Почетна » Лондон » Лондон Бриџ против Мост Тауер

Лондон Бриџ vs Тауер Бриџ – разлики, како да стигнете и работите што треба да ги направите

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(176)

Луѓето ширум светот се збунети околу двата моста - Лондон Бриџ и Мост Тауер.

Како резултат на тоа, тие исто така го измешаа пребарувањето на слики на Google, збунувајќи ги дури и туристите кои слетуваат во Лондон.

Ако барате „London Bridge“ на Google, ќе видите фотографии од „Tower Bridge“ со натпис „London Bridge“ под него.

Лондон Бриџ против Мост Тауер
Мостот Тауер прикажан како Лондон Бриџ на Google
Како што можете да видите, само две слики од првите осум резултати се точни.

Луѓето кои ги поставија овие слики не знаеја ништо подобро.

Скролајќи надолу, ќе најдете и фотографии од вистинскиот Лондонски мост, но тие би биле многу помалку.

Како резултат на тоа, се збунуваат и туристите кои истражуваат за нивната посета на Лондон.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете за Тауер Бриџ и Лондон Бриџ.

За Лондонскиот мост

лондонски мост
Во последните 2000 години, отсекогаш постоел „Лондонски мост“ на реката Темза. Слика: Адам Деревечки

Лондонскиот мост се протега на реката Темза помеѓу градот Лондон и Саутварк во центарот на Лондон. 

Сегашниот мост беше отворен во 1973 година, но многу различни мостови стоеја тука со векови пред оваа бетонска и челична верзија.

Запомнете пеење на Расадник Рима, „Лондонскиот мост паѓа“? 

Таа рима беше за овој Лондон Бриџ.

Лондонскиот мост е долг 283 метри (928 стапки) и функционален, без архитектонска екстраваганција.

Како да стигнете до Лондонскиот мост

За да стигнете до Лондонскиот мост, мора да се симнете на Споменичка станица

Од станицата Монумент, Лондонскиот мост е на само четири минути пешачење. 

Можете исто така да се спуштите на Станица Лондон Бриџ, но тоа ќе биде подолга прошетка – приближно седум минути. 

За автобуски линии до Лондон Бриџ, дознајте ги деталите овде.


Вратете се на почетокот


За мостот Тауер

Тауер Бриџ, Лондон
Во основата на двете кули се наоѓаат викторијански машини кои креваат два дела од мостот за да овозможат поминување на речниот сообраќај. Слика: Хавиер Мартинез

Тауер Бриџ е погламурозниот од двата, што можеби е причината зошто луѓето ширум светот на крајот ги користат неговите фотографии за да прикажат мост во Лондон. 

Мостот Тауер е основен и висечки мост изграден помеѓу 1886 и 1894 година. 

Мостот ја преминува реката Темза блиску до Лондонската кула, поради што се нарекува „Мост на кулата“.

Мостот Тауер е долг 240 метри (800 стапки) и има две кули, секоја висока 65 метри (213 стапки), изградени на столбови.

Со текот на годините, Тауер Бриџ стана иконски симбол на Лондон.

Како да стигнете до мостот Тауер

Станица Тауер Хил е најблиску до Тауер Бриџ, а растојанието можете да го одите за приближно седум минути. 

Главниот влез во Тауер Бриџ е на северозападната кула, патот Тауер Бриџ.

Автобуските броеви 15, 42, 78,100 и 343 ве носат до мостот Тауер.

Забелешка: Постои многу да се види во Лондонската кула, затоа не пропуштајте.


Вратете се на почетокот


Локација на мостот Тауер и Лондонскиот мост

Мостот Тауер и Лондонскиот мост се на реката Темза, веднаш еден до друг. 

Карта на Tower Bridge
Слика: Towerbridge.org.uk

Колку е далеку Лондон Бриџ од Тауер Бриџ?

Ако сте на вода, растојанието помеѓу Лондонскиот мост и Тауер Бриџ е 900 метри (.55 милји). 

Ако планирате да пешачите од центарот на, да речеме, Лондонскиот мост до центарот на Тауер Бриџ, растојанието ќе биде 1.1 км (0.7 милји), а ќе ви требаат околу 15 минути.

За време на вашата прошетка, внимавајте на знаменитостите како што се The Shard, The Gherkin, HMS Belfast, City Hall и London Tower.


Вратете се на почетокот


Што да правите на Лондон Бриџ

Можете бесплатно да пешачите по Лондонскиот мост и да уживате во прекрасниот поглед на реката Темза и Лондон Сити.

Ако сакате локален водич да ве однесе наоколу, резервирајте a пешачка обиколка на врвните знаменитости на Лондон, која вклучува посета на Лондон Бриџ.

Лондонскиот мост исто така застанува на Оригинална лондонска турнеја со автобус за разгледување со хоп-он хоп-оф пат. 

Ако сте авантуристи, не пропуштајте го Искуство на Лондонскиот мост.

Сместен во трезорите на Лондон Бриџ, можете да научите 2000 години од ужасната историја на Лондон за време на ова извонредно шоу.

Пристапот до лондонските гробници, „најдобрата атракција за страв во ОК“ повеќе од една деценија, е дел од искуството на Лондонскиот мост.

Ако сакате да ја пробате сцената со храна во Лондон, проверете го пазарот за храна Лондон Бриџ - Пазар на околија, кој е отворен од понеделник до сабота.

За жал, на Лондонскиот мост нема музеј или изложба. 


Вратете се на почетокот


Што да правите на Тауер Бриџ

со Лондонскиот премин, добијте пристап до врвните атракции во Лондон, вклучувајќи го и мостот Тауер.

Можете да влезете во Тауер Бриџ и да видите прекрасни погледи низ Лондон од пешачките патеки на високо ниво.

Исто така, ќе дознаете за историјата на Тауер Бриџ и ќе ги посетите викторијанските моторни простории.

Лондонската карта ви овозможува да влезете во над 85 од најдобрите туристички атракции во Лондон, заедно со 1-дневна тура со автобус со хоп-он-хоп-оф.

Најдобар начин да се разбере размерот на Тауер Бриџ е да се приближите до него преку вода, па проверете го ова Круз од Вестминстер до реката Гринич Темза.

Бидејќи Лондонската кула е на само 500 метри (една третина од милја) од Тауер Бриџ, многу туристи планираат да ги видат заедно. 

Доколку и вие имате такви планови, ви препорачуваме да резервирате ВИП турнеја на Лондонската кула и мостот Тауер.

Ако сакате да го направите едноставно, резервирајте a пешачка обиколка на врвните знаменитости на Лондон, вклучително и посета на Tower Bridge.

Извори

# Freetoursbyfoot.com
# Londonpass.com
# Tripadvisor.com
# Quora.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лондон

London EyeЛондонската кула
Зоолошка градина во ЛондонСтоунхенџ
Мадам Тисо ЛондонКатедрала Свети Павле
Виндзор замокотКенсингтон Палас
ШрединатаЗоолошка градина со камшик
Искачување на покривот на О2 АренаОбиколка на стадионот на Челзи ФК
Лондон занданаМузеј за транспорт во Лондон
Чесингтон Светот на авантуритеSeaLife Лондон
Музејот на БруклендсВембли
ЕмиратиИскуство на Лондонскиот мост
Ројал Алберт ХолВестминстерската опатија
Кути СаркПоштенски музеј
АрселорМитална орбитаТауер Бриџ
Круз со реката ТемзаБакингемската палата
Кралската опсерваторија ГриничХемптон Корт

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лондон

Оваа статија е истражувана и напишана од

2 размислувања за „London Bridge vs Tower Bridge – разлики, како да се постигне и што треба да се направи“

  1. Сликата што ја ставивте за Лондонскиот мост во „За Лондонскиот мост“ беше Вестминстерскиот мост. Исто така, само еден во грабнувањето на екранот на сликите на Google е и од вистинскиот мост 😅😅

Коментарите се затворени.