Почетна » Лондон » Билети за Лондон зандана

London Dungeon - билети, цени, попусти, претстави и возења што треба да се очекуваат

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лондон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(196)

Лондонската зандана е возбудливо искуство што ве враќа во историјата со пресоздавање сцени од страшното минато на Лондон.

Посетителите ги гледаат, слушаат, чувствуваат, мирисаат (и се плашат!) застрашувачките ликови, реквизитите и амбиентот.

Актерите во живо, возбудливите возења и возбудливите специјални ефекти ја прават Лондонската зандана вредна атракција. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за London Dungeon. 

Што да очекувате во London Dungeon


Вратете се на почетокот


Каде е Лондон зандана?

Лондонската зандана се наоѓа во Каунти Хол, зградата Риверсајд, Вестминстер Бриџ Rd, Лондон, SE1 7PB. Најдете насоки

Само следете ги знаците за Јужниот брег. Се наоѓа веднаш до London Eye и SEA LIFE London Aquarium. 

Карта на Лондон зандана
Учтивост на картата: Thedungeons.com

Цели 40 години, лондонската зандана беше под сводовите на улицата Тули, но во 2013 година тие се преселија на нивната адреса во Јужниот брег. 

Со цевка

Станица Ватерло, опслужувана од линиите Bakerloo, Nothern, Waterloo & City и Jubilee, е најблиската метро станица до The London Dungeon.

Кога излегувате од станицата, ве молиме следете ги знаците за London Eye. 

Станицата е на половина км (,3 милји) од Лондонската зандана, а растојанието можете да го пешачите за помалку од осум минути. 

Ако доаѓате од далечина, најблиската главна станица до Лондонската зандана е Железничката станица Ватерло

Со автобус

Транспортот за автобуската рута во Лондон со броеви 211, 77, 381 и RV1 може да ве приближи до атракцијата. 

Атракцијата опседната куќа, исто така, се наоѓа на маршрутата на турнејата за разгледување со голем автобус. Дознајте повеќе

Паркинг

За жал, Лондонската зандана нема сопствен паркинг.

Сепак, можете да паркирате на Q-Park Вестминстер паркинг се наоѓа на 1 км (.6 милји) од атракцијата.

До два часа ќе ве чини 17 фунти, а до три часа 25 фунти.


Вратете се на почетокот


Часови на Лондонската зандана

За време на шпицот на туристичките месеци, London Dungeon е отворен од 10 до 5 часот, а за време на не-шпицот, се отвора во 11 часот и се затвора во 4 часот. 

Атракцијата е отворена седум дена во неделата, но останува затворена на Божиќ. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Лондон зандана

Ако сакате да ја избегнете гужвата, мора да бидете во Лондон зандана околу 11 часот, веднаш штом ќе се отворат за тој ден. 

Следното потивко време од денот е околу 4 часот, непосредно пред да се затворат за тој ден. 

Совет: Купете билети однапред да го гарантирате вашиот влез за време на шпицот, како што се викендите, банкарските празници, летните одмори и училишните полугодишни периоди.


Вратете се на почетокот


Колку долго трае London Dungeon?

Турите на London Dungeon траат околу 50 минути и препорачуваме да дозволите 60-75 минути за вашето искуство. 

Во зависност од сезоната, времето на редици може да варира. 

За да не го губите времето на чекање, резервирајте ги билетите однапред и пристигнете 10 минути пред да започне вашата турнеја. 

Совет: Нема конкретен кодекс на облекување, но ви предлагаме удобни чевли за вашата посета. 


Вратете се на почетокот


Дали London Dungeon е погоден за деца?

Лондонската зандана е темна, бучна и миризлива, а турнејата ја прикажува страшната страна на историјата на Лондон. 

Турнејата London Dungeon вклучува стравови од скок, неочекувани стравови и две претстави за време на кои подот се тресе. 

Раководството на атракцијата препорачува 12 години како минимална возраст за едно дете да ужива во турнејата The London Dungeon. 

Сепак, многу помлади деца секојдневно посетуваат и одлично се забавуваат. 

Ова е причината зошто нема минимална возраст за приклучување на турата, а тоа е оставено на дискреционо право на возрасното лице кое го придружува. 

Возрасен човек над 18 години мора да ги придружува сите посетители под 16 години.

Важно: Ако треба да ја напуштите атракцијата во секое време, разговарајте со еден од актерите во шоуто и тие ќе договорат некој да ви помогне.


Вратете се на почетокот


Билети за Лондон зандана

Има само еден вид билет во London Dungeon, и ви дава пристап до сите емисии и возењето на Drop Dead.

Каде да купите билети

Можете да ги добиете вашите билети за London Dungeon на местото или да ги купите преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги добиете на атракција, мора да влезете во редот на прозорецот за билети. 

Во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате во линијата на бројачот за билети 15 минути или повеќе за да го купите вашиот билет.

Втората и подобра опција е да се обезбеди прием во Лондон зандана преку Интернет и да се избегне чекање во редот. 

Како функционираат онлајн билетите

Додека резервирате билети за London Dungeon, го избирате претпочитаното време и датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Мора да стигнете до најстрашната атракција во Лондон 15 минути пред избраното време, да го покажете билетот на вашиот паметен телефон и да влезете. 

Попусти на London Dungeon

Кога ќе ги купите вашите билети најмалку три дена пред вашата посета, посетителите добиваат 10% попуст за однапред резервирање. 

Децата на возраст од 3 до 15 години добиваат 20% попуст на цената на билетот за возрасни. 

За жал, London Dungeon не нуди намалувања на цените за студенти, постари лица и посетители со посебни потреби. 

Цените на London Dungeon

Цената на билетите на London Dungeon зависи од тоа кога ќе ги резервирате - најмалку три дена пред вашата посета или во рок од три дена.

Кога ќе ги резервирате најмалку три дена пред вашата посета, билетите на London Dungeon за сите посетители од 16 години и постари чинат 27 фунти.

Деца на возраст од 3 до 15 години плаќаат попуст од 21.50 фунти за нивниот влез. Деца до две години влегуваат бесплатно.

Ако ги резервирате вашите билети во последен момент, мора да се одлучите за „Стандардни билети“, кои чинат 30 фунти за сите посетители од 16 години па нагоре.

Стандардните билети за London Dungeon за деца на возраст од 3 до 15 години чинат 24 фунти.

Бидејќи London Eye е блиску до Лондонската зандана, многу туристи се одлучуваат за тоа Комбинација на London Dungeon и London Eye и посетете ги двете атракции во ист ден.

Ако сакате пешачки тури, проверете го овој комбиниран билет што го вклучува топ 30 знаменитости пешачка турнеја и Лондон зандана.


Вратете се на почетокот


Лондонската зандана со преминот Мерлин

Ако сте семејство со деца на одмор во Лондон, топло ви го препорачуваме преминот Мерлин. 

Merlin's Magical London Pass ви помага да ја комбинирате вашата посета на Лондонската зандана со други врвни атракции во Лондон и да постигнете попусти до 50% на влезните билети. 

Со Merlin Pass, можете да ги посетите London Eye, Madame Tussauds London, SEA LIFE London Aquarium, Shrek's Adventure! и Лондонската зандана на датум и време што е погодно за вас. 

Најдобриот дел - ги прескокнувате линиите на сите места. 

Пропусница за возрасни (16+ години): £ 75
Пропусница за деца (од 3 до 15 години): £ 60


Вратете се на почетокот


Што има во Лондон зандана

Емисии на London Dungeons
Слика: Thedungeons.com

Лондонската зандана има 16 застанувања, секоја подобра од другата, вклучувајќи го и Drop Dead, drop Ride. 

На Слегувањето

Посетителите се придружуваат на резидентот Лифт Џестер додека се спуштаат во занданата преку средновековниот лифт на атракцијата. 

Шутот и звуците на мелење запчаници и синџири додека макарите се напрегаат надолу, ве подготвуваат за 1,000 години од историјата на Лондон. 

Возење со брод со тиранин

Возење со брод со тиранин во лондонската зандана
Слика: Thedungeons.com

Шутот што го сретнавте во лифтот ве осуди на смрт за заговор со Ана Болејн, а вие сега сте на пат кон портата на предавникот.

Познато и како возење со брод во Лондон во зандана, на возењето со брод со тирани ја доживувате целата сила на гневот на Хенри VIII.

За време на ова последно патување по Темза до Лондонската кула, доживувате интензивна темнина, немирни води, налет на стаорци и непријатна смрдеа на отпадни води. 

Управник на кулата

Откако во Лондонската кула, ќе се сретнете со управникот на кулата и ќе дознаете каков предавник сте.

Тој исто така ќе ги провери главите на вашата група и ќе ви каже чија глава е совршена за сечкање, а кој подобро ќе се вари во топла вода. 

Заговорниците одат

Можеби сте меѓу вашите колеги заговорници, но предавници има насекаде. На кого можете да му верувате?

Во оваа фаза од турнејата London Dungeon, ќе дознаете и за содржината на Лорд Монтегл Летер и страшните дела на кралот Џејмс.

Заговор за барут на Гај Фокс

Надвор од градските порти, влегувате во мрачен тунел преполн со стаорци што ве води под градот Лондон - во Лондонската зандана.

Се обидувате да ги кренете во воздух кралот и парламентот, но вашиот мал валкан заговор е спречен.

Комората на мачители

Откако ќе бидете фатени, ќе се најдете во Комората за мачење во Лондонската кула.

Ова е местото каде што ќе го сретнете постојано ентузијастичниот Мачувач кој бара „волонтери“ за неколку демонстрации.

Во овој дел од турнејата дознавате и како изгледале болката и казната во 1600-тите.

Докторот од чума

Тоа е 1665 година, а Црната чума ги зема луѓето од десетици. 

Се шетате по калливата уличка покрај куќите со црвени крстови, гнили тела и црни стаорци.

Дознавате за Куќата на штетници, симптомите на чумата и што им требаше на лондончани за да ја преживеат пандемијата. 

Бегство од големиот пожар во Лондон

Пожар на Лондон во Лондон зандана
Слика: Thedungeons.com

За време на овој дел од турнејата London Dungeon, ќе дознаете за настаните од 2 септември 1666 година.

Искри од пекарата на Томас Фаринер во Пудинг Лејн го запалија целиот град Лондон. 

Вие сте со Томас Бладворт, градоначалникот на Лондон, кој не верува дека беснее пожар. 

Наскоро, ќе откриете колку една соба може да стане зачадена и колку цврсти биле ѕидовите на градска куќа од 1600-тите.

Продавница за пити на г-ѓа Ловет

Марџери Ловет ги прави најдобрите пити во цел Лондон.

Сепак, не знаете дека г-ѓа Ловет е соучесник и деловен партнер на Свини Тод, бербер и сериски убиец од улицата Флит.

Дали претпоставувате какво месо користи во питите?

Свини Тод

Свини Тод е бербер и сериски убиец, а асистентот на г-ѓа Ловет секогаш сака да ве прикаже.

Чудно, г-ѓа Ловет ги запали рерните во моментот кога сте во неговата продавница. 

Тоа ќе биде блиско бричење, сигурно!

Плоштад Митре

Тоа е 1888 година, а низ улиците на лондонскиот Вајтчепел владее страв бидејќи убиец е на слобода.

Вие сами го гледате најновото од жртвата на Џек Мевосек, и тоа не е убава глетка. 

Дознавате за ужасните детали за секое убиство и исто така дознавате каков „подарок“ Џек испратил до печатот. 

Лавиринт Вајтчепел

Џек Мевосек повторно удира, а овој пат тоа е Мери Џејн. 

Опасноста демне околу секој агол во Вајтчепел, а единствениот начин за безбедност е преку лавиринтот Вајтчепел. 

Тоа е збунувачки лавиринт од тесни улички. Можете ли да го направите?

Џек Мевосек

Помина една година откако на улиците беше пронајдена последната жртва на Џек Мевосек. 

Кој беше убиецот? Каде отиде? Дали повторно ќе удри?

И тоа е кога ќе влезете во пабот Ten Bells, каде што некогаш пиеле жртвите на Џек Мевосек.

За да ја зголеми мистеријата, г-ѓа Валдрен, газдарицата, ви ја раскажува крајната приказна за духовите.

Судницата

Лордот Венди Фарквар е најстрашниот судија во Лондон, а денес ќе бидете во неговиот суд. 

Ќе ја доживеете драмата во судницата во 1783 година и ќе дознаете дали сте виновни или многу виновни.

Бегство од затворот Њугејт

Затворот Њу Гејт остана во употреба повеќе од 700 години, а во овој дел од шоуто ќе стигнете со затвореник Њугејт.

За време на ова застрашувачко шоу, затвореникот не зборува...само зјапа. 

Најлошиот дел е што не сакате да го гледате затвореникот, но не можете да се оттргнете.

Drop Dead: Drop Ride

Спуштете го Dead Drop Ride во Лондонската зандана
Слика: Thedungeons.com

Исто така познат како London Dungeon's ride the Drop Dead, Drop Ride е уникатно искуство што ги остава посетителите да бараат повеќе. 

„Drop Dead“ е возбудливо вертикално возење со пад од слободен пад што трае една минута. 

Минималното ограничување на висината за Drop Ride е 1.4 метри (4.6 стапки).

Сите возачи мора да имаат способност да седат исправено на возењето и да се зацврстат против силите на возењето.


Вратете се на почетокот


Таверна во Лондон зандана

Таверната е целосно новиот викторијански паб на London Dungeon, каде што сите сопственици на билети можат да уживаат во пијалок или два.

Таверната е уникатно раскажувачко искуство каде посетителите се враќаат назад во живиот лондонски паб од 1896 година.

Дури и додека уживате во бутлег пиво, џин коктели или традиционална лимонада, ќе видите повеќе актери на различни маси кои ги носат своите дела. 

Секоја табела има свој чин, а вие одлучувате која приказна сакате да ја следите. 

Нема да го добиете истото искуство на две маси бидејќи приказните варираат - Голема поплава на пиво, гласини за духови, убиства на Мевосек, коцкање итн.

# London Eye
# Лондонската кула
# Зоолошка градина во Лондон
# Стоунхенџ
# Мадам Тисо Лондон
# Катедрала Свети Павле
# Виндзор замокот
# Кенсингтон Палас
# Шредината
# Зоолошка градина со камшик
# Турнеја во студиото Хари Потер во Лондон
# Искачување на покривот на О2 Арена
# Обиколка на стадионот на Челзи ФК
# Музеј за транспорт во Лондон
# Чесингтон Светот на авантурите

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон