Почетна » Лондон » Билети за стадионот Вембли

Стадион Вембли – билети за турнеја со водич, тајмингот, како да стигнете, совети за турата

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Стадионот Вембли во Англија е добро познато спортско место. 

Првично изграден во 1923 година, тој беше наречен Империјален стадион. 

Оттогаш, стадионот доживеа неколку надградби и реновирање, а последната беше завршена во 2007 година.

Местото со 90,000 седишта, контролирано од Фудбалската асоцијација (ФА), е најголемиот стадион во Обединетото Кралство. 

Покрај тоа што има различни други атлетски настани како рагби, американски фудбал и бокс, тој служи како домашен терен за фудбалската репрезентација на Англија.

 Таму се одржуваат и големи концерти и други активности.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за стадионот Вембли. 

Вембли

Што да очекувате на турнеите на стадионот Вембли

Стадионот „Вембли“ е можност што се случува еднаш во животот за сите љубители на фудбалот и архитектите.

Амир Статуата на Боби Мур додека влегувате на стадионот Вембли. Споменикот е поставен на камен цокол и е висок 20 стапки.

Погледнете ги соблекувалните во кои се облекуваат познати фудбалски великани како Марадона, Пеле, Меси, Бекам и Роналдо додека се подготвуваат за своите игри.

Погледнете како ја гледате изложбата Crossbar која ја поздравува победата на Англија во нивниот прв Светски куп и содржи незаборавни предмети од последниот натпревар.

Можете да го видите ФА Купот, фудбалот користен на натпреварот, дресот на Хелмут Халер, лентите на играчите и многу други.

Играчите на победничкиот тим одат во Кралската кутија, ограничена област на северната трибина, за да го земат својот трофеј.

Само членовите на британското кралско семејство и нивните посетители смеат да седат во Кралската кутија.

За време на турнејата во арената, можете да уживате во седењето во Кралската кутија.

Локален водич ќе ви покаже забавно и забавно зад сцената. Ќе ја видите другата страна на играта што ја сакате на оваа турнеја.

Купете мемоари и подароци за вашите најблиски додека ја напуштате турнејата.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за стадионот Вембли

Можеш да купиш билети за стадионот Вембли онлајн или на шалтер за билети.

Онлајн билетите обично се поевтини од билетите што се продаваат на местото на одржување. 

Подобро е да ги резервирате билетите преку Интернет за да избегнете долги редици на шалтерот за билети на стадионот.

За време на шпицот, овие линии може да бидат долги, а вие ќе го изгубите вашето време. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Онлајн билетите исто така ви помагаат да избегнете разочарувања во последен момент кога билетите се распродадени.

Како функционира онлајн билетот 

Оди на Страница за резервации за турнејата на стадионот Вембли.

Изберете го претпочитаниот датум, временско место, бројот на билети и купете ги билетите. 

Откако ќе го купите, вашите билети ќе ги добиете преку е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Започнете ја вашата турнеја со едноставно прикажување на вашиот билет на вашиот паметен телефон!

Цена на билети за турнеја на стадионот Вембли

на билети за турнеја на стадионот Вембли чини 24 фунти за сите посетители на возраст над 16+ години.

Децата на возраст од 5 до 15 години можат да добијат попуст од 7 фунти и да платат 17 фунти.

Деца до 5 години можат да влезат во турнејата бесплатно. 

Постарите лица на возраст над 65 години и студентите со важечка студентска лична карта можат да добијат билет за концесија со попуст од 7 фунти за нивниот билет и да платат само 17 фунти. 

Можете дури и да резервирате семеен билет за двајца возрасни и две деца, кој чини 65 фунти. 


Вратете се на почетокот


Билети за турнеја на стадионот Вембли

Билети за турнеја на стадионот Вембли
Слика: Едноставно.Wikipedia.org

Искусете како е да се биде фудбалер на зад сцената обиколка на стадионот Вембли.

Овој билет вклучува пристап до пречката на Светскиот куп во 1966 година, трофејот Жил Риме, оригиналното знаме од Олимписките игри во Лондон во 1948 година и многу повеќе.

Оваа турнеја е совршена за вас ако сте љубопитни за фудбалските зад сцената и работите што се случуваат надвор од камерите.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): £24
Детски билет (од 5 до 15 години): £17
Билет за постари лица (65+ години): £17
Студентски билет: £17
Билет за доенчиња (до 5 години): слободен 

Семеен билет (2 возрасни + 2 деца): £65

Турнеја на Стемфорд Бриџ + Обиколка на стадионот Вембли

Турнеја на Стемфорд Бриџ + Обиколка на стадионот Вембли
Слика: Commons.Wikimedia.org

Стемфорд Бриџ и стадионот Вембли се оддалечени 16 км (10 милји) еден од друг. 

Возете 30 минути со автомобил од стадионот Вембли до Стемфорд Бриџ. 

Подгответе се да видите два од најпознатите стадиони во Лондон и да се восхитувате на турнејата на стадионот на Челзи ФК, да добиете целосен пристап до домот на сините и да ја разгледате турата на стадионот Стемфорд Бриџ. 

Заедно со тоа, добивате 75-минутна обиколка со водич на стадионот Вембли. 

Земете го вашиот комбиниран билет со попуст од 5% и истражете ги турите по поевтини цени! 

Цена на билет: 49 фунти по лице 

Заштедете време и пари! Размислете за купување Превој во Лондон и посетете над 80+ атракции како ЗСЛ Лондонската зоолошка градина и Лондонскиот мост. Изберете од 1, 2, 3, 4, 5, 6 или 10-дневни пропусници и прицврстете се за 1-дневна тура со автобус. 

Како да стигнете до стадионот Вембли

Стадионот Вембли се наоѓа во северозападниот дел на Лондон, Англија. 

адреса: Лондон HA9 0WS, Обединетото Кралство Најдете насоки

Можете да стигнете до локацијата со автомобил или јавен превоз. 

Со автобус

Ако се возите со автобус, можете да земете автобус 83, 92, 182, 223, 440, 483 или N83 и да се симнете во Вембли

Оттаму, тоа е 10-минути пешачење. 

Со воз 

Можете да ги преземете Chiltern Railways и да се симнете во Вембли

Оттаму, до стадионот се 9 минути пешачење. 

Со автомобил

За да стигнете до стадионот Вембли, можете да возите таму или да изнајмите такси и да облечете Гугл мапи и започнете!

Неколку места за паркирање го опкружуваат стадионот Вембли.

Кликни тука за да ги видите блиските паркинзи.

Тајмингот на стадионот Вембли

Турата на стадионот ќе започне во 10 часот, а затворањето зависи од годишното време.

Турнејата на стадионот Вембли се затвора во 3 часот од октомври до март.

Од јули до септември, времето на затворање е 4 часот; во август е 5 часот.

Можете да ги побарате вистинските тајминг на официјалната веб-страница.

Стадионот е отворен во различни периоди во зависност од натпреварите, концертите или кој било друг вид на настан.

Ако планирате да одите за време на концерт, проверете ги тајмингот и планирајте соодветно.


Вратете се на почетокот


Колку време трае стадионот Вембли

Турнејата на стадионот Вембли трае 75 минути доколку се пријавите за турнејата. 

Ако сакате да ја посетите продавницата на стадионот и да ги видите Олимписките таблети од 1948 година, бидете подготвени да посветите најмалку 90 минути. 

Најдобро време за посета на стадионот Вембли

Најдобро време за посета на стадионот Вембли е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот. 

Можете дури и да резервирате билети за последните часови бидејќи има шанси за помалку гужви и сонцето не е премногу светло. 

Секогаш е подобро да го проверите временскиот извештај пред да ги резервирате вашите билети за да се осигурате дека имате забавна турнеја. 

Карта на стадионот Вембли 

Погледнете ја мапата на стадионот Вембли за да ги најдете најблиските објекти во ваша близина. 

Влезовите на стадионот, достапните опции за превоз и услугите се нагласени во ова мапа

Совети за турнејата на стадионот Вембли

– Носете удобна облека и чевли на вашето патување, бидејќи турата вклучува многу пешачење. 

– Избегнувајте да носите голем багаж бидејќи не се достапни простории за складирање и не се дозволени големи предмети, вклучувајќи го и багажот.

– Можете да влезете од врвот на Олимпискиот пат. Под издигнатата патека, побарајте ги знаците што водат до влезот на турата. 

– Секогаш гледајте го календарот пред да ја резервирате својата турнеја, бидејќи стадионот е затворен или окупиран за различни натпревари, концерти или настани. 

Најчесто поставувани прашања за турнејата на стадионот Вембли

Еве неколку често поставувани прашања за турнејата на стадионот Вембли.

Што се случува ако има натпревар или други настани на денот кога ги резервирам моите билети за турнејата на стадионот Вембли?

Иако тоа е редок настан, во таков случај, ќе добиете целосна рефундација или опција за презакажување на вашата турнеја.

Дали е неопходна претходна резервација на моите билети за турнејата на стадионот Вембли?

Можете исто така да ги купите вашите билети директно на стадионот, но можете да добиете онлајн билети по поевтина цена.

Дали има паркинг на стадионот Вембли?

Паркот Вембли управува со паркинг објектите во близина на стадионот, па затоа мора да резервирате места одделно. Ти можеш резервирајте го вашиот паркинг онлајн.  

Дали има услуга во гардероба за палта и чанти за време на стадионот Вембли?

Не, стадионот Вембли не нуди услуги во кулоари. На посетителите им се советува дека големите торби или куфери нема да бидат дозволени на стадионот. Личните предмети мора постојано да се чуваат кај посетителите.

Дали има достапни опции за јадење за посетителите на турнејата на стадионот Вембли?

Иако нема посебно кафе за турнеи, посетителите можат да се упатат до Услугите за гости во Лондон за дизајн (LDO). Со вашиот билет за турнеја на стадионот Вембли, можете да откупите картичка за попуст што може да се користи во многу продавници и ресторани на страницата LDO.

Дали е достапна инвалидска количка за турнејата на стадионот Вембли?

Да, турнејата на стадионот Вембли е погодна за инвалидски колички. Сепак, важно е да се напомене дека има скали на стадионот, а нерамните скали што водат до Кралската кутија не се достапни за инвалидска количка. Вработените ќе им помагаат на посетителите во инвалидски колички со тоа што ќе ги однесат до Royal Box преку алтернативен пат.

Извори

# Wembleystadium.com
# Britannica.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од