Почетна » Лондон » Билети во зоолошката градина Випснејд

Зоолошката градина Випснејд – билети, цени, попусти, сафари автобус, разговори со чувар

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(193)

Зоолошката градина ЗСЛ Випснејд е еден од најголемите европски паркови за заштита на дивиот свет.

Поставен на 600 хектари од прекрасните Хилтерн Хилс, тој е дом на повеќе од 3,600 животни и порано бил познат како парк на диви животни Випснејд.

Зоолошката градина Випснејд е позната по големите отворени загради кои обезбедуваат природно живеалиште за различни животни ширум светот.

Зоолошката градина е дом на цицачи, птици, влекачи и инсекти, кои претставуваат над 200 видови. Некои популарни животни во зоолошката градина Випснејд вклучуваат слонови, носорози, лавови, тигри, мечки, жирафи, пингвини, шимпанза и гепарди.

Зоолошката градина Випснејд е популарна дестинација за љубителите на животни, ентузијасти за заштита и семејства кои бараат едукативен и пријатен ден.

Покрај Зоолошката градина во Лондон, Зоолошкото друштво на Лондон управува и со зоолошката градина Випснејд.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети во Зоолошката градина во Випснејд.

Што да очекувате во зоолошката градина Випснејд

Зоолошката градина Випснејд е дом на илјадници животни и стотици видови, а вие тоа веќе го знаете. 

Зоолошката градина има различни живеалишта, како што се:

 • Африкански лавови
 • Амур тигар
 • Гепард
 • Аквариумот
 • Куќата на пеперутките
 • Центар за нега на слонови
 • Висините на жирафата
 • Фарма Hullabazoo
 • Во со Лемурите
 • Премин низ Азија 
 • Пингвини
 • Носорози од Непал

Не се работи само за гледање на овие животни. Исто така, на турнејата ќе научите многу за нивните живеалишта, конзервативните методи, интересни факти и повеќе.

Покрај тоа што ќе биде забавно, ќе биде и едукативна турнеја за суштествата кои го делат животот со нас на Земјата. 

Малите деца го покажуваат својот најдобар интерес кога ќе се појави нешто поврзано со животни, а патувањето во Зоолошката градина е најдобро да ги задоволи.

Зоолошката градина Випснејд има и игралишта за малите: Hullabazoo Adventure Play и Hullabazoo Indoor Play. 

Ќе имате и прекрасни погледи во зоолошката градина Випснејд, бидејќи се наоѓа на ридот. 


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети

Можете да го добиете вашиот Билети за влез во зоолошката градина Випснејд на местото или купете ги онлајн многу однапред.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи Зоолошката градина Випснејд продава ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Влез во зоолошката градина во Випснејд
Слика: Ukfamilytravel.com

Како функционираат онлајн билетите

Одете во зоолошката градина ZSL Whipsnade страница за резервација на билети.

Изберете го претпочитаниот датум и број на билети и купете ги вашите билети.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цените на билетите во зоолошката градина Випснејд

Билетите на Зоолошката градина Випснејд се поевтини во работните денови.

Во работните денови, билетите се по цена од 27 фунти за посетители меѓу 16 и 64 години и 19 фунти за деца меѓу три и 15 години.

За време на викендите, возрасните плаќаат 29 фунти, додека децата плаќаат 20 фунти за да влезат во атракцијата на дивиот свет.

Билетите за постари посетители на возраст од 65 години и студенти со валидни лични карти се по цена од 24 фунти во работните денови и 26 фунти за време на викендите.

Попусти за билети во Зоолошката градина во Випсанде

Најдобрата понуда на Whipsnade Zoo се онлајн билети - кога ги купувате вашите билети преку Интернет, добивате намалување од 10% на сите билети.

Влезниците во Зоолошката градина Випснејд за работниот ден се од 1 до 2 фунти поевтини од билетите за викенд.

Покрај намалувањето на цените на билетите за 8 фунти за деца на возраст од три до 15 години, Зоолошката градина Випснејд нуди и попусти за постарите и студентите. 

Повозрасните лица над 65 години, студентите со образовна лична карта и посетителите со валидна попреченост добиваат намалување од 3 фунти во цените на билетите.

Основниот негувател за посетителите со посебни потреби добива бесплатен влез.

Возрасен мора да ги придружува посетителите под 16 години.

Билети во зоолошката градина Випснејд

Овие билети ви даваат пристап до Зоолошката градина, разговори, сесии за хранење и емисии.

Со овој билет не добивате пристап до возењето со воз.

Цени на билетите

Неделни цени
Билет за возрасни (од 16 до 64 години): £27
Детски билет (од 3 до 15 години): £18
Билет за постари лица (65+ години): £24
Студентски билет (16+ години): £24

Викенд цени
Билет за возрасни (од 16 до 64 години): £29
Детски билет (од 3 до 15 години): £20
Билет за постари лица (65+ години): £26
Студентски билет (16+ години): £26

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите зоолошката градина Випснејд


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина Випснејд

Зоолошката градина ЗСЛ Випснејд се наоѓа во Данстабл, Бедфордшир, 58 км (36 милји) северно од Лондон.

Адреса: Whipsnade, Dunstable LU6 2LF, Обединетото Кралство. Најдете насоки

Јавниот превоз е најдобриот начин да стигнете до зоолошката градина Випснејд во Данстабл доколку сте турист.

Со автобус

Автобуската постојка Зоолошка градина со камшик (Автобус бр.: 40, 40А) е на само неколку чекори од атракцијата.

Со воз

Лутон Хемел Хемпстед се двете железнички станици најблиску до Зоолошката градина ЗСЛ Випснејд.

Сервис за воз на Темзлинк може да ве однесе од Сент Панкрас до станицата Лутон, и Северозападни железници во Лондон може да ве однесе од Лондон Истон до Хемел Хемпстед.

Двете патувања со воз ќе ве однесат околу 30 минути.

Бидејќи Лутон и Хемел Хемпстед се приближно 16 км (10 милји) од Зоолошката градина Випснејд, мора да земете такси штом ќе се симнете на железничката станица.

На влезот во Зоолошката градина ќе ви требаат 20 минути за да ве остави со такси.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Возењето од М25 (раскрсница 21) до Зоолошката градина ZSL Whipsnade ќе трае 20 минути.

Можете да го најдете патот до зоолошката градина Випснејд, Данстабл, следејќи ги знаците достапни на М1 (Junction 9 и Junction 12).

Паркинг во зоолошката градина Випснејд

Иако Зоолошката градина ZSL Whipsnade не е сафари парк, таа е распространета на огромна површина.

Затоа на некои посетители не им пречи да платат номинална такса за да го однесат својот автомобил во Зоолошката градина.

Трошоците за паркирање зависат од годишното време -

Средината на февруари до октомври (лето): 25 фунти по автомобил
Почетокот на ноември до февруари (зима): 12 фунти по автомобил 

Доколку не сакате да ја платите таксата за паркирање, искористете го бесплатниот надворешен паркинг и истражете ја зоолошката градина пешачејќи.

Има места за паркирање во близина на атракцијата.


Вратете се на почетокот


Работно време на зоолошката градина Випснејд

Зоолошката градина Випснејд се отвора во 10 часот секој ден во годината.

Од април до август, зоолошката градина во Данстабл се затвора во 6 часот; во септември и октомври се затвора во 5 часот; од ноември до јануари, се затвора во 4 часот; а во февруари и март Зоолошката градина затвора во 5 часот.

Последниот влез е секогаш еден час пред затворање.

Зоолошката градина останува затворена на Божиќ.

Најдобро време за посета на зоолошката градина Випснејд

Парен воз во зоолошката градина Випснејд
Децата сакаат да поминуваат време во парниот воз во зоолошката градина Випснејд. Слика: Zsl.org

Ако времето е добро, најдобро време да ја посетите зоолошката градина Випснејд е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот.

Животните се во најактивна состојба рано наутро, а толпата допрва треба да влезе.

Времето е пријатно и наутро во однос на доцните попладневни часови.

Ако сте заинтересирани за одредено животно(и), проверете го разговор со чувар/сесии за хранење распоред пред да ја планирате вашата посета.


Вратете се на почетокот


Колку време трае турнејата

Ќе ви требаат пет до шест часа ако ги посетите со деца и сакате да ги видите сите куќишта за животни, да присуствувате на неколку разговори со чуварите и да учествувате во активности за дивиот свет во зоолошката градина Випснејд.

Ако ви се брза и сакате брзо да поминете низ сè во зоолошката градина Випснејд, ќе ви требаат најмалку три часа.

Ако сакате брзо да ја завршите турнејата, ви го препорачуваме следново –

1. Купете билети за зоолошката градина во Випснејд однапред за да не губите време стоејќи во редица за билети..

2. Платете номинална такса на влезот и донесете ја вашата кола. Со автомобил на располагање, можете да возите до различни куќишта за животни, со што ќе заштедите време.

Дали треба да ја посетите Зоолошката градина Випснејд или Зоолошката градина во Лондон? Следете ја врската за да откриете која е подобра атракција за дивиот свет.


Вратете се на почетокот


Разговори и настани на чуварот

Извлечете го максимумот од вашето искуство во зоолошката градина во Випснејд со учество во бројните разговори и активности организирани од Зоолошката градина.

Овие настани во Зоолошката градина Випснејд се дизајнирани да ве доближат до природата и нејзините животни.

Лемурски разговор

Замавнете во Мадагаскар со харизматичната група лемури со прстенеста опашка во 12 часот.

Лемурите се сведуваат на околу 2000 преостанати единки во дивината.

Шимпанско муабет

Во 10.30 часот, можете да стигнете до островот шимпанза и да дознаете за животот на овие мајмуни.

Шоу за птици

Зоолошката градина има различни возбудливи птици, а децата ги сакаат овие демонстрации на птици што слободно летаат.

Секојдневно има три изложби на птици - во 11.15 часот и 3.30 часот.

Разговор со пингвини

Во 11.30 часот и 4 часот поздравете ги пингвините, кои отпатувале од Африка.

Мечка наспроти вулверин

Играјте игра на адути и видете кој е вистинскиот предатор - Мечка или Вулверин?

Соочувањето започнува напладне.

Разговор за морски лав

Напладне, можете да дознаете за начинот на живот на умните морски лавови и да ги нахраните.

Втората сесија со морските лавови започнува во 2.30 часот.

Разговор со слон

Во 1.30, влезете во чевлите на чуварот на слонови и видете колку се гигантски, а сепак грациозни овие животни.

Разговор за африканските ловечки кучиња

Добро ѕирнете во животот на овие животни и дознајте за нивната тимска работа во 3.45 часот.

Овие разговори се предмет на промена; Ве молиме проверете ги таблите „Што е вклучено“ кога ќе пристигнете за точни тајминг и дополнителни скокачки разговори во текот на денот.


Вратете се на почетокот


Сафари автобус на зоолошката градина Випснејд

Внатре во зоолошката градина Випснејд, можете да пешачите, да возите во вашиот автомобил или со автобусот Сафари.

Внимавајте на автобус со светло зелена боја и скокнете.

Сафари автобусот минува низ бројни куќишта, помагајќи ви да ја истражувате Зоолошката градина бесплатно.

Возен ред на автобуси за сафари

Првиот сафари автобус на Зоолошката градина Випснејд тргнува од главната порта во 10.15 часот.

Сафари во зоолошката градина Випснејд
Слика: Visitengland.com

По патување од шест минути, автобусот стигнува до првиот заграден простор, каде што живее белиот носорог.

Бели носорози: Во 10.21 часот (по патување од 6 минути)
Нилски коњи: Во 10.26 часот (по 5 минути)
Тигри: Во 10.29 часот (по 3 минути)
Слоновите: Во 10.36 часот (по 7 минути)
Hullabazoo: Во 10.39 часот (по 3 минути)

Патувањето со Safari Bus од пансионот (Главна порта) до последното куќиште (Hullabazoo) трае 24 минути.

Автобус сафари во зоолошката градина Випснејд тргнува од главната порта на секои половина час, по истиот распоред.

Односно, вториот автобус во денот тргнува од Главната порта во 10.45 часот и така натаму.

Времето на последниот сафари автобус во денот од главната порта зависи од времето на затворање на Зоолошката градина.

4 часот затворање: Последниот автобус поаѓа во 3.15 часот
4.30 часот затворање: 3.45 часот
5 часот затворање: 4.15 часот
5.30 часот затворање: 4.45 часот
6 часот затворање: 5.15 часот


Вратете се на почетокот


Големата железница Випснејд

Зоолошката градина Випснејд има два стари, но импресивни парни мотори, Excelsior и Superior, кои ги носат посетителите низ куќиштата за животни.

Овие возови се од Great Whipsnade Railway и се омилени на посетителите.

За време на авантурата со сафари со воз, слушате возбудливи коментари и забележувате животни како слонови, носорози, камили, елени итн.

Посетителите мора да платат за пристап до возот - 4 фунти за возрасни над 16 години и 2 фунти за деца од 3 до 15 години.

Забелешка: Железницата Great Whipsnade е затворена до февруари 2024 година.


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина Випснејд

Со површина од 600 хектари (2.4 км2), Зоолошката градина ЗСЛ Випснејд е огромна и е домаќин на многу животни.

Ви препорачуваме да носите копија од мапата на Зоолошката градина Випснејд за време на вашата посета.

Картата ќе ви овозможи да не се изгубите и лесно да ги пронајдете куќиштата за животните.

Картата на Whipsnade Zoo исто така ќе ви помогне да ги одредите услугите за посетителите, како што се тоалети, ресторани, места за излет, места за пушење, автобуски постојки за Safari итн.


Вратете се на почетокот


Храна во зоолошката градина Випснејд

Семејствата кои планираат да заштедат пари обично носат пикник.

Ако сте ја донеле храната во Зоолошката градина, можете да го користите затворениот излетнички простор во близина на куќата на пеперутките.

Имате можност да изберете од шесте различни ресторани -

Ресторан базен камп

Овој семеен ресторан нуди вкусна храна со свежи и локални состојки.

Не ја задржувајте оваа посета за крај бидејќи овој фантастичен џоинт за јадење се затвора во 3 часот.

Ривер Котиџ Кујна и деликатеси

Овој запис со поглед на белите носорози нуди вкусна храна во две големини - за возрасни и деца.

Кујната на River Cottage се затвора во 3.30 часот.

Кафе Центар за посетители

Visitor Center Café е првиот спој за храна што ќе го видите откако ќе влезете во Зоолошката градина.

Пред да започнете со истражување, тука можете да земете деликатесни сендвичи, закуски и пијалоци.

Ова кафуле се затвора во 6 часот.

Детско кафуле Hullabazoo

Hullabazoo Kids Café е место за вечера ако одите во посета со деца.

Не ја пропуштајте нивната понуда Kids' Bites, каде што добивате пет артикли за 5 фунти.

Ова кафуле се отвора во 10 часот, а се затвора во 5 часот.

Станица Продавница Пикник продавница

Ресторанот „Station Store“ е веднаш до „Great Whipsnade Railway“ и е отворен секој ден од 10 часот.

Продавницата затвора во 3.30 часот.

Африканска истурена станица

Африка Outpost е рај за слатки љубовници со вкусни вафли, сладоледи и задоволства на продажба.

Ресторанот се отвора во 10 часот и се затвора во 3.30:XNUMX секој ден.


Вратете се на почетокот


Осврти на зоолошката градина Випснејд

Зоолошката градина Випснејд во Лондон е турист со висока оцена атракција.

Проверете две критики за Whipsnade Zoo што ги избравме од Tripadvisor, кои ви даваат идеја што да очекувате во оваа зоолошка градина.

Неверојатно за семејствата

Силно би ја препорачал зоолошката градина Випснејд. Заградите се неверојатни, и прекрасно е да се слушне за работата што ЗСЛ ја прави за овие животни - една од најетичките зоолошки градини наоколу. И покрај огромните куќишта, сепак можевме да ги видиме скоро секое животно таму, бидејќи тие очигледно беа многу среќни што талкаат наоколу и уживаат на сонце. Вреди за цената на билетот и вреди повеќекратни посети. – Lizabread, Лидс, Велика Британија

Фантастичен ден надвор

Никогаш не сум посетила објект со толку многу ентузијастички, корисни чувари. Речиси на секој експонат имаше некој во близина само премногу среќен да разговара за животните. Ги научивме нивните имиња, навики и откако се задржавме на време за хранење, можевме да извадиме навистина незаборавни фотографии во повеќето куќишта. Ова патување вредеше да се направи, и се надевам дека наскоро ќе бидам „чувар на еден ден“. - CAmzn, Англија


Вратете се на почетокот


Lookout Lodge во зоолошката градина Випснејд

Фенси трошење а ноќ во зоолошката градина Випснејд меѓу животните?

Lookout Lodge гледа на прекрасниот Chiltern Downs; ќе имате бели носорози и ирваси за соседи.

Lookout Lodge во зоолошката градина Випснејд
Слика: Zsl.org

Престојот оваа ноќ чини многу - се движи од 298 до 418 фунти во зависност од сезоната.

Сепак, искуството од престојот во Lookout Lodge е како ниеден друг.

Како дел од пакетот за престој го добивате и следново:

– Една обиколка на зоолошката градина Випснејд на зајдисонце
– Една обиколка по мракот на зоолошката градина Випснејд
– Една рана утринска обиколка со водич низ зоолошката градина Випснејд
– Вкусна вечера од два јадења
– Целосен англиски појадок
– Бесплатен влез во ZSL Whipsnade Zoo и ZSL London Zoo за два дена

Најчесто поставувани прашања за зоолошката градина Випснејд

Еве некои од најчесто поставуваните прашања за зоолошката градина Випснејд.

Дали зоолошката градина Випснејд е вклучена во картата London Pass/Go City Explorer?

Не, London Pass/Go City Explorer Pass покрива само влез во зоолошката градина во Лондон. Ако сте желни да ја истражувате зоолошката градина Випснејд, ќе биде потребен посебен прием.

Може ли да ја користам мојата значка Blue Peter за бесплатен влез и што е потребно?

Ако имате дете помеѓу 5 и 15 години со важечка картичка на значката Blue Peter, може да уживаат во бесплатен влез кога ќе бидат придружени од возрасно лице кое целосно плаќа.

Дали има простор за складирање багаж во Зоолошката градина Випснејд?

За жал, зоолошката градина Випснејд не обезбедува простор за складирање багаж.

Може ли да донесам пикник во зоолошката градина Випснејд?

Да, излетите се добредојдени во Зоолошката градина. Има пригодни маси за пикник на лице место за да уживате во вашиот оброк.

Каде можам да го паркирам мојот автомобил?

Whipsnade има простран и бесплатен паркинг лоциран веднаш надвор од Зоолошката градина.

Може ли да ги хранам животните во зоолошката градина Випснејд?

Зоолошката градина не дозволува посетителите да носат храна за животните.

Дали е достапна инвалидска количка во Зоолошката градина во Випснејд?

Да, Зоолошката градина е посветена на обезбедување пристапност за сите посетители. Има патеки погодни за инвалидски колички, достапни објекти и персонал подготвен да помогне.

Извори

# Zsl.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London Eye Лондонската кула
Зоолошка градина во Лондон Стоунхенџ
Мадам Тисо Лондон Катедрала Свети Павле
Виндзор замокот Кенсингтон Палас
Шредината Зоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 Арена Обиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон зандана Музеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантурите SeaLife Лондон
Музејот на Бруклендс Вембли
Емирати Искуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт Хол Вестминстерската опатија
Кути Сарк Поштенски музеј
АрселорМитална орбита Тауер Бриџ
Круз со реката Темза Бакингемската палата
Кралската опсерваторија Гринич Хемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од