Почетна » Лондон » Билети за искачување на О2 Арена

Искачување на покривот на О2 Арена – билети, цени, ограничувања, што да облечете

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(141)

Up At The O2 е адреналинско искачување преку покривот на O2 Arena преку патека од ткаенина. 

О2 Арената е голема зграда во облик на купола, која е домаќин на музика во живо, спорт, комедија и забавни настани. Познат е и како купола Милениум. 

Пешачката патека на покривот е долга 380 метри (1250 стапки), а на највисоката точка е 52 метри (170 стапки) над нивото на земјата. 

На крајот од искачувањето, учесниците можат да поминат време на палубата за набљудување и да уживаат во спектакуларни погледи на Лондон. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите билетите за Up at The O2 Climb. 

Билети за искачување на покривот на Топ О2 Арена

# Ограничувања за искачување на покривот на О2

Искачување на покривот на О2 Арена

Што да очекувате за време на искачувањето на О2 Арена

Погледнете го видеото за искачување на О2 Арена – 

Еден водич води група од најмногу 18 учесници за време на експедицијата на покривот на О2 Арената. 

За време на врвот, двајца водичи земаат до 30 гости на нивното искачување. 

Подготовка за искачување

Како дел од вашата подготовка за Up at The O2 Climb, прво ги наведувате деталите за контакт за итни случаи и потпишувате некои документи. 

Следно, гледате видео за О2 Арената и безбедносните протоколи што треба да ги следат сите планинари. 

Потоа инструкторите ја преземаат и ве прошетаат низ безбедносната опрема. 

Откако ќе се облечете во вашиот костум и ќе ги облечете вашите специјални чевли, вашиот водич ве носи до врвот.

Забелешка: Ако мислите дека можеби чувствувате студ на врвот, побарајте јакна за искачување или Жиле.

Се искачи

Повеќето посетители со нормално здравје можат да одат на оваа експедиција, поради што минималната возраст за оваа активност е осум години. 

На најстрмната точка, патеката по која се качувате има наклон од 28 степени. 

И покрај тоа што малку ќе ги обработите нозете, не треба да сте во врвна физичка кондиција за да го поминете ова искачување. 

Учесниците одат по пешачка патека висена на 2 метри над површината на покривот О2.

Туристите и локалните жители кои го направија искачувањето велат дека се чувствува малку како одење на трамболина бидејќи површината се чувствува мека и жива. 

Во текот на целата прошетка, ќе бидете безбедно врзани за безбедносната шина со механизам за автоматско заклучување на место. 

Поглед од палубата

На крајот од патеката долга 380 метри (1250 стапки), ќе стигнете до нејзината највисока точка - 52 метри (170 стапки) од земјата. 

Платформата за гледање е на највисоката точка на куполата на О2 Арената и може да собере 40 луѓе истовремено. 

Има доволно простор за прошетка и поглед на Лондон од 360 степени. На ведар ден, можете да видите знаменитости до 25 километри (15 милји) оддалеченост.

Некои од најважните моменти се прекрасната река Темза, Олимпискиот парк, Тауер Бриџ, Шард, Ексел, Биг Бен, Белите кули, „Воки Токи“ и Канарискиот пристан.

Искачувањето надолу

Додека се качувате надолу, наидувате на поостри пад од 30 степени, што го прави уште повозбудливо. 

Не грижете се, бидејќи смирувачкиот ветер во вашата коса ќе ви помогне да останете смирени. 

Штом сте на земја, го отстранувате оделото и заштитната опрема и излегувате, горди што сте ја освоиле куполата Милениум. 

Ве молиме посетете ја бањата пред искачувањето бидејќи трае приближно 90 минути, а на врвот нема тоалети. Можеби ќе сакате да јадете и лесно.


Вратете се на почетокот


Билети за искачување на покривот на О2 Арена

Постојат четири вида на Up at O2 искуство – Дневно искачување, Искачување на зајдисонце, Искачување во Самрак и Прославено искачување. 

Каде да се купат билетите

Можете да ги набавите вашите O2 Roof Climb билети на местото на одржување или купете ги преку Интернет, многу однапред.

Ви предлагаме да ги купите однапред од две причини – 

  • Бидејќи секој ден се издаваат само ограничен број билети за O2 Arena Climb, тие се распродаваат неколку дена однапред
  • Кога резервирате однапред, можете да го добиете претпочитаниот временски простор

Како функционираат онлајн билетите

Веднаш штом ќе ги резервирате вашите билети за искачување на покривот на О2 Арената, тие ќе ви бидат испратени преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Мора да стигнете до туристичката атракција 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Бидејќи имате билет и сте на време, можете да го покажете на вашиот паметен телефон и веднаш да влезете во базниот камп на Up At The O2 Arena.

Доцните лица нема да бидат примени, разменети или вратени.

Видови на O2 искачувања на покривот

Во зависност од времето што ќе го изберете за искачување на куполата на O2 Arena, ќе имате поинакво искуство. 

За јасни погледи во сите правци, посетителите се одлучуваат за дневно искачување. 

Ако сакате да додадете доза романса на искуството, изберете вечер кога сонцето најверојатно ќе зајде на хоризонтот. 

За искачувањето на самракот, одлучете се за временскиот дел кога ќе зајде сонцето и ќе можете да го видите Лондон на позадината на костенливото небо.

Сите овие различни искуства чинат исто. 

Погоре по цените на билетите за О2

Во работните денови, билетите за искачување на арената О2 чинат 32 фунти за сите планинари, а за викендите чинат 39 фунти.

Иако цената на билетите за 18+ посетители и деца на возраст од 8 до 17 години е иста, мора да изберете различни билети на страницата за резервации. 

Повозрасните, студентите и посетителите со посебни потреби не добиваат попусти на нивните билети. 

Неделни цени

Билет за возрасни (18+ години): £32
Детски билет (од 8 до 17 години): £32

Викенд цени

Билет за возрасни (18+ години): £39
Детски билет (од 8 до 17 години): £39


Вратете се на почетокот


Тајмингот за искачување на О2 Арена

Искачувањата на покривот на О2 Арена започнуваат или во 10 часот или во 11 часот, во зависност од сезоната.

Тие завршуваат најрано до 6 часот, а најдоцна до 8.30 часот, во зависност од денот во неделата и сезоната.

Затоа е подобро да купете билети за искачување преку Интернет затоа што можете да резервирате само достапни временски слотови.


Вратете се на почетокот


Ограничувања за искачување на покривот на О2

Горе На искачувањето О2
Слика: Theo2.co.uk

Воведени се одредени ограничувања за да се осигура безбедноста на сите гости кои се качуваат на покривот на О2 Арената.

Ве молиме поминете ги внимателно пред да ги резервирате вашите билети. 

  • Минималната возраст за алпинистите е осум години
  • Алпинистите мора да бидат високи најмалку 1.2 метри (3.9 стапки). 
  • Гостите не треба да тежат повеќе од 130 килограми (286 фунти)
  • Максималното мерење на половината мора да биде 125 см (49 инчи), а максималното мерење на горниот дел од бутот мора да биде 74 см (29 инчи)
  • Бремените гости не се дозволени на O2 Climb првенствено затоа што ременот е прилично цврст, а искачувањето е физички напорно.
  • На посетителите под дејство на алкохол или легални или нелегални супстанци нема да им биде дозволено да учествуваат
  • Посетителите под 18 години мора да бидат со возрасно лице во соодносите како што следува: 8-11 години (сооднос 1:2), 12-13 години (сооднос 1:4) и 14-17 години (сооднос 1:5).

Страв од височини
Луѓето со страв од височина мора да размислат двапати пред да ги резервираат своите билети за Up на O2. Покривот на О2 е висок 52 метри (170 стапки) и вклучува искачување и спуштање до 30 степени. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае искачувањето на О2 Арената

Целосното искуство со качување на покривот во О2 Арената трае 90 минути, од кои првиот половина час е подготовка, а искачувањето трае еден час. 

Пред да ја започнат експедицијата со водич над покривот на О2 преку патека од ткаенина, сите посетители добиваат безбедносен брифинг и ја носат својата опрема за качување.

Вториот дел од искуството за испумпување на адреналин трае 60 минути и вклучува искачување, десет минути на врвот уживање во погледите на градот Лондон и на крајот спуштање. 


Вратете се на почетокот


Што да облечете за Up на искачувањето O2

Поглед од покривот на арената О2
Слика: Theo2.co.uk

За искачување на покривот О2, подобро е да носите удобна облека погодна за временските услови. 

Бидејќи покривот на куполата Милениум е 52 метри (170 стапки) на највисоката точка, капите и ракавиците се задолжителни за постудените денови.

Сите посетители добиваат пар чевли, кои се идеални за фаќање на патеката. 

Иако туристичката атракција нуди чевли за искачување од сите големини, посетителите мора да ги понесат своите чорапи. 

Up at the O2 Basecamp ја обезбедува сета безбедносна опрема и јакна за искачување или Gillet доколку е побарано.

Јадењето или пиењето не е дозволено додека се качувате на покривот на О2 Арената. Сепак, ги има многу ресторани и барови во О2 Арена, кој можете да го истражите по вашето искачување.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до О2 Арената

О2 Арената е на плоштадот Полуостров, Лондон SE10 0DX.

Основниот камп „Горе во О2 Арена“ се наоѓа веднаш до билетарницата на влезот.

Со цевка

Северен Гринич, опслужуван од Јубилејната линија во зоните 2 и 3, е најблиската метро станица. Откако ќе излезете од станицата, до влезот на О2 Арената се пет минути пешачење. 

Од станицата во Централен Лондон времето на патување е 20 минути, а од Стратфорд само 10 минути.

Со автобус

Автобуските линии 108, 129, 132, 161, 188, 422, 472 и 486 застануваат на станицата Северен Гринич.

Посетителите можат да го добијат автобусот 188 (24 часа) директно до/од центарот на Лондон преку Ватерло.

Паркинг за автомобили

О2 Арената има повеќе од 2,100 паркинг места, така што не е проблем да се најде слот. 

Посетителите со Горе на билетите за О2 треба да паркираат на паркиралишта 2, 3 или 4, каде што важат саатните.

Карта за паркирање на О2 Арена
Слика: Theo2.co.uk

О2 Арената е внатре во М25 и надвор од зоната на застојот.  

Можете да возите низ тунелот Блеквол или лентата A102 за да влезете во паркингот Millenium Way. 

Уште подобро, активирајте ја вашата мапа на Google и следете ги упатствата.

Извори

# Theo2.co.uk
# Tripadvisor.com
# Upo2tickets.co.uk

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од