Почетна » Амстердам » Ноќни крстарења по Амстердамскиот канал

Ноќно крстарење по Амстердамскиот канал – билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(189)

Амстердам е прекрасен град; откако ќе се стемни, добива уникатен шарм, кој подобро се гледа за време на крстарење по канал. 

Илјадници блескави светла осветлуваат стотици мостови и куќи на канали, давајќи му на градот магичен пресврт.

Не е ни чудо што ноќните крстарења по каналот во Амстердам се исто толку популарни кај туристите како и дневните крстарења. 

Многу видови ноќни крстарења можат да бидат поразителни за туристите кои првпат патуваат. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да го резервирате вашето ноќно крстарење по Амстердамскиот канал.

Ноќно крстарење по Амстердамскиот канал

Што да очекувате на ноќно крстарење

Патувањата по канали закажани по стемнување ве водат и низ импресивните водни патишта на Амстердам, вклучувајќи го и Каналскиот појас од 17 век.

Ќе пловите на вашиот туристички брод додека градот оживува со вечерна активност околу вас. 

Прекрасните трговски куќи светкаат во темнината, а светлата светкаат на водите на светски познатите канали.

Ќе поминете покрај 100-тини осветлени каналски мостови додека вашиот капетан на брод ја раскажува драматичната 800-годишна историја на Амстердам.

Патувањата доаѓаат во многу вкусови, некои со вечера и пијалоци, додека другите се фокусираат на разгледување знаменитости. 

Бродот ќе биде различен во зависност од тоа кое ноќно крстарење по каналот ќе го резервирате. Сепак, сите се модерни и удобни.

Време на вечерните крстарења

Ноќните крстарења по амстердамскиот канал тргнуваат секој ден, во текот на целата година. 

Вечерните крстарења започнуваат околу 6 часот и продолжуваат до 10 часот, во зависност од годишното време. 

Туристите со бурните дневни маршрути сакаат вечерни крстарења затоа што можат да седат, да се релаксираат и да уживаат во глетките.

Приватно романтично крстарење по канал во текот на ноќта

На оваа приватна обиколка по каналот, погледнете како се осветлува Амстердам ноќе, што е идеално за романтични парови.

Толку многу што повеќето парови ветуваат дека ќе се вратат доволно брзо.

Ќе поминете седум од најневеројатните и најпознатите мостови во градот долж патеката и ќе научите за куќите на каналот од 17 век.

Можете да се гушкате со партнерот под ќебе и да пиете топла шолја варено вино или остра чаша Prosecco.

Попатно, капетанот ви раскажува приказни за импресивната историја, култура, знаменитости на градот и приказни за легенди и љубовници на англиски јазик.

Цена на билетот: 215 € за двајца гости

90-минутно вечерно крстарење по каналот на Blue Boat

Ноќно крстарење по реката Амстел
Слика: Blueboat.nl

На оваа 90-минутна вечерна тура со брод, туристите ги посетуваат каналите на Амстердам и се восхитуваат на прекрасните традиционални трговски куќи, живописните мостови, типичните чамци за куќи итн.

Ќе крстарите по некои од најубавите водни патишта во Амстердам, поминувајќи покрај осветлени згради, мостови и чамци кои му даваат на градот изглед како од бајките. 

Покрај слушањето на историјата на градот, учите и за локалните жаришта, вклучувајќи ги и значајните ресторани и ноќни клубови.

Компанијата од врвна класа Blue Boat ја нуди оваа турнеја, кои можете да ги препознаете од нивните луксузни Blue Boats.

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): €21
Детски билет (од 5 до 11 години): €21
Билет за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Ако сакате поевтино крстарење по каналот по паѓањето на ноќта, погледнете го ова турнеја која доаѓа со аудио водич.

Луксузно вечерно крстарење по каналот со водич

Оваа тура со брод е 1-часовно вечерно крстарење низ Амстердам, каде што се добиваат некои од најдобрите погледи од страна на каналот.

За време на ова значајно искуство во Амстердам, вашиот капитен и водителка ве возбудуваат со приказни за стариот Амстердам и приказни за модерниот живот во главниот град на Холандија. 

Земете пијалок и ќебе и уживајте во возењето додека се движите покрај познатите знаменитости и чудните куќи на каналот. 

Ова искуство се случува на луксузен брод и е идеално за оние на кои им треба нешто дополнително над обичното.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €22
Детски билет (од 3 до 12 години): €14
Билет за доенчиња (до 2 години): Слободен влез

Крстарење со вечерна пица во Амстердам

Крстарење по пица канал во Амстердам
Слика: Stromma.com

Качете се на прекрасен брод на каналот во Амстердам и уживајте во свежо подготвената пица додека ги разгледувате знаменитостите на градот.

За време на ова 90-минутно патување, ќе комбинирате лежерно јадење со релаксирачки поглед на регионот на каналот на светското наследство на УНЕСКО, добитна комбинација.

Откако ќе се качите на бродот, ќе нарачате предјадење и пица од готвачите од компанијата New York Pizza Company.

Вашата пица ќе се служи свежа од рерната до бродот, заедно со вино, пиво и безалкохолни пијалоци.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €38
Детски билет (од 4 до 12 години): €18
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Туристите можат да изберат и од други видови крстарења по Амстердамскиот канал. Некои од најпопуларните се - крстарења за вечеракрстарења за пицакрстарења со неограничени пијалоцилуксузни крстарењаприватни крстарења, Итн 

Вечерно крстарење по каналот со хамбургери и хот-дог

Ова крстарење по амстердамскиот канал со вечера е идеално за деца, семејства и постари лица.

Со вкусна плескавица, хотдог и кул пијалок, ги одземате глетките на Амстердам од водата.

Гостите можат да ги приспособат своите хамбургери и хотдогови со додатоци како зелена салата, домат, мајонез, халапенос и сирење.

Патниците имаат и неограничен пристап до барот, каде што можат да нарачаат онолку пијалоци колку што сакаат, вклучувајќи пиво Хајнекен, домашни вина и безалкохолни пијалоци.

Цена на билетот

Билет за возрасни (12+ години): €42
Детски билет (од 3 до 11 години): €35

Ноќен живот во Амстердам и билет за крстарење по канал

Ноќни светла во амстердамските канали
Слика: Blueboat.nl

Одете подалеку од ноќното крстарење по каналот во главниот град на Холандија за да ја засилите играта.

Младите претпочитаат овој комбиниран пакет кој ви дава 2-дневен билет за ноќниот живот во Амстердам и билет за крстарење по каналот од 1 час. 

Ќе добиете пристап до повеќе од 20 ноќни клубови, специјални настани, искуства и додатоци во Амстердам. 

Откако ќе ја видите неверојатната клупска сцена во живиот град, седнувате во брод на каналот и опуштено го доживувате градот. 

За време на 1-часовното крстарење, погледнете ги сите моменти на Амстердам од перспектива на водата.

Забелешка: Мора да имате најмалку 18 години за да учествувате во оваа активност.

Цена на билетот: 26 евра по лице

Извори

# Getyourguide.com
# Виатор.ком
# Tripadvisor.com
# Љубовници.nl

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од