Почетна » Лондон » Билети за крстарење со реката Темза

Крстарење со реката Темза – различни видови крстарења, билети, поаѓање, тајмингот

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Патувањата со реката Темза се популарен начин да се истражи познатата река во Лондон и да се видат некои од најпознатите знаменитости на градот.

Постојат неколку правци по кои се движат крстарењата со реката Темза, во зависност од операторот и должината на турата. 

Без разлика дали сте турист или локален жител, има по нешто за секого, од опуштени крстарења за ручек до тури со глисер со адреналин.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за крстарење со реката Темза во Лондон.

Круз со реката Темза

Што да очекувате на крстарење со реката Темза во Лондон

Кога одите на крстарење по реката Темза, има неколку работи што можете да очекувате да ги доживеете:

Сценски погледи

Еден од главните моменти на крстарењето со реката Темза е прекрасниот поглед на знаменитостите на Лондон и самата река.

Ќе видите многу од најпознатите знаменитости на градот од единствена перспектива.

Ова ги вклучува домовите на парламентот, Лондонското око, Тауер Бриџ и Лондонската кула.

Информативен коментар

Темза Ривер Круис нуди информативен коментар за знаменитостите покрај кои поминувате.

Водичите во живо ви обезбедуваат интересни факти и историски информации за областа.

Релаксирачко искуство

Патувањата со брод на реката Темза се релаксирачки начин да поминете неколку часа, со удобно седење и живописен поглед. 

Тоа е одличен начин да се одморите од метежот и вревата на градот и да уживате во некое застој.

Храна и пијалаци

Во зависност од типот на крстарење што ќе го изберете, може да ви биде понудена храна и пијалок, како што е шведска маса за ручек или вечера, попладневен чај или чаша шампањ.

Различни видови на тури

Достапни се многу видови крстарења со реката Темза, од патувања за разгледување знаменитости до крстарења за ручек и вечера, тури со глисер и приватни тури. 

Ова значи дека има нешто што одговара на сечии преференции и буџет.

Севкупно, крстарењето со реката Темза е уникатен и пријатен начин да се доживеат знаменитостите на Лондон од поинаква перспектива. 

Без разлика дали е турист или локален, тоа е одлична активност што треба да ја додадете во вашата маршрута.

Вид на крстарењеЦена
Крстарење по реката Темза со факултативен билет во ЛондонОд £ 14
Круз од Вестминстер до реката Гринич ТемзаОд £ 15
Крузирање од Вестминстер до Тауер Бриџ со реката ТемзаОд £ 12
Крстарење за разгледување на реката ТемзаОд £ 13
Крстарење за ручек со реката Лондон ТемзаОд £ 38

Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за крстарење со реката Темза

Можете да ги купите вашите Билет за крстарење со реката Темза  онлајн однапред.

Кога резервирате билети преку Интернет, добивате неверојатни попусти кои ќе ви помогнат да заштедите неколку долари.

Патувањата се омилени работи на семејствата и паровите. Оттука, билетите често се многу барани.

Со купување билети однапред, добивате сигурен влез во бродовите. 

Најдобриот дел од купувањето онлајн билети е тоа што можете да изберете датум и време по ваша погодност. 

Како функционира онлајн билетот

Оди на Страница за резервација на билети за крстарење со реката Темза, изберете го бројот на билети, претпочитаниот датум, јазикот на водичот, временскиот простор и типот на билет и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Покажете го билетот за паметен телефон пред да се качите на крстарењето со реката Темза во Лондон и веднаш започнете го вашето патување.

Цена на билети за крстарење со реката Темза

на Билети за крстарење со реката Темза во Лондон чини 14 фунти во работните денови и 18 фунти за време на викендите за посетители над 16 години.

Децата од 2 до 15 години плаќаат само 11 фунти за влез во работните денови и 15 фунти за викенд.

Децата под две години можат бесплатно да возат поголем дел од крстарењето со реката по Темза.

Комбинираните билети за крстарење со реката и Лондон око чинат 46 фунти за оние над 16 години, 42 фунти за оние меѓу две и 15 години и бесплатни за деца под две години во работните денови.

Комбинираните билети за крстарење со реката и London Eye чинат 60 фунти за оние над 16 години, 54 фунти за оние меѓу две и 15 години и бесплатни за деца под две години за време на викендите.

Билети за крстарење со реката Темза во Лондон

Всушност, има многу крстарења по реката Темза, а ние ги наведовме најдобрите овде.

Можете да изберете помеѓу следните патувања со брод со реката Темза според вашиот буџет и погодност.

Крстарење по реката Темза со опционално Лондонско око 

Крстарење по реката Темза со опционално Лондонско око
Слика: GetYourGuide.com

Крузот со реката Темза вклучува лежерно возење со брод по реката Темза.

Опционалниот билет London Eye додава дополнителен елемент на искуството со тоа што ви овозможува да се вози на London Eye, едно од највисоките тркала за набљудување во светот. 

Од врвот на Лондонското око, можете да видите панорамски поглед на хоризонтот на Лондон, вклучувајќи ја реката Темза и многу од најпознатите знаменитости на градот.

Крстарењето со реката Темза со изборен билет за очи во Лондон е одличен начин да се доживее историјата, културата и убавината на Лондон од уникатна и возбудлива перспектива.

Цени на билетите

Во работните денови

Круз со реката

Билет за возрасни (16+ години): £14
Детски билет (од 3 до 15 години): £11
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

River Cruise и London Eye заедно

Билет за возрасни (16+ години): £46
Детски билет (од 3 до 15 години): £42
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

За викендите

Круз со реката

Билет за возрасни (16+ години): £18
Детски билет (од 3 до 15 години): £15
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

River Cruise и London Eye заедно

Билет за возрасни (16+ години): £60
Детски билет (од 3 до 15 години): £54
Билет за доенчиња (до 2 години): слободен

Круз од Вестминстер до реката Гринич Темза

Круз од Вестминстер до реката Гринич Темза
Слика: ViscountCruises.com

Крстарењето со реката Темза од Вестминстер до Гринич ве води на сценско патување по реката Темза од Вестминстер до Гринич. 

Патниците можат да уживаат во панорамски поглед на некои од најпознатите знаменитости во Лондон на патот.

Ова ги вклучува домовите на парламентот, Лондонското око, Лондонската кула и Тауер Бриџ.

Можете да изберете помеѓу еднонасочно крстарење и повратно патување.

Цени на билетите

Еднонасочно крстарење

Билет за возрасни (16+ години): £15
Детски билет (од 5 до 15 години): £10
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Двокреветно крстарење

Билет за возрасни (16+ години): £20
Детски билет (од 5 до 15 години): £13
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Крузирање од Вестминстер до Тауер Бриџ со реката Темза

Крузирање од Вестминстер до Тауер Бриџ со реката Темза
Слика: ViscountCruises.com

Крузот „Вестминстер до Тауер“ со реката Темза ве води на прекрасна турнеја по реката Темза од Вестминстер до Тауер Бриџ. 

Можете да уживате во прекрасните погледи на иконите знаменитости на Лондон на патот.

Ова ги вклучува домовите на парламентот, Лондонското око, катедралата Свети Павле и Лондонската кула.

Како што бродот се приближува до мостот Тауер, патниците можат да бидат сведоци на отворањето и затворањето на мостот за да се пропуштат поголемите чамци, додавајќи возбудлив елемент на искуството.

Еднонасочно крстарење

Билет за возрасни (16+ години): £12
Детски билет (од 5 до 15 години): £8
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Двокреветно крстарење

Билет за возрасни (16+ години): £18
Детски билет (од 5 до 15 години): £12
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Крстарење за разгледување на реката Темза

Круз од Вестминстер до реката Гринич Темза
Слика: TripAdvisor.com

Крстарењето со разгледување на реката Темза е популарна активност за туристите кои го посетуваат Лондон, Англија.

Некои знаменитости што може да се видат на ова крстарење се домовите на парламентот, Лондонското око, катедралата Свети Павле, Лондонската кула и Тауер Бриџ. 

Многу од овие знаменитости одиграа важна улога во историјата на Лондон и нудат увид во културното и архитектонското наследство на градот.

Местото на состанокот варира во зависност од резервираната опција.

Цени на билетите

Пристаништето на кулата до пристаништето Гринич

Билет за возрасни (16+ години): £13
Детски билет (од 5 до 15 години): £9
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Вестминстер од пристаништето до кулата пристаништето

Билет за возрасни (16+ години): £13
Детски билет (од 5 до 15 години): £9
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Вестминстерско пристаниште до пристаништето Гринич

Билет за возрасни (16+ години): £13
Детски билет (од 5 до 15 години): £9
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен


Пристаништето на кулата до Вестминстерското пристаниште

Билет за возрасни (16+ години): £13
Детски билет (од 5 до 15 години): £9
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Крстарење за ручек со реката Лондон Темза

Крстарење за ручек со реката Лондон Темза
Слика: BateauxLondon.com

Крстарењето за ручек со реката Лондон во реката Темза е популарно кај туристите и локалното население. 

Крстарењето ве води на возење со брод по реката Темза додека уживате во вкусниот ручек и прекрасните погледи на познатите знаменитости на Лондон.

Ќе добиете мајчина душица, рузмарин и лимон печено пилешко Супер со кремаст праз, тарагон и сос од печурки.

Ова ќе се служи со Potato au Gratin и сезонски зеленчук со чери домат и црвен кромид.

Конечно ќе биде послужен десерт од топол, темно чоколаден фондан со компот од бобинки и сос од ванила.

Ручекот што се служи на крстарењето е со висок квалитет, со низа вкусни јадења направени од свежи, локални состојки. 

Можете исто така да купите алкохолни пијалоци од барот на бродот за да го придружувате вашиот оброк. 

Цени на билетите

Најевтини цени

Билет за возрасни (13+ години): £38
Детски билет (од 2 до 12 години): £30
Билет за доенчиња (до 1 година): слободен

*Трошоците за билети постојано се менуваат во зависност од брзањето. Ќе мора да потрошите повеќе ако изберете викенди.

Заштедете време и пари! Размислете за купување Превој во Лондон и посетете над 80+ атракции како ЗСЛ Лондонската зоолошка градина и Лондонскиот мост. Изберете од 1, 2, 3, 4, 5, 6 или 10-дневни пропусници и прицврстете се за 1-дневна тура со автобус. 


Вратете се на почетокот


Од каде тргнува крстарењето со реката Темза

Пристаништето на поаѓање на вашето крстарење по реката Темза зависи од типот на крстарење што ќе го изберете. 

Ако изберете крстарење со реката Темза со опционално Лондонско око, вашите чамци ќе тргнат од Терминал за фериботи на пристаништето во Лондон око.

Крузот од Вестминстер до Гринич со реката Темза и од Вестминстер до Тауер Бриџ со реката Темза започнува од Терминалот Вестминстер Пиер.

За крстарење за разгледување на реката Темза, местото на поаѓање или средба може да варира во зависност од опцијата што ќе ја изберете на страницата за резервација. 

Може да биде било кој од трите од Терминал за фериботи на пристаништето Лондон Око Ватерло, Терминал за фериботи при пристаништето Вестминстерили Пристаништето на кулата.

Крузот за ручек со реката Темза тргнува од Кула Милениумски пристаниште.

Ве молиме проверете ја точката за состанување на вашиот билет откако ќе го добиете во вашата пошта.

Време на крстарење со реката Лондон Темза

Крстарењето со реката по Темза започнува околу 10 часот, а последниот брод тргнува во 6 часот.

Се препорачува да пристигнете 15 минути пред закажаното време за да ги добиете вистинските седишта за совршен поглед. 

Колку време трае крстарењето со реката Темза

Вид на крстарењеВреметраење
Крстарење по реката Темза со факултативен билет во Лондон45 до 90 минути
Круз од Вестминстер до реката Гринич Темза60 до 120 минути
Крузирање од Вестминстер до Тауер Бриџ со реката Темза30 до 70 минути
Крстарење за разгледување на реката Темза40 до 60 минути
Крстарење за ручек со реката Лондон Темза105 минути

Најдобро време за одење на крстарење по реката Темза

Крузот со реката Темза во Лондон може да се ужива во текот на целата година, бидејќи турите функционираат без оглед на сезоната или временските услови.

Ако претпочитате да избегнувате гужви, можеби ќе сакате да размислите за посета во текот на работните денови, наместо за време на викендите или државните празници, кога крстарењето може да биде повеќе преполно. 

Дополнително, раните утрински и доцните попладневни крстарења имаат тенденција да бидат помалку зафатени од пладневните крстарења, па можеби ќе сакате да ги земете предвид и тие времиња.

Меѓутоа, ако сакате да уживате во зајдисонцето на заливот, можете да размислите да резервирате вечерен термин.

Ако барате пријатно време, најдобро време за посета може да биде во текот на топлите месеци од мај до септември, кога температурите се обично повисоки.

Најчесто поставувани прашања за крстарење со реката Темза во Лондон

Еве неколку често поставувани прашања за крстарењето со реката Темза.

Дали постојат различни видови крстарења со реката Темза?

Да, постојат различни видови крстарења со реката Темза. Некои се фокусираат на разгледување, додека други нудат искуства за јадење, како што се ручек, попладневен чај или крстарења за вечера. Дополнително, специјализираните крстарења може да вклучуваат забава во живо или тематски настани.

Дали е достапна инвалидска количка со реката Темза?

Да, тој е посветен на обезбедување пристапност за сите посетители. Има патеки погодни за инвалидски колички и достапни објекти.

Може ли чуварот да влезе бесплатно на крстарењето со реката Темза?

На гостите со посебни потреби им се наплаќа стандардната цена на билетот, а нивниот негувател може да влезе во атракцијата бесплатно. Билетот за негувател ќе се издава на лице место по приложување на доказ за попреченост.

Кога се пик и вон шпиц и како тоа влијае на цените на билетите?

Врвните часови се позафатени во атракцијата, а цените на билетите може да бидат повисоки поради зголемената побарувачка и ограничената достапност. Затоа, препорачуваме да резервирате однапред за да ја обезбедите најдобрата цена и да го гарантирате вашето место.

Дали на доенчињата им треба билет за крстарење со реката Темза?

Додека доенчињата можат да влезат бесплатно, неопходно е да се резервира билет за нив. Тоа помага да се обезбеди соодветно сместување и придржување кон безбедносните прописи. Ве молиме не заборавајте да ги вклучите во вашата резервација.

Што се случува во случај на лошо време?

Во такви случаи, крстарењата може да бидат откажани или презакажани. Операторите ќе ги соопштат промените, а опциите може да вклучуваат рефундирање или алтернативни рути.

Извори
# Thamesriversightseeing.com
# Visitlondon.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од