Почетна » Лондон » Билети за поштенски музеј

Поштенски музеј – билети, цени, што да очекувате, тајмингот, ЧПП

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(188)

Лондонскиот поштенски музеј е дестинација која мора да ја посети секој што е заинтересиран за историјата на комуникацијата. 

Овој уникатен музеј е посветен на приказната за првата социјална мрежа во светот, поштенската услуга.

Од циклусите на пет тркала до ракетите и побегнатата лавица, Поштенскиот музеј е полн со неверојатни приказни.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за Поштенскиот музеј во Лондон.

Врвни билети за поштенски музеј

# Билети за поштенски музеј

# Превој во Лондон

Поштенски музеј

Што да очекувате во Поштенскиот музеј

Кога ќе го посетите Поштенскиот музеј, можете да очекувате да истражувате во историјата на комуникацијата, да слушнете некои луди приказни од превозниците на пошта и да видите стари поштенски марки и постери. 

Можете исто така да ја истражите подземната пошта на музејот, 100-годишна подземна мрежа од тунели која сега е отворена за јавноста како 15-минутно минијатурно возење со воз. 

Поштенскиот музеј прикажува и заборавени писма пронајдени од бродолом, па имајте ги вашите марамчиња при рака.

Изложби

Поштенскиот музеј нуди низа изложби кои ја истражуваат историјата на Британската пошта, вклучително и Mail Rail, Поштенските музејски галерии и Voices from the Deep. 

Изложбата Mail Rail дава единствена можност да се истражи првиот електричен железнички систем без возач во светот. 

Посетителите можат да се возат во минијатурен воз и да го искусат животот на инженерот на Mail Rail. 

Галериите на поштенскиот музеј имаат интерактивни експонати и прикази кои ја прикажуваат еволуцијата на британските пошта, вклучувајќи поштенски марки, униформи и возила. 

Изложбата „Гласови од длабокото“ ја истражува приказната за несреќниот океански брод РМС Титаник и улогата на постот во катастрофата.

Објекти

Поштенскиот музеј нуди неколку објекти за посетителите да го подобрат своето искуство. 

Кафулето на музејот, сместено во Welcome Space, служи закуски и освежителни пијалоци за да се одморите од истражувањето. 

За време на вашата посета, можете да користите WiFi бесплатно. 

На приземјето на The Postal Museum и Mail Rail, како и на долниот приземје на Mail Rail, има објекти за менување на бебиња и унисекс тоалети, како и достапни тоалети.

На долниот приземје на Mail Rail, има тоалет за променливи места за пошироката јавност и посетителите.

Музејот е целосно достапен за корисниците на инвалидски колички, со инвалидски колички дозволени насекаде на Mail Rail, освен за Mail Rail Ride. 

Музејот има и а Визуелна приказна достапни за да помогнат во планирањето на вашата посета и разбирањето на направените безбедносни промени.

Посетителите мора да можат да се префрлат во и надвор од вагоните без помош за да ги користат возењата. Музејот е достапен за инвалидски колички, но посетителите мора да можат без помош да одат минимум 100 метри (328 стапки) на нерамни површини со минимално осветлување и до најмалку 70 стрмни скалила.

Каде да купите билети за поштенски музеј

Билетите за Поштенски музеј може да се купи онлајн или лично на билетарата на музејот. 

Препорачуваме да купувате билети преку Интернет за да избегнете долги редици и да обезбедите достапност. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото бидејќи добивате возбудливи попусти.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Резервирањето преку Интернет, исто така, помага да се избегне разочарување и доцнење во последен момент.


Вратете се на почетокот


Како функционира онлајн билетот

Купувањето билети преку Интернет е лесно и практично.

Едноставно изберете го посакуваниот датум и време, изберете го бројот и типот на билети што ви се потребни и завршете го процесот на наплата. 

Откако ќе ги купите вашите билети, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

Можете или да ги испечатите вашите билети или да ги прикажете на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цена на билети за поштенски музеј 

Цената на Поштенски музеј билетите варираат во зависност од возраста и типот.

Билетите за Поштенскиот музеј се по цена од 16 фунти за возрасни над 25 години и 11 фунти за млади возрасни меѓу 16 и 24 години.

Билетите за деца меѓу три и 15 години се достапни по намалена цена од 9 фунти.

Деца под три може да влезат бесплатно, но мора да бидат придружувани од возрасен (25+ години).

Билети за поштенски музеј

Билет за поштенски музеј
Слика: Postalmuseum.org

Билетот за поштенски музеј нуди забавно и информативно патување низ петвековната британска поштенска историја. 

Посетителите можат да ја истражуваат историската пошта железница и да се прошетаат со минијатурните возови што се користат за транспорт на пошта под улиците на Лондон. 

Сите билети вклучуваат возење со подземниот воз Mail Rail.

Билетот вклучува и пристап до интерактивни експонати, галерии и колекција на поштенски возила и опрема.

Можете исто така да го надградите на годишен билет ако сакате да го посетите музејот повеќе од еднаш.

Цени на билетите 

Билет за возрасни (25+ години): 16 фунти
Билет за млади возрасни (16 до 24 години): 11 фунти
Детски билет (од 3 до 15 години): 9 фунти
Детски билет (до 3 години): Бесплатен

Заштедете време и пари! Размислете за купување Превој во Лондон и посетете над 80+ атракции како ЗСЛ Лондонската зоолошка градина и Лондонскиот мост. Изберете од 1, 2, 3, 4, 5, 6 или 10-дневни пропусници и прицврстете се за 1-дневна тура со автобус.

Како да стигнете до Поштенскиот музеј

како да стигнете до Поштенскиот музеј
Слика: Wikipedia.org

Поштенскиот музеј е во близина на центарот за пошта Mount Pleasant во Клеркенвел.

адреса: 15-20 Phoenix Place, Лондон, WC1X 0DA. Најдете насоки

Постојат различни превозни средства со кои можете да стигнете до музејот.

Со цевка

Најблиските метро станици до музејот се Плоштад Расел, Фарингдон, Кралскиот крст Свети Панкрас, и Канцери Лејн, сите помалку од една милја далеку. 

Можете да го планирате вашето патување користејќи го Транспорт за планер за патување во Лондон.

Со железница

Најблиските железнички станици се Кралскиот крст Свети Панкрас Фарингдон, и двете помалку од една милја. 

Можете да го планирате вашето патување користејќи го Национален планер за железничко патување.

Со автобус

Неколку автобуски линии застануваат во близина на Поштенскиот музеј, вклучувајќи ги 17, 19, 38, 45, 46, 55, 63 и 341. 

Можете да го планирате вашето патување користејќи го Транспорт за планер за патување во Лондон.

По циклус 

Поштенскиот музеј има багажник за велосипеди во својот двор, а кодот за пристап можете да го добиете од приемното биро. 

Во близина има и неколку приклучни станици за изнајмување на Santander Cycle Hire. 

Можете да најдете блиска приклучна станица користејќи го Локатор на приклучна станица во Сантандер.

Со автомобил 

Ако планирате да возите до музејот, вклучете Гугл мапи за да започнете. 

Во Поштенскиот музеј нема достапен паркинг. Сепак, постојат неколку локални опции за паркирање достапни за плаќање.

За ваша погодност, можете да најдете локални опции за паркирање користејќи Паркопедија.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на поштенскиот музеј

Поштенскиот музеј работи од среда до недела, од 10 до 5 часот.

Музејот е затворен во понеделник и вторник.

Колку време трае Музејот за пошта

Препорачуваме да оставите најмалку два часа за да ги видите сите експонати и да се вози на Mail Rail.

Сепак, времето што ќе треба да го поминете во Поштенскиот музеј зависи од вашите интереси. 

Најдобро време за посета на Поштенскиот музеј

Најдобро време за посета на Поштенскиот музеј
Слика: Postalmuseum.org

Поштенскиот музеј може да биде зафатен, особено за време на викендите и за време на шпицот на туристичките сезони.

Најдобро е да се посети во работен ден или рано наутро, т.е. штом Музејот ќе се отвори во 10 часот, или попладне по 2 часот за да се избегне гужвата.

Исто така, добра идеја е да ги резервирате билетите однапред и да пристигнете најмалку 10 минути пред закажаното време за да избегнете чекање во ред.

Најчесто поставувани прашања за поштенскиот музеј

Еве често поставувани прашања за Поштенскиот музеј во Лондон.

Кога можам да го посетам музејот поштенски?

Од среда до недела, музејот е отворен од 10 до 5 часот.

Кога можам да ја посетам собата за откривање во Поштенскиот музеј?

Собата Дискавери е отворена од среда до петок и од 10.30 до 4.30 во втората сабота од секој месец. Ве молиме посетете Страницата Архива за повеќе информации и закажување термин.

Може ли да купам групен билет до Поштенскиот музеј?

Да. За најновите информации, посетете го музејот страница за групна резервација ако сакате да донесете група во музејот.

Што ќе се случи ако Музејот за пошти се затвори на денот кога резервирам билет?

Пред вашата посета, ќе ве известиме дали музејот мора да се затвори. Ќе ви се даде кредит за користење за идна посета на музејот. Бидејќи купувањето билети е донација за музејот, кој е регистрирана добротворна организација, билетите не се враќаат.

Дали има локација каде можам да го чувам мојот велосипед додека сум во Поштенскиот музеј?

Поштенскиот музеј има многу малку места за чување велосипеди. Музејот не може да смести електрични скутери или други начини на транспорт што не се вклопуваат во полици за велосипеди.

Може ли да снимам видеа и фотографии во Поштенскиот музеј?

Не е дозволено фотографирање со блиц и фотографирање други луѓе без нивна дозвола, но фотографирањето за некомерцијални цели е добредојдено. Исто така не се дозволени штандови и селфи стапчиња.

Дали има капацитети за пресоблекување бебиња и опции за јадење погодни за деца во Поштенскиот музеј?

Кафулето има столчиња за столчиња и унисекс тоалети, како и достапни тоалети и менувачници за бебиња.

Може ли да носам мои пијалоци и храна во Поштенскиот музеј?

Не ви е дозволено да внесувате храна или пијалоци во музејот освен флаширана вода. Од друга страна, на лице место имаме кафуле кое продава широк спектар на закуски и пијалоци. Дополнително, ако имате какви било барања или ограничувања во исхраната, ве молиме разговарајте со член на нашиот персонал во кафулето, кој ќе стори сé што е можно за да ги исполни.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

извор
# Towerbridge.org
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од