можете да го подигнете водичот од стјуардот. 

Ако не сте го нарачале прирачникот додека резервирање на вашите билети, можете да платите на страницата и да ги добиете. 

Изложба на Стоунхенџ

Некои посетители одлучуваат прво да ја проверат изложбата на Стоунхенџ, а потоа да одат кај камењата, додека другите го прават спротивното - прво камењата и на крајот Изложбата. 

Изложба на Стоунхенџ

Изложбата Стоунхенџ користи моќна комбинација на врвни аудио-визуелни искуства и неверојатни антички предмети за да ја раскаже приказната за споменикот. 

Посетителите гледаат повеќе од 250 археолошки предмети и богатства како накит, керамика, алатки и сл., откриени во пејзажот.

Слика: English-heritage.org.uk

Гостите исто така го гледаат лицето на еден човек во Стоунхенџ пред 5,500 години, форензичка реконструкција врз основа на неговите коски пронајдени во близина на камењата.

Одење до камењата

Откако ќе се запознаат со споменикот и неговиот антички пејсаж во Изложбата, посетителите можат да ја следат добро обележаната рута и да пешачат до камењата. 

Одење кон Стоунхенџ
Слика: 9news.com

На патот, ќе ги поминете гробните могили од бронзеното време, а исто така ќе видите бројни панели за толкување низ пејзажот, кои ги објаснуваат различните карактеристики видени на пат.

Во зависност од вашето темпо, ќе бидат потребни 25 до 40 минути за да стигнете до камењата. 

Прошетката од Центарот за посетители до камениот споменик и назад е приближно 4 км (2.6 милји).

Бидејќи голем дел од него низ полињата, помага да се носат цврсти чевли и да се носат вода и крем за сончање.

Ако одите на гости со деца или постари и не сакате да пешачите, можете да се качите во шатл-автобус, почнувајќи од Центарот за посетители и стигнувајќи до камењата за десет минути. 

Истражување на камениот споменик

Кога ќе дојдете до камениот споменик стар 5000 години, можете да ја следите патеката на посетителите, која оди сè околу камениот круг.

Во некои точки, ќе бидете блиску до 5 метри (16 стапки) од Стоунс.

Има многу простор за посетителите да застанат, да фотографираат и да уживаат во глетката по оваа патека.

Општата јавност не може да оди подалеку од оградата од јаже и да влезе меѓу камењата.

Врати се во Центарот за посетители

Повеќето посетители се качуваат во следниот достапен автобус за да се вратат во центарот за посетители. 

Некои одлучуваат да се вратат назад.


Вратете се на почетокот


Време на отворање на Стоунхенџ

Во текот на целата година, Стоунхенџ се отвора за посетители во 9.30 часот, но времето на неговото затворање се менува во зависност од сезоната.

Од април до мај се затвора во 7 часот, од јуни до август во 8 часот, од септември до средината на октомври во 7 часот, а во зимските месеци од средината на октомври до март, Стоунхенџ се затвора во 5 часот.

МесециЧаса
30 март до 31 мај9.30 сум да 7 часот
1 јуни до 31 август9 сум да 8 часот
1 септември до 15 октомври9.30 сум да 7 часот
16 октомври до 29 март9.30 сум да 5 часот

Последниот влез е два часа пред затворање.

Древниот камен круг останува затворен на 24, 25 и 26 декември.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Стоунхенџ

Најдобро време за посета на Стоунхенџ е рано наутро, штом атракцијата ќе се отвори преку ден или во 3 часот, два часа пред да се затворат.

Околу 10.30 часот, туристичките автобуси почнуваат да пристигнуваат од Лондон, носејќи многу посетители. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае Стоунхенџ?

Повеќето посетители поминуваат два и пол часа во истражување на споменикот и изложбата на Стоунхенџ. 

Туристите кои ќе одлучат да одат со 10-минутниот автобуски превоз од центарот за посетители до камениот споменик и назад, заштедуваат приближно еден час и ја завршуваат својата турнеја за само 90 минути. 

Посетителите можат да поминат колку што сакаат во Камениот круг. 

Сепак, редари бараат туристите да заминат 30-45 минути пред затворањето на денот. 


Вратете се на почетокот


Билети за Стоунхенџ

Билети за Стоунхенџ

Кога ќе го резервирате приемот во Стоунхенџ, мора да го изберете времето кога ќе бидете на влезот на атракцијата.

Можете да изберете во секое време од 9.30 до 6 часот - во получасовни слотови.

Откако ќе влезете внатре, можете да поминете онолку време за истражување на атракцијата колку што сакате.

На слика: Предниот и задниот дел на билет за Стоунхенџ. Извор на слика

Подобро е да ги резервирате вашите билети за Стоунхенџ однапред бидејќи само мал број од дневните билети се продаваат од шалтерот за билети на местото на одржување.

Онлајн билетите се исто така за 2 фунти поевтини од цената на шалтерот. 

Ако можете да се грижите за вашиот транспорт од Лондон до Стоунхенџ, повелете и резервирајте ја вашата карта за Стоунхенџ.

Ако ви треба помош за превоз од Лондон до Стоунхенџ, подобро е да резервирате турнеја - проверете Тури на Стоунхенџ од Лондон.

Цена на билетите за Стоунхенџ

Влезни билети за Стоунхенџ чини 19.50 фунти за сите возрасни на возраст од 18 до 64 години.

Додека децата помлади од пет години влегуваат бесплатно, децата од 5 до 17 години плаќаат намалена стапка од 11.70 фунти за нивниот прием.

Постарите лица на возраст од 65+ години и студентите со важечка лична карта добиваат мал попуст на нивниот билет - нивниот влезен билет чини само 17.60 фунти.

Билетите за Стоунхенџ на местото доаѓаат со доплата на прозорецот за билети, што ги прави речиси 2 фунти поскапи од онлајн билетите.

Кога купувате билети преку Интернет, ги избегнувате и линиите на шалтерот за билети.

Семејни билети за Стоунхенџ

Ако го посетувате Стоунхенџ како семејство, еден од најдобрите начини да заштедите пари е да изберете билет за семејството Стоунхенџ.

За семејство од двајца возрасни и до три деца, билетот за Стоунхенџ чини 50.70 фунти, а за семејство со еден возрасен и до три деца чини 33.80 фунти.

На страницата за резервација на билети, можете да го изберете типот на билет што сакате да го купите.

ВАЖНО: Резервирајте ги овие билети САМО ако можете сами да управувате со превозот од Лондон до Стоунхенџ. Во спротивно, проверете го препорачаното Тури на Стоунхенџ од Лондон.


Вратете се на почетокот


Тури на Стоунхенџ од Лондон

Турнеја на Стоунхенџ од Лондон
Слика: Expedia.com

Туристите кои не сакаат мака да го сфатат превозот од Лондон до Стоунхенџ, се одлучуваат за пакет тури, вклучително и двонасочно возење со климатизиран автобус.

Овие тренери тргнуваат двапати во текот на денот – во 8 часот и 1.30 часот, а турата трае шест часа.

Овие тури немаат водич - тренерите само ве превезуваат до атракцијата и ве враќаат назад.

Времето на патување помеѓу Лондон и Стоунхенџ е приближно два часа во секој правец, што значи дека можете да поминете околу два часа на атракција.

И GetYourGuide и Tiqets ја нудат оваа полудневна турнеја од Лондон до Стоунхенџ за околу 55 фунти по лице.

Tiqets нуди дополнително британско искуство - додека ја резервирате турнејата во Стоунхенџ, можете да нарачате и оброк во паб со риба и чипс, кој ќе ве чека кога ќе се вратите.

Ако цената не е проблем, но претпочитате луксузна обиколка на Стоунхенџ со водич, проверете го ова турнеја во Range Rover (идеален за четири посетители) или ова турнеја во миниван (идеален за шест посетители).


Вратете се на почетокот


Турнеја на Стоунхенџ и Бања

Туристите во посета на Лондон Речиси секогаш додаваат две атракции надвор од градот на нивниот план - Стоунхенџ и градот Бат.

Повеќето од нив се обидуваат да ги посетат двете атракции во ист ден. 

Овие тури на Стоунхенџ и Бат започнуваат во 8.15 часот, во климатизиран тренер, со аудио водич и менаџер/водич за турнеи. 

Стоунхенџ е првата станица, каде што цените 5,000 години историја и мистерија на отворените рамнини на Солсбери.

Потоа се упатувате кон градот Бат, кој е 61 км (38 милји) од Стоунхенџ и обично трае еден час за да се стигне.

По убавиот локален ручек во Бат, ги гледате Опатијата Бат, мостот Пултенј со поглед на реката Авон, центарот Џејн Остин, Собите за собрание изградени во 1771 година итн. 

Конечно, ги истражувате римските бањи стари 2,000 години, старите римски статуи и Грузиската пумпна соба.

До 8 часот се враќате во Лондон.


Вратете се на почетокот


Тури на Стоунхенџ од Бат

Околу 5 милиони посетители дневно стигнуваат до градот Бат секоја година, а повеќе од милион преноќуваат.

Примарната атракција во градот се Римските бањи.

Многу туристи одлучуваат да кампуваат во Бат и потоа да ја истражуваат околината.

Главните атракции во близина се Стоунхенџ, на еден час возење од Бат, и градот Авебери, кој е 39 км (24 милји) северно од камената атракција.

Поради близината на овие места, туристите кои летуваат во Бат често планираат а приватно патување во Стоунхенџ or и Стоунхенџ и потоа Авебери.


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури на Стоунхенџ

Некои од туристите претпочитаат да ја комбинираат посетата на Стоунхенџ со уште една атракција/активност. 

Постојат три причини за популарноста на комбинираните турнеи -

 • Истражувањето на Стоунхенџ трае само два часа
 • Има толку многу што да се види надвор од Лондон
 • Комбинираните турнеи се одличен начин да заштедите пари (до 30%)

Туристите кои сакаат да го продолжат денот можат да ја комбинираат својата посета на Стоунхенџ со Бат, Западна Кантри, Виндзор, Оксфорд, Лакок, Котсволд, Авебери, Винчестер или Гластонбери.

Еве ја нашата листа на најдобрите комбинирани тури, кои вклучуваат посета на Стоунхенџ.

Сето ова се билети за паметни телефони. Овие билети добиваат е-пошта до вашето сандаче, а вие само го прикажувате билетот на екранот на вашиот паметен телефон на атракција.

London Pass ви помага бесплатно да влезете во повеќе од 60 туристички атракции. Заштедете време и пари. Купете Лондонска пропусница


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Стоунхенџ

Стоунхенџ со луѓе
Бидејќи оваа слика на Стоунхенџ е со луѓе, таа ни дава размер на огромната привлечност. Слика: Liontours.co.uk

Децата од две години па нагоре влегуваат во Стоунхенџ бесплатно.

Членовите на англиското наследство и Националната доверба исто така можат да го посетат Стоунхенџ бесплатно. Сепак, тие мора да ги резервираат своите билети однапред.

Ако не спаѓате во ниту една од горенаведените категории и сепак сакате да го посетите Стоунхенџ бесплатно, имаме хак за вас.

Како да го посетите Стоунхенџ бесплатно

Додека одите кон Стоунхенџ од Лондон, ќе стигнете до градот наречен Ејмсбери.

Откако ќе стигнете, ставете ги овие координати на вашата карта на Google – 51°10'33.0″N 1°49'57.5″W. Прикажи на Google Map

Овие координати ве носат до земјен пат кој ќе дојде од вашата десна страна, блиску до Стоунхенџ.

Свртете право овде, најдете место за паркирање на вашиот автомобил и почнете да одите кон штандот за билети на Стоунхенџ.

Откако ќе ја преминете кабината за билети, мора да продолжите да пешачите.

По околу 150 метри, ќе забележите ограда што ви овозможува да влезете во пасиштата од десната страна.

Влезете низ оваа ограда и продолжете да чекорите по патеката направена на тревата (од многу туристи кои ја оделе оваа патека пред вас), и ќе го забележите Стоунхенџ десно. Видете детална патека

Искуството не е толку фантастично како влез со билети, но еј, сакавте да го видите Стоунхенџ бесплатно.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за Стоунхенџ

Туристите кои планираат да го посетат Стоунхенџ имаат многу прашања.

Во продолжение ви ги претставуваме најчесто поставуваните прашања за оваа атракција во Лондон –

 1. Што е Стоунхенџ?


  Стоунхенџ е праисториски споменик кој се состои од прстен од стоечки камења, при што секој стоечки камен е висок околу 4 метри (13 стапки), широк 2.2 метри (7 стапки) и тежок околу 25 тони.

  Се наоѓа во Вилтшир, Англија, 2 милји западно од Ејмсбери и стои во средината на најгустиот комплекс на споменици од неолитот и бронзеното време во Англија.

 2. Колку е оддалечен Стоунхенџ од Лондон?


  Стоунхенџ е 145 километри (90 милји) од централен Лондон.

  Со оглед на редовниот сообраќај, потребни се околу два часа да се стигне до Стоунхенџ од Лондон.

 3. Кога бил изграден Стоунхенџ?


  Археолозите веруваат дека Стоунхенџ е изграден во неколку фази. Првиот споменик во Стоунхенџ, кружен земјен простор, бил изграден околу 3000 п.н.е.

  Во 2500 п.н.е., биле изградени централните камени поставки на Стоунхенџ.

 4. Како бил изграден Стоунхенџ?


  Археолозите веруваат дека Стоунхенџ бил изграден во неколку фази, почнувајќи од кружниот земјен ограден простор.

  Занаетчиите користеле алатки од Антлер за да ископаат ров, а потоа натрупале креда за да направат внатрешен и надворешен брег.

  Ровот имал прстен од 56 камени столбови кои се користеле како гробишта за кремирање неколку векови.

  Петстотини години подоцна, беа изградени централните камени поставки на Стоунхенџ.

  Луѓето се собраа и се организираа да изградат огромни камења Сарсен и помали сини камења.

  Иако е тешко да се прецизира неговото потекло и користениот начин на транспорт, археолозите веруваат дека мештаните ги извлекле камењата Сарсен од Марлборо Даунс, 20 милји подалеку, и помалите сини камења од ридовите Пресели во Југозападен Велс.

  На северот на Стоунхенџ, археолозите пронајдоа отпад од Сарсен и син камен и скршени чекани - доказ дека камењата биле обработени во близина.

 5. Колку време беше потребно да се изгради Стоунхенџ?


  Експертите веруваат дека биле потребни речиси 50 години за да се подигнат камењата и околу 800 години за да се развие ова ремек дело.

 6. Кој го изгради Стоунхенџ?


  Различни историчари го припишуваат Стоунхенџ на други луѓе - Саксонците, Римјаните, па дури и Египќаните.

  Џефри од Монмут, писател од 12 век познат по својата приказна за кралот Артур и измислен извештај за англиската историја, тврдеше дека мистичниот волшебник Мерлин го изградил Стоунхенџ.

  Оваа теорија, сепак, е доведена во прашање бидејќи археолозите откриле дека изградбата на споменикот му претходи на Мерлин (или барем на реалните личности што го инспирирале).

  Во 17 век, археологот Џон Обри тврдел дека Стоунхенџ е дело на келтските друиди, теорија што антикварот Вилијам Стукли широко ја популаризирал откако нашол примитивни гробници на местото.

  Многу модерни друиди сè уште се собираат околу Стоунхенџ за летната краткоденица.

  Сепак, радиојаглеродното датирање на локацијата откри дека Стоунхенџ бил таму 1000 години пред Келтите.

 7. Зошто е изграден Стоунхенџ?

  Целта на изградбата на Стоунхенџ се заснова на претпоставка, но огромните напори вложени во подигнувањето на камењата и големината на нејзината скала имплицираат дека тој имал значајна цел. Додека некои велат дека бил наменет како споменик подигнат во чест и духовно поврзување со далечните предци, многумина веруваат дека камењата биле астролошки календар. Некои веруваат дека Стоунхенџ им помогнал да го предвидат времето, што било неопходно бидејќи општеството станало зависно од годишните времиња за успешна земјоделска жетва. Откако неодамна открија знаци на повреда и болест кај човечките остатоци, истражувачите тврдат дека местото можеби било место за лекување.

 8. Во што е мистеријата Стоунхенгe?


  Мистериите околу подигнатиот камен круг на Стоунхенџ ги надминуваат сите практични објаснувања за постоењето на Стоунхенџ.

  Овој 4000 години стар сет на камења поставени во концентрични прстени и форми на потковица е едно од мистериозните места во светот.

  Постојат безброј теории и шпекулации, кои се движат од веродостојно до неверојатно до фантастично.
  Фантастичните се движат од тоа што е место за слетување на вонземјани.

  Постојат и веродостојни теории каде што луѓето го оценуваат небесното порамнување како свето или научно.

  Теориите и мистериите на Стоунхенџ постојано повторно се измислуваат и раскажуваат преку различни модерни форми и ќе ги обземаат луѓето уште многу векови.

# London Eye
# Лондонската кула
# Зоолошка градина во Лондон
# Кив градини
# Мадам Тисо Лондон
# Катедрала Свети Павле
# Виндзор замокот
# Кенсингтон Палас
# Шредината
# Зоолошка градина со камшик
# Студио-турнеја Ворнер Брос
# О2 Искачување на покривот
# Турнеја на Стемфорд Бриџ
# Лондон зандана
# Музеј за транспорт во Лондон
# Чесингтон Светот на авантурите

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

1 мисла на „Стоунхенџ билети, цени, попусти, тури од Лондон“

 1. Патувањето е едно од најголемите животни задоволства, но сигурно може да биде стресно да резервирате летови, хотели и траекти. Кога конечно ќе бидете подготвени да го земете тој заслужен одмор во животот, последното нешто што сакате да го направите е да поминете часови барајќи ги најдобрите зделки на интернет - дозволете bookmyairtravel.com да ја заврши целата ваша работа за вас!

  BookMyAirTravel пребарува низ сите авиокомпании и туристички компании во реално време за да го пронајде совршениот лет за вашиот одмор од соништата.
  закажете евтин лет кликнете овде

Коментарите се затворени.