Почетна » Сан Франциско » Билети за аквариум во Монтереј Беј

Монтереј Беј Аквариум – билети, цени, време на хранење, тури од SFO

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(147)

Аквариумот Монтереј Беј е еден од најдобрите аквариуми во САД.

Сместен на работ на Тихиот Океан, аквариумот Монтереј Беј е дом на илјадници морски животни и растенија.

Многу туристи доаѓаат од градови како Сан Франциско, Лос Анџелес итн., За да го посетат овој непрофитен јавен аквариум.

Аквариумот Монтереј Беј е институција од светска класа посветена на зачувување на морето, образование и истражување, нудејќи уникатно и извонредно искуство за посетители од сите возрасти.

Во оваа статија, објаснуваме сè што треба да знаете пред да ги посетите и купите билети за аквариум во Монтереј Беј.

Топ билети за аквариум во Монтереј Беј

# Аквариум на Заливот

# Дневна турнеја од Сан Франциско

Како да стигнете до аквариумот Монтереј Беј

Постојат неколку начини да стигнете до овој Јавен аквариум.

Каде е аквариумот Монтереј Беј

Монтереј, Калифорнија, се наоѓа 201 км (125 милји) јужно од Сан Франциско и 500 км (310 милји) северно од Лос Анџелес.

Монтереј Беј Аквариум е јавен аквариум лоциран на западниот крај на Конзервниот ред во Монтереј.

адреса: Монтереј Беј Аквариум, 866 Cannery Row, Монтереј, CA 93940.

Користете бесплатна количка

Повеќе од 5 милиони го посетуваат округот Монтереј секоја година.

Ако сте еден од нив и веќе сте во Монтереј, MST Free Trolley е најдобриот начин да стигнете до аквариумот Монтереј Беј.

Можете да скокнете во странство со количката MST за брзо, забавно и бесплатно возење до Аквариумот.

Количката заминува од гаражите за паркирање во центарот на улицата Тајлер и авенијата Дел Монте на секои 10 до 15 минути.

За целосен список на постојки и тајмингот, проверете ја рутата на количката MST во Монтереј.

MST количка рута Монтереј

Бесплатна количка е достапна секој ден од 10 до 7 часот.

Користете јавен превоз

Ако патувате од Сан Франциско, Лос Анџелес или некој друг град, се препорачува јавен превоз за да стигнете до аквариумот Монтереј Беј.

Најдобрите четири опции за јавен превоз се Транзит Монтереј-СалинасАвтобус на GreyhoundМонтереј Салинас Ербас, и Amtrack.

Совет: Посетуваат некои патници кои не сакаат да го направат долгото патување Аквариум на Заливот, кој се наоѓа во Сан Франциско.

Резервирајте турнеја од Сан Франциско

Ако не сакате да се грижите за превозот до Монтереј и назад, најдобрата опција е да резервирате турнеја со автобус.

Оваа опција најдобро одговара за семејства со деца и патници кои НЕ се со буџет.

Ние го препорачуваме ова еднодневна турнеја од Сан Франциско.

Оваа турнеја до Аквариумот и назад е полна со други возбудливи постојки. Проверете ја маршрутата подолу -

Маршрута на аквариумот од Сан Франциско до Монтереј Беј

Оваа одлична турнеја можете да ја резервирате на GetYourGuide.

Паркинг за аквариум во Монтереј Беј

Ако патувате со автомобил, можете да се одлучите помеѓу Мериран паркинг или гаражи за паркирање во близина на аквариумот Монтереј Беј.

Мериран паркинг

Достапен е мерниот паркинг најблиску до аквариумот Монтереј Беј Пена улица, Ocean View Blvd, и Улица на бранови.

Гаражи и многу

Следниве паркинг гаражи се достапни во близина на Аквариумот -

Конзервирана редица Лот 7 на 160 Ирвинг Сент Монтереј, Калифорнија
Конзервирана ред Паркинг Гаража на 601 Пена Сент Монтереј, Калифорнија
Cannery Row Паркинг 21 на 32 Cannery Row, Монтереј, Калифорнија


Вратете се на почетокот


Попусти за билети за аквариум во Монтереј Беј

Редовниот билет за возрасни на Monterey Bay Aquarium чини 60 долари, а некои посетители се квалификуваат за попусти за оваа цена.

Децата под четири години добиваат 100% попуст и можат да влезат бесплатно.

Децата од 5 до 12 години добиваат попуст на билетот за аквариум и плаќаат само 45 долари по лице.

Посетителите на возраст од 13 до 17 години исто така се квалификуваат за попуст на нивниот билет и плаќаат само 50 долари. На влезот мора да ја покажат студентската лична карта.

Постарите на возраст од 70 години и повеќе добиваат намалување како студентите и плаќаат 50 долари за влез во аквариумот.

Специјални попусти

Достапни се и попусти за специјални посетители како што се -

  • Групи поголеми од 12 (билети треба да се купат на местото на одржување)
  • Луѓе во војска (билет се добива од базата)
  • Членови на ААА (на местото на одржување)
  • Локалните жители на окрузите Монтереј, Сан Бенито и Санта Круз (на местото на одржување, потребна е лична карта)

Вратете се на почетокот


Билети за аквариум во Монтереј Беј

Билети за аквариум во Монтереј Беј
Кога купувате билети за аквариум во Монтереј Беј на местото на одржување, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете чекање во линиите на бројачот за билети. Слика: Offerup.com

Билетите за аквариум во Монтереј Беј можат да ве држат зафатени цел ден во Монтереј.

Со овој билет „Прескокни ја линијата“, добивате пристап до -

Аквариум Беј Монтереј: Целодневен пристап до сите експонати во Аквариумот, вклучувајќи ги и сите сесии за хранење во денот.

Центар за морски лавови: Ова е омиленото дружење на стотици морски лавови кои се сончаат, лаат, а децата го сакаат. Центарот за морски лав се наоѓа и на Пјер 39 и е само пет минути пешачење од Аквариумот (карта подолу).

Монтереј Беј Аквариум до Центарот за морски лав

Еко центар: Сместена во Херонс Хед Паркот, оваа атракција е едукативен центар на заедницата кој користи одржливи системи за електрична енергија, вода и отпадна вода на самото место. Еко центарот е на 10 км (6 милји) од Аквариумот.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 18 до 69 години): $60
Младински билет (од 13 до 17 години): $50
Детски билет (од 5 до 12 години): $45
Билет за постари лица (70+ години): $50

Деца под три години можат да влезат бесплатно.

Совет: Некои патници го посетуваат Аквариум на Заливот, лоциран во Сан Франциско, од две причини – билетите се поевтини и тие можат да избегнат патување од 201 км (125 милји) до Монтереј. 


Вратете се на почетокот


Турнеја на Монтереј од Сан Франциско

Повеќето туристи кои го посетуваат Сан Франциско го додаваат аквариумот Монтереј Беј на нивниот план.

Ова е поради три причини -

1. Монтереј е на само 200 км (125 милји) од Сан Франциско и може да се стигне за 90 минути.

2. Возењето до Монтереј е на автопатот Пацифички брег (PCH), кој го прегрнува крајбрежјето на Калифорнија и експлодира покрај надвиснати карпи. Многумина сметаат дека овој пат од SFO до Монтереј е најживописното возење во Калифорнија. На овој автопат можете да го видите и култниот мост Биксби Крик.

3. Аквариумот Монтереј Беј е премногу добар за да се игнорира, особено ако летувате во SFO со деца.

Турнејата на Монтереј од Сан Франциско, која ви ја препорачавме подолу, започнува во 8 часот наутро и трае 10 часа. Проверете ја маршрутата

Оваа турнеја вклучува прием и пуштање во хотел, бесплатна Wi-Fi во климатизираниот автобус и водич во живо за да ве однесе наоколу.

Цена на турата

Билет за возрасни (12+ години): $155
Детски билет (помалку од 11 години): $135


Вратете се на почетокот


Часови за аквариум во Монтереј Беј

Аквариумот Монтереј Беј се отвора во 10 часот и се затвора во 5 часот во сите денови од неделата.

Аквариумот е отворен секој ден во годината, освен на 25 декември.


Вратете се на почетокот


Време на хранење

Сесиите за хранење во аквариумот Монтереј Беј се многу забавни, особено ако патувате со деца.

Повеќето посетители ја планираат својата посета на аквариумот Монтереј Беј околу времето на хранење на животните.

Сесија за хранење Тајмингот Локација
Хранење на морска видра 10.30 часот, 1.30 часот, 3.30 часот Изложба на морска видра
Хранење пингвини 3 часот Изложба на Splash Zone
*Хранење на отворено море 11 am Изложба на отворено море
Хранење на шумите на алги 11.30 am Изложба на алги шума
Хранење со зраци на лилјак 1.30 часот Базен на допир на Bat Ray
Хранење на морски птици 10.30 am Изложба на отворено море

*Хранење туна, ајкули и други.

Сите сесии за хранење во аквариумот Монтереј Беј траат приближно 15 минути.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на аквариумот Монтереј Беј

Најдобро време за посета на аквариумот Монтереј Беј е во 10 часот, веднаш штом ќе се отвори.

Раното достигнување ви помага да ги избегнете долгите редици, да присуствувате на повеќето сесии за хранење и да ги фатите суштествата од базенот на допир кога се најактивни.

Ако вашата цел е само да ја избегнете гужвата, 3 часот е исто така одлично време да стигнете до аквариумот

Најдобар ден во неделата за посета

Летото е шпицот на сезоната во аквариумот Монтереј Беј.

Ако немате друг избор освен да го посетите аквариумот во лето, најдобро е да ја испланирате посетата кон средината на неделата.

Во вторник и среда не посетуваат многу туристи.

Викендите се генерално зафатени, дури и во вонсезона.

Најдобра сезона за посета

Ако сакате аквариумот Монтереј Беј да биде помалку преполн, најдобро е да ја планирате вашата посета во октомври или зимската сезона кога семејствата избегнуваат да излегуваат надвор.

Го препорачуваме октомври бидејќи времето е генерално пријатно во споредба со подоцнежните зимски месеци.


Вратете се на почетокот


Колку долго трае аквариумот Монтереј Беј?

Додека семејствата со деца поминуваат до три и пол часа истражувајќи го аквариумот Монтереј Беј, возрасните поминуваат низ атракцијата за околу два часа.

Времетраење на турата во аквариумот во Монтереј Беј

Ако ги истражувате сите експонати, активности, сесии за хранење итн., и правите редовни паузи во рестораните на Аквариумот, ќе ви требаат до пет часа во аквариумот.


Вратете се на почетокот


Што да се види во аквариумот Монтереј Беј

Во овој Јавен аквариум има многу експонати, кои бараат посебно споменување овде.

Изложба на алги шума

Влезете во Аквариумот и свртете лево за да стигнете до изложбата во шумата од алги, која го пресоздава океанското дно со алги што се нишаат во двокатен резервоар.

Рибите се ројат околу вас, правејќи да се чувствувате како да стоите на океанското дно на заливот Монтереј.

Оваа изложба што мора да се види е популарна кај децата.

Морски видри

Изложбата на морски видри можете да ја најдете со вртење налево кога ќе влезете низ средните врати.

Тоа е еден од најомилените експонати на аквариумот Монтереј Беј.

Видрите се тренираат и се хранат три пати на ден.

Сепак, сесиите се преполни, па мора да слетате 10 минути пред да започнете да ги добивате вистинските места.

Надворешната област на заливот

Откако ќе ја видите изложбата на Видра, можете да одите до скалите за да стигнете до областа на надворешниот залив.

Аквариумот има два ката кои не се континуирани.

Така, откако ќе се качите по скалите, одете лево и упатете се долу за да бидете сведоци на тенковите на Outer Bay.

Изложбата Outer Bay зафаќа цело крило на Аквариумот, вклучувајќи ја и изложбата од милион галони стакло полна со туна, мали риби и мали ајкули.

Нема огради што ви дозволуваат да одите директно до стаклото, кое децата изгледа го сакаат.

Допрете Базен

Базенот на допир е возбудлива изложба каде што ќе добиете можност да почувствувате некои од морските суштества.

Можете да видите и почувствувате многу зраци од лилјаци кои се прилагодени на допир.

Посетете ја оваа изложба рано за да го имате најдоброто искуство бидејќи зраците на лилјаците се повлекуваат ако се изморат.

Можете да го видите и поплиткиот карпест базен полн со морски краставици и морски ежови.

Морски коприви

Морските коприви се шарени, прекрасни суштества кои изгледаат како големи светилки кои лебдат во океанот.

Тие ќе ве осветлат со нивната флуоресценција.

Зона на прскање

Шарената и позната риба кловн можете да ја најдете во областа Splash Zone.

Оваа изложба стана многу привлечна за децата по филмот на Пиксар „Наоѓајќи го Немо“.

Забавна детска област

Кога ќе го напуштите крилото на Outer Bay, ќе стигнете до забавниот детски простор за да најдете флипери и метили кои висат за да ги забавуваат децата.

Откако ќе одвоите малку време тука, вратете се назад кон областа на Отер Беј за да стигнете до небото, носејќи ве на другата страна на зградата на Аквариумот.

Тенк за сарделата

Резервоарот на сарделата е право напред откако ќе го поминете небото.

Резервоарот е полн со сардели, а ова е еден од експонатите каде што можете одблиску да ги посведочите суштествата.

Тие одлично се вклопуваат со нивната позадина и изгледаат прекрасно од кое било ниво и агол што ги гледате.

Џиновски октопод

Џиновскиот октопод е еден од најзабавните изложби на единечни суштества во Аквариумот.

Изгледа како течност што тече во резервоарот со различни бои кои се движат од портокалова до темно црвена во зависност од неговата околина. 


Вратете се на почетокот


Распоред на подот на аквариумот

Бидејќи аквариумот Монтереј Беј е масивен, помага да се биде свесен за локацијата на експонатите.

Ако се запознаете со мапата на Аквариумот, нема да пропуштите ниту еден експонат, а нема да губите време и да се изгубите.

Мапата на Аквариумот ќе ви помогне да ги најдете експонатите и сите други услуги за посетители како што се тоалети, ресторани итн.

Првиот кат на аквариумот

План на првиот кат на аквариумот Монтереј Беј
Некои од популарните експонати што треба да се видат на првиот кат на аквариумот Монтереј Беј се Шумата на алги, базени на допир, птичарникот, октопод, морски видри итн. На првиот кат има и ресторан, кафуле и продавница за сувенири. Слика: Montereybayaquarium.org

Втор кат на аквариумот

Монтереј Беј Аквариум - план на втор кат
Вториот кат на Аквариумот има агол на пингвини, Splash Zone, Jelly Fish, The Open Sea Exhibit, Play Area за деца итн. На горниот кат има и уште еден Touch Pool. Слика: Montereybayaquarium.org

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или преземете ја картата (pdf, 1.4 mb) за подоцнежна употреба.


Вратете се на почетокот


Осврти на Tripadvisor

Аквариумот Монтереј Беј е високо оценет Вчерашниот службениот времето – 4.5 од 5.

Избравме две од најновите прегледи на аквариумот Монтереј Беј за да ви дадеме идеја што да очекувате за време на вашето патување.

Аквариум кој вреди да се плаќа

Како поранешен аквариум за аквариум на источниот брег, познавам одличен аквариум кога ќе го видам. Имав среќа што ги доживеав областите зад сцената кои се апсолутно недопрени. Сите експонати се добро изработени и многу добро негувани.

Задолжително за време на вашата посета на Монтереј. - Меган Бокеан, Нова Англија

Го сакавме аквариумот!

Џиновскиот пацифички октопод беше најкул нешто досега! Стоевме маѓепсани. Еј, само неколку објекти во светот ги имаат и вредеше цената за влез само да ги видам одблиску. Ги обожававме и видрите! Моравме да ја одвлечеме мојата 13-годишна ќерка подалеку од областа Видра, или таа ќе останеше таму цела ноќ. Аквариумот е задолжителен за секого! Прва класа!  278катен, Шарлот, Северна Каролина


Вратете се на почетокот


Спиење во аквариум

Ако не можете да планирате дневна посета или ако сакате да го доживеете Аквариумот ноќе, на Монтереј Беј аквариум Sleepover може да биде само можност за вас.

Како што сугерира името, посетителите можат да ја поминат ноќта во Аквариумот, уживајќи во забавни активности, грицки пред спиење и кревет под ќебето од морски ѕвезди.

Следниот ден, ќе се разбудите со одличен појадок и можете повторно да започнете да ги истражувате прекрасните морски суштества на Аквариумот.


Вратете се на почетокот


Храна и пијалаци

Уживајте во закуски или убаво јадење заедно со најдобриот поглед на заливот Монтереј на лице место.

Кафе

Кафето кај Аквариум останува отворено од 10 до 4.30:XNUMX часот.

Служи лежерни брзи залаци, почнувајќи од пици од печка и хамбургери до вкусни десерти.

Кафе бар

Централно лоциран, нудејќи прекрасен поглед на заливот Монтереј, Кафе барот во Аквариум е задолжителна станица за да уживате во освежителни и органски пијалоци и пијалоци од кафе.

Кафе барот е отворен од 10 до 5 часот.

Ресторанот

Ресторанот во Аквариумот ви нуди можност да седнете, да се опуштите и да уживате во сезонската кујна од областа.

Ресторанот останува отворен од 11 до 3 часот.


Вратете се на почетокот


Блиските плажи

Постојат пет неверојатни плажи во близина на аквариумот Монтереј Беј во Монтереј.

Посетителите на Аквариумот обично планираат патување до една од овие плажи, пред или по нивното рандеву со водните суштества.

Плажата Мекаби

Плажата Мекаби е 300 метри (1000 стапки) од аквариумот Монтереј Беј и е во центарот на областа Cannery Row.

Туристите ја посетуваат оваа плажа за нуркање и кајак во соодветни временски услови.

Плажата нуди живописна убавина иако ја опкружуваат хотелите.

Плажата на поморската станица Хопкинс

Плажата поморска станица Хопкинс е исто така на 300 метри (1000 стапки) од аквариумот Монтереј Беј.

Постојат две плажи на поморската станица Хопкинс во Пацифик Гроув.

Плажите се под приватна сопственост на Универзитетот Стенфорд.

Можете да бидете сведоци на ретка глетка на колонија на фоки на западната страна на кампусот.

Тоа е фантастично искуство за ентузијастите на природата и за заштитниците.

Тоа е на кратко растојание од Аквариумот долж патеката за рекреација на полуостровот Монтереј, продолжувајќи до многу одлични точки за гледање во Пацифик Гроув.

Плажата Сан Карлос

Плажата Сан Карлос е на 1 км (0.6 милји) од аквариумот Монтереј Беј и се наоѓа на западниот крај на Редот на конзерви.

Плажата, позната и како Reeside Beach Access, е позната по нуркање, а со многу клупи и маси за пикник, таа е совршена за семејно излегување.

Парк Бервик

Паркот Бервик е исто така на 1 км (0.6 милји) од аквариумот Монтереј Беј лоциран во Пацифик Гроув.

Овој парк со трева од еден акри има маси за пикник, клупи и патеки за понатамошно истражување на карпестиот брег.

Има некои одлични места на располагање под делот Бервик во паркот Шорлајн за истражување на базенот при плимата и осеката.

Љубовниците Поинт Парк плажа

Плажата Lovers Point Park е на 1.3 км (0.8 милји) од аквариумот Монтереј Беј. 

Таа е една од најпопуларните јавни плажи во Пацифик Гроув, веројатно затоа што е една од ретките безбедни плажи за капење.

Тоа е одлично место за пикник или трчање или возење велосипед.

Извори
# Montereybayaquarium.org
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Seemonterey.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Сан Франциско

# Островот Алкатраз
# Зоолошката градина во Сан Франциско
# Калифорниска академија на науките
# Сан Франциско MoMA
# Аквариум Беј Монтереј
# Аквариум во Сан Франциско
# Истражувач
# Музејот Де Јанг
# Автобуски тури во Сан Франциско
# Мадам Тисо
# Круз во заливот Сан Франциско
# Турнеја со духови во Сан Франциско
# Технолошката интерактивна
# Крстарење за вечера во Сан Франциско
# SFO Go автомобил турнеја
# Музеј на Легијата на честа
# Семеен музеј на Волт Дизни
# Музеј на 3Д илузии
# Искуство со 7D возење

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сан Франциско

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар